Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Laparoscopie 15


Recommended Posts

salutare fetelor mare activitate pe aici...aristica ne intalnim iarasi[:D] bafta in fiv si rezultate cu II liniute macarie ce faci? noi am vb parca la hidrosalpinx, nu? bafta si tie cu noul proiect de bebe sa fie incununat de succes va puup pe toate laparoscopiatele[:D][pup] didi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

merci didi macarie trompa dreapta este napadita de endometrioza, s-a infasurat in jurul ovarului drept si s-a lipit de vezica. Aceasta trompa a fost curatata de punctele endometrice (atat cat s-a putut). Ea trebuie scoasa, dar pentru ca ma pregatesc de fiv, a fost lasata, deoarece nu se poate scoate fara a-mi afecta ovarul drept. Iar eu am nevoie de ovarul acesta pentru a produce foliculi pentru fiv. Primul fiv l-am facut cu D-na Dr. Miciner Silvia pe care N-O RECOMAND NIMANUI! Oparte dintre analize le-am facut la Anais Medical Center (de 3 ori mai scumpe ca la MedLife si rezultatele veneau foarte greu), ma duceam la ecografii si la CF2, cand era doctorita de garda, nu mi-a facut analizele de trombofilie si nici macar nu s-a gandit la endometrioza, punctia am facut-o in alta clinica la Genesys a dr. Tutunaru, n-am primit NICIO FACTURA/CHITANTA, ba chiar la transferul de congelati, asistenta statea cu o mana pe burta mea, iar cu cealalta vorbea la telefonul mobil. Pana acum nu am niciun motiv sa ma plang de MedLife, de asistente, de doctor... Mi-am revenit in 24 de ore de la laparoscopie, n-am avut dureri nici macar o secunda, doar o mica jena, la gaura de la buric, cand ma ridicam din pat. MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica, ai trecut prin multe pe banii tai....eu nu as fi permis asa ceva.... nu mi se pare normal sa nu iti dea nimic la mana ca ai platit si nesimtita aia de asistenta .....nu mai zic nimic ca sigur primesc avertisment . al doilea fiv cu cine il faci? Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Va trebui sa fac si eu o laparoscopie pentru chist ovarian. O voi face la Giulesti cu dr Ion. Am citit ce ati scris voi, va multumesc pentru impresiile postate! [flo] Mai am totusi niste intrebari: 1. In pre-ziua operatiei te intalnesti cu medicul tau? Ti se mai face vreun consult/eco? Colposcopia cine o face? Se face obligatoriu? (eu am facut recent consultatie si Pap's, n-am nimic pe col) 2. Sotul cand are voie sa te vada dupa operatie? poate intra la terapie intensiva? e cazul sa astepte pe hol sau poate merge linistit la servici [:D]? Cand ai practic nevoie de cineva de acasa? Cat de repede dupa operatie esti capabila/ai voie sa vorbesti la mobil? 3. Concediul medical pt servici il primesti de la spital sau mai trebuie sa treci pe la medicul de familie dupa operatie? Multumesc! Edit: Macarie, ai ajuns la dr Ion? Jaguar, ce ai mai facut?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lavi ce sa zic eu n-am fost operata la stat asa ca e posibil sa te induc in eroare, dar iti voi raspunde la ce se poate: 1. cu medicul este normal sa te intalnesti inainte de operatie si in sala oricum te vezi cu el treaza[:D], apoi te pun la nani 2. colposcopie eu n-am facut cand m-am operat , nu mi s-a cerut niciodata, eco mi-au facut cand s-a hotarat operatia, asta se intampla cu 2 sapta inainte de operatie. ti se vor cere niste analize de sange, pe care probabil le vei face in spital cand te va interna, eu le-am facut inainte pt ca am avut consultatie cu anestezistul cu 2 zile inainte de operatie. 3. pe mine sotul m-a asteptat, pt ca a stat cu mine, acolo era permis sa intre si la terapie intensiva, nu stiu la giulesti ce politica au. 4. sa vorbesti la mobil esti apta imediat ce te aduc la terapie intensiva, eu vorbeam din sala de operatie cu toata lumea[:D], dar vei fi obosita si iti va fi somn asa ca dupa vreo ora sau doua de dormit esti foarte bine 5.eu am primit concediu de la spital si apoi s-a dus sotu cu concediu la medicul de familie sa-mi prelungeasca si sa ma ia in evidenta ceva de genu.... 6. de completare poti manca a doua zi seara normal ca sa prinzi forte , asta daca te simti bine, eu am mancat si tarta cu capsuni yam yam yam yam te puup si bafta sa fie totul