Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (142)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Valen,[pup] ce ma bucur ca a trecut cu bine. Refacere rapida.Nelia, ai pus degetul pe rana.Exact asa mi-au spus si copii mei dupa ce si-au intrebat profesorii de note. Ca eu cer prea mult ca pe ei i-a incurajat si le-a zis ca notele sunt bune.Edi de ex e f bun la matematica (si uraste franceza) Dar de la 94% a scazut la 90 si acuma luat 84%. Eu nu zic ca 84% nu e o nota buna dar cum poate scadea asa drastic in 8 luni? E clar ca nu si-a mai dat silinta, s-a culcat pe ureche ca e cel mai bun din clasa si ca atare si rezultatul. In timp ce eu il cert ptr rezultat profesoara ii zice ca e f bine, mai ales ca este peste media clasei.la franceza insa i-a zis ca e normal sa aiba asa nota (76%) si ca e f buna ptr ca el oricum e emigrant si ca nu s-a nascut aici. De asta ce ziceti?id="red">Born to shop, forced to work.
align="right" id="quote2">Dana, la asta chiar nu ma asteptam [bang] mai ales ca ei au mers la scoala doar aici ...Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!id="size2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui valen
Cioc cioc!!!Operatia a reusit, pacientul traieste. Aseara am fost deja casa, cu ceva dureri de burta si umeri dar slava Domnului ca s-a terminat totul cu mine, ca tare grele sunt zilele d dinaintea unui astfel de eveniment.Chistul (ca tot intreba Laura ce operatie fac ) de pe ovar a avut 6 cm, exact asa cum estimasera la ultima echo si sper ca rezultatul biopsiei sa fie bun, defapt mi-am revenit asa de bine ca sunt sigura sigura ca rezultatul va fi bun.Sarah a fost asaimpresionata aseara ca nu ma pot misca din pat,ca nu l-a mai lasat pe taica-su sa-mi aduca nimic ci mi-a adus ea totul, intrebandu-ma din 5 in 5 minute daca ma mai doare si daca mi-a trecut. Azi dimineata a venit in fuga sa ma controleze, ca sa vada daca a trecut buba. Va multumesc frumos tuturor pt. gandurile bune si pt. ca v-ati gandit la mine;n-a fost in zadar[flo]
align="right" id="quote2"> Gabi [pup], bine c-a trecut! recuperare rapida! Ica, si tie un [pup]; iti trimit un pm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pucku, LMA fetitei tale iar tie multa sanatate! Din simptomele pe care le descriai acolo, ma gandeam si eu la o sarcina, nu stiu cum s-ar depista o sarcina aici, care apare peste ciclu, ori extrauterina, atata vreme cat nu ai acces facil la ultrasounds. Iti doresc multa sanatate si sa ne tii la curent !

 

DanaMario, pana la urma ai semnat contractul ? Daca pana si Nelia, our stay-home mom de baza, te-a trimis la munca, restul argumentelor, ce sa mai zica??? Parerea mea e ca se merita sa stai acasa daca vrei sa faci home-schooling cu baiatul , dar altfel, chiar si de 3 ori pe saptamana lucru suplimentar, e de ajuns in clasa a1a.

Am avut-o si noi pe Ioana 1 an la Kumon, nu pot sa zic ca n-a ajutat-o, dar uneori stilul era prea de hei-rup, adica sa ceri unui copil sa faca 10 pagini de exercitii in 15 minute, avand in vedere ca ei la varsta asta nu au asa o capacitate buna de focusare, mi s-a parut cam exagerat. Dar sotul tau ce zice referitor la dilema ta ?

 

Nelia, incurajarea copiilor indiferent de situatie, e practica pedagogica aici. De ex, la fotbal, daca rateaza, e nice try, daca dau in poarta e good job! Deci cum o dai si cum o-ntorci, ei tot bine fac!

