Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (11)


Recommended Posts

Ah, ce bine e sa ai parintii aproape … Doamne da-le sanatate. Chiar daca azi Patrick era scheduled in daycare, l-am lasat acasa fiindca e asa de frumos afara. Este obosit fiindca ajunge efectiv sa doarma numai la 9:30 p.m., e plin de copii afara si lumina … cum sa se culce mai iute? Nu mai prea doarme de amiaza, asa ca azi l-am lasat extra acasa cu bunicii. Altfel pana ajungem acasa, mananca vine profa de germane (Lunea si Miercurea) si numai dupa 7 seara ii mai ramane timp de joaca, iar ptr. pool doar ½ hr. Cat sunt bunicii l-am scos de la daycare lunea si vinerea , dar mai facem si exceptii [:D] . Din pacate I se va termina domnia asta de azi in 4 saptamani caci pleaca bunicii [q], jalete mare pe toate fronturile de la mic la mare. Iuliana, La Multi Ani, Emei! Aseara am avut timp si m-am uitat la pozele voastre. Waw ce-au crescut mandrel tale si frumusele foc [olala]. Diana citeste f.f.f bine, cel putin de nivel de clasa 1. Cred ca ajuta putin si competitia dintre ele, asa-I? Vrea sa o prinda din urma pe cea mare. Patrick deocamdata e la nivel de propozitii f. basic , de genul “Sam and Mac sat on a rug” din colectia carticelelor de first reader. In schimb la logica si mate e mult mai avansat. Tocmai i-am cumparat o carticica de gifted kids for kindergarten – tests si chiar trebuie sa gandeasca nu sunt f. simple si se descurca binisor baietul meu. Am lasat-o mai incet fiindca déjà face adunari combinate pana la 12 si mi-au spus educatoarele de la daycare, sa am grija ca s-ar putea sa se plictiseasca la scoala si nu e foarte bine sa se invete sa nu fie atent la profesoara fiindaca el stie tot. Iar in zona noastra nu avem nici o scoala ptr. gifted kids. Evetual poate sari o clasa, dar nici aia nu-mi convine f. mult, ca apoi intotdeauna va fi cel mai micut ca varsta. Sa nu uiti sa-ti iei batiste maine la ceremonie … cel putin la Patrick a fost tare emotionant [q], sa-I vezi asa micuti in robele alea, au cantat cantecele, de-a dat diplomele de absolvire si ne-au facut un filmulet cu momente din daycare in cursul anilor, iar la urma interview cu piticii cu intrebari ce vor sa fie cand sant mari, care e cea mai mare dorinta a lor, ce le-a placut cel mai mult in daycare … etc Simpatici focccccccc, iar raspunsurile de nota 20! Nu m-am asteptat sa fie chiar atat de organizat, frumos si emotionant. Asteptam sa ne arati poze dupa ceremonie. Florentina, ce-au crescut si copilasii tai , waw, mamico ai de ce sa fi mandra si fericita cu asa o pereche [olala]. Patrick are o mutritza pusa pe sotii tot timpul, iar Maya mi se pare a fi fetita exemplu. Androix,din fericire aici innot-ul e un sport foarte comun si exista facilitati unde sa-l practice la tot pasul iar pretul este pentru toata lumea, cel putin la nivel de incepatori. Problema este ca foarte multe profesoare sunt copilute si nu invata copii “correct” sa innoate, adica ii invata stilul catelus, iar daca vrei sa faci sport de performanta, la vre-un club este f. greu sa-I dezveti dupa ce au invatat gresit. Din momentul in care inotul de muta la un nivel mai avansat de echipa, devine putin mai costisitor, dar totusi suportabil la buget. Din pacate am inteles ca in RO, pretul este mare … pacat , este asa un sport frumos de vara /iarna si dezvolta corpul f. armonios. Cand il vad dezbracat pe Patrick imi vine sa-l mananc nu alta, este numai fibra, nu e puffy, fara burtica, umeri lati, i-a dezvoltat aliura sportiva. Am incarcat niste filmulete de acum o luna de la bazin, inca nu stia sa sara de pe block start correct, doar se arunca in apa: http://www.dropshots.com/newmami2005#date/2010-06-24/19:05:14 iar astea exersand déjà sariturile in apa, in pool-ul nostru: http://www.dropshots.com/newmami2005#date/2010-07-11/12:30:59 Intr-o luna de zile, sariturile in apa au devenit favoritele lui [:D] NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc de aprecieri fetelor, intr-adevar au crescut copiii, ma uit la Maya ca nu mai are mult sa ma ajunga, iar aseara nu am mai adus-o in brate din baie cum obisnuiam... i-am pregatit papuceii si a venit singurica.... incet-incet imi dau seama ca fetita mea cea mica se transforma intr-o domnisorica[q]. Iar Patrick mi se pare cam micut pentru varsta lui, sper sa nu semene cu mine mignon - la 3.5 ani are fix 1m si 16 kg. Revin... Tina, mami de [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20061226_0_Patrick+is.png"][aerob][/url]Patrick si [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/squsquard20050518_1_Maya++is.png"][zana][/url] Maya [url="www.dropshots.com/florentina2010"][foto][/url] "Nu te uita niciodata de sus la cineva, decat daca vrei sa-l ajuti sa urce" Jesse Jackson
