Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Legislatie adoptie


Recommended Posts

Mie pe langa actele care le-ati enumerat voi mai sus mi-au cerut in plus si fotografii de-ale noastre si curriculum vitae. Ma gandesc ca se uita la pozele noastre si incearca sa ne gaseasca un copil care sa semene cat de cat cu noi, ca altfel nu-mi explic pentru ce le trebuie pozele.Iar curriculum vitae sa vada cat esti de constant intr-un loc de munca, asta chiar nu vad ce relevanta are pentru dosar. Catal_ina din cate stiu nu poti sa adopti nici acum si nici la anul nu cred ca se va schimba ceva in legislatie. Doar daca ai domiciliu stabil in Romania poti adopta. Dana [url="http://community.webshots.com/user/danavas"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by dana p.
Mie pe langa actele care le-ati enumerat voi mai sus mi-au cerut in plus si fotografii de-ale noastre si curriculum vitae. Ma gandesc ca se uita la pozele noastre si incearca sa ne gaseasca un copil care sa semene cat de cat cu noi, ca altfel nu-mi explic pentru ce le trebuie pozele.Iar curriculum vitae sa vada cat esti de constant intr-un loc de munca, asta chiar nu vad ce relevanta are pentru dosar. Catal_ina din cate stiu nu poti sa adopti nici acum si nici la anul nu cred ca se va schimba ceva in legislatie. Doar daca ai domiciliu stabil in Romania poti adopta. Dana [url="http://community.webshots.com/user/danavas"]Poze[/url]
Dana sa-nteleg ca v-ati hotarit? Gata dosarul?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Dragi mamici si tatici am si eu o mare rugaminte la voi, poate ma puteti ajuta cu o onformatie. Noi sintem de 2 ani in germania, nu avem rezidenta permanenta aici, ci in romania avem domiciliul stabil. In aceste conditii, unde avem dreptul si posibilitatea legala de a adopta un bebe: in Romania sau in Germania? Ca sint total in ceatza

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

 

 

POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Buna!Eu si sotul meu dorim sa adoptam un bebe si suntem in etapa de informare. Am citit ce ati postat si acum chiar pare realizabil!!(Imi era teama de birocratie...bine, nu voi scapa de ea, asta e cert, dar cel putin stiu la ce sa ma astept). Am si eu cateva intrebari. Inteleg ca micutul poate fi luat in plasament, nefiind nevoie atunci de etapa incredintarii pt adoptie. In acest caz obtinerea atestarii se poate face dupa incredintarea in plasament sau e neaparat necesar sa fie inainte? Pentru plasament ce acte sunt necesare? Poti lua in plasament si un bebe (ma refer la cei din maternitate),iar ulterior sa incepi procedura de adoptie? Andra Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala...Isabela de Castilla catre Cristofor Columb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
...Aflati ca avem probleme cu hotararile in instanta. Dupa au gresit de doua ori hotararea de incredintare in vederea adoptiei (chestie care pana s-a rezolvat a durat doua luni), acum, cand e de depus dosarul pentru incuviintarea adoptiei, s-a descoperit ca si hotararea prin care Mihai e adoptabil e gresita, si trebuie sa faca revenire la ea in instanta. Ce ziceti fetelor, sa consult un avocat? ioana, mamica de boboc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Nu mi-e clar cum ajungi la copilasul adoptabil: iti prezinta ei copilul care ti se potriveste sau iti arata mai multi copii si iti alegi tu. Si daca nu poti alege nici unul (mi se pare prea dur sa spun ca nu te atrage nici unul)cum faci? Incerci la alt centru de plasament? Astepti? Cat timp?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...