Pe mine ce ma deranjeaza la sistem, e faptul ca nu incurajeaza competitia in scoala, si aici nu ma refer la sport, ci la invatatura. V-am mai zis poate ca sefa de la QA de la job are fetitele in clasa cu Ioana mea si mereu schimbam impresii; ea se plange ca nu apuca sa termine fetele ei temele, eu ma plang ca Ioana nu lucreaza mai mult...iar teme sunt 3 lulele, 3 surcele, daca nu am lucra suplimentar acasa, cred ca ar uita si sa citeacsa...

Parerea mea e ca daca nu lucrezi mai mult la ceva ce ai invatat, ce sanse ai sa se sedimenteze cunostintele ?

 

Maru, tare faina ideea cu borcanul !

Eu din pacate nu pot veni pe 7 iunie, are Ioana demonstratie la sf de an la gym...

 

Valen, ma bucur ca ai trecut cu bine de operatie, ai sa vezi ca si rezultatul la biopsie va fi bun !

 

Va imaginati ca pt tratamentul meu trebuie sa iau acid folic special, care de 5 ori mai concentrat decat cel recomnadat la gravide...urmarea? Mi-e foame non-stop, as roade si biroul la serviciu !!! Noroc ca e frigiderul plin de carnati si-i incerc zilnic !!

 

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !

Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DanaMario, eu te-as sfatui sa alegi cum te simti tu comfortabil in functie de prioritatile tale si a familiei tale. Adica daca vrei sa pui scoala copilului pe primul loc sa aveti un good start in ceea ce priveste scoala si rezultatele poti incerca sa stai primul an si sa vezi cum se descurca baietelul, numai bine sa intelegi care sint cerintele curriculumului de aici, iar daca totusi crezi ca poti face si serviciu si teme relaxat, iarasi toata lumea e multumita plus extra money in the pocket [olala]. La noi s-a intamplat ca eu sa fiu in concediu de maternitate cat a mers Yasmine in clasa intai si am urmarit-o pas cu pas, ca sa nu zic haituit-o cu teme suplimentare zilnic [:D]. The final end e ca ea lucreaza deja la nivel de clasa a doua la matematica iar la limbi studiem de zor atat in franceza cat si engleza, deoarece primul an trebuie acoperit cam de parinti si nu putem risca sa intram cu anumite lacune in clasa a doua din punctul de vedere al englezei. Cel putin this is my take on it... a se citi sarmanul copil[alcool]. Oricum din septembrie ma intorc si eu la scoala si chiar vreau sa vad ce se alege din ce i-am inoculat anul asta, dar as fi ipocrita sa spun ca nu am vazut niste rezultate. Ma amuzam citind ce au scris fetele cu fetite mai mari ce attitude problem au [8D] caci a mea nici nu-i vine in cap sa cracneasca, desi am un vag feeling ca urmeaza si asta cat de curand. Dar sint rodata la nivelul behaviour caci am avut norocul sa experimentez genul respectiv de reactii, si chestii mult mai grave, aproape de nivelul incredibilului [alcool] la elevii mei pre-adolescentini, pe care le-am pus de ceva timp pe seama hormonilor [bang]. Oricum eu i-am explicat clar Yasminei de la inceput ca lectiile le facem pt. binele ei, caci si eu am facut destule teme la viata mea, si i-am si demonstrat cand am mers la facultate aici si apoi cand imi iau cursuri online aproape anual. Asa cel putin i-am dat zic eu un exemplu personal sa-i dovedesc ca in viata trebuie sa studiezi mereu, nu doar cand esti copil si ca in nici un caz nu e o chestie pe care ti-o impun parintii [:-@]...nu stiu cat o fi inteles ea draguta din toata polologhia mea, dar momentan merge. [:D]

 

DanaPodeanu, a propos de ei nu sint nascuti aici, eu una m-as duce la profa si i-as spune ca normal ar fi ca ea sa aiba "high expectations from all of her students" adica sa nu practice o atitudine prea discriminatorie... s-ar putea sa-i ridici un usor red flag [:D] Si povesteste-ne mai multe la Denisa, unghii false si suvite???? Aoleu ce ma asteapta [alcool][bang][:D]

 

Valen, recuperare usoara [flo]

 

