Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna seara, Cum nu este nimic recent deschis de fetele din Franta ( si stiu ca sunt... sau poate doar sper - pt a-mi raspunde la dilema ).. deschid eu, cu o intrebare legata de sistemul de invatamant francez: mai exact, gradinita in Franta incepe de la 3 ani, si cuprinde toti copiii nascuti intr-un an calendaristic, din ianuarie pana in dec, care in anul respectiv implinesc 3 ani. Clasele sunt: PS, MS, GS iar 3 ani mai tarziu, copilul incepe scoala - cu CP-ul. Intrebarea mea este legata de copiii nascuti la final de an ( oct, nov, dec) care teoretic incep scoala la nici 6 ani.... ; in RO, Canada de ex, copii incep scoala cu conditia ca la 31.09 sa aiba 6 ani impliniti. In Franta exista vre-o derogare in acest sens? Mi se pare prea dur pentru un copil care poate nu este suficient de maturizat sa inceapa scoala atat de repede .. Cum se descurca un copil nascut in nov, dec fata de unul cu cateva luni mai mare ? Care sunt experientele voastre ? Merci anticipat pentru raspunsurile voastre.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, Eu am copilul care termina acum CP. Ea e nascuta in ianuarie si, bineinteles, are in clasa copii care sunt nascuti in decembrie 2003. In general copiii tin ritmul si cei care nu trec evaluarile de la sfarsit de CP refac CP-ul. Adica mai fac o data CP cu cei nascuti in 2004, de exemplu. Nu e nici o rusine. O alta diferenta: in fiecare an au alt invatator, adica raman in general cu aceeasi colegi dar schimba invatatorul ( pana la CM2, mai mult nu stiu, nu am ajuns inca acolo). Inca de la 3 ani copilul intra in sistemul de invatamant cu program de la 8.30 la 16.45 cu pauza de masa la pranz. Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu, si al meu termina CP insa e nascut in iunie. In general copii tin ritmul, daca nu, asa cum zicea si Antonia se dubleaza CP, e ceva curent aici. Pot spune insa ca un copil intrat in sistem de la 3 ani, cam rar dubleaza CP. Acum eu il am pe cel mic nascut in februarie. Sa-l dau acum in septembrie la scoala e prea mic, am zis sa incerc din ianuarie PS si vom vedea cum decurg lucrurile. Exista posibilitatea sa-l duc si in cursul anului, la gradi. Scoala obligatorie e de la 6 ani, insa nu e chiar exagerat de grea. Se pune o "bara" copii pana dupa Craciun trebuie sa stie sa citeascaa, pe silabe, mai greut, dar sa stie sa citeasca cuvinte simple(in CP). Sunt copii care la sfarsitul GS stiu deja sa citeasca...depinde foarte mlt de copil, daca ii place la scoala si de urmarirea de acasa. Ah! Incepand cu CP-ul, daca copilul are dificultati in clasa, exista ore de"soutien", 2 ore pe saptamana, unde invatatoarea se ocupa individual de probemele copilului. sunt grupuri mici de 3-4 copii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu hop, fii-mea e in Moyenne section la scoala franceza din Haga, e nascuta pe 17 nov si pot sa spun ca in afara de faptul ca acum se plange ca ea de ce nu are 5 ani ( impliniti) ca si copinele ei [:D] pot sa spun ca nu am sesizat nici o problema pana acum. Ba sincer eu vad numai lucruri pozitive pana acum: e in colectivitate de la 1an si 4 luni, a inceput la cresa olandeza unde au grupe asa numite pe verticala cu copii de la 2 la 4 ani, si deci de mica s-a tinut dupa cei mari. La scoala a inceput la 2 ani si 10 luni, cu sacul cu mancarica dupa ea, ca aici nu au sistem de cantina. Si minune, nu a avut nici o problema. Anul asta in MS au inceput literele de tipar, sa le recunoasca si sa le scrie plus literele mici sa scrie legat. Ma rog, cuvinte scurte, precise si spuse pe litere dar tot e ceva....si uitandu-ma la notele ( bonhommes ce rad sau plang) de sfarsit de trimestru, se pare ca totul e ok. Mie mi se pare deocamdata benefic ca e in anturaj cu copii mai maricei, mi se pare ca mereu a avut un impuls suplimentar sa faca anumite lucruri....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anaism59
Buna seara, Cum nu este nimic recent deschis de fetele din Franta ( si stiu ca sunt... sau poate doar sper - pt a-mi raspunde la dilema ).. deschid eu, cu o intrebare legata de sistemul de invatamant francez: mai exact, gradinita in Franta incepe de la 3 ani, si cuprinde toti copiii nascuti intr-un an calendaristic, din ianuarie pana in dec, care in anul respectiv implinesc 3 ani. Clasele sunt: PS, MS, GS iar 3 ani mai tarziu, copilul incepe scoala - cu CP-ul. Intrebarea mea este legata de copiii nascuti la final de an ( oct, nov, dec) care teoretic incep scoala la nici 6 ani.... ; in RO, Canada de ex, copii incep scoala cu conditia ca la 31.09 sa aiba 6 ani impliniti. In Franta exista vre-o derogare in acest sens? Mi se pare prea dur pentru un copil care poate nu este suficient de maturizat sa inceapa scoala atat de repede .. Cum se descurca un copil nascut in nov, dec fata de unul cu cateva luni mai mare ? Care sunt experientele voastre ? Merci anticipat pentru raspunsurile voastre.
