Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (142)


Recommended Posts

dana fi-miu a ratat cu gratie clasa intai: a terminat gradinita in ro si aici a aterizat direct in clasa a doua. si fara engleza. da, situatia copiilor nostri nu e aceeasi, dar am vrut sa-ti spun ca se poate sa invete si fara mama in clasa intai langa el. depinde foarte mult de copil si de invatator.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mqqm - artificiala si nejustificata zici - hai ca 50 % m-ai convins semnez - nu eu nu vreau pentru mine sa am un an liber ar mai fi un motiv dar nu vreau sa intru in amanunte ceva de genul ca juma de an din septembrie pina in decembrie si daca lucrez si daca nu lucrez finaciar nu-i diferenta mare ca platesc taxe prea multe.

Cu scoala privata am facut research nu stiu e complicat nu-i aproape de casa trebuie vinduta casa , trebuie sa platesc an e an si acuma imi permit dar stiu eu peste citiva ani dar oricum este in studiu

 

Cu tutori am incercat cu Kumon tocmai in ideea asta dar aia tot acasa tie iti da de facut

Nu am incercat cu persoane desi aici unde stau eu intra si ies meditatori la copii mai ceva ca-n Romania ...

 

Denisam merci mult

Hai ca se pare ca si concluzia voastra e cam aceeasi "du-te si semneaza contractu"

 

Acuma ma duc sa iau copilu de la scoala ca azi mi-am luat o zi libera sa fac proba cum e sa iei copilu devreme de la scoala sa vad cit timp am avea , cum ar fi..

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia ne vedem cu siguranta sambata (ihi, abia astept) numai ca ti-am spus eu cum au hotarat colegii astia ai mei cu pauzele. Sper sa fi hotarat si la voi la fel si sa avem 25 de min. impreuna pt o cafea si o barfa la Tim Hortons din colt [:D]. ah, si cand ajungi la

 

Valen ma gandesc la tine cu drag, sa se rezolve totul cu bine.

 

Restul fetelor va [pup] si va scriu mai pe larg despre noi cand ma simt mai "in putere".

 

Pretioasa Ema invinge cancerul.

Te iubim din tot sufletul.

id="Script MT Bold">id="size3">id="purple">

 

Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati

 

"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."id="blue">id="size2">id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, si eu zic ca copilu' poate invata si fara mama lg. el tot timpul.

Daca ma intrebi pe mine, copilul are nevoie de lucrat in plus acasa nu numai in clasa a-1-a.

Dar se poate lucra f. bine si de la 5 dup-amiaza[:D]

 

Acum vad ca si Cristina Mqqm a scris la fel ca mine.

 

Cristina,

mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DanaM-ok du-te azi si vezi care-i treaba cu luatul devreme si maine mergi si semneaza contractul ala[:D]-garantez ca dc il vrei la private se rezolva orice, ca si casele incet-incet isi revin.tutore dc tipi mai tare gasesti,etc.

Inac-subscriu la ideile lui mQQm, sunt tare bune[flo]-ce face pepitzel,nu ne mai zici nimic de el.[pup]

Mamaana-mersi de intrebare,vroiam sa ma pling, dar nu mai zic, era legat si de tiroida mea, dar inca vad altii cu mai multe probleme ca mine.

 

 

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DanaMario, mie aici mi se pare parfum scoala, clasa 1 e tot o joaca, a doua la fel, nu stiu cand se apuca de scoala copiii astia... poate pe la liceu? [:D]

Daca locuiam in Romania, poate as fi spus da, poate merita sa stai acasa, ca acolo au lectii mai complicate, e mai dificil pentru copil sa se adapteze.

Insa vei vedea ca primul trimestru din clasa 1 e mai mult o recapitulare a lui SK, mie nu imi venea sa cred ca dupa JK si SK, in clasa 1 au inceput iar cu alfabetul si cu sunetele si ceva patterns simple la matematica.

Eu am facut si ceva voluntariat la scoala, i-am vazut cum lucreaza, multa rutina, recapituleaza mereu, fixeaza bine notiunile, nu e ritm galopant sa nu poata copilul sa faca fata.

 

 

Am ajuns si eu sa ma tot gandesc la tortul ala de portocale... iese chiar ca in poza lui nelia?

 

 


Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Pucku
Salutare fetele, revin si eu dupa o pauza de forum , ca nu-mi mai ajunge timpulnu stiu cum reusiti sa scrie-ti atata, ca eu nici timp sa citesc nu amvin de la servici, papica afara cu Steph si cainele, intram e aproape 8...nici nu stiu de ce sa ma apuc mai intaiLa MULTI ANI tuturor sarbatoritilor din ultimul timp, Tudora , Alice si cele care le-am pierdutSanatate la toata lumea Valen, Nelia, Laura, Dana.....si noi am trecut printr-un episod de febra de o saptamana cu Steph de 39 in sus , care s-a lasat, inca odata fara diagnostic si cu antibiotic.....nu ne-au facut nici un fel de analiza, si ne-a stors de jus 2 saptamanieu nu am primit nici un telefon de la dr de familie...sa inteleg ca e de bine, dar starile de greata tot nu mi-au trecut si sanii imi cresc incontinuu....banuiam tiroida dar nici un semnAna ce simpote ai avut tu cu sarcina extrauterina?am incercat in repetate randuri sa intru pe contul comun dar nu am reusit....s-a schimbat parola cumva?pt fetele care merg la biblioteca si vor sa-si initieze copiii la o cultura muzica cautati povesti de la GALIMARD JEUNESSE MUSIQUE, cu discuri....Les reves de Petit Cheval [ensemble multi-supports] : a la decouverte du piano Sauerwein, Leigh, 1944- L'orchestre : L;o, Marie et l'orchestre Sauerwein, Leigh, 1944 Cordes, claviers, vents [ensemble multi-supports] Sauerwein, Leigh, La guitare [ensemble multi-supports] : Ho#770;tel de la Guitare bleue Sauerwein, Leigh, Rock, rap, jazz [ensemble multi-supports]mai sunt clarinet, cordes si mai multe , o colectie frumoasa de povesti muzicale pt copiiSteph a facut si ea 5 ani acum 2 saptamani, saptamana trecuta am sarbatorit-o cu prietenii, dar era cam epuizata dupa saptamana de febra, acum incercam sa recuperam, mai putin la mancareV-am pupat, sper sa reusesc sa intru mai des in timpul saptamaniCorina ,[zana] Stephanie + duggy Totolino prostolino id="green">id="size3">"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"
align="right" id="quote2"> Pucku, eu am inceput sa singerez, cam la 2 saptamini de la ultimul ciclu; sper sa nu fie cazul la tine, incearca sa obtii un ultrasound, daca ai noroc se vede (la mine au gasit sarcina fixata pe trompa la al treila ultrasound)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pucku, nu sta asa, daca e sarcina extrauterina, trebuie sa o depistezi cumva.

Nu vreau sa te sperii, dar acum 1 an sora-mea a ajuns cu hemoragie puternica la urgente din cauza asta, poate fi tare grav.

 

Ange, le-a placut la circ, mai ales in pauza[:D] cand s-au plimbat cu elefantul.

 

 

Cristina,

mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...