www.nuntadelux.ro
www.cascadadefructe.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Florentina, chair ma intrebam ce mai faceti. Imi pare rau ca nu am putut sa te ajut cu recomandare de cazare. Sa stii ca si eu sunt stresata cu Stefan seamana cu mine si o sa fie scund. El era inaltut pe la 1-2 ani, dar acum, are o inaltime medie, fata de Maria la varsta lui, e micut. Abia astept sa treaca vacanta. Imi e si frica sa sun acasa de la serviciu. La Stefan e ziua si lovitura [bang]. E plin de julituri, taieturi, vanatai. Are o atractie deosebita spre lucruri periculoase [bang]. iar cu bicicleta e kamikaze. A trecut la faza cascadorii, care de multe ori nu ii ies[q]. Pe de alta parte, ma tine numai in declaratii de dragoste si dulcegarii. Si e asa de emotionat in momentele astea, ca ii dau lacrimile. Ce mai, vai de inimioara fetelor care ii vor cadea in mreje [:D]. [pup] Va pup, Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, da ce e cu copiii astia? Si pe mine ma ia Filip la niste declaratii de am ajuns sa nu-l mai cred [:-@] Dar el saracu o tine pe-a lui acolo. Fetelor, nu e nimic pierdut: in gimnaziu trebuie sa-i dati sa faca sport, ceva handbal, volei, baschet sau inot. Si o sa se dezvolte frumos, o sa vedeti. EU zic in gimnaziu pentru ca atunci sunt in plin proces de crestere si atunci ii ajuta sportul cel mai bine. Eu asa am de gand sa fac cu ai mei. Newmami, nu de scump nu ajungem noi la inot. Ci pentru ca la stat nu sunt decat 2-3 locuri in bucuresti unde se fac cursuri si atunci e clar ca e super aglomerat. Sambata cik e curs gratuit de inot in fata la decathlon, avea si Mihai ideea creata sa mergem. I-am zis ca mai bine mergem la strand ca acolo daca se da degeaba o sa fie omor. Flori, pai esti tare, mami! Pe mine m-a tradat cocoasa de vreun an asa. Nu mai pot s-o ridic nici pe Georgia dupa baie daramite pe Filip. In schimb de cand cu subiectul cu pedofili, adik de ieri [:D] (e la generale un subiect in care se atrage atentia ca pedofilii urmaresc galeriile de pe picassa, verificati-va si voi fanii) am cautat si eu sa vad ce poze mai am suite te miri pe unde pe net si am gasit un album cu vancanta din 2007, cand avea fi-mea doua luni [q] Aproape ca nici nu mai seamana cu cea de-acum... [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Blogul grasei[/url] [url="http://www.bijuteriiandroix.page.tl"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sportul este destul de important la orice varsta. Aici e foarte periculos, mai ales la baieti sa dea in patima jocurilor pe calculator, foarte multi copii nici nu vor sa auda sa iasa afara. Iar cand va fi mai mare, ma gandesc ca daca stie putin din cat mai multe sporturi, daca ii place sa faca sport caci si placerea asta se cultiva ca si orice altceva, de obicei copii care fac sport isi gasesc prieteni cu aceleasi preocupari si mai bine joaca un game de basketball, sau merg la ski, decat sa-mi umble lelea sau sa rancezeasca pe scaunul de la calculator. Patrick e trist caci s-a cancel concursul de maine fiindca clubul cu care urma sa aiba intalnirea nu au suficienti copii fiind vacanta si in plus se anunta ploaie, vijelie fiindca va fi f.f.f cald. I-am explicat ca vor veni altele, din toamana incolo cand toata lumea se intoarce la scoala si va avea tot timpul de acum incolo sa tot concureze. Imi place ca e un copil pe care concurentza il provoaca. Sa speram ca si la scoala o sa il tina tot asa. Ma bucur tare mult ca i-am gasit o profesoara de germana pe care o indrageste f. tare. Adevarul ca fiind profesoara de profesie, are pedagogie si vine la ora pregatita cu tot felul de ideai, il intelege foarte bine, stie cam cum sa-l ia si in felul asta il pasioneaza si o asteapta cu nerabdare. Ieri au avut tema transporturilor (avion, masina, tren, etc.) si n-a mai lasat-o sa plece acasa atat de mult i-a placut cu ea [:D] NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Newmami, de acord cu tine! De fapt asta vroiam si eu sa zic: acum sa ii ducem sa practice cat mai multe sporturi ca sa vada despre