Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Relatie in impas...


Recommended Posts

Mianna, el spune ca a rezolvat partea cu telefonul, si, cica, nu s-a certat cu ea pentru ca "am zis eu" sau pentru ca imi da dreptate, ci, cica, s-a certat cu ea pentru ca l-a scos din sarite rau de tot cu chestionarile si i-a spus sa nu il mai sune decat atunci cand are sa ii comunice ceva. Iar dupa faza astaea a considerat ca sa nu il mai sune nici cand vine, asa, pe nepusa masa la ai lor acasa(ma refer atunci cand ai lor sunt plecati; eu, in general fiind mai mult pe acolo in astfel de momente). Deci cum spuneam, eram noi doi frumusel in casa, in pat, ne uitam la tv cand deodata se aude cheia invartindu-se in yala; acum stau si ma gandesc...daca eram in vreo postura mai intima??? daca el iesea din baie gol-golut(nu de alta, dar mai are obiceiul asta cand este singur acasa)??? Precizez ca inainte de cearta lor pe tema asta, ea suna de fiecare data si anunta cand apare, iar de ai lor nu mai vorbesc( este casa lor, si, totusi de fiecare data cand se intorc acasa suna, tocmai ca sa nu isi gaseasca copilul cu cineva in pat sau in cine stie ce ipostaze si sa dea nas in nas cu intimitatile lui[:D]).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Deci problema are rezolvare, el facand acest pas si rezolvand aspectul cu telefoanele!Inseamna ca si pentru el e oarecum deranjanta verificarea asta a surorii lui. Cat despre continuarea relatiei, eu am un singur raspuns: DA!!!! Mergi mai departe! Toate aceste aspecte se vor schimba daca va casatoriti si va mutati altundeva decat casa parintilor lui. Nu uita ca acolo, tu vei fi stapana casei, iar neamurile lui vor trebui sa se conformeze regulilor tale: nu intrat peste voi, nu gatit in locul tau....etc. Ca vor povesti la telefon, treaba lor! Nu te afecteaza pe tine! Si nu incerca, consumandu-ti energia aiurea, sa intelegi acea femeie posesiva.....n-ai cum s-o intelegi si mai ales nu ai cum s-o indrepti! Nu vei face decat sa te urasca mai tare, pentru ca judecata ei ii spune ca face bine tot ceea ce face. Lasa femeia in prostia ei si gata! Mobilizeaza-te spre iubitul tau in prezent, nu spre viitor: da daca nu se va schimba, da daca va fi mereu sub papuc, da daca ..... Nici asta nu ai de unde sa stii! Din iubire , poti face multe! Era o vorba frumoasa care cred ca se aplica oarecum si la tine: IN SPATELE ORICARUI BARBAT PUTERNIC SE AFLA O FEMEIE PUTERNICA! Viitoare mamica [gravi] 18+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui trinity2kro Mai grav e ca...incep sa constientizez ca el, este, de fapt, cam ca maica-mea...nimic din ce fac nu e bine, ma ocup cu "prostii" din punctul lui de vedere; singurul lucru pe care l-am vrut vreodata cu adevarat intr-o relatie de cuplu, si in relatia cu familia a fost sustinere morala, acel "Stiu ca poti" si "Orice s-ar intampla sunt langa tine"
Cred ca ceea ce ai scris aici ar trebui sa-ti dea ff mult de gandit daca vrei cu adevarat sa-ti petreci restul vietii cu el... daca in privinta sorei puteati sa fugiti in celalat capat al lumii[:D], in privinta asta nu stiu ce ai putea face.Faptul ca nu te apreciaza si ca nu te incurajeaza este un lucru grav din punctul meu de vedere, peste ani se vor aduna tot velul de reprosuri si nemultumiri si nu cred ca asta iti doresti. Partenerul de viata trebuie sa fie tot timpul acolo pentru tine , sa te sustina si sa te incurajeze nu sa te critice. E foarte bine totusi c-ai observat acest lucru acum[flo][pup].Sa ai mare grija de tine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui trinity2kro Deci cum spuneam, eram noi doi frumusel in casa, in pat, ne uitam la tv cand deodata se aude cheia invartindu-se in yala; acum stau si ma gandesc...
