Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Laparoscopie 15


Recommended Posts

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

jaguar eu din acest moment ma indrept repede si cat pot de drept spre urmatorul fiv. Gata, am multe "defecte", il adaug si pe "defectul" de barbate-miu, dar ma injectez oriunde, inghit orice, ma lipesc de pat, port chiloti de baba, mananc ierburi...orice, doar bebic sanatos sa am. In 2 luni sper sa va dau vestea buna.[pup] MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aristica
jaguar eu din acest moment ma indrept repede si cat pot de drept spre urmatorul fiv. Gata, am multe "defecte", il adaug si pe "defectul" de barbate-miu, dar ma injectez oriunde, inghit orice, ma lipesc de pat, port chiloti de baba, mananc ierburi...orice, doar bebic sanatos sa am. In 2 luni sper sa va dau vestea buna.[pup] MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Aristicaaa[pup][flo] Bravooo fata, imi place ce zici[:D] Muuultaaa baftaa si sa va ajute Dumnezeu sa va vedeti visul cu ochii! Unde o sa faci fiv? Iti tin pumnii stransi tareeee sa vii cu [bibe][bibe][pup][pk] Eu mai astept cu fivul, nu pentru ca nu as vrea acum, ci pentru ca nu suntem pregatiti financiar[bang][bang][bang] Pogonici, asa te vreau, fata cuminticaaa!![:D][pup][flo] Sa aveti o zi buna![pup][pup][pup][flo][flo][flo][flo][flo] Pe mine m-a socat vestea cu Madalina Manole...Dumnezeu sa o ierte![q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va [pup][pup][pup][pup] pe toate ...cas dulce azi ..am papat papanasi eu ma tratez cu cresitoara acuma din z 1-14 bag in mine 3cp/zi/napraznic+brancuta z 14-28 bag 3/zi/tinctura cretisoara eu am CM de 28 zileeeeeeeeeeeeeee... anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sar-mana jaguar. Nici noi nu mai stam chiar bine cu banutii, ca am mai facut un FIV + crio-et si am dat 7.000 euro, plus ca ne terminam o casuta. Am renuntat la concedii, doar ce mai fugim la mare la noi, nu mobilam complet casa, nu amenajam toata gradina...asta pentru ca la MedLife, unde fac acum fiv-ul (cu Dr. Albu Dragos), ne costa 100 milioane vechi, la care vom adauga 20, maxim 30 milioane pe tratament (in functie de cum voi evolua). Analizele pe care le-am facut amandoi pana acum, ecografiile, laparoscopia, au mai adunat circa 50 milioane. Daca stau sa fac un total, un fiv complet la MedLife (adica sa afli si sa tratezi toti gargaunii posibili) sa transferi embrioni proaspeti si sa-i congelezi pe ceilalti pentru 1 an, costa circa 4.000 Euro. Pentru noi e mult mai bine ca prima data, dar tot ne impiedica sa ne simtim confortabil, financiar. Daca am pleca de la premiza ca infertilitatea este o boala, ca natalitatea in Romania este in continua scadere, ca tinerii care muncesc si platesc impozite sustin acum vreo 2 pensionari, vor sustine 3 peste cativa ani, dar vor fi tot mai putini cei ce vor plati aceste impozite, pretul este enorm! Asa ca tre' sa las patriotismul deoparte si sa-ti spun sa te indrepti spre unguri, caci acolo ai putea sa faci un FIV gratis, chiar daca esti romanca. In Budapesta, la Kaali, poti depune cerere de ajutor pentru fiv subventionat, chiar daca esti romanca. Intra la unguroaice si citeste exact ce trebuie sa faci. Trenul, pentru 2 persoane, dus-intors, cuseta de 2 locuri de dormit, Romania-Budapesta, Budapesta-Romania, costa 1.250 lei, va puteti caza cu 35 euro/noapte (cam. dubla+mic dejun). Budapesta are cele mai bune rezultate(eu le numarasem, caci aici voiam sa merg, pana am dat de Dr. Albu), deci sa nu alegi Szeghed-ul, dor ca-i langa granita. Merita sa incerci! MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aristica
