Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)


Recommended Posts

Gata, tot pe bucatele am terminat si de citit din urma... Amelie Stefania si Mihai Patrick, bine-ati venit pe lume! Sa papati bine si sa nu-i faceti mamei viata grea![:D] Neeko, nu-ti fa griji pentru greutatea bebeluselor tale... Daca medicul ti-a spus ca sunt sanatoase, este mai important decat orice. Si mazarichile mele au avut la nastere (la 33 saptamani si 5 zile) 1600gr si 1780 gr, dar n-au avut nicio problema de sanatate, iar acum - la 4 luni - sunt la fel de sanatoase... Iti doresc sa duci sarcina cat mai aproape de termen![pup] In privinta ustensilelor pentru bebelusi, iti recomand din suflet gama Avent, eu fara pompita de san de la ei (dupa ce am incercat si alte marci, fara succes) nu stiu daca as fi reusit sa am lapic pentru fete... Sterilizatorul nu trebuie sa fie musai tot Avent, insa iti recomand sa investesti intr-unul electric, cu aburi... mie mi se pare mult mai sanatos decat cele cu solutii chimice sau cele bagaate la microunde. Daca nu vei avea probleme cu alaptatul, probabil nu vei avea nevoie de pompita mai mult de cateva zile... deci ai putea astepta pana la nastere, sa vezi cum esti, doar sa fii pregatita sa-ti cumpere cineva pompita imediat ce ai nevoie de ea. Eventual poti cauta una la mana a doua, nu e nicio problema de igiena cu ele si iesi mult mai avantajos. Nu-ti lua multe biberoane de la inceput, 2 sau 4 bucati iti sunt suficiente, le sterilizezi rapid dupa fiecare masa si n-ai nevoie de altele, iar in cazul in care vei alapta vor ramane nefolosite sticlutele mici. Eu iti recomand sa-ti cumperi direct masura mare de sticluta, o sa-ti foloseasca mai tarziu in mai mare masura decat celelalte. Vergeturile intradevar nu trec, dar se estompeaza mult, in cazurile fericite. Si eu m-am umplut imediat dupa nastere, dar in 4 luni s-au redus la aproape jumatate, continuand sa ma dau cu uleiul folosit si in sarcina (unul ieftin si bun, de la DM). In privinta biberoanelor, uite ca ti le recomand eu pe cele de plastic, fara PBA! [:D] Si eu initial am folosit de sticla, din considerente de sanatate, de la Nuk, insa mi-era asa greu sa le spal si nu incapeau bine in sterilizatorul meu Laica, incat am renuntat si am trecut la cele de la Avent, in care imi intra lejer degetele cu buretelul de vase... Bine-ai venit, Elena! Sa ai o sarcina usoara si sa tii bebelusii cat mai mult in burtica! Sugubina, ai mare-mare grija la tensiune!!! E una din cauzele majore ale nasterilor prematurie... am facut eu statistica mea personala, in cele 4 saptamani de internare in Centrul de prematuri... Ah, da! Si daca nu faci bebelusele mai lungi de 60 cm la nastere, ai loc cu amandoua intr-un singur patut in primele 2-3 luni! [:D] Dalina, sunt niste dulci fetitele tale! Si ce maaaaari! [olala] Si ce frumos ati povestit, si tu si celelalte mamici, de minunile voastre... Iar in privinta legaturii dintre gemeni, ai scris minunat... [flo] Anita e o curajoasa, Doamne-ajuta ca ati scapat de problemelecu polipii! Elyanne... imi pare rau pentru hernia ombilicala... Si eu cu fetele am avut aceeasi problema, dar am tratat-o in cele din urma singuri si s-a retras... Tu ai facut ceva in aceasta privinta sau ti s-a recomandat sa astepti sa treaca de la sine?! Poate te ajuta felul cum noi am procedat... in cazul in care nu e prea tarziu si vrei totusi sa mai incerci sa eviti operatia... Dragaica, nastere usoara, recuperare cat mai rapida si sa va dea Dumnezeu sanatate multa! Vai... citind, din nou, despre cum e sistemul medical in Canada si cum e in Romania, imi vine sa-mi smulg parul din cap pentru conditiile si bataia de joc din tara asta nenorocita!!! [q] Neeko, si tie iti tin pumnii sa mai rezisti putin, fiecare zi in burtica e pretioasa si merita efortul... Luminita, distractie frumoasa la mare si sa aveti vreme buna si apa cat mai calda! Ioana, pupici multi de la mazarichi![flo] ____________________ Carla, [mamica] Mami atat de fericita a [bb] Sofiei Maria si a [bb] Nataliei Emilia , nascute pe 25 martie 2010! E minunat sa fii mama! [loveyou] [url="http://injoaca.wordpress.com"]Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban
Elyanne... imi pare rau pentru hernia ombilicala... Si eu cu fetele am avut aceeasi problema, dar am tratat-o in cele din urma singuri si s-a retras... Tu ai facut ceva in aceasta privinta sau ti s-a recomandat sa astepti sa treaca de la sine?! Poate te ajuta felul cum noi am procedat... in cazul in care nu e prea tarziu si vrei totusi sa mai incerci sa eviti operatia...
Din pacate nu mai merge tratata altfel... e vorba de henie inghinala... la unul dintre outze... o are de aprox. un an... era o glama micuta... dr. a zis atunci ca sunt sanse sa treaca de la sine... sa se retraga si sa se inghida canalul pe unde a iesit... dar s-a agravat dintr-o data... s-a mairt mult mai mult... l-a vazut pediatrul nu prea mai are cum sa se retraga... nu mai merg impinse la loc... Dr. nostru e genul care incearca sa trateze cat se poate acasa... nu prin spitale... dar din pacate acum nu se poate, fara operatie... [foto] [url="http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I+Love+DC&page=2"]I love DC[/url] (ely-1.jpg)
Eliana cu [buburuza] Elena (23/10/04), [buburuza] Andrei & [buburuza] Mihai (03/03/07)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jocurban multumesc pt incurajari.SI eu am de gand sa lupt sa stii. pAna la urma am nevoie de banii aia ca de aer; inca ma ia groaza cand ma gandesc cate is de luat-carut, mulgator,biberoane, sterilizator..in fine si multe altele. Cu tensiunea=situatia e sub control;mi-a dat medicatie si acu am numa 12 ca aviatorii. Avem 21s, burta creste pe zi ce trece si parca ma misc din ce in ce mai greu. Stau f mult jos, latita pe pat sau pe canapea la tv;Bine ca dr ma tine in medical ca nu stu ce faceam alfel-obosesc si 5min sa merg. Sapt trecuta la control a gasit colul mult mai bine (deh--am stat si f cuminte la pat);si ma tine in medical in continuare. O sa iau si saptamanile mele de concediu de odihna=3sapt, si dupa iara medical si dupa prenatal. Voi cand ati luat prenatalul? Ca sa stiu sa incep si eu sa calculez. Dr zice ca dupa 28s.. Puficele se misca si e tare amuzant sa vad burta miscandu-se hehe!! Nu mai pot manca ..pt ca ma unflu instant, adica dupa o felie de pepene, sau un iaurt cu paine prajita nu mai pot respira, tre sa astept 2-3h sa se duca. Am luat 4 kile de la inceput pana acum , sunt deosebit de incantata!!! Toate calculatoarele de greutate spun ca sunt sub limita (bine am inceput si de la niste kile mai multe asa..) Sa stiti ca va citesc periodic si invat multe multe chestii de la voi! Notez tot ! Kiss ! sugubina [gravi] +21 cu Puficele [fetita] [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...