bine[pup] didi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Ma numesc Madalina. De aproape 2 ani incercam sa facem bebe. Am facut f multe analize, si in urma unui HSG, am descoperit trompa dr infundata. A urmat o operatie laparoscopic (la privat) unde mi s-a desfundat trompa-hidrosalpinx, desi ulterior toti doctorii mi-au spus ca mai bine o scoteam. Operatia a fost facuta in aprilie, anul acesta. De atunci nu am reusit sa facem bebe, am facut eco luna de luna, am facut si 2 stimulari cu closty si pregnyl pt a obtine ovulatie pe partea stanga. Am mers la doctori in Timisoara, in Bucuresti, la clinica de fertilizare Polisano din Sibiu, si in final in Ungaria. Acum am ajuns in Budapesta la clinica Kaali, unde ni s-a propus 3 IA cu stimulare (pt a obtine ovulatie pe partea cu trompa buna), si daca nu se prinde, un FIV. Eu m-am gandit ca IA din 2 motive nu s-ar prinde, endometru prea mic (caci se sibtiaza din cauza tratamentului hormonal) sau din cauza refacerii hidrosalpinx-ului, caci acel lichid "spala" orice posibila sarcina . De aceea mi-am zis ca o sa urmaresc atent endometrul la primele 2 IA, si daca pare ok, atunci voi face un laparo, sa-mi scot trompa dr, si voi incerca din nou alte 2 IA. Am facut preventiv si analizele de trombofilie (astept rezultatele), deoarece aceasta sarcina o obtin cu mare efort, si sa nu mi se opreasca in evolutie, de la cine stie ce mutatie. In mare va prezint si analizele ce le-am mai facut dealungul timpului: Eco - totul ok, ovare, uter, ovulatie lunara, 0 chisturi PAP - ok Analiza col Chlamidia, Mycoplasma - OK, negative Analiza col Ureaplasma prezenta - 2 tratamente (azitromicina - nu a trecut, Doxiciclina - urmeaza retestare) Spermograma - f buna Analize hormonale - perfecte Analize sange (toxo, listeria, citomegalovirul, rubeola, sifilis, HIV, hepatite, etc, toate toate) - OK Anticorpi antispermatici - OK, neg Test postcoital - ok (spermatozoizi prezenti la 12 ore de la contact, si cu miscari de inaintare) Cicluri f regulate - 24-26 zile (ovulatie z10-z12) Sunt fete pe aici, care au obtinul sarcina dupa hidrosalpinx?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Va trebui sa fac si eu o laparoscopie pentru chist ovarian. O voi face la Giulesti cu dr Ion. Am citit ce ati scris voi, va multumesc pentru impresiile postate! [flo] Mai am totusi niste intrebari: 1. In pre-ziua operatiei te intalnesti cu medicul tau? Ti se mai face vreun consult/eco? Colposcopia cine o face? Se face obligatoriu? (eu am facut recent consultatie si Pap's, n-am nimic pe col) 2. Sotul cand are voie sa te vada dupa operatie? poate intra la terapie intensiva? e cazul sa astepte pe hol sau poate merge linistit la servici [:D]? Cand ai practic nevoie de cineva de acasa? Cat de repede dupa operatie esti capabila/ai voie sa vorbesti la mobil? 3. Concediul medical pt servici il primesti de la spital sau mai trebuie sa treci pe la medicul de familie dupa operatie? Multumesc! Edit: Macarie, ai ajuns la dr Ion? Jaguar, ce ai mai facut?
Buna fetelor[flo] Lavi[pup][pup] multumesc de intrebare. Hai sa iti raspund intai la intrebarile tale; 1.Da, vine medicul la tine in pre-ziua operatie si te consulta. Colposcopie eu nu am facut, o aveam facuta si apoi m-am internat duminica,,, si nu prea sa fac din astea din cate am observat. 2.Sotul poate sa te vada la 1-2 ore dupa operatie, depinde cum te simti si tu.Se intra la terapie ptr 5min, cu o "atentie" se rezolva[:D] Dar daca te simti oki, in max 2-3 ore esti transferata in salon, si sigur poate veni sotul sau parinti, prieteni... A 2 zi dupa laparo te externeaza, atunci sigur tre sa vina sotul sa te ia, k mergi pe 3 carari[:D][:D][:D] Ah, la mobil ai voie sa vb dupa ce te trezesti ca lumea, daca ai tel la fete in terapie, o sa iti dea putin sa vb, daca nu atunci cand ajungi in salon vb lejer. 3.Concediul medical se da din spital 2 sapt. Daca mai ai intrebari sunt la dispozitia ta. Fii calma si increzatoare, dr ION este de milioane! In alta ordine de idei, eu nu am facut nimic.... Dupa cele 3 luni de stimulari am lasat-o balta... Cert este ca nu am sanse sa raman pe trompa aia, asa ca imi traiesc viata, nu poti sta in stres si din astea mereu![pk][pk][pk] Sa aveti o zi buna![flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...