Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sot+copil+amanta-cum procedez?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
codruta, evnimentele din viata voastra sunt afectate de divortul pe care l-ati traversat de curand. Aproape nimic din ceea ce se intampla acum "nu se pune" si e posibil ca, dupa un timp, sa se schimbe problema in intregime. In aceste momente lucrurile isi cauta un fagas si ambii (fosti) soti doresc sa demonstreze cat de bine se descurca singuri. Eu te sfatuiesc sa ai rabdare si sa lasi lucrurile sa curga cat mai linistit. O disputa cu sotul tau nu are sens, vorbe grele despre amanta nu sunt percepute de copil...daca "marele barbat" nu-si da seama ca atitudinea lui dauneaza copilului, trebuie sa fie si o minte limpede si aia o sa fie a ta. Intre timp, incepi sa te ocupi de viata ta, copilul trebuie sa stie ca acasa e mai bine, e mai sigur, e dragoste si, de ce nu, este si veselie. Iti garantez ca va sti sigur unde-i casa lui. A, si inca ceva: faptul ca e incantat de ceea ce gaseste in alta parte nu trebuie sa te determine sa-i oferi neconditionat orice acasa. Doar dragostea se ofera neconditionat. Restul...pe reguli. Adecvate varstei, dar reguli. Si...curaj! In fond, tu ai si painea si cutitul! Chestia cu luatul copilului de tata este asa de puerila...Intr-un an-doi, probabil ca o sa te rogi de fostul sot sa mai vina sa-si mai vada copilul... [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
[flo][flo][flo] Iti trebuie mare putere acum sa crezi ca asa este, ca lucrurile se vor linisti. Daca reusesti sa fi vesela si detasata, copilul e al tau si ...nu il ia nimeni. Sa nu mai punem la socoteala ca pt mama care se vrea asa draguta, copilul ei primeaza intotdeauna...si baietelul va simti asta. Mult curaj!!! "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va multumesc frumos pentru sfaturi. Am sa incerc sa le urmez, lasand la o parte furia si durerea. Sunt inca in stare de soc, am impresia ca sunt intr-un cosmar care nu se mai termina. Dupa 10 ani de casnicie in care mi-am adorat si respectat sotul m-am trezit ca nu stiu langa cine am stat. Se pare ca nu l-am cunoscut deloc pe omul de langa mine. Despartirea s-a petrecut in ultimele 5 luni si furia cu care m-a acuzat de tot felul de tampenii m-a demolat. Spre exemplu unul dintre motivele divortului a fost ca am facut facultate, la invatamant la distanta. Cand l-am intrebat daca este de acord s-o fac a fost de acord, ba chiar a zis ca ma va sustine fara probleme. Acum insa mi-a reprosat asta, ca "am umblat brambura pe la scoli in weekend". Daca m-as fi dus cu prietenele la cumparaturi sau in baruri cum ar fi fost? Am crezut ca dupa divort o sa ne linistim si ca lucrurile vor intra pe un fagas dar se pare ca m-am inselat. Stiu ca "prietena" are o mare influenta asupra lui, ca multe din rautatile pe care mi-i le-a spus sunt vorbele ei si mi-e teama de influenta pe care o poate avea asupra copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codruta, imi pare rau ca treceti prin asta, cu siguranta va este greu si tie si copilului. Iti trebuie multa rabdare si putere sa depasesti momentul. Impaca-te cu tine intai si nu mai fi suparata pe fostul, nu are sens...spre binele copilului. Daca esti suparata pe el nu ajungi decat sa te framanti tu singura si sa fie copilul afectat. Practic, ati divortat, ce e dupa divort, ce face el cu viata lui, e problema lui personala. Daca iese impreuna cu prietena, e, de asemenea, alegerea lui si dreptul lui, tu nu ai cum sa-i interzici asta. Se poate casatori cu ea si atunci ce poti sa faci? Eu cred ca tu, cu calm, ii poti explica situatia baietelului tau, ii spui adevarul, ca voi doi nu mai puteati ramane impreuna din varii motive - astea ai sa le poti gasi tu si explica pe intelesul