Nelia, eu una inteleg abordarea profesoarei respective, pt. ca am fost on the other side ca profesor si pusa de multe ori in situatia in care temele nu sint ceva foarte de dorit de unii parinti. Gandeste-te ca tu esti un parinte overachienving dar cu siguranta intr-o societate de consum nu multi sint la fel, exista multi oameni care lucreaza in schimburi, care efectiv nu-si permit sa stea acasa, care nici macar nu reusesc sa-si petreaca seara cateva ore cu copiii, ca sa nu mai spun ca am avut elevi care imi povesteau ca nu-si vazusera parintii cu o zi doua inainte si cu siguranta care nu au un timp alocat temelor...si atunci bottom line sint foarte multumiti cu notele respective. Calificativele gen bravo, fantastique, superb sint identice pt. toata lumea insa depinde acum de fiecare ce vrea sa inteleaga din ele [;)]. Pe tine ca parinte nu te opreste nimeni sa lucrezi din culegeri cum se facea in RO, dar depinde foarte mult de cum vei reusi sa-ti motivezi copilul. Eu una as fi sfatuit-o pe Agata foarte calm si in nici un caz pe un ton ridicat sa reflecteze asupra ce inseamna pt. ea "un bon debut", sa o lasi pe ea sa-ti explice, si ce strategii are care ar putea sa-i imbunatateasca notele pe viitor. [:)]

 

LE: DanaMario, a propos de materiale, noua ne plac seriile English Smart in 90 days, se axeaza pe gramatica gen singular/plural, exceptii si exemple, text comprehension, sinonime-antonime, Math Smart, Phonics Smart, etc. Sint cam scumpute, dar se merita zic eu. Happy browsing : http://www.po****rbook.ca/sample/catalog.pdf

 

Cristina

 

Mlle Yasmineid="purple"> et le bébé [baietel] Chris Anthonyid="blue">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am tot citit ce-ati scris si m-am stresat asa de tare de ce multa treaba aveti pe-acasa cu scolile ca nici nu mai stiu ce vroiam sa zic, doar sper sa mai raman inca odata la fel de relaxata cum am fost de astealalte doua dati, cu rezultate cam la fel si ma declar more than happy.[:D] Pe mine ma ingrijoreaza mai mult problemele tineigeresti si de anturaj, restul e non-issue din punctul meu de vedere.

 

Oricum, in legea Doniei, fie-mea avea o vorba, asa prin clasele 4, 5, 6 la sfarsit... "mami, anul asta iar am fost la scoala degeaba, n-am invatat mai nimic, mai bine ma tineai acasa si intr-o luna terminam cu scoala si dup-aia ma tot jucam". Si n-a avut "homework" la gradi, ever, ca o si mancam pe Ms. Ei, lasa ca i-a trecut acum fetii, nu mai pridideste, face cate 4 ore de teme si studiu pe zi, cel putin, fara s-o puna nimeni si strict pt scoala, nimic suplimentar. Io o mai invat sa mai fushereasca sa mai taie si sa mai sara, ma si satur de ea, nu mai putem face nimic impreuna.[:D] Frate-su ar merge cu 15 minute pe zi, undeva la 80% din rezultatele ei, si se declara nu numai multumit, dar super satisfacut de ghesheftul ce-l face. Asa-s ei, fiecare cu pasarea personala.

 

Valen recuperare grabnica!

La multi ani fetitei de Pucku!

Maru pe 7 e ok pt mine daca totu-i ca pe roate, indiferent de locatie. Nu am absolut nicio preferinta, dar daca credeti ca Kelso va coafeaza, aici detalii.

 

Dana, eu nu sunt stricta deloc cu chestiile astea, ii cumpar de toate, si suvite i-am facut prima data intr-a 5-a, acum a doua oara, unghii, rimele are vreo 4, farduri. E drept ca eu o initiez si de multe ori insist sa le foloseasca desi ea de cele mai multe ori nu le pune. Sa-ti mai zic... sambata am cumparat prima pereche de pantofiori cu toc (bine sunt wedges, sport, dar oricum, nici nu stie sa umble cu ei[:D]). Pe mine nu ma deranjeaza, o face cumva tot din perspectiva copilului, experimenteaza, nu senzual ori cu idei hormonale. Oricum, atata timp cat isi vede de scoala stralucit, declara ca sunt cea mai buna prietena a ei, si imi spune tot, ma face multumita. Pe mine inca ma ingrijoreaza ca e prea la locul ei, nici asa nu stiu daca-i bine (pt mine e super, da' pt ea, long term). Mie destul mi-a fost cu frate-su cu figurile, acu' mi-e randul cu unul de-alalalt. Nah, cine stie pepitul cum va iesi... Dar recunosc ca e si meritul scolii, ca e greu al dreq cu peer pressure asta ca parinte.

