Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Relatie in impas...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

daca tu i-ai spus de atatea ori ce te deranjeaza, ce anume nu-ti place, el stie foarte bine, dar continua sa stea legat de doua cordoane ombilicale, nu te lasa inselata, omul acela nu are ganduri de schimbare. nu te amagi, nu se va schimba daca va mutati separat. butonul ala magic care se invarte sper schimbare nu-l va actiona in mod automat! e doar o prelungire a unei minciuni. faptul ca tu-l tolerezi si ca treci peste diferite scene facute si fapte, lor le da curaj sa continue. la familia lui, aceea e normalitatea de viata, modul lor de viata....nu-i intereseaza catusi de putin ce simti tu, ce doresti tu, nevoile tale. poate ca sunt eu prea dura! poate.....poate nu. personal nu as tolera sub nici o forma ceea ce ti se intampla. un adult deja format se schimba greu. mai ales cel care inca este alimentat prin cordonul ombilical netaiat al mamei/sorei. iar schimbarea trebuie sa vina de la el, din interiorul lui, sa-si doreasca personal. daca tu il tot rogi si-i tot ceri, o va face probabil intr-un final de gura ta.....dar ce ai castigat? mai nimik. la prima piedica, hop 'napoi la mama in brate. cauta un barbat independent de mama, stapan pe sine si pe vointa lui, doritor sa fie cu tine, sa te aprecieze ptr ce esti, sa doreasca sa formeze o familie doar cu tine.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am prea citit tot, dar.. Si mie mi se pare un fel de gelozie, dar din alt unghi. E un fel de "daca iubitul meu nu e acceptat in casa parintilor mei, o sa ramana cumnata stapana acolo; ia sa-mi marchez eu bine teritoriul, sa fie clar ca e casa mea nu a ei". Ceea ce pana la urma e pe cat de urat si meschin, pe atat de justificat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Donna_Ly
N-am prea citit tot, dar.. Si mie mi se pare un fel de gelozie, dar din alt unghi. E un fel de "daca iubitul meu nu e acceptat in casa parintilor mei, o sa ramana cumnata stapana acolo; ia sa-mi marchez eu bine teritoriul, sa fie clar ca e casa mea nu a ei". Ceea ce pana la urma e pe cat de urat si meschin, pe atat de justificat.
Donna_Ly nu stiu cat de justificat e avand in vedere ca: - din cate mi-a spus iubitul meu parintii lor vor ca in cativa ani sa vanda acest apartament, sa dea banii pe din 3 si ei sa se mute undeva la casa(au ei deja facute niste calcule la faza asta din ce am inteles). Asa ca eu as ramane stapana...unde??? Eu una imi doresc ca noi doi sa ne facem prin munca noastra casuta noastra si iubitul meu stie asta. - ce vina am eu ca parintilor lor nu le place de iubitul ei; ce...eu sunt acea persoana sau eu sunt EU, o fata cu vise proprii, care le iubeste baiatul, nu fata(m-as numi altfel daca as iubi o fata in acest sens [:D])?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kariguld, da, daca as sta cu o persoana si nu as iubi-o probabil as reactiona in felul descris de tine, dar, vezi tu, eu atunci cand iubesc ma lupt din rasputeri sa fie totul bine intre noi, ca si cuplu, ma lupt pana cand ajung sa spun GATA! nu mai am nici o varianta de incercare - pana simt ca efectiv nu mai pot face nimic. Eu asa vad iubirea(eu sa vad unde greseste celalalt si sa incerc sa il fac si pe el sa vada asta, si viceversa - eu asa vad evolutia); cand spun asta nu ma refer la a accepta acele "mofturi" ale fiecaruia, ca de, suntem oameni si nu suntem perfecti, dar chestiile majore asa le vad, asa le simt.[asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui trinity2kro
Kariguld, da, daca as sta cu o persoana si nu as iubi-o probabil as reactiona in felul descris de tine, dar, vezi tu, eu atunci cand iubesc ma lupt din rasputeri sa fie totul bine intre noi, ca si cuplu, ma lupt pana cand ajung sa spun GATA! nu mai am nici o varianta de incercare - pana simt ca efectiv nu mai pot face nimic. Eu asa vad iubirea(eu sa vad unde greseste celalalt si sa incerc sa il fac si pe el sa vada asta, si viceversa - eu asa vad evolutia); cand spun asta nu ma refer la a accepta acele "mofturi" ale fiecaruia, ca de, suntem oameni si nu suntem perfecti, dar chestiile majore asa le vad, asa le simt.[asia]