lui - si ca acum tati are o alta prietena, dar care lui nu ii va fi mama niciodata, pentru ca mama si tata sunt unici, ca il iubiti amandoi la fel si nimic nu se schimba. Toate au rezolvare daca le gandesti bine, cu calm, fara furie.... Nu are sens sa iti faci rau tie degeaba. [pup] Lora, mami de Iustina http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133766 (Niciodata sa nu spui niciodata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa te detasezi de "Ce zice" pentru ca este un tipar pt cei in situatia lui. Nu stiu, vor sa isi explice propriei constiinte sau care e motivul de a arunca vorbe aiurea,minciuni. Am trecut prin asta, m-a shocat ce putea sa scoata dar acum nu imi mai pasa. Adevarul e ca la o discutie calma (mult mai tarziu), i-am spus: cu ce drept iti permiti sa arunci vorbe, cand eu nu am treaba si te-am lasat in pace? Acum nu poti decat sa ...il ignori. Incearca sa te linistesti, sa te detasezi si sa sti ca nu esti singura. Suntem aici cu tine, si am trecut multe prin aceste furtuni ale vietii. [flo] "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codruta, eu ti-am mai spus si cu ocaziile in care am vorbit, tu esti o tipa foarte puternica, esti o tipa haioasa, atat cat ne-am cunoscut mi-am dat seama de lucrul asta, lasa nebunu' sa vorbeasca si nu te mai lasa afectata de ceea ce spune. Cand o sa fie in stare sa gandeasca o sa-si schimbe parerea, si poate o sa regrete. Acum nu gandeste.... Cunosc exemplarul, incearca sa te scoata pe tine vinovata pt a se disculpa pe el. Nu-i permite, nu merita! Linisteste-te si lasa-l in boii lui, il va palmui viata mai mult decat o poti face tu vreodata [flo] [mamica]Madau si [zana]Alexia Miruna (15 dec 2005) [url="http://www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/"]poze pana la 1 an[/url], [url="http://www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/"]de la 1 la 2 ani[/url], [url="http://good-times.webshots.com/album/569272190EgXaqt"]PARTY 3 ANISORI [/url], [url="http://www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/"]de la 2 la 3 ani [/url] [url="http://www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau"]povestea nasterii Mirunei[/url], [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]filmulet aniversar [/url][i] filmuletze poznase [url="http://www.dropshots.com/madau"]1[/url] si [url="http://www.dropshots.com/Miruna"]2[/url] [url="http://entertainment.webshots.com/album/570564789sCBetd?vhost=entertainment"]margele si alte zorzonele[/url][foto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codruta fii calma si destinsa. Copiii se lipesc automat de cei senini. Si nu poti implica copilul in necazurile voastre ca nici nu va intelege nici nu-i faci vreun bine. "Pretena" tatutului nu e o persoana asa nemaipomenit de buna la inima daca s-a combinat cu tatal colegului fetitei ei. Asa ca dupa ce perioada de fermecare a ex-ului va trece isi va mai da arama pe fata. Explica-i ca tati o prefera pe prietena asa precum alt copil care-i era prieten ar putea prefera pe altcineva. Si ca nu-i frumos si ca tu esti cam necajita, dar ca asta e nu poti forta pe cineva sa se joace/stea cu tine. Si ca prietena tatei ii poate fi prietena, dar nu si mama. Mamica e una singura. Legat de custodie. Rezerva cu copilul si timp de saptamana si de distractie. Si ex-ului da-i la fel. Daca un copil petrece cu unul doar wkd-urile are impresia ca e rai. Un adevarat parinte se vede cand trebuie sa echilibreze viata profesionala si/sau de adult cu nevoile copilului. Da-i ocazia tatalui sa-i arate fiului ambele fatete. Asa imaginea lui in fata copilului va fi cea corecta. Multa putere si-ntelepciune. Si fii prietena cea mai buna a puiului tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codruta, te-au sfatuit