in Canada, Ontario, tot anul calendaristic e luat in calcul (al meu e nascut la sf de noiembrie, si oricat am incercat sa il pun intr-un an inferior, nu s-a putut) Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si care e diferenta intre un copil nascut la 31.09 si unul nascut pe 01.10? intrebarea e retorica, bineinteles. mie mi se pare evident ca nu trebuie sa ne cramponam de niste "date"(sunt necesare ca sa existe o "regula" si cam atit).programele sunt facute de asa maniera incat si copii nascuti in alea 3 luni fatidice pot face fata. nu am auzit inca pe nimeni care sa se planga ca nu fac fata copii ca sunt mici, dar cunosc o multime de persoane, care au facut cere sa se duca mai devreme la gradi copii din ianuarie, febr sau martie(aici vb de copii cunoscutilor, nu ca am citi undeva sau am auzit "o poveste")...pe unii i-au primit, pe altii i-au refuzat (in orasele mari) din lipsa de locuri, nu pentru ca nu ar fi considerat ca nu fac fata... de ex, la sf lui PS, copilul tr sa stie sa numere pna la 3...cand au auzit asta la prima sedinta cu parintii, jumatate dintre parinti s-au oripilat si au intrebat imediat cum sa faca sa-i mute la MS.Pana la urma nimeni nu s-a mutat, bineinteles, cei micuti au invatat alaturi de ceilalti si toata lumea, in cazul lor, trece clasa...si a dubla nu e considerat aici o tragedie ca repetentia in ro. se mai fac si clase mixte: mici-mijlocii, mijlocii-mari, CM1-CM2. sistemul n-o fi el cel mai minunat din lume (nu-s eu un mare fan), dar e destul de suplu, iar pentru cei din provincie varianta de a incepe in timpul anului e si ea de luat in calcul... nu are sens sa-ti faci griji, daca ai un copil care va tr sa-si gaseasca locul, si-l va gasi! aaa...cei super inteligenti sunt ajutati sa sara anul, daca e cazul. in fiecare an e o stire la tv cu un copil care-si da bac-ul la 14 ani ana alexandre (17.02.2006) si anastasia (14.03.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind l-am inscris pe Alex la gradinita, in martie, inca mai avea pampersi si mi-era teama ca n-o sa scapam de ei pina in septembrie. Directoarea m-a incurajat, zicindu-mi ca mai e destul timp pina atunci (si chiar asa a fost, in mai-iunie a terminat cu pampersii, si de zi si de noapte), dar ca totusi, in caz ca nu, se poate sa vina la scoala doar din ianuarie. Insa o sa vezi, toti copiii nascuti in 2007, anul asta o sa mearga la toamna la scoala, nu exista sa nu frecventeze gradinita si lumea o sa se uite lung la el daca n-o s-o faca. Scoala e obligatorie de la 6 ani, insa daca e inscris copilul la gradinita, iti iei obligatia sa-l duci in mod regulat. Chiar e un proiect de lege in sensul asta, sa se taie alocatiile familiale parintilor ai caror copii lipsesc mai mult de 3 jumatati de zi, parca pe trimestru. In fine, e mai complicata legea si sint vizati un anumit tip de parinti si elevi, insa ideea e ca frecventarea gradinitei in Fr este o treaba muuult mai serioasa ca in Ro. Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anaism59, Vin sa-ti spun si experienta noastra din Canada. Fiica mea e nascuta la inceput de decembrie si a mers deci in clasa intai la 5 ani si 9 luni de la inceput intr-o scoala bilingva (franceza-engleza). S-a descurcat foarte bine in primii doi ani scolari, in sensul ca este un copil de nota A pe linie [:D], vorbeste cursiv 3 limbi si face si vreo 3 activitati sportive/saptamana. Needless to say ca sintem foarte mandri de ea [olala]. As spune ca varsta nu impiedica neaparat rezultatele academice daca este un copil muncitor ci dimpotriva. Deci eu te-as incuraja in sensul asta sa mearga mai devreme la scoala [flo] Cristina Yasmine et [copil]Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...