din moment ce esti cu o persoana se presupune ca o iubesti, nu-i asa? tot ce ti-am spus in mesajul anterior, ti-am spus din perspectiva unei partenere de viata. crezi tu ca merita sa te lupti pana nu se mai poate face nimik? si pentru ce te lupti de fapt? ai vre-o garantie ca va fii bine? ca se va schimba partenerul? am fost si eu tanara si credeam ca-l pot schimba pe cel de care ma indragostisem....iluzii, himere! la primul semnal, am schimbat macazul, pa si la avion! sentimentele mele nu sunt de vanzare si nici negociabile. lupta are un tel? merita? nu stiu, nu sunt dispusa sa-mi cheltui anii si viata schimband pe cineva rigid si bagat in tipare stramte. eu asa vad lucrurile, asa le-am vazut mereu. si nu ma intelege gresit, nu te condamn sau spun ca nu faci bine. incerc doar sa-ti arat o alta perspectiva. alegerile iti apartin in totalitate. sunt pe aici f multe povesti de viata dureroase, citeste-le si vezi daca merita sa lupti.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie aceasta relatie frate-sora mi se pare daca nu anormala , cel putin toxica.Este aberant ceea ce face sora lui.Si eu am un frate si o sora dar n-as indrazni niciodata sa intru atat de mult in intimitatea lor si nici mie nu mi-ar placea sa mi se afca asta. Cred deasemenea ca tu nu prea ai ce face,singurul care poate sa faca ceva este iubitul tau, care-ar cam trebui sa se maturizeze si sa spuna lucrurilor pe nume. Poate-i va fi greu la inceput dar cu perseverenta va reusi. Eu cred ca ea se comporta asa deoarece inca nu constientizeaza ca "fratiorul" ei a devenit barbat si ca nu mai are nevoie de grija ei. Intr-adevar, daca va veti muta impreuna , POATE, veti scapa de " bunavointa" cumnatei. Dar nici atunci nu e sigur.Succes si s-o scoateti la capat cat mai repede1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am mai gandit la o "strategie". Poate daca ai aborda acest subiect altfel ai avea mai multi sorti de izbanda ca el sa ia atitudine mai repede.La ce ma refer: cand aduci in discutie nemultumirile tale cu privira la sora sa nu para ca te deranjeaza direct pe tine ci sa reiasa ca aceste interventii ale surorii au repercursiuni in primul rand asupra lui. De ex, ai putea sa-i spui ca faptul ca vorbeste mult la telefon cand conduce este foarte periculos ca-i distrage atentia si ca s-ar putea intampla ceva neplacut.Sau, cand i se adreseaza cu superioritate si aroganta sa-i spui c-ai observat ca sora lui nu constientizeaza ca s-a maturizat , ca-l trateaza in continuare ca pe un copil si sa-l intrebi daca nu-l deranjeaza acest lucru.Adica cumva sa-l faci pe el sa-si doreasca sa se impuna in fata ei.Nu stiu acum ce fel de persoasa este prietenul tau , daca-ar fi indicata o asemenea abordare. Asta mi-a venit in cap acum.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui liliana83
M-am mai gandit la o "strategie". Poate daca ai aborda acest subiect altfel ai avea mai multi sorti de izbanda ca el sa ia atitudine mai repede.La ce ma refer: cand aduci in discutie nemultumirile tale cu privira la sora sa nu para ca te deranjeaza direct pe tine ci sa reiasa ca aceste interventii ale surorii au repercursiuni in primul rand asupra lui. De ex, ai putea sa-i spui ca faptul ca vorbeste mult la telefon cand conduce este foarte periculos ca-i distrage atentia si ca s-ar putea intampla ceva neplacut.Sau, cand i se adreseaza cu superioritate si aroganta sa-i spui c-ai observat ca sora lui nu constientizeaza ca s-a maturizat , ca-l trateaza in continuare ca pe un copil si sa-l intrebi daca nu-l deranjeaza acest lucru.Adica cumva sa-l faci pe el sa-si doreasca sa se impuna in fata ei.Nu stiu acum ce fel de persoasa este prietenul tau , daca-ar fi indicata o asemenea abordare. Asta mi-a venit in cap acum.[flo]
Liliana, multumesc frumos pentru sfat; printre altele cam asa incerc sa abordez si eu ce face ea(sa ii explic lui cum il afecteaza ce i se intampla, si, cum, in fond, ne afecteaza noua relatia). Iar la faza cu telefoanele, atunci cand suntem plecati, daca nu ii raspundea el ma suna pe mine(in ultima vreme al meu prieten isi punea hands free-ul ca sa vorbeasca cu ea), dar dupa cum am spus intr-un post anterior saptamana trecuta s-a certat cu ea pe tema asta pentru ca l-a scos din sarite cu intrebarile si; din cate mi-a spus el i-a comunicat sa nu il mai sune decat strict daca are sa ii comunice ceva( fapt pentru care nu l-a mai sunat nici cand a venit la un moment dat acasa la ai lor - parintii nefiind acasa - iar noi ne-am trezit ca invarte cineva cheia in usa - noi in momentul ala puteam sa fim in pozitii extrem de intime, mai ales ca ne stiam singuri acasa, dar ce sa-i faci....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor mi-ati dat sfaturi, si, am vazut multe pareri venite din experientele voastre de viata si astept in continuare aceste pareri si sfaturi pentru ca in mod sigur ne vor fi de folos noua in relatie. Totusi, mi-as dori sa aflu si parerea unor barbati(avand in vedere ca sunt implicata intr-o relatie de cuplu cu un barbat) de pe acest forum in legatura cu situatia in care ne aflam noi ca si cuplu. Va multumesc.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...