Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sot+copil+amanta-cum procedez?


Recommended Posts

incerc sa realizez ce-a fost atat de anormal in ce-a zis XIO - parca am fi pe aria fairy-tale-urilor si nu s-a mai intalnit divort in familie cu copii ... sau sa pricep de ce nu-i locul potrivit s-o spuna - unde-ar fi trebuit s-o spuna, pe aria mireselor? lipsa de logica - sau mai bine zis contradictia - am observat-o in primele posturi, cand copilul era ba trist, ba incantat. dar presupuneam ca asta-i ideea cand scrii pe-un forum, dorinta de a afla pareri obiective, pe langa normalele mangaieri si aruncari cu pietre virtuale-n inamic (dar nu credeam ca-s singurele permise). "it's nice to be important, but it's more important to be nice"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Gata ... eu n-am spus ca n-are dreptate Xio. Toata lumea stie ca dragoste cu forta nu se poate... dar lectia despre cat de drept si normal e sa-ti intre cineva in casa si sa se culce cu mamicile colegilor de clasa ... poate s-o tina fiecare pentru el... ca pica prost si nu aduce nici un plus. Asta-i tot. Sh... happens! Codrutza multa putere si intelepciune. Fii cat mai preocupata de senitatea ta si a puiului... si stabileste un program de vizita clar in care evita sa aiba parte copilul doar de distractie cu ex-ul. Ii creeaza o impresie falsa copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clover , "descurca-te" inseamna sa plangi , sa te aduni, sa te ridici , sa mergi mai departe , si "opreste-te" inseamna sa te pui in fotoliu cu "nu " in brate si sa ramai acolo. Andacos, la varsta la care sinuciderea e o moda i pt. o nota proasta eu am luat un sut destul de fortos in fund, dar am mers mai departe fara sa am maturitatea unei persoane de 30 de ani(a unei femei de fapt), si fiind intr-o perioada dificila. Teoretic viata nu avea sens in alti parametrii , dar cand am ajuns la practic am vazut ca are[:)] Plus ca pana nu face Codruta ordine s-ar putea sa influenteze foarte mult comportamentul ei atat copilul cat si relatia cu fostul sot. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO Andacos, la varsta la care sinuciderea e o moda i pt. o nota proasta eu am luat un sut destul de fortos in fund, dar am mers mai departe fara sa am maturitatea unei persoane de 30 de ani(a unei femei de fapt), si fiind intr-o perioada dificila. Teoretic viata nu avea sens in alti parametrii , dar cand am ajuns la practic am vazut ca are[:)] "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Xio eu chiar vreau sa sper ca asta este ultimul sut de la viatza si ...sa nu treci prin genul problemelor codrutzei sa vezi cit de "teorie"e teoria ta![flo] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui XIO Andacos, la varsta la care sinuciderea e o moda i pt. o nota proasta eu am luat un sut destul de fortos in fund, dar am mers mai departe fara sa am maturitatea unei persoane de 30 de ani(a unei femei de fapt), si fiind intr-o perioada dificila. Teoretic viata nu avea sens in alti parametrii , dar cand am ajuns la practic am vazut ca are[:)] "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Xio eu chiar vreau sa sper ca asta este ultimul sut de la viatza si ...sa nu treci prin genul problemelor codrutzei sa vezi cit de "teorie"e teoria ta![flo] Dana
Andacos , eu sunt o persoana cu picioarele bine infipte in pamant. Viata nu incepe cu un barbat si nu se termina cand pleaca el. Cand este si un copil la mijloc cu atat mai mult trebuie sa ramai cerebrala si sa-ti dai seama ca trebuie sa pastrezi relatiile cu fostul sot,ca daca vrei sa-i porcai actuala iubita o poti face cu prietenii , parintii , dar niciodata in fata copilului, altfel vei avea de pierdut. Din nou, evident , daca n-am 3 copii si un sot care sa ma bata sau sa ma lase pt. alta nu-mi pot exprima parerea pt. ca este doar teorie. Propun atunci sa fie lasate aici DOAR parerile persoanelor in exact aceeasi situatie, ca si restul mangaierilor sunt teorii. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca Xio are dreptate. Chiar daca este mai tinara si poate nu a trait "live" toate aceste experiente, are dreptate. Si nu este corect de cite ori isi da cu parerea sa sarim in capul ei si sa-i zicem ca...da teoretic e corect, dar practic nu prea. Eu le-am trait personal si de aceea ai dau dreptate ei. Si am ramas cu un copil. Si am hotarit sa merg mai departe fara sa ma intereseze ce face el, ce hotariri ia in viata si cu cine se vede. De ce? Pentru ca nu mai este problema mea. De multe ori avem tendinta ca inca sa controlom viata celuilat dupa un divort. Nu se poate. Eu chiar si la tribunal, la divort, incercam sa-i spun judecatorului despre "cealalta". Judecatorul mi-a spus simplu: It's none of your bussines! Si a trebuit sa o iau ca si atare. Mi-a zis: atita timp cit isi face datoria de tata fata de copil, nu ai nici un drept sa-i spui pe cine sa vada, unde sa se duca cu copilul. Asa si ptr. tine Codruta. Chiar si in titlu spui, sot, amanta, copil. Nu este corect! Nu mai e sotul tau si ea nu mai e amanta, este prietena lui. Atita timp cit copilul nu este traumatizat si este fericit ca petrece timp cu taticul lui, lasa lucrurile cum sint. Tu vei fii mama lui ptr. totdeauna.Si e mai bine ca copilul o accepta decit sa o urasca.Si mie mi-a trebuit timp sa ma acomodez, dar acum avem toti o relatie decenta. De ce? Pentru ca incercam in fiecare zi sa facem tot ce este mai bun ptr. copil. Toti. Impreuna. Si palaria jos ptr. Xio, care desii tinara, este destul de intelepta. Si sint convinsa ca daca viata ai va pune piedici, va stii cum sa le depaseasca. Iti doresc sa fii tare si nu lasa emotiile sa te copleseasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Emma_ ... Eu le-am trait personal si de aceea ai dau dreptate ei. Eu chiar si la tribunal, la divort, incercam sa-i spun judecatorului despre "cealalta". Judecatorul mi-a spus simplu: It's none of your bussines! Si a trebuit sa o iau ca si atare. Mi-a zis: atita timp cit isi face datoria de tata fata de copil, nu ai nici un drept sa-i spui pe cine sa vada, unde sa se duca cu copilul.
Emma tu te contrazici singura in mesajul asta! Deci tu ne spui ca ai trecut prin asta,tu ne spui ca ii dai dreptate lui Xio(mey eu nu vad cel putzin in mesajele mele unde spun ca Xio nu are dreptate,aratzi-mi si mie ca poate nu mai stiu ce scriu)dar tot tu ne spui ca la judecator ii spuneai de cealalta! Ei vezi exact asta spuneam si eu!Ca da,cind auzim ce i se intimpla lui x sau y,totzi spunem "vai ...dar eu...fac...si dreg..."dar cind esti tu in cauza deja e alta problema!Te doare,esti frustrat suferi...ceeea ce e normal pentru ca increderea,dragostea tzi-au fost inselate,esti debusolat,prea indurerat ca sa vezi corect! Codrutza este inca sub influientza momentului cu timpul(asa cum i s-a spus de catre multzi forumisti)o sa mai treaca durerea ,o sa se mai estompeze,o sa vada ca situatzia nu e chiar asa"neagra"cum o vede ea acum! de acord ca atita timp cit nu mai este dragoste nu potzi sta cu celalat doar de dragul copilului,de acord ca fiecare are dreptul sa-si refaca viatza,asa cum am mai spus eu sunt total de acord cu ceea ce spune Xio!In acelasi timp sustzin ca ceea ce traieste acum codutza iarasi este normal!Este dezamagita,frustrata(pozitzia ei de mama este "amenintzara"asa vede ea acum),"lovita",plina de durere! Sper ca e clar ce am vrut sa spun,dar...mai pot repeta daca nu s-a perceput asa cum vreau eu sa transmit![:D] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana...eu nu cred ca ma contrazic singura....citeste mai bine mesajul. Eu spuneam ca odata cindva am gindit si eu ca si Codruta. Si nu e bine. Primul sut l-am luat chiar de la judecator. Si eu eram frustrata! Si eu eram din cale afara de intrigata! Dar am primit un dus cu apa rece! Si acum imi dau seama ca a avut dreptate judecatorul. Cind "jumatatea" ta cu care ai un copil, cu care ai hotarit sa cladesti o viata si o mie de vise, te tradeaza, nimeni altcineva nu este de vina. NIMENI! Doar el. Nu ai semnat un contract cu ea, ci cu el.Nu ai facut un copil cu ea, ci cu el. Normal ca pe ea nu o intereseaza de soarta ta si a copilului, cind pe tatal/sot nu-l intereseaza. Si da...dupa divort nu mai ai dreptul sa-i dictezi cum sa-si faca viata si pe cine sa vada cum nici el nu are dreptul sa-ti spuna tie ce sa faci. Codruta....move on. Viata e scurta. Acum ranile sint inca proaspete, dar intr-un an iti garantez eu ca-mi vei da dreptate. Dana...sper ca este destul de explicit mesajul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...