sar-mana jaguar. Nici noi nu mai stam chiar bine cu banutii, ca am mai facut un FIV + crio-et si am dat 7.000 euro, plus ca ne terminam o casuta. Am renuntat la concedii, doar ce mai fugim la mare la noi, nu mobilam complet casa, nu amenajam toata gradina...asta pentru ca la MedLife, unde fac acum fiv-ul (cu Dr. Albu Dragos), ne costa 100 milioane vechi, la care vom adauga 20, maxim 30 milioane pe tratament (in functie de cum voi evolua). Analizele pe care le-am facut amandoi pana acum, ecografiile, laparoscopia, au mai adunat circa 50 milioane. Daca stau sa fac un total, un fiv complet la MedLife (adica sa afli si sa tratezi toti gargaunii posibili) sa transferi embrioni proaspeti si sa-i congelezi pe ceilalti pentru 1 an, costa circa 4.000 Euro. Pentru noi e mult mai bine ca prima data, dar tot ne impiedica sa ne simtim confortabil, financiar. Daca am pleca de la premiza ca infertilitatea este o boala, ca natalitatea in Romania este in continua scadere, ca tinerii care muncesc si platesc impozite sustin acum vreo 2 pensionari, vor sustine 3 peste cativa ani, dar vor fi tot mai putini cei ce vor plati aceste impozite, pretul este enorm! Asa ca tre' sa las patriotismul deoparte si sa-ti spun sa te indrepti spre unguri, caci acolo ai putea sa faci un FIV gratis, chiar daca esti romanca. In Budapesta, la Kaali, poti depune cerere de ajutor pentru fiv subventionat, chiar daca esti romanca. Intra la unguroaice si citeste exact ce trebuie sa faci. Trenul, pentru 2 persoane, dus-intors, cuseta de 2 locuri de dormit, Romania-Budapesta, Budapesta-Romania, costa 1.250 lei, va puteti caza cu 35 euro/noapte (cam. dubla+mic dejun). Budapesta are cele mai bune rezultate(eu le numarasem, caci aici voiam sa merg, pana am dat de Dr. Albu), deci sa nu alegi Szeghed-ul, dor ca-i langa granita. Merita sa incerci! MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Aristicaaa, multumesc mult pentru info si sfaturi, esti o dulceeee[olala][pup] Am mai citit pe la fivoase, dar nu am intrat de cateva zile, chiar ma intereseaza si pe mine cum se poate obtine un ajutor de la Kaali din Budapesta. Eu oricum sunt convinsa 100% sa merg la fiv in Budapesta!!! Vai da ce de bani ati cheltui si voi, offfff Sa dea Domnul sa reusiti la dr Albu si sa vii cu gemeni![olala][olala] Dar atat te duce fivul cu toate la Medlife? Eu am o cunostinta care zicea ca este cam 80mil fiv la Medlife, tot la dr Albu Dragos merge si ea... Vreau si eu mai multe info despre fiv subventionat, daca stii da-mi un mp. Dar acus frunzaresc eu pe la fivoase poate mai gasesc pe acolo informatii, ca eu oricum citesc, dar nu ma pot baga in discutii deocamdata, ca nu pot face fivul[q][q] Te puuppp si multam inca o data!Mult successs la fiv!!!![pup][bibe][olala][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pogonici pai cum de-ai crezut ca tocmai tie nu ti-as spune tot ce as stii. Am citit la fetele de la unguri ca a fost un cuplu din Romania care a beneficiat de subventii pentru fiv. Am vazut ca intrebi la unguroaice si doar stii bine ca te-as fi ajutat cu mai multe informatii, dar nu le am. Insa sunt convinsa ca-i poti trimite mail direct lui PK sa-l intrebi. Eu aveam programarea facuta la Budapesta, trenul rezervat, hotelul rezervat cand ne-au intors analizele. Uite unde am cerut eu informatii de la unguri: [url]info@ivfpregnancycenter.com http://www.ivfpregnancycenter.com[/url] Tel: 00 36 - 1 - 202 - 2802 ...am pus o multime de intrebari si de fiecare data mi s-a raspuns in mai putin de 24 de ore. Intrebati aici tot ce doriti, caci nu aveti absolut nimic de pierdut![pup] MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

jaguar spune-i cunostintei tale ca nu si-a facut calculul bine. FIV simplu, la Ml costa 6780 lei, la care se adauga 120 lei prima consultatie, la care mai pui 700 lei (ecografii+estradiol), 38 lei progesteronul. Doar astea costa pana acum 7638 lei. Medicamentele de stimulare costa cel mai putin posibil in Romania 2.000 lei, deci deja am ajuns la suma de 9638. Dupa cum vezi, aici nu am vorbit despre analizele care se fac inainte de fiv doar de catre femeie, caci si sotul ei trebuie sa faca analize si n-am vorbit nici despre congelarea embrionilor, in cazul in care ar avea mai multi. Mai bine spune-le ca nu au cum sa faca un fiv la pretul la care se asteapta ei, sa nu cumva sa faca oamenii vreun imprumut prin banca si sa se trezeasca ca nu le ajung banii.[flo] MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...