foarte bine fetele. Te inteleg ca ti-e frica, dar poate ar fi bine sa definesti pentru tine ce mai exact iti produce frica asta. Ce i-ar putea spune si cu ce consecvente? Iar apoi incearca sa vazi daca s-ar putea indeplini cu adevarat lucrurile astea. Si eu si tatal fetitei mele (implineste la vara 6 ani) suntem despartiti. Eu sunt deja de mai mult timp in alta relatie, de fapt imediat dupa ce ne-am despartit (nicinu eram inca divortati, dar nu mai locuiam impreuna) l-am cunoscut pe actualul meu, cu care am deja un baietel. El nu a avut nimic de a face cu despartirea, cum ziceam, l-am cunoscut deja cand faptul era implinit. Cu toate astea l-am inteles mereu pe fostul meu ca ii era greu sa ma vada cu altcineva, atata timp cat el inca nu avea pe nimeni. Si el insa de la inceput mi-a zis ca vrea fata, era furios, rautaciosetc. Am incercat sa accept, chiar si cand mi-a fost greu, pentru ca nu am vazut ce altceva as putea face. Mereu mi-am dorit sa ajungem la o relatie normala, sa-i treaca furia pe sine, pentru greselile proprii si esecul suferit, sa n-o mai reverse asupra mea, sa fie bine pentru fata. Si intre timp chiar am ajuns sa fim amici, ne sunam oricum aproape zilnic, ca vorbeste cu fata la tel., dar mai si povestim ce facem, cum ne merge, mi-a povestit de problemele cu noua lui prietena, din pacate intre timp exa etc. Incercam sa ne ajutam si sprijinim. Insa recunosc ca sunt totusi mai atenta, nu as avea incredere totala, nu cumva sa ma insel. Probabil simte si el la fel. Eu cred ca situatiile astea necesita mult timp si rabdare. Fiicei mele mereu i-am zis ca noul meu partener o iubeste ca pe fiica lui (ca asa este), dar nu e tatal ei, ca ea are un tatic, pe care nu-l va inlocui nimeni niciodata. Ca este ca si cum ar avea doi tatici, mai ales altii des vor face confuzia asta, crezand ca actualul e tatal ei, dar ca e important sa stie ea ce si cum. SI vad ca nu sunt probleme. SI eu sufar cateodata din cauza ca la el are high life. O ia in fiecare al doilea week-end, in rest dupa cum are timp. Iar atunci de obicei merge la mama lui, ca e la tara si e fain, insa nici nu are treaba cu cumparaturi, mancare etc ;-) Si merge cu ea numai in vizite si fetei i se pare raiul pe pamant, cum bine zicea AB, si des ma lupt s-o fac sa inteleaga ca mie imi este si imposibil sa petrec timpul in felul asta. Si ii explic mereu de ce. Am invatat ca este foarte important sa spunem copiilor adevarul, si sa-l repetam mereu, sa-l inteleaga, si atunci avem sanse bune sa se descurce bine cu astfel de situatii. Deci eu iti urez sa ai multa rabdare si intelepciune, iar daca te intreaba copilul daca se poate sa aiba doua mame, incearca sa depasesti sentimentul de panica si sa-i zici adevarul. Succes si capul sus!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codruta, e trist ce ti se intampla, dar ai primit sfaturi bune de la fete. Este bine ca ai decis sa mergi cu baiatul la un psiholog, insa sa nu astepti sa rezolvi mare lucru, pentru ca psihologul o sa-l evalueze daca e afectat "negativ" de noua relatie a sotului tau, ori nu este cazul pentru ca se joaca bine teatru din partea lor..."Organele" intervin inspre beneficiul copilului, si o sa-ti spuna ca tu ai "issues" si nu copilul, pentru ca tatal nu-si traumatizeaza copilul in nici un fel, din contra, ai ofera un "camin" armonios pe cat posibil. Am trecut si eu prin asa ceva...Daca vrei, poti sa-mi scri pe PM si-ti voi trimite adresa mea de mess. , daca si cand ai timp, as putea sa-ti mai dau niste sfaturi sau sa-ti povestesc din experienta mea, poate te ajuta in vreun fel. Multa rabdare pentru inceput...O sa vina soarele si pe strada ta[flo] O sa fii surprinsa cand o sa vezi ca cu timpul el se va schimba radical.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...