ce e vorba, si sa vedem si noi spre care au inclinatie, iar la varsta aia deja sa faca de performanta. Adica antrenament serios de 4-5 ori pe saptamana. Asa mi se pare mie ideal, pana una alta nu mi-am miscat monumentul sa-l duc pe Filip niciunde so... Si aici incepe sa fie o problema calculatorul. Filip abia de cateva luni a inceput sa aiba voie la un joculet pe calculator dar mai mult de 30 de minute nu are voie oricum. Cred ca depinde foarte mult de ce vede in familie. Daca vede doi grasi care stau cu okii ori in tv ori in pc cat e timpul liber de lung asa va ajunge sa faca si el. (Doi grasi adik eu si Mihai [q] ) De-asta incerc acum din rasputeri sa schimb ceva in stilul nostru de viata. Si nu-mi iese mai deloc [bang] [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Blogul grasei[/url] [url="http://www.bijuteriiandroix.page.tl"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix [flo], grasi suntem si noi, dar acasa nu prea stam la PC sau TV, incercam sa mancam sanatos, la noi in casa nu gasesti dulciuri, snacks, sucuri, etc..... si cu toate astea suntem grasi [q] La serviciu n-am incotro, e f. putina miscare si in rest ochii beliti cat cepele in computer, ca asa mi-e meseria... Ne-am facut amandoi analizele sunt beton, nu colesterol ... dar suntem grasi. La noi problema e ca mancam rar si acumulam tot ce mancam .. efectiv nu am timp sa mananc mai des, o masa maxim doua pe zi si atunci corpul retine tot. Incerc din rasputeri sa ma autoeduc sa mananc mai des ... dar nu-mi prea iasa. Patrick in schimb e exact opusul nostru des si putin ceea ce e foarte bine. M-am mobilizat sa merg la sala de 2 ori/saptamana. Patrick are antrenamente de innot de 2 ori, asa ca pana stau acolo imi misc si eu 'curul' cate-o ora. E misto ca sala de spor e deasupra piscinei si e geam de sticla si vad f. bine ce sa intampla jos, iar daca are nevoie de mine imi face semn sa cobor. Sa vedem acuma cu putin sport si mai multa autoeducare sa dau ceva jos ... NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uau! Tu traiesti visul meu! [:D] sa merg la sala si sa am unde sa las kinderii in timpul asta. Sa va aduceti aminte de asta la toamna cand o incepe si fi-mea gradinita si sa ma luati la suturi daca nu merg! [:D] La noi e pe dos cu timpul liber: aseara am descoperit ca nu stim sa ne distram fara copii, acum sunt la socrella pana maine. Am stat la pc si la tv. [alcool] Eniuei: am fost azi si m-am interesat de inot. Nu mi-o primesc astia pe Georgia iar aia particulari care mi-o primesc ma usuca la buzunar cu 350 de lei ai lor pentru 8 sedinte [alcool] LOL uite ca pana la urma de bani nu ii pot duce... Imi iau inima in dinti si voi incerca sa nu-l privez pe Filip, va urma un pic de chin cu Georgia, Mihai va trebui sa-si aranjeze putin programul incat sa poata sta cu ea. Pur si simplu altfel nu stiu cum sa fac. Am vorbit cu Nelia pe mess. E intre drumuri, cred ca pleaca spre casa sleita de puteri [:D] M-a intrebat daca n-ati vrea sa ne intalnim in vreun parc pe 1 august, pica duminica cealalta, iar eu ma gandeam ca herastraul ar putea fi un loc bun. Eu sunt pentru [:D] cine mai doreste cine mai pofteste? [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Blogul grasei[/url] [url="http://www.bijuteriiandroix.page.tl"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Heiiii feteleeee ce bine ca v-am gasit...nici nu am mai crezut ca va gasesc, am cautat dupa voi de mi s-a acrit [alcool] Multumesc ca nu ma-ti sters din lista [pup][flo] Am sa dau fuguta sa mai citesc cate ceva despre voi sa vad ce faceti. Noi suntem bine, Teo trece acum in grupa mare...ca multi dintre voi...si a terminat grupa mijlocie cu 3 diplome [pk] va dau si pozici imediat [pup][flo] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=151108"]Andrei-avem PAYPAL[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152162"]Perlute Teodorei [/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/foxfoxard20050629_-8_Teodora.png"]Suntem mari[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramyteo, bine ai revenit! [flo] Caaaalddd.... Si am mai tras si o tura de calcat rufe. Nu va zic ce oftica am ca pe noi ne-a plouat de ne-a rupt in concediu si acum e asa frumos. Mi se rupe sufletul de astia mici, cand vad imagini cu plaja la TV vor la apa si nisip. Poate ajungem la strand duminica.
Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...