Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (142)


Recommended Posts

Dana, vin si eu cu raspunsul asa tirziu.Si eu sunt pentru semnat contractul. Nici eu nu am avut ajutor de la sotz,lucram la timp plin si mergeam si la facultate, si am avut doi deodata in clasa intii.Ii luam pe rind pe fiecare.

 

Semneaza cu incredere, ai sa te descurci cu siguranta.

 

Nelia, ce-mi zici tu de Agata, pe mine ma cam ia pe sira spinarii...Eu nu-i permit Denisei sa-mi trinteasca usa in nas dupa ce stam de vorba. pai la 20 de ani ce-mi face, mi-o iau si pe cocoasa?

 

Camelia, eu am crezut ca vorbesti de canapele de interior [bang] Tu vorbeai de alea de terasa?

 

Born to shop, forced to work.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

revin si eu scurt

 

nu stiu ce am doar mi-e rau, am greata, cel mai rau e in masina in curbe am dupa amiezi cand ies de la servici ca mai ca dau pe afara, si ma simt obosita dar de aia nu pot sa dorm

 

va pupic pe toate

 

as vrea sa trimit niste poze pe contul comun dar eu nu am reusit sa intru de curand atzi schimbat ceva? si sa vad tortul ala de portocale poate ma scoate din starea de greata

 

 

 

Corina ,[zana] Stephanie + duggy Totolino prostolino id="green">id="size3">

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danamarioid="red">, pai sa stii ca numai la 5 le facem si noi lectiile, pentru ca intre 3 si 5 avem alte lucruri de facut (stat de vorba, parc, cumparaturi, mincat in oras etc.)... Imi zice ca e obosita, ca a muncit la scoala, asa ca trebuie sa o relaxez si apoi sa o rog frumos sa facem lectiile.[bang]

 

Daca tu zici ca nu ai nevoie si nu vrei sa stai acasa, nu sta numai pentru copil, ca de lucrat suplimentar va trebui sa o faca tot timpul, iar tie iti s-ar putea sa-ti vina greu daca o faci numai pentru el. Pe de alta parte, daca il iei de vreo citeva ori devreme si vezi cit de placut este sa-ti petreci timpul cu copilul tau in loc sa fii la servici... s-ar putea sa-ti placa. Asta e de la Octav citire, cind a ramas el cu copiii acasa si i-a placut.[:D]

 

Mie mi s-a parut clasa a doua mai grea, ca in clasa I nici nu stiu cind a invatat sa scrie si sa citeasca, asta e scopul clasei I si cred ca, cu mama sau fara mama, orice copil invata sa faca asta. Din clasa a III-a e si mai greu si mie, pe vremea mea, aceasta clasa mi s-a parut decisiva, acolo se pun bazele. Asa ca, la anul, cu usi sau fara usi, Agata mea va lucra cit vor mama si tata, nu mai merge ca pina acum. Am si atentionat-o, stie, a inteles, dar cica atunci sa o lasam in pace pina atunci... tot ca ea.

 

Deci, in concluzie - iti dau eu sfaturi, care stau acasa[:D] - as semna contractul anul asta si as lucra, as face lectiile seara, la anul la fel, dar daca poti sta totusi un an acasa si iti permiti, stai intr-a treia, atunci cred ca il ajuti cel mai mult. In plus pina atunci iti vei da seama daca se descurca singur sau nu... Asa cum spunea si Donia, cred ca doar pe la liceu sa mai invete si ei ceva...

 

Si eu nu garantez ca daca e la particulara, nu trebuie sa muncesti acasa, ba dimpotriva, cu cit scoala este mai buna, cu atit se cere mai mult, cu atit copilul are mai multa munca individuala de facut. Din nou parerea mea...[:D]

 

Danaid="red">, pai nici eu nu o las, dar e vorba de tendinta![:D] In seara asta mi-a spus ca nu vrea sa ma auda... si s-a dus in camera. Ei, nici eu n-am mai auzit-o pe ea, desi mi-a tot cerut mincare. Nu s-a culcat flaminda, ca mincase bine, dar s-a culcat fara gustarica...[:D] I-am cam taiat tot fetei, si dansul si multe altele, va ramine doar cu patinajul si acela, e o favoare, il va pierde la anul daca va continua asa. Ea e prietena noastra si noi prietenii ei pina cind ii cerem sa faca ceva, nu suporta sa fie obligata sa faca ceva si asta nu cind vrea ea, ci cind vrem noi. Intr-o seara se gindea profund si o intreb la ce se gindeste: ma gindesc la lumea asta, cum ar fi daca nu ar exista copii, cei mari pe cine ar mai pune sa faca ceva cind vor ei![bang] Adevarul este ca stie sa-si apere cu ghearele drepturile ei de copil, chiar daca de multe ori nu-mi convine acest lucru.[:D]

