Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Zburatoare" de curte


Recommended Posts

Angelinajolie ce e aia cucta? Mi-atzi stirnit papilele gustative cu "pasaroasele voastre"![:D] O ciorba acrita cu bors ,cu toate verdetzuirile de se gasesc acum prin piatza ,cu mult leustean verde si taietzei de casa!Asta din aripi,cobza(parca asa se numeste[bibe])iar din pulpe si piept un ostropel cu usturoi verde! Paca si simt gustul ciorbei![bang][bang][bang] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Angelinajolie ce e aia cucta?
Oala "minune" (fierbe sub presiune). Concret: am o ratza si pulpele si pieptul de la o curca. Ma gandesc asa: le bag pe toate intr-o oala mare si le fierb bine. Vreau o ciorba acrita cu bors, ratza (pulpele si pieptul-sau intreaga) o bag la cuptor pe varza calita, pieptul de curca il desfac fasii si-l fac "pui Sanhai", iar din pulpe fac tocana. Sau ostropel. Merge? [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Oala "minune" (fierbe sub presiune). Concret: am o ratza si pulpele si pieptul de la o curca. Ma gandesc asa: le bag pe toate intr-o oala mare si le fierb bine. Vreau o ciorba acrita cu bors, ratza (pulpele si pieptul-sau intreaga) o bag la cuptor pe varza calita, pieptul de curca il desfac fasii si-l fac "pui Sanhai", iar din pulpe fac tocana. Sau ostropel. Merge? [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
cred ca ideile tale sunt bune, parerea mea e ca ciorba o sa fie ok, daca folosesti cucta si apoi la final o scoti intr-o oala si bagi borsul, leusteanul si o mai condimentezi. rata daca o bagi la cuptor cred ca o sa fie cam tare daca nu e boboc, si o sa-ti scada varza, mai ales daca e noua, cu mult inainte ca rata sa fie bine patrunsa. poate daca o pui la fragezit inainte sau o dai si pe ea cu cucta putin pieptul de curcan daca e curcan sadea ..pfiuu, tre sa-l fragezesti bine altfel nici vorba de tocana, crede-ma ca eu am curcan de la mama si nu e de-o varsta cu ea:) ci doar de maxim 9-10 luni. Eu fac niste snitele super din piept de curcan. Sau chiftelute. Sau musaca. Am facut odata si in felul urmator. Am bagat pieptul dezosat dar intreg in cucta, cu legume intregi, l-am fiert bine, apoi l-am scos, l-am feliat frumos si i-am facut un sos pe baza de usturoi, pasirand si legumele ce au fiert cu el, am bagat apoi feliile in sos, le-am mai scazut putin, dres cu sare, boia si piper si a fost o garnitura excelenta la orez si la cartofi noi natur. succese lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia
Citat:
Oala "minune" (fierbe sub presiune). Concret: am o ratza si pulpele si pieptul de la o curca. Ma gandesc asa: le bag pe toate intr-o oala mare si le fierb bine. Vreau o ciorba acrita cu bors, ratza (pulpele si pieptul-sau intreaga) o bag la cuptor pe varza calita, pieptul de curca il desfac fasii si-l fac "pui Sanhai", iar din pulpe fac tocana. Sau ostropel. Merge? [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
cred ca ideile tale sunt bune, parerea mea e ca ciorba o sa fie ok, daca folosesti cucta si apoi la final o scoti intr-o oala si bagi borsul, leusteanul si o mai condimentezi. rata daca o bagi la cuptor cred ca o sa fie cam tare daca nu e boboc, si o sa-ti scada varza, mai ales daca e noua, cu mult inainte ca rata sa fie bine patrunsa. poate daca o pui la fragezit inainte sau o dai si pe ea cu cucta putin pieptul de curcan daca e curcan sadea ..pfiuu, tre sa-l fragezesti bine altfel nici vorba de tocana sau ostropel, crede-ma ca eu am curcan de la mama si nu e de-o varsta cu ea:) ci doar de maxim 9-10 luni. Eu fac niste snitele super din piept de curcan. Sau chiftelute. Sau musaca. Am facut odata si in felul urmator. Am bagat pieptul dezosat dar intreg in cucta, cu legume intregi, l-am fiert bine, apoi l-am scos, l-am feliat frumos si i-am facut un sos pe baza de usturoi, pasirand si legumele ce au fiert cu el, am bagat apoi feliile in sos, le-am mai scazut putin, dres cu sare, boia si piper si a fost o garnitura excelenta la orez si la cartofi noi natur. Sau ii poti face pieptului fiert in cucta cu legume un sos de ciulama pt o mamaliguta, un sos de rosii sau de marar pt cartofi. Iese si tocana de legume dar o sa il fierbi pana faci sauna in bucatarie la oala normala:) succese lia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui andacos
Angelinajolie ce e aia cucta?
