Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Legislatie adoptie


Recommended Posts

Multumesc din suflet pentru raspunsuri fetelor...catty, cons, ioanaalice.[flo] Din pacate, extrasul de nastere in original nu se afla la Dpc...sau cel putin asistenta sociala care s-a ocupat de noi, asa mi-a zis...si ea m-a indrumat catre dep juridic, unde jurista iar a dat din umeri si a zis ca poate e in dosarul instantei care ne-a acrodat plasamentul. Asa ca maine merg in instanta sa fac cerere sa mi-l dea. N-am stiut ca el trebuie sa stea la DPC, deci probabil instanta nu mi-l va da...am eu asa o presimtire...dar macar sa incerc sa obtin o copie legalizata... Nu stiu de ce la mine la sector merg toate vraiste... [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Poze si filmulete-Sabina Teodora[/url] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

DICIU, faci maine cerere la instanta. In cerere treci nr de dosar si ceri sa ti se elibereze copii conforme cu originalul de pe actele de care ai nevoie. Vezi ca cererea se timbreaza. Platesti o taxa de timbru parca de 3,5 lei pt fiecare pagina si timbru judiciar. Oricum mi se pare absurd sa nu existe la dosarul micutei actele in original. La noi in judet nu se dau originalele niciunde. De ex cand au trimis dosarul nostru la instanta pt a ne fi incredintata in vederea adoptiei Alexandra ne-au dat certificatul de nastere in original si ne-au cerut sa le aducem 3 copii legalizate. In ziua in care am luat micuta acasa ni s-au inmanat certificatul de nastere si de botez in original si ne-au pus sa semnam de primire. Succes catalina "Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catty, iti multumesc pentru raspuns[flo] Am facut deja cerere la arhiva tribunalului sa obtin originalul...de fapt jurista ce s-a ocupat de noi a facut asta...speram sa mi-l dea azi...dar m-au amanat pana maine. Tot e bine ca jurista a fost femeie de inteles pana la urma si m-a ajutat, sper insa sa fie bine maine si sa mi-l dea. Ea a cerut sa ne dea originalul si sa lasam la dosar o copie..voi vedea maine![biz] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Poze si filmulete-Sabina Teodora[/url] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Emilia, multumim[il], am adus-o cu plasament de urgenta...nu am reusit inca sa o adoptam, pana acolo e cale lunga dar asteptarea e mai usoara cu copilasul acasa! [url="http://community.webshots.com/user/trompetzica?vhost=community"]Poze Sabina Teodora[/url] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna fetelor, e mai usor sa iei in plasament un copil ca apoi sa fie adoptat? Vad ca multe fete iau copii in plasament, e o cale mai usoara in lungul drum al adoptiei? Si cand recurgi la plasament de urgenta? Va multumesc lucuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Scuzati-mi ignoranta..am si eu o intrebare..si am intraznit sa va intreb pe voi pt ca va vad foarte active: - prietena mea este cetatean roman cu domiciliul in germania, casatorita cu un roman care in prezent este cetatean german(la cetatenia romana a renunat pe vremuri). Si-ar dori sa adopte un copil...in conditiile legislatiei actuale este posibil s-o faca in RO? Va multumesc anticipat pt raspunsuri! Pup mamici si bebici! Multa sanatate! cata the best surprises come in little sizes... http://family.webshots.com/album/561968834osrhCv?start=0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cata, momentan adoptiile internationale sunt sistate... deci pot adopta doar persoane care au domiciliul in romania (deci locuinta - proprietate sau chirie, locuri de munca, etc)... pe tot parcursul procedurii (incepand cu atestarea, si pana la 2 ani dupa finalizare) se fac evaluari la domiciliu, intalniri cu familia extinsa/prieteni/vecini... ceea ce e imposibil pentru cineva care nu e fizic in romania...
mami de brotac roacker [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...