 

Monaid="red">, da, nu prea e pe stilul meu de acum, desi, in discoteca, acum citiva ani, ma rupeam in figuri pe o melodie ca asta. Mai ales cind bagau luminile alea... ce-mi mai placea sa dansez. Da' eu cred ca si acum daca m-as duce, tot asa as face, ca eu nu pot rezista la ritm, dar ar trebui sa ignor faptul ca s-ar zgudui dusumelele sub greutatea mea de acum...[:I] Dar Supertramp sint unii din preferatii nostri, imi place stilul si abia astept sa mergem vineri...

 

Mai continui miine la cafea, sint acasa, nu ma duc nicaieri... nu-mi vine sa cred. Am program de curatenie, spalat, calcat... ca zilele astea am tot umblat si nu am facut mai nimic prin casa. Noapte buna![pup]

 

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Ieri mi-a zis ca ma uraste pentru ca am rugat-o sa facem o dictare de 10 minute... atit!
align="right" id="quote2">

Nelia, si tu ce faci cind ea iti spune asa? Ca ti-am citit mesajul si mi-a stat ceasul, ma tot holb la computer si ma intreb ce i-as face sau spune lui Radu daca mi-ar spune minuni de-astea... (Prima reactie a fost sa te intreb daca ai pleznit-o peste gura, de unde rezulta ca prima mea reactie ar fi sa-i intorc una lui fiu-meu, dar nu cred ca e o solutie, sau e una de moment). Zau, tu cum ai reactionat? Mai ales ca zici ca ai RUGAT-O...
Da, sarmina, vreau reteta de piine o sa incerc s-o pun la framintat in masina a se veea ce iese :)

DanaMario, clasa 1-a e aia in care invata sa scrie si sa citesca si numere pina la 10, ceva adunari scaderi. Personal mi se pare f. putin important, sincer.
Nu-s pe la Ontario, da' in Qc clasa a doua e un fel de repetir a lui 1-a, abia a treia aduce lucruri cu adevarat noi si importante. Pe urma a patra repetir cu mici imbunatatiri pt. a treia si asa mai departe, pina la a sasea.

Daca tie iti place la job, ramii acolo, jumatatea de ora pe zi (maxim, ce potrivit psihologilor mai mult de-atit e prea mult) pt. facut lectii de clasa 1-a o sa o gasesti.
De fapt nici nu e vorba atit de lectiile in sine la virsta asta, cit de creat obiceiul de a se aseza la masa cu carti + caiete in fata.

Din folclorul si traditia familiei,in clasa 1-a si a 2-a multe din lectii le-am facut in masina pe drum spre karate sau inot sau schi sau cu ce ne mai ocupam noi pe atunci. Dar tot a priceput ca asa-i la scoala, facem lectii (si nu a avut lectii ca al tau cit a fost in SK, asa ca a fost un soc pt saracul copichil chextia cu lectii de facut acasa :) Intr-a treia, yap, am pus fundul jos si am facut lectii de ne-au iesit pe urechi, dar era in scoala privata.

Ange, coloarea aia la asfalt nu se deschide? Si ce intelegi matale prin rafia aia imitatie si ca sint eftine canapelele? Ca mie-mi trebuie scaune (cu sau fara masa, ca aia a rezistat mai bine) pt. gradina si imi suna bine imitatia aia de rafie... Detalii, svp.
Cum a trecut ziua de ieri? :)

Revenind, ieri mi-am spalat geamurile de sus, rau am facut, ca acum stau in basement si ma tot uit la soarele ala minunat si mi se ia bucuria cind vad ce jegoase is geamurile aici... Da' azi ma duc la aqua fitness, asa ca nu ma apuc, ca eu cind ma apuc de cite-o chestie trebuie sa termin alfel nu pot sa trec mai departe...