...ma gandesc si eu: cheie in yala pe dinauntru, sistem cu lant interior care nu costa o avere... Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianna, evident ca era cheia in usa, desi nu intotdeauna se face asta. Era vorba aici despre gestul ei; si daca eram in pat pe culmi ce senzatie crezi ca am fi avut noi cand am fi auzit cheia in usa??? Plus ca pana sa se certe cu ea pe faza cu chestionarile telefonice ea INTOTDEAUNA suna, la fel ca si parintii lor, cand venea la ai lor tocmai pentru a nu il surprinde pe el cu cineva in cine stie ce ipostaza. Totusi, dupa cearta asta nu mai da telefon...de ce...sa ii arate ea lui ca daca are chef sa ii strice apele asta face sau cum? Repet este vorba de gest in sine. Eu una cred ca ea simte ca pierde controlul asupra lui si vrea sa faca pe ... in paispe numai sa il obtina din nou.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar mutati-va odata impreuna, ce tura-vura? Atatea povesti si filosofeli pe langa. [:-@] Are o sora bagacioasa, asta este clar pentru toata lumea. Ce ai vrea sa-ti spunem mai mult decat s-a spus pana acum? Daca vrei ceva serios de la relatie, ACUM este momentul sa intreprindeti ceva in acest sens: mutat la tine o perioada (acolo stii sigur ca nu are ce cauta sora-sa decat daca v-a anuntat in prealabil) si apoi, cand sunteti de acord ca aveti tot confortul necesar unui trai in doi, sa va mutati singurei (chirie, casa voastra etc.) P.S. Si eu am avut parte de-o relatie de 6 ani, timp in care ne tot faceam planuri sa ne mutam impreuna, dar stai ca nu acum, ca nu avem aia si aialalta [alcool][alcool]. Ne-am despartit, anul urmator il cunosteam pe actualul meu sot si in mai putin de o luna eram mutati impreuna. Nu exista nu se poate, exista nu vreau! [;)] Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui trinity2kro Plus ca pana sa se certe cu ea pe faza cu chestionarile telefonice ea INTOTDEAUNA suna, la fel ca si parintii lor, cand venea la ai lor tocmai pentru a nu il surprinde pe el cu cineva in cine stie ce ipostaza. Totusi, dupa cearta asta nu mai da telefon...de ce...sa ii arate ea lui ca daca are chef sa ii strice apele asta face sau cum?
ca sa-i arate ca na, daca nu vrea telefoane, nu primeste telefoane [:)] io inteleg ce zici, da' probabil ea considera si interogatoriile alea firesti si naturale (ceea ce intr-o oarecare masura zic ca erau, daca au fost atat de apropiati ... chiar, cati ani? ca nu mai stau acum sa fac adunari si scaderi, sa vad daca ma insel cand zic ca au impartit aceeasi camera peste 20 de ani). iar acum probabil ca ea zice "uite si la astia, cand sun nu-i bine, cand nu sun iar nu-i bine, cine sa-i mai inteleaga?" ne spui si de ce momentele de tandrete nu se desfasoara pe teritoriul tau, unde discretia-i la ea acasa? Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui larissa_79
hai mai daca si asta e motiv de despartire. pai ce treaba are una cu alta. eu si acum vorbesc cu sora mea la telefon foarte mult, sotul are un prieten cu care vorbeste foarte mult. eu chiar nu inteleg unde e problema. plus de asta pe prietenul tau nu il deranjeaza ca altfel ar scurta conversatia sau n-ar raspunde la telefon. e sora lui totusi...nu o fosta prietena, nu o amica. tu esti geloasa pe sora lui? ca asa pare...nu deci eu chiar nu vad nimic in neregula si nici una din situatiile expuse de tine nu arata ca ea s-ar baga intre voi. poate doar e mai implicata in viata fratelui ei si mai posesiva asa... iubiti-va in continuare!:))curioasa treaba..auzii ce e rau in asta e sora lui?Pai draga mea cand iti e tie mai bine,vrei sa ai putina intimitate si suna cumnatul si te balacareste jumatate de ora la cap,te interogheazaopana iti strica toata ziua!Trebuie el sa puna piciorul in prag fara discutie...si sa ii zica o data pentru totdeauna sa isi ia mana de pe el ca nu e maicasa...deci daca nu ai un sfat util ca sa ii oferi fetei las-o moarta Larisa [gravi] 36 fix cu [baietel] Nectarie si mamica de Alexia [zana](13 iulie 2006) [ruga] AMR 4 saptamani pana la [bebic] http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/
mama de prichindik poznasha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Mianna mi-as dori ca momentele de tandrete sa fie si pe teritoriul meu, dar sunt urmatoarele lucruri "incomode": - parintii mei sunt INTOTDEAUNA acasa(exceptand momentele cand sunt la job); - patul meu scartaie doar cand ma asez pe el, cu alte ocazii zici ca e concert(a fost reparat acum cativa ani, dar problema cu scartaitul nu s-a rezolvat); - am geamuri la camera, care dau in bucatarie(de asa a fost construita casa), si chiar daca le-am acoperit eu ne trece la amandoi cheful instant numai cand auzim ca a intrat cineva in bucatarie; - usa de la camera mea nu se poate incuia din motive tehnice de genul trebuie ridicat tocul cu totul... Acum aproape s-a terminat de renovat o parte din casa si ma gandeam sa ma mut intr-una din camerele renovate, dar daca am discutat de mutat impreuna(el vrea sa ne mutam pe teren neutru)ma gandesc ca mai bine investesc in chestii de care vom avea nevoie atunci cand ne vom muta(estimez ca ne vom muta impreuna undeva la inceputul toamnei); cu toate ca risc sa fiu blamata, dar asa sunt eu mai cerebrala vreau sa calculez totul inainte de a face un pas.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...