Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (185)


Recommended Posts

Eu ziceam ca nu comentez, dar citind apoi la subiectul dedicat, de la diverse, unde am gasit un link mai vechi, mi-am schimbat nitel parerea. Si am vazut cum a fost luata Madalina peste picior cand a scris pe DC, cum a fost suspectata ca e altcineva de fapt, au aparut comentarii gen "si eu acum va spun ca sunt George Cloney"... (ca si cum ar fi contat, sau ca si cum ar fi scris ceva deplasat....) Si in mod normal as fi spus ca nu e posibil sub nici un motiv sa recurgi la un asemenea gest, mai ales cand ai un copil, dar apoi mi-am dat seama ca daca era intr-adevar depresiva, ce a facut ea nu a fost o DECIZIE, ci un gest inconstient, complet nejudecat. Cand esti in depresie nu judeci si nu IEI DECIZII. Ci doar actionezi. Cu consecintele de rigoare, si atat. Asa ca Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca! [ruga] Iar parerea mea personala s-a schimbat in felul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dana cum sa nu-ti spui parerea, ca doar de asta interactionam aici [pup] Eu doar am zis ca-i pacat sa judecam pe cineva, pentru ca nu stim faptele, si faptul ca din afara era aparent fericita si avea totul nu inseamna ca si ea simtea acelasi lucru. Scuze daca am deranjat pe cineva cu comentariile mele nu asta a fost intentia. [flo]
[hippi] Bijoux by Mitziad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu asum parerea mea! e adevarat ca depresia e o boala care ucide usor si numai cel care nu a trecut prin asa ceva nu poate intelege, dar....se trateaza...asta e! nu o judec dar nici nu o compatimesc...imi pare rau de gestul necugetat! Ce sa mai zicem de fetele care se lupta cu cancerul si care au poate mii de motive sa se sinucida si cad in depresie si ies si lupta???[flo] si CASTIGA! DA! ASTA ADMIR! Curajul si vointa! Cum am mai zi, e usor sa pui capat...sa vrei sa iesi si sa continui e greu, drept dovada ca unii nu reusesc! Imi pare rau daca va shocheaza parerea mea! sariti peste, nu-i bai. consider ca aici suntem fete destul de inteligente si acceptam pareri diferite, chiar daca ele nu sunt pe placul nostru! ANKA, cum ai fii vrut sa reactioneze damele de pe site cand cineva vine si zice "eu sunt x"? Daca vroia sa aiba o primire ca toate celelate mamici, ramanea in spatele anonimatului pe care ti-l ofera un forum. Cunosc pe acest site persoane publice destul de cunoscute, dar care au stiut sa faca diferenta . Am aflat mult timp dupa cine sunt defapt persoanele respective si am apreciat chiar gestul de a nu spune in public, voila eu sunt x! dar asa cum am mai zis, asta e viziunea mea, nu sunteti obligate sa o impartasiti. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delphin, ai dreptate. Mie asa mi s-a parut, citind la subiectul cu sarcina ei, mi s-a parut agresiva reactia respectiva. In fond, M spusese foarte frumos acolo ce avea de spus. Si i s-a raspuns cu o hahaiala si misto. Asta nu am inteles. Ca i se putea spune frumos, uite, nu te supara, noi credem asa si pe dincolo. Ca era normal sa aiba indoieli. Dar au luat-o la misto, cu "cu sunt madonna si eu sunt george clooney". Sau poate ca sunt eu acum influentata, tocmai am citit o carte in care un tanar extrem de istet, admis la Harward, si-a luat un job de vara inainte de a pleca la universitate si s-a intalnit cu drogurile si pana la urma a murit dintr-o supradoza. Si citind, ma intrebam cum naiba un baiat destept ca personajul nostru nu a avut suficienta judecata pentru a iesi din povestea cu heroina. Avea o familie cu probleme, un tata care ii parasise si o mama bolnava de cancer. Deci eu stiu? In cartea mea, tanarul nu a putut sa lupte. O fi fost slab. Nu e obligatoriu sa fie toti luptatori...