Ah, si cine face ca mine ca mine sa pateasca! Ca m-am trezit eu ecologica si in loc de Windex mi-am cumparat nu-s ce chestie de lichid spalator de geamuri eco-dracu-sa-l-fure si nu s-a uscat cum trebuie, se vad ceva urme pe geamuri... M-am trezit eu pe la jumatate sa schimb cu Windex, si a fost ok, dar m-am trezit la jumatatea de jos, aia la care nu eram urcata ep scara ca sa frec geamurile. Si mi-a fost lehamite sa scot iar scara si sa ma catzar la loc cu Windexul...

Mei, mai vine careva la intrunirea aia sau ma duc singura? Vineri 15 mai? Anybody?

Am plecat sa stau degeaba pina la aqua fitness...

Pupici,
Simonna

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt tare curioasa cum faceti cu copiii astia. al meu e in clasa 1 si are niste texte de ma termina. la inceput si eu am fost cu lectii in plus acasa, cum eram obisnuita din Ro. am lasat-o moale ca vad ca invata, de fapt repeta la scoala si pentru testele ce le dau. de exemplu, la inceput repetam cu el pentru testul de spelling. primesc 4 cuvinte pe saptamana si unul bonus, iar vineri ii testeaza. face 100% de fiecare data si nu am mai facut deloc cu el. acum mi-a venit ideea sa-l intreb acum sa vedem daca mai stie. si eu am citit ca nu e bine sa-l stresezi cu multe lectii in plus ca incepe sa urasca scoala si lectiile.

dar, ce ma deranjeaza pe mine e cand copilu sta afara pana nu mai poate, eventual vede si film, mai are si un sleepover si la sfarsitul zilei zice "eu nu am avut fun deloc azi" [bang]. imi vine sa ma urc pe pereti. sau il chem in casa, ca e seara si trebuie sa ne pregatim de rutina de culcare si el zice "da' abia am inceput sa jucam nu stiu ce" [bang]. da' pana atunci ce a facut frate?! sambata asta am fost la doua bithday party-uri si chiar a zis tata-su ca spera sa nu-l auda seara ca n-a avut nici un fun. ca sa nu mai zic, ca dupa ce am ajuns acasa a stat afara pana s-a intunecat si l-a avut si pe prietenul lui la sleepover. simt ca incepe sa inteleaga, dar mai e mult de lucru. posibil e din cauza ca zicem prea des "nu" chiar si la lucruri marunte, care ni se pare mai mari pentru ca nu avem timp sa gandim ce si cum.

uite de aia mie mi-ar place sa stau acasa cu copiii, sa treaca prin primele clase, poate chiar sa-i homeschool. macar un part-time de-as gasi.

o zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana Podeanu Wow.... job,facultate si doi [asia] eu sigur as fi depasita de situatie.

 

Nelia pai la 5 e bine mie imie e teama ca in noul contract in cel mai fericit caz l-as lua la 6 deci teme am putea incepe pe la 7:30 asta in cel mai fericit caz ca daca trebuie sa stau mai mult la servici pauza teme si asta o sa se intimple de citeva ori pe saptamana sigur.

Deci ce as putea eu sa fac ar fi de 2-3 ori pe saptamana de la 7:30 - 8:30

 

In legatura cu Agata parerea mea e ca trebuie sa fi mai ferma,dura cu ea macar o perioada pina "se da pe brazda" chiar daca felul tau de a fi nu e sa fi dura.

 

Simonna eu mi-am facut temele [:D] i-am cumparat foarte multe materiale de clasa I carti mastermind,brainquest am subscriptii pe situri for reading pe un an de zile acuma ramane numai sa le si parcurgem.

 

De ce imi e greu ca vad ca daca il pun sa faca teme ii place din ce in ce mai mult scoala

 

Preferate lui sint for reading

http://www.raz-kids.com/

http://www.readinga-z.com/

Matematica - Brain Quest

 

Hai ca mai incerc sa vad poate reusesc sa obtin macar verbal promisiunea ca jobul asta va fi pina la 4 desi din experienta mea nu prea are cum ca acum se implementeaza in productie si cum apar buguri trebuie sa stai sa le fixezi.

Pina s-or satura astia si-mi zice "mai lasa-ne in pace"

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonaid="red">, hai, ca ne bem cafeaua impreuna... Sau tu nu bei?

