Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Relatie in impas...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Blackgirl01 poti sa fii linistita, deja avem in plan sa ne mutam impreuna SINGURI tocmai datorita celor enumerate mai sus si DA sunt sigura ca nu vor inceta nici daca ne mutam impreuna avand in vedere ca ea este la casa ei si isi baga nasul unde nu ii fierbe oala (de precizat faptul ca iubitul meu NICIODATA nu a indraznit sa se comporte nici cat 1% din cum se comporta ea; el nu o suna, nu o interogheaza niciodata, nu se baga peste deciziile ei, etc.). Sa-ti faci griji si sa te interesezi de viata fratelui in halul asta cand tu ca si persoana esti casatorita (doar ca fara acte), deci esti la casa ta, DA este eberant dpdv logic. Dpdv psihologic toate chestiile astea IL AFECTEAZA pe el ca barbat si din cate am observat si relatia noastra. Iar la chestia ce mi-ai ingrosat-o ca acea camera este in continuare a ei iti sugerez sa intrebi un psiholog sa vezi care este raspunsul (el are tot dreptul sa transforme acea camera in CAMERA LUI pentru ca sora lui a decis sa plece din ea nu el)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand spun ca multi imi spun sa ma despart de el, datorita celor enumerate mai sus, nu ma refer la persoane tinere, considerate fara experienta de viata. Eu am preferat sa discut mai mult cu persoane care sunt ori de varsta parintilor, ori mai in varsta ca ei, persoane realizate in viata care au familii frumoase, oameni care au frati la randul lor. Am ales sa ma sfatuiesc cu astfel de persoane tocmai datorita a ceea ce sunt si a relatiilor din jurul lor. Eu, cu toate ca multi mi-ai spus sa ma despart de el, am decis sa lupt pentru aceasta relatie tocmai pentru ca il iubesc si vreau sa avem o relatie frumoasa, armonioasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela, de cate ori am incercat sa ii spun ei ceva legat de el reactia ei a fost, cum am spus si in primul post: "auzi fata eu vorbesc cum am chef cu frate-miu si nimeni nu are dreptul sa comenteze, da?" sau "nimeni nu-l cunoaste pe frate-miu mai bine ca mine ca eu am crescut cu el, da?", iar acestea sunt doar 2 dintre reactii. La acest sfarsit de saptamana, de exemplu, s-a intamplat urmatorul lucru: -Toata saptamana a insistat si a tot insistat sa vina si sa ii gateasca ( parintii lor fiind plecati la tara pentru o saptamana). Atat el cat si eu i-am spus ca o sa gatim impreuna (adica eu si el), doar ca iubitul meu nu a vrut mancare gatita DELOC toata saptamana, altfel cu drag faceam. Vineri el a sunat-o si a rugat-o daca poate si nu o deranjeaza sa ii cumpere ea mancare pisoiului si sa i-o aduca, el avand o treaba de rezolvat in oras si nu stia cat dureaza. Ea i-a spus ca vrea sa faca salata de beof acasa la ea si, daca nu il deranjeaza, daca ii aduce si lui putina. El a zis ca, da, sa ii aduca. Acum, chestia cu sa ii aduca salata a fost doar o chestie sa il pacaleasca pe el deoarece ea a venit la ai lor acasa, a gatit, i-a facut desert, a facut curat in casa, etc.; cu alte cuvinte ceea ce el si eu i-am spus si ceea ce, de fapt, ne doream sa facem impreuna s-a dus pe apa sambetei pentru ca asa a vrut domnia sa. De precizat este faptul ca el a insistat ca ea sa nu mai vina sa ii gateasca DELOC deoarece vrea sa faca asta el sau noi doi (atunci cand nu sunt parintii lor acasa). Ce reactie as putea sa mai am?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trinity, planurile sunt doar atat... planuri! [:D] Adica poti vb cand sunteti si mutati impreuna, ca daca va vedeti cand si cand ba la ai lui, ba la ai tai, el poate presupune ca este liber de orice "angajament" cu tine, si la fel sa considere si parintii si sora lui. Tie nu ti se pare jenant si penibil ca deja la o anumita varsta voi sa faceti lucruri normale intr-o relatie (gatit impreuna, curatenie) doar cand sunt parintii lui plecati??? Mie imi suna a relatie de liceu, pe bune... Si motivele tale de suparare la fel mi se par! Atata timp cat el sta inca in casa parinteasca, sora lui are fix aceleasi drepturi ca el (sa gateasca acolo, sa spele, sa isi lase inca lucrurile acolo, sa faca curat in lipsa parintilor). Asa ca nu, nu ste camera lui, este camera lor in continuare. Nu vb de tonul tau ("domnia sa"), se vede ca ea este un subiect extrem de sensibil in relatia ta cu iubitul tau. Insa crede-ma ca denigrand-o ai toate sansele sa dispari subit si rapid din viata lui. Pariu??? Ai grija ca tonul face muzica! Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Blackgirl eu sunt pe principiul ca iubirea nu vine dupa ce semnezi o hartie, ci exista dinainte. Iar iubirea inseamna ca cel pe care il iubesti iti devine in sufletul tau, cum se spune: mama, tata, sora, frate, iubit, prieten, amant, etc. Repet, nu sunt de acord ca toate aceste aspecte apar dupa casatorie, deoarece ati considera perechea asa, inseamna sa o iubesti. Si da, consider ca trebuie sa existe si acea iubire de parinti, sau frateasca acolo unde este cazul; dar consider ca exista anumite limite pentru aceste iubiri [ nimeni nu are dreptul sufletesc/ moral/ spiritual/etc sa intervina in viata mea mai mult decat permit eu, la fel cum nici eu nu intru "cu bocancii" in viata celorlalti - sau, cum se mai spune - ce tie nu iti place altuia nu ii face.] -> acesta este principiul dupa care imi ghidez eu viata. Tocmai asta face sora lui, din pacate. El, dupa cum am mai spus a incercat sa IA ATITUDINE in fata ei si, ea, pur si simplu ignora ce el ii spune. Eu nu am nimic cu familia lui sau cu sora lui, exceptand faptul ca se baga in viata lui, implicit a noastra si deranjeaza prin asta, dupa cum am mai spus, chiar si pe el (fratele ei). Da, sunt de acord ca si ea are tot dreptul sa vina in casa parintilor si sa faca toate acele lucruri, dar cand nu e decat el acasa, si el deja i-a spus ca NU vrea sa ii faca de mancare ca are el grija de asta, ce face??? se baga peste deciziile lui??? Ideea e ca ea nu a venit sa faca toate acele lucruri pentru ca asa a simtit ea, ci sa ii demonstreze lui, ca frate, ca daca ea are chef sa se bage se baga si el nu are dreptul sa comenteze(doar ca in cazul asta a recurs la minciuna) - doar asa da si replicile; spun asta deoerece cam asa ii vorbeste si lui . P.S.: Am vazut o faza in care ea i-a trantit replica " Auzi ma, tu asa sa ii vorbesti lu' ma-ta nu mie, da?????"; de ce i-a trantit replica aceasta iti spun eu: pentru ca el nu vroia sa faca ceva asa cum spunea ea. Partea cu camera lor/lui acum eu mi-o sustin. Eu daca ma mut cu el si ai mei au chef sa transforme camera in care am stat EU nu m-ar deranja cu NIMIC, doar nu mai stau aici, prin urmare camera care odata a fost a mea nu imi mai apartine. Ce nu ai inteles tu este faptul ca eu am stat de vorba cu el si i-am spus ce ma deranjeaza; reactia lui fiind aceea ca si pe el il deranjeaza aceste lucruri. Cum am mai spus, el a incercat deja sa faca ceva in privinta asta, dar nu este luat in seama. Eu am vazut faze in care era luat peste picior de sora-sa, chiar de fata cu persoane straine, si, dupa cum spuneam, nimeni nu are dreptul sa comenteze la ce ii spune ea lui pentru ca asa zice ea. Iubitul meu a fost pe punctul sa fie operat de ceva similar cu acneea(nu stiu daca am scris bine) chistica, iar sora-sa vroia sa vina la spital numai ca sa intre in sala de operatie "sa vada ea ce ii face lui doctorul acolo"(replica ei) [aici ca o paranteza: acum ceva vreme s-a dus cu barbatul ei la doctor ca i s-a parut ei ca are el ceva; l-a consultat doctorul, l-a intrebat de simptome si, doctorul a ramas siderat ca de ce a venit acest om la doctor - el fiind perfect sanatos; cand l-a intrebat doctorul pe acest baiat de ce a venit la el, raspunsul lui a fost "ca asa a vrut iubita mea", faza la care doctorul, din cate am inteles a ramas mut] Da, si mie mi se pare anormal ca la varsta asta nu facem acele lucruri impreuna; dar cand sunt ai lui acasa pur si simplu nu prea ne lasa sa facem acele lucruri - eu o mai ajut pe maica-sa la diverse, dar el cam sta la faza asta(de precizat ca atunci cand suntem singuri nu are reactia asta).