 

Io, bucurie mare, am umblat prin 4 home depot si-am adunat 2 vanities, mai sa intram in linie dreapta cu baia. Si azi le-am dus inapoi ca erau cu 1 inch mai mari decat baia. Ne indusera in eroare niste typo pe etichetele de pe raft si la cutii nu ne-am uitat, acu' la sapaturi again...

 


Common sense is not so common...id="red">[Voltaire]
id="left">

id="size1">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si-un raspuns pt Nelia, cateva pagini in urma, sper ca nu ma lasa memoria. Nu vroiam sa se inteleaga ca un copil la scoala privata nu are teme. Ci ca tu nu mai esti ala cucu si expirat care cere in plus in timpul in care scoala zice ca lasa ca-i ok, copilu face "great", ci ca scoala extinde pretentiile tale asupra copilului si-i pretinde, si-atunci jobul tau e parfum, tu esti ala de-l ajuta pe copil nu care-l persecuta. See my point? [:D] Si nu izolez asta la scoli private sau la academics. Orice scoala care e pe felie cu filozofia ta, functioneaza: publica, privata, religioasa, etc.

 


Common sense is not so common...id="red">[Voltaire]
id="left">

id="size1">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puckuid="red">-le, la multi ani fetitei tale![flo]

Iar tie multa sanatate!

 

Valenid="red">, recuperare usoara![flo]

 

Am citit si eu ce s-s scris pe tema copii cu/ fara lectii. De-aia imi place mie scoala privata. Au lectii cu nemiluita. Si au incurajari numai cind nota e perfecta. De exemplu vine A. acasa cu dictarea de luni unde din patru fraze mari si late a avut o greseala, cuvintul pecheur l-a scris exact asa cum l-am scris eu (adica fara accent cicumflex). A luat nota 9.75/10 si profesoara i-a scris sa fie mai atenta data viitoare. Eu am fost aia care i-am zis lasa mama, ai luat o nota foarte buna! Dar trei sferturi din clasa a avut 10/10, daca ei ii zicea ca a facut bine, pai celorlalti ce sa le mai zica? Ea era nemultumita pentru ca e mare competitia, sint incurajati spre mai bine in fiecare zi. Asa ca acasa a venit si s-a pus singura pe studiat cuvintele pentru marti, n-a fost nevoie s-o pun eu la treaba. Cu matematica la fel, au test in fiecare zi aproape din inmultiri, teste de rapiditate, ii ia prin sondaj, rapid, cinci inmultiri in tir continuu. Va dati seama ce "rusine" sa nu stii! Imi povestea de o colega, a gresit trei din cinci, a plins toata recreatia!

Acum sa nu va inchipuiti ca eu am un ingeras care nu cricneste in veci. Nu, nici vorba. O mai apuca amocul, mai ales acum, ca s-a facut cald afara, vede copiii cu bicicletele si rolelele la 6 cind noi ajungem acasa, iar ea trebuie sa se apuce de lectii, dar stie ca nu prea are incotro, ca se face de rusine daca are teme nefacute (nici nu concepe sa nu-si faca temele), asa ca, pina le face se intuneca afara, deci problem solved. E greu sa-i explic totusi ca sint si scoli unde copiii n-au asa multe lectii si de-aia zburda pe-afara toata ziua, dar facem si noi ce putem.

In schimb, nu mi-a zis niciodata ca ma uraste, din contra, cind vine cu note foarte bune vinerea (atunci au carnetul la semnat) imi multumeste ca am ajutat-o .

 

O zi buna va urez!