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maru[pup] rox[pup] nici o suparare. Delphin, din punctul meu de vedere ai mare dreptate. Si eu am avut depresie in 2006, asta ptr cine nu ma stie de atunci...e o poveste lunga, am ajuns la psiholog, psihiatru...si asa mi-am dat demisia si am plecat pe cont propriu. Inseamna ca am fost eu mai tare???In nici un caz, dar ptr mine viata inseamna asa mult...poate unde mi-a plecat si sora la numai 29 si mama la 49,Dzeu ti-a dat-o,el ti-o ia. Eu VREAU sa traiesc cit sa-mi vad copiii mari si apoi ma pot duce. dar nici o depresie pe lumea asta nu cred ca m-ar determina sa-mi iau viata. Scuze daca nu impartasiti parerea mea. De aia o si admir atit de mult pe Dana (Daiopri)[pup][pup]Chiar asa , pe unde mai esti? Anka, arata bestial linkurile alea... m-ai facut sa ma opresc si eu la Super C sa-mi iau foetaj. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana [flo], unii avem intr-adevar resurse interioare mai puternice, si bine ca le avem, ti-o spun pe pielea mea [bang] mai e problema ca in Romania nu esti (erai) prea serios bagat in seama cu o depresie; acolo daca nu e ceva fizic, daca dr.nu trebuie sa taie ceva inseamna ca esti sanatos; problemele legate de psihic sunt minimalizate de cei de specialitate, in plus mentalitatea spune ca e bine sa le ascunzi, in loc sa le tratezi; in plus la ea poate fi depresia post-natala netratata http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am inteles treaba cu depresia postanala. Poate pentru ca n-am trecut printr-o depresie chiar "depresie". Dar am avut momentele mele, la primul copil din nestiinta si panica, la al doilea de oboseala, ca doar erau deja doi.... Si totusi, cand il vezi pe puiul mic dormind, cum sa nu iti treaca si mama depresiei? Ca eu una nu cred ca am trait momente mai profunde decat cele in care imi priveam copiii dormind linistiti, sa vezi in fata ochilor tot ce poate fi mai "al tau", e sufletul si inima ta acolo pe perna, respirand usor! (ca atunci cand urlau imi venea sa imi dau palme in oglinda, e partea a doua...) Ma bucur ca v-au placut linkurile mele. Baghetutele alea rasucite sunt de mare angajament, se fac rapid, cu orice! Daca le faceti cu ceva salmior, trebuie sa fie felii si nu tocat la robot, ca ies mai frumoase torsadele alea cand sunt felii. Eu am facut cu de toate, si cu branzeturi, si cu sunculite, cu ciuperci, de cate ori n-aveam idei de cina, pac aruncam o tava-doua de baghetute in cuptor. Abia astept sa imi spuneti daca v-au placut si voua! Dar minipizzele Afroditei le stiti? Alt mare succes! Aici varianta economica: http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/7728/MINI-PIZZA-RAPIDE/ Si varianta cu mozzarella in aluat: http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/24118/Spirale-din-mozarella/ Eu le-am facut pe amandoua, parca mi-au placut mai degraba primele. Mentionez ca am preferat sa fac eu un sos din rosii decat sa pun pasta aia de bulion.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka, soacra mea face des pateuri umplute cu telemea din acest aluat (in Romania ii spuneam aluat frantuzesc). Deci marca pe care o cumparam noi este de la Metro si este super buna. Se cheama "Tenderflake", este o cutie galbena, la raionul de congelate, si pe care mai scrie si "Pate feuillete" (pentru ca sint mai multe tipuri). Se intinde ca o foaie, dar nu f.subtire, se taie in patratele, se pune in mijloc telemea maruntita amestecata cu ou batut, se impatureste ca un triunghi si se lipesc marginile. Se pun la cumptor intr-o tava pina se rumenesc. Sint absolut minunate, toti prietenii care vin la noi se bat pe aceste pateuri. Nu am incercat si alte modele, fiindca acesta are aprobarea unanima a familiei [:D] Oana, mama lui Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am lacrimi in ochi, s-a dus si Laura si acum Madalina! am crescut acultand melodiile lor la pick-up! Dumnezeu s-o ierte caci numai el stie ce-o fi fost in sufeltul ei! Pacat de baietel, Doamne mare pacat! V-am mai spus cat o iubesc pe mica mea ... mereu a gasit forta sa mearga mai departe si sa vegheze asupra noastra! Ione
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...