Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Legislatie adoptie


Recommended Posts

Doamnelor acesta este articolul din conventie:Article 9 – Minimum age of the adopter 1 A child may be adopted only if the adopter has attained the minimum age prescribed by law for this purpose, this minimum age being neither less than 18 nor more than 30 years. There shall be an appropriate age difference between the adopter and the child, having regard to the best interests of the child, preferably a difference of at least 16 years. 2 The law may, however, permit the requirement as to the minimum age or the age difference to be waived in the best interests of the child: a when the adopter is the spouse or registered partner of the child’s father or mother; or b by reason of exceptional circumstances.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

da, domnule... exact la articolul respectiv faceam si noi referire... (dar ar fi bine sa fim pe faza sa nu apara moderatorii sa faca si ei referire la un articol, si anume la articolul 11 din [url="http://forum.desprecopii.com/forum/rules.asp"]regulament[/url] [:D] o zi buna !
mami de brotac rocker [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Draga Micsunea, eu sunt in aceeasi situatie ca tine. Locuiesc in Italia, la Milano, si dupa 2 FIV-uri nereusite am decis sa luam calea adoptiei. Sunt f. confuza pt ca nu cunosc legile adoptiei care sa se refere la ceea ce ne intereseaza pe noi. Oricum din ce am citit e posibil sa nu se poata face nimic si mi-e tare frica. Poate cei care sunt mai informati ne pot ajuta. [pup][q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Povestea mea pe scurt. Un FIV reusit, gemeni, sarcina pierduta la 17 saptamani. Am hotarat impreuna cu sotul meu ca nu ne oprim aici. Incercam in continuare. Dar in acelasi timp ar fi minunat daca am adopta un bebe.Si daca Dumnezeu ne va mai binecuvanta cu unul, doi...noi o sa fim fericiti. In ceea ce priveste adoptia va rog pe voi sa ma ajutati cu o informatie. Sotul meu nu este cetatean roman. Ce facem sau cum se procedeaza in asemenea situatie. Multumesc. Gabita ma bucur sa te gasesc aici. Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doris eu nu am renuntat la gandul ca o sa reusesc. Dar indiferent de situatie vrem sa si adoptam un bebe. Asi mi-a spus ca noi putem adopta daca sotul este rezident permanent. Ideea este ca nici cei de la autoritatea pt straini sau cum naiba se cheama habar nu au cum e cu rezidenta...suntem tara lui Papura Voda. Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este.Cetatenii straini care au rezidenta permanenta in Romania ,domiciliul stabil in Romania pot adopta pe sistemul de adoptie nationala.

Catalina mai insista si o sa vezi ca o sa te lamureasca ce si cum.

 

Mami de Razvanid="blue">(07 martie 2004) si de [am]

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.id="purple">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna fetelor ! Cunoaste careva daca este specificat undeva ,in lege sau alta parte, cat timp trebuie sa dureze reinnoirea atestatului de familie apta sa adopte .Suntem in aceasta situatie dupa expirarea atestatului de 1 an ,am depus toate actele ,am facut cerere si ni se spune ca dureaza 60 de zile.Multumesc !

 

Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem, dar ne pot calauzi in viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
In sfarsit am reusit sa imi repar si eu calculatorul si pot sa intru in legatura cu voi . In primul rand mult succes pentru cele care care vor incepe o saptamana de foc , nu saptamana care incepe urmatoarea vom avea si noi vizita Ali Clau si mie mi se pare cam exagerat termenul de 60 de zile dar cred ca depinde de cum au ei stabilite prioritatile noi am depus reatestarea la sfarsitul lunii octombrie si suntem programati pentru vizita si psihologic dupa 10 Noiembrie . Carmanuia acelasi raspuns si din partea mea la fel ca Alexa bafta in continuare ( noi locuim patru persoane in trei camere conteaza curatenia si un loc cat de mic pentru copil ).MISHA pur si simplu ma impresionat mesajul tau de acum cateva zile daca am fi toti la fel de " apti " lumea ar fi mai buna .CATALINA m a surprins mesajul tau nu ai reusit nimic ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...