Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (11)


Recommended Posts

Iepurele ne-a cadorisit pe toti![:D][alcool]...eu sunt plina ochi de bube si ma mananca de mor, ma scarpin de vreo 3 saptamani si s-a inrautatit tare de cateva zile...Alyssa si sotzer n-au mai intrat in contact cu el si sunt aproape ok, trece de la sine dupa un timp. Este de fapt un acarian neam cu raia, se numeste "raiutza" (cheyletiella) si traieste doar pe caini, pisici si iepuri, al nostru l-am cumparat din pet shop gata parazitat si n-am stiut. Cica nu trebuie sa fac revolutie in casa, e destul sa tratez imblanitul 2 saptamani si trece tot ca minunea aia nu supravietuieste pe om sau haine. Am primit crema de scabie ca eu am facut o forma urata cu dermatita, sunt plina de bube din cap pana in picioare si ma scarpin incontinuu.[q] revin... Teddy si [zana]Alyssa (05.05.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunt plina de nervi[bang], am descoperit de unde ni se trag toate belelele...iubita pisica a vecinilor! Azi am descoperit intamplator, iesind pe terasa din spatele casei unde intind rufele la uscat si covoarele la aerisit, statea pisica comod intinsa per lucrurile mele, m-am uitat atent la ea si e plina ochi de parazitii cu care ne luptam noi (cheylettiella, arata ca o matreatza, piele cu coji si cade parul la animal) Iepurele meu saracul n-are nici o vina, l-am controlat ff amanuntit dupa ce l-am cumparat si avea pielea si parul perfecte, acum are degetelele de la labutze si nasul varza, pline de cruste si a incepu sa-i cada si parul[q]. Vecinii o tin pe pisica aproape tot timpul in terasa lor care e lipita de a noastra si e singurul loc unde poate sa mearga, fiind sus la etaj, mi-a facut deja o gramada de probleme (kk si pp, sfasiat plasa de tantari, zgariat usa si peretii, plin de par, am prins-o dormind pe rufele mele intinse la uscat de a trebuit sa le spal din nou, imi scoate fire din covoare, miauna cu noaptea-n cap, etc) dar asta cu raia a pus capac![bang] Sunt foarte suparata pentru ca nu stiu cum oi rezolva problema, vecinii sunt de treaba si ne intelegem bine cu ei da's niste puturosi si li se rupe de confortul mitzei, nici nu sper s-o duca la vaterinar si sa-si piarda 2 saptamani sa-i dea tratament.[alcool] Scuzati ca ma plang pe aici, cred ca v-am plictisit suficient dar daca tot m-am apucat continui[:D]...sunt cu nervii la pamant, Alyssa mi-a facut febra mare zilele trecute, are rosu in gat, in plus are si ea bubitze si nu sta s-o dau cu crema pentru ca i se inroseste pielea, o ustura si urla de ma tampeste...iepurele e chinuit de mi se rupe sufletul si de 2 ori pe zi il dau cu o pudra imputita care pisca si-l chinui si mai tare... suferim toti de caldura, e inuman de cald si umed iar aerul conditionat e frectie la piciorul de lemn...intre 2 reprize de scarpinat spal si dezinfectez toate cele, cu alyssa de gat ca nu ma lasa o secunda[help]! Teddy si [zana]Alyssa (05.05.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uitam...Gabitza, Danelutza si Beatrice, vecinele mele de ferma[:D] (ps. Androix, nu farmville![8D]), va anunt ca nu eu sunt "proprietara" ci Alyssa[:D], ea l-a deschis intamplator si vrea sa se joace, imi mai cere s-o ajut cu una alta, va face vizite sa se uite la animale, le hraneste pe cele mai mici si pe cele mai mari si culege din recolte[:I]... Teddy si [zana]Alyssa (05.05.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tdi, chair ca toate bubele rele ... la voi [:D]. Insanatosire grabnica! La multi ani fericiti Oana! Si ca mi-am amintit, Onixone, v-ati instalat? V-ati reacomodat? Alex ce spune? [pup] Va pup, Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabitza, te vizitam zilnic, Aly te felicita ca ai multe animale![:D] Despre mitza ce sa zic, Androix, i-as face cadou o plimbare solo andata dar mi-e mila de ea (...iar de mine mi se rupe sufletul, vorba proverbului[alcool]), toata situatia e cam aiurea ca suntem prieteni cu vecinii...as trata-o eu pe bestie dar e salbaticioasa si nu o pot prinde iar apoi sa merg sa le fac dezinfectie in casa nu pot (sau pot, ca mi-au dat cheile de rezerva?![}:)]) In seara asta le-am batut apropoul c-am pus un vas mare cu apa pe zidul de trecere dintre terase si am uns balustrada cu sapun de vase[alcool], sper sa nu treaca iar ca am 4 masini de rufe dezinfectate la uscat acolo. Terasa cealalta am transformat-o in gradina de legume[:D], chiar n-am unde sa le pun altundeva. Multumesc ca ma ascultati, parca m-am mai racorit![flo][pup] Teddy si [zana]Alyssa (05.05.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf, sa stii ca te inteleg la fazele astea. Din experienta iti spun ca apropourile nu au nici un efect. Daca va intelegeti bine doar nu v-oti certa de la o pisica. Ii spui ca e o problema, nu se stie cine a adus-o pisica sau iepurele, cert e ca e musai sa va uniti eforturile ca sa scapati, altfel o sa tot plimbati carcalacii de la unii la altii. Si gata, ar trebui sa priceapa. Da-o dreq de treaba pe ei nu-i mananca? [:D] [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Blogul grasei[/url] [url="http://www.bijuteriiandroix.page.tl"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ghicitzi cine dormea de dimineata pe rufele mele intinse la uscat?![bruta] Ai dreptate Androix, asa ar fi normal cum zici tu, faza e ca "lenea e cucoana mare"[alcool], in veci nu o sa se deranjeze vecina-mea sa ia masuri. De mancat nu-i prea mananca, raia asta acariana se transmite la om numai in caz de contact fizic prelungit cu animalul bolnav (eheee, la cat l-am pupacit io pe Tzuki![olala][:D]), pisica lor e salbaticoasa si nu sta la nimeni sa o mangaie. Imi amintesc ca vecina era plina de bube ca ale mele pe bratze mai demult cand era pisica asta mai mica (si mai avea una neagra, toata jumulita[bang]) i-am dat io crema de galbenele romaneasca pentru iritatii ca ea avea alergie la detergenti cica[alcool], deci problema e foarte veche.[bang] Teddy si [zana]Alyssa (05.05.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tdi-sunt alaturi de tine si iti plang de mila. Sa de Dumnezeu sa scapati cat mai repede si de nenorocirea asta.Este nasol daca va sunt prieteni, dar si eu cred ca ar trebui sa stati de vorba cu ei. Asta este tot ce va mai lipsea. [pup] si multa rabdare. Olga si Maya (28.05.2005) Cautarea fericirii este una dintre sursele principale ale nefericirii. Eric Hoffer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...