 

Adica, tu vrei sa-mi spui ca Radu nu-ti raspunde niciodata, adica iti vorbeste frumos tot timpul?[:D] Glumesc, dar ar trebui sa o ai macar o saptamina asa pe Agata ca sa intelegi cam cum de desfasoara o dicutie la noi...[:D] De fapt, nici asa nu ar merge, ca ea e copilul model in deplasare.[:D] Imi vine sa-i intorc dosuri de palma, sa-i cos gurita cu ata si cite si mai cite nu-mi vine, dar nu o fac pentru ca nu sint solutii decit sa fac liniste pe moment. Si mi s-a intimplat sa o mai imping asa, un pic, si sa vezi ce ofensata e, ca am lezat-o si i-am ranit sentimentele...[8D] Si, oricum, Agata are asa o atitudine matura, ca eu nu ma cert cu ea cum te-ai certa cu un copil, adica eu il cert si el ma asculta si promite ca nu mai face, si apoi face iar si [:-@] Eu ma cert cu Agata asa cum m-as certa cu un adult...[:D] Adica discutie argumentata si contrargumentata pina in pinzele albe... nu joaca de copii. Ma rog, ideea este ca ne e destul de greu cu ea, dar e un copil complet, in sensul ca poti avea cu ea si discutii extrem de interesante, ne expune niste idei ca ne lasa cu gurile cascate (cind o fi crescut moaca noastra, dom'le), una peste alta, nu ar trebui sa ma pling atit... si ca mama, cred ca daca nu o scoatem la capat cu ea, nu e vina ei, ci a noastra, ca nu sintem in stare sa-i facem fata si sa gasim solutiile potrivite pentru ea si ceea ce este ea in prezent, nu ce am vrea noi sa fie... Hai, ca m-am invirtit de m-am ametit, vezi tu ce intelegi... Am inceput mesajul la 9 si l-am terminat la 10.30, cu intreruperile de rigoare...

 

 

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha,ha Simonna..deci nu sunt eu dusa. Mie mi-a fost jena sa zic ca asa as fi pleznit-o, dar na ca ai facut-o tu.

 

Nelia asta e doar inceputul, fiimea de abia de vreun an a inceput sa imi intoarca vorba, sa aiba ultimul cuvint si orice zic eu , ei stiu mai bine ca invata la scoala[bang]

 

Acum de ex sunt pedepsiti amindoi, adica nu mai au acces la calculator decit dupa ce le pun eu parola si strict ptr proiecte de scoala. Petrece ore intregi sa-si aranjeze parul (indrepte), se schimba de 2 ori inainte de a pleca la scoala (si are uniforma in partea de sus). Imi cere unghii false, suvite,rimel si farduri(ca asta se petrece pe la scoala)in schimb cind ii pun sa citeasca vreo carte, valeu, se termina lumea. Si ca atare si notele au scazut.

 

Simonna, eu vin sigur la intilnire, scuze ca nu am percutat mai repede. Nu pot vinerea asta ca imi sarbatoresc sotul dar ailalata pot.

 

Cge, ai vreo veste de la Valen?

 

 

 

Born to shop, forced to work.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danaid="red">, pai sa stii ca nici Agata nu va fi departe, e tare cocheta si asta ar face toata ziua. Plus calculator, plus stat afara, plus sporturi... totul e frumos si ce copil fericit am si ce mama minunata sint pina ajung la lectii... ei, acolo s-a terminat prietenia. Sau, in general, la facut ceva: strins in camera, citit, orice ii cer... mai putin pian, ma minunez de nu mai pot si scuip pe unde apuc sa n-o deochi cum se duce ea singurica si cinta la pian cintecelele invatate pina acum. Si ii place sa asculte despre orice, sa vorbim despre orice, pune intrebari pertinente, chiar nemaipomenite pentru virsta ei... dar eu sa citesc si sa vorbesc, in timp ce ea sta cu picioarele in sus si capu-n jos... daca indraznesc sa o rog sa se aseze la masa si sa lucram un pic... foc si para iese! Se prelinge pina la scaun, scapa creionul de o mie de ori, vrea pipi, vrea aia, vrea aialalta... pina clacam de nervi si nu mai avem chef sa facem nimic.

 

Am incercat si sa o ignor, in sensul ca ea zice, ea se plinge, eu continui, calm si blind sa-i cer sa faca... a facut, dar e clar ca nu are cum sa simta altceva decit ca ma uraste in acele momente. Vine apoi si-mi cere scuze, ca doar stiu ca nu vorbeste serios... De altfel, pe mine nu ma deranjeaza ca-mi spune ca ma uraste, nu-mi pica bine, dar inteleg ca la copii e ca si cum ai spune te iubesc pentru ca esti buna si ma lasi sa fac ce vreau, te urasc pentru ca nu ma lasi si esti rea ca ma pui sa invat, cind eu vreau sa ma uit la film sau desen sau cine stie ce altceva vreau sa fac. Isi exprima sentimentele, furia, neputinta de a nu face pina la coada ce i se cere, ea stie din start ca oricum va termina prin a face ce-i cer pentru ca altfel nu are incotro...