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum vad eu lucrurile: daca as fi in situatia ta problema mea nu ar fi niciun moment sora sau parintii iubitului. Daca ei sunt control freaks nu au decat. Daca insa el se lasa in aceasta relatie bolnava si nepotrivita atunci nu ma intereseaza persoana lui. Banuiesc ca iti doresti un barbat adult alaturi de tine , nu unul cu probleme serioase de imaturitate emotionala si care nu stie unde sa puna limita in astfel de relatii. Blackgirl, intensitatea interesului si detaliile de care sora este interesata sunt absolut deplasate luand in cosiderare relatia intre doi frati adulti care mai sunt si de genuri diferite. Una e sa fie apropiati ca oameni si alta este sa se controleze unul pe celalalt in detalii absurde. Relatia lui cu familia e toxica. Nu am spus ca nu poarta si el vina in asta, cum spuneam mai sus, pe iubita nici nu ar trebui sa o priveasca sora sau mama ci felul in care se raporteaza el la ele si ce spune asta despre el. Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si [url="http://lbdf.lilypie.com/XdoJp3.png"] buburuza[/url].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, SuperMami inclin spre ce ai concis si tu, avem o relatie imatura, dar numai Dumnezeu stie cat am incercat sa o transform intr-o relatie matura si sa il implic in viata mea si viceversa, doar ca, vezi tu au trebuit sa treaca 3 ani ca sa ii cunosc familia; lui fiindu-i teama ca ai lui sa nu ma accepte ( ai lui nu l-au acceptat nici acum pe iubitul surorii lui - de aceea am inceput sa cred ca ea ar putea fii geloasa, caci, pe mine, ca si iubita a lui, ma plac parintii lor, dar pe iubitul ei, cu care e de 7-8 ani nu il accepta nici acum, desi sunt mutati impreuna de 2 ani). Da, am discutat acest aspect de a ne muta impreuna, eu chiar imi doresc asta si din ce am discutat cu el si el isi doreste asta. Deja am inceput sa ma gandesc ce ne-ar trebui ( tacamuri, oale, vesela, etc) pentru momentul respectiv (nu de alta, dar sa le luam deja inainte de a face pasul), cu alte cuvinte am inceput sa planuiesc aceasta mutare impreuna. Problema aici ar fi faptul ca el este genul de om care lasa lucrurile in voia lor, fara planificare (mie , de exemplu, imi place sa stiu ce am de facut maine, sa planific pentru a nu orbecai si a ma trezi ca nu am facut nimic din ce mi-am propus; in schimb el s-a obisnuit sa lase lucrurile asa, sa faca ceva daca se iveste in ziua cu pricina si cam atat - cam asa se practica la ei in familie).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare un pic deplasata sora lui cu fazele acelea cu sutienul si dezbracatul.Insa doar atat.Restul mi se pare ca tu faci o furtuna intr-un pahar cu apa.Si eu am frate si vorbesc cu el mult la tel si sotul are frate cu care sta de vorba cate 2 ore cand se suna unul pe altul si nu mi se pare deloc deplasat.Iar faza cu gatitul si cu curatenia eu eram multumita daca aveam o cumnata care venea sa imi gatesca si sa faca curatenie dupa mine si sotul meu.Iti spun eu ca era mult mai grav daca tu faceai curatenie si mancare si dupa cateva ore nu mai gaseai nici mancare si nici curatenie cum ai lasat.Asa patesc eu cu socrii eu fac curatenie si in 2 ore este la loc, dar asta este alta mancare de peste si oricum nu pot sa comentez pentru ca stau cu ei si daca vreau cat de cat curatenie trebuie sa o intretin cu toate ca stau tot timpul cu carpa in mana. Atunci cand o sa va mutati singuri nu o sa mai aiba acces la voi in casa si nu o sa se mai intample sa vina in lipsa voastra sa faca cate ceva. Asta nu sunt probleme chiar asa de grave si nu vad de ce relatia voastra ar fi in impas.In viata se intampla lucruri mult mai grave decat ceea ce povestesti tu.Asa ca rabdare pana va mutati singuri. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...