Oala "minune" (fierbe sub presiune). "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Multzumesc,habar nu am avut ca se numeste asa![asia] Ciorba aia acrita cu bors si cu multa verdeatza,in special leustean[:D]va fi o minunatzie! Dar de ce vrei sa le faci pe toate odata?Nu e cam mult? Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mult. Suntem 4 care mancam (Ana mananca la gradinita) si nu gatim chiar zilnic...inca mai merge, nu-i foarte cald. Vara gatim putin, e cald si nu tine mancarea proaspata. Daca fac si stripsurile alea din piept (sau snitele), se mananca inainte sa ajunga in farfurie. Aia e, familie mare, de mancai...[:)] [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus oala minune sau "cocotte" fierbe repede, dar la pasari de curte nu le fragezeste destul. Solutia este tot cuptorul pe foc mic si muuult la orice mancare sau fierberea in supa intai. Partea buna e ca-si pastreaza si gustul. Daca vrei ceva mai sofisticat o fezandezi ca pe vanatul tanar: stergi carnea fara a o spala si transata o sarezi si-i adaugi mirodeniilede vrei. Daca nu pui ceapa si telina curatate si taiate feliute, eventual si cateii de usturoi si o lasi la marinat 2—3 ore, la loc racoros. Apoi o speli si o prepari cum vrei. Parerea mamei si nu a mea, ca ea ne "zburataceste" cu gatitul animalelor alese de la curte [:D]. Eu is afona [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Si eu fac foarte des (chiar in ultima vreme n-am mai cumparat deloc pui din magazine). Chair azi-dimineata mi-am scos unul din congelator si vreau sa-l fac umplut. Am sa-l umplu cu diverse legume, ii pun si usturoi, condimente si-l asez in tava pe pat de cartofi si morcovi. Sau il fac la ceaun, cu mamaliga mananci de nu te mai opresti. Sau il pun la foc foarte mic intr-o tigaie inalta cu cate putina apa si la sfarsit deloc, ajunge sa se prajeasca in grasimea proprie. Mai pun smantana la sfarsit sau o ceapa taiata mic. Dureaza cam mult dar rezultatul e super!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi tot ce seamana cu snitele si chiftele (fac numai de zburatoare ;) ) se mananca nainte sa ajunga in farfurie. Mare parte de pe hartia absorbanta pe care le scot Pai Leaderu in competitia asta e borshu de cocosh. Adeca ciorba romaneasca cu de toate, acrita cu bors si dreasa cu ou si leustean verde. Mamaaa, ce baga vizigotu. Pt ca nu suport borshu (adica l-as suporta cu savoare, da-mi da arsuri), uneori acresc cu zeama de prune. Insa la bunica la tzara, unde borshu de cocosh are, clar, gustul copilariei, ignor arsurile :D Cu pasarile crescute la curte se pot face, fara riscuri, cam orice preparate care presupun inabusit, tinut la cuptor, fiert inabusit, si tot asa. Ce fac eu cel mai des: ciorba radauteana (de cele mai multe ori din piept de pui, dar merge cu orice) sarmale, chiftele, musaca...orice cu carne tocata. Toc pieptul de gaina/ratza/gasca, etc, la robot bine bine si dupa aceea urmez reteta. Salata boeuf cu piept de gasca....o fi el boeufu autoru salatei, dar cu piept de gasca iese intr-un mare fel [:D] Rata: din zeama in care a fiert iese un pilaf DELICIOS. Sare si piper mai cu generozitate si succesul este garantat. Daca, insa, fierbi orezul bob cu bob in zeama aia, cu ce rezulta poti face o salata pe baza de orez absolut grozava. Eu de regula pun orez+carne fiarta+mult marar. Dar combinatiile-s multe. Daca zburatoarea e intreaga, se spala si sterge, se drege si p-afara si prin-nautru cu condimente pe placu familiei si se baga la cuptor pe sticla (sau pe borcan, daca n-are loc [:D]). Din cand in cand se unge pe exterior cu sucu pe care-l lasa. Asa a preparat tatal meu o rata la un revelion (mai acusi am constatat ca se inspirase din reteta de rata lacuita, din Japonia) si a pacalit cativa ignoranti sa guste sorici de rata. Moaaama, cum era de crocanta si de buna rata aia. Alte idei....ciorba de perisoare din carne tocata ca mai sus. Snitele. Carnea facuta cubulete pusa la marinat si apoi cladita in frigarui. Nabusita la cuptor pana marturiseste [:D] apoi traznita peste o varza. Oricum, ca sfat pretios: orice ciolan ramane, fierbe-l in supa. E pacat s=-arunci. Eu dezosez pieptul sau pulpele (de exemplu) si oasele le fierb cu legume, supa o folosesc la diverse (Sosuri, friptura nabusita, etc). In loc de delicat [:D] Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...