Simi

 

Smile,tomorrow could be worse!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Edi de ex e f bun la matematica (si uraste franceza) Dar de la 94% a scazut la 90 si acuma luat 84%. Eu nu zic ca 84% nu e o nota buna dar cum poate scadea asa drastic in 8 luni? E clar ca nu si-a mai dat silinta, s-a culcat pe ureche ca e cel mai bun din clasa si ca atare si rezultatul. In timp ce eu il cert ptr rezultat profesoara ii zice ca e f bine, mai ales ca este peste media clasei.

la franceza insa i-a zis ca e normal sa aiba asa nota (76%) si ca e f buna ptr ca el oricum e emigrant si ca nu s-a nascut aici. De asta ce ziceti?



Born to shop, forced to work.
align="right" id="quote2">

asta e de facut complain la office; noi am facut de cateva ori tot pe motive de 'imigranti' si si-au schimbat atitudinea imediat
aceeasi problema o am si eu, vine cu teste care nu sunt 100% acasa (85-90) si cu stea rosie pusa pe ele, sau cu smiley faces si eu zic dar de ce nu ai facut mai bine? sau daca are o nota mai proasta, 'mama, dar nu a facut nimeni din clasa mai bine la testul asta'
al meu a avut un handicap major la engleza ca a aterizat direct in clasa a 2-a si la scoala fara ESL; i-au trebuit cam doi ani sa ajunga la nivelul colegilor 'nascuti aici'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laurajr nu nu am semnat inca tot mai tatonez sa obtin macar sa stau acasa pina in decembrie sau parttime.

Sincer dupa ce mi-ati scris voi acuma dorm noaptea cel putin ca asa cum v-ati descurcat toate on vedea si noi dar eu impacata sufleteste tot nu sint.

Sotul el e de alta parere el crede ca copilu trebuie sa fie doar la o scoala buna si e suficient doar putine teme acasa

(Apropo el face teme acuma cu piticu numai cu Wii - Big Brain Academy si altele ii da cite un test de ala si gata[bang])

 

Kristin da la mine momentan scoala copilului este prioritatea 0

Exact cum ai facut tu ar fi fost pe placul meu sa ma ocul de copil in Clasa I numai ca eu n-am ca tine un adevarat motiv (inca un pitic mic [:D]) sa stau acasa.

Despre cartile Math Smart deja lucram din ele tot tu ai mai scris in capitolele anterioare si m-am dus imediat si le-am cumparat dar piticu meu le prefera pe cele de la Smart Quest (I se pare ca-i fac un favor ca-l las sa aleaga si el alege Smart Quest [:D])

Noi deja lucram de mult timp pe cartle din clasa I

 

 

Hai sa schimb subiectu ca va zapacesc pe toata lumea cu temele mele din Clasa I

 

InaCanada de unde ai cumparat tu palarioarele alea de la ziua ta si a lui Thea?

 

Si as mai deschide un subiect dar poate pe privat ca nu inteseaza pe toata lumea.

Va tenteaza sa investiti in stocuri/bonds acum cit sint inca jos?

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

valen,pt tine sanatate max si un gand bun[flo]

 

danamario,si eu sunt pt munca.eu cand era Maia clasa 1 munceam de spargeam.o lasam la 8,00 la scoala si o luam la 18,00.Seara dormea pe caiete,era rupta de oboseala dar asta nu a impiedicat-o sa faca parte din varfurile clasei.

Acum ca stau acasa si am tot timpul din lume pt Robert, crezi ca-l ajuta cu ceva? eheheee...uita! lectiile le face la foc automat,scrie din mers,invata cuvintele in autobuz si acasa cand ajunge sta numai pe strada la hokey.[bang]Nu tine cu nici o pedeapsa din lume,cu nici o promisiune si cu nici o pacaleala.Asa e el mai...nebunatic si mai superficial.Am invatat sa accept ca,copii chiar daca sunt facuti de acelasi tata sunt diferiti[:D] Bafta multa!

 

Pucku,sanatate![pup]

 

bebitzu,ai fost pana la urma la Circ?

 

o zi buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...