 

Si daca tot sintem la scoala, sa va spun si ce nu-mi place aici, la sistemul de aici, cel putin cel din scolile publice. Nu-mi place ca nu-i stimuleaza sa studieze acasa, putin dar bine. Deloc! Si uitati de ce spun asta: ieri, dupa ce a primit buletinul de note vineri, deci a incheiat etapa, a venit cu o dictare, data vineri cu 5 greseli din nu stiu cite, adica 86% era nota. Si ii scrie Bravo! Bon debut! Cum adica, dom'le, bravo si bon debut, in clasa a II-a, cu 5 greseli din 10 cuvinte date, invatate, scrise, timp de o saptamina... nu din alea la prima vedere, ca la aia a luat 100%!?![bang][bang] Nu mi-ar fi placut nici sa o certe sau sa o umileasca dindu-i nu stiu ce pedeapsa grea, sau sa faca comparatii ca in Romania, unde notele inca nu sint confidentiale, ca uite, cutarica a luat nu stiu cit si tu numai atit... dar nu-i mai scrie frate bravo, ca mor... Scrie-i poti mai mult, fii mai atenta, sugereaza-i mai mult studiu acasa (ca erau din temele pentru acasa) sau nu-i scrie nimic, dar nu bravo! Pentru ca mesajul transmis copilului nu este acela de a-l incuraja, ci dimpotriva. Ca urmare, consecinta acestul bravo a fost ca aseara cind am vrut sa facem alte cuvinte, mai temeinic si o dictare suplimentara (totul s-ar fi terminat intr-un sfert de ora), fata a zis nu, ca profesoara i-a spus bravo, a debutat foarte bine, deci e suficient cit stie, nu trebuie sa mai piarda vremea sa invete acasa. A facut pina la urma, ca si patrimile si optimile cu ta-su, dar cu lacrimi in ochi, impotriva vointei ei, tremurind de nervi... si, da, urindu-ne din tot sufletul lui de copil in acele momente. S-a terminat seara cu pedeapsa, cu lectiile facute, dar nu ma intrebati ce va pastra in cap din ele, in conditiile in care au fost facute... cred ca nimic, decit amintirea furiei ca a facut ceva impotriva vointei ei, cind ea nu avea nici o vina, la un asa bon debut pe care l-a avut...[:D]

 

Deci, faptul ca-mi spune te urasc cind o pun sa munceasca sau ca are tendinta sa trinteasca usa si sa se inchida in camera ca sa scape de gura mea, asta e cea mai mica problema a mea. Pentru mine ramine problema lectiilor, a studiului in general si a cultivarii placerii de a-l face, pentru ca stiu ca aceste clipe pierdute ramin asa pentru toata viata, iar notiunile scapate ramin goluri care va fi tare greu sa le acopere cind materia se aduna... Asta e problema mea reala! Si ca nu reusesc sa-i insuflu dragoste pentru lectura, asta ma doare cel mai rau![q] Mi-ar placea sa o vad ca citeste pe nerasuflate o carte, ca e in lumea din carte, of, as ierta-o pentru toate celelalte...

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

raportam cu zambetul pe buze: Andrei are job: distribuie pe strada noastra si la o strada vecina flyiere si pennysavers.

E fericit, stai sa vedem cum o sa fie cand va trebui sa isi faca treaba[:D]

 

cat despre disciplina: noi avem regula lui nu: cati de nu imi arunci tu mie, tot atatia am dreptul sa iti dau si eu tie!

Sa vedeti ce viteza are la scuze....

Mai avem si borcanul: cand tranteste usa, cand raspunde, cand...mai stiu eu ce, trebuie sa puna in borcan un biletel cu IOY ( I owe you) si eu le folosesc pentru treburi prin casa sau pentru extra munca pentru scoala!

 

Incercam pe 7 iunie o gaseala?

Hai mQQm, propune unde sa fie bbq-ul, cu harta si amanunte in detaliu, ca eu sunt cam aeriana!

 

pupici[pup]

 

Emma Aida e inger[ruga]

Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...