Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (185)


Recommended Posts

Mihaela (aka mikiion), acuma am vazut mesajul cum ca lucrezi in centru, tocmai ce am venit din vacanta din Ro unde am stat 4 saptamani, am fost si la mare si in rest vazut familionul, pretenii, a plouat f. mult in Bacau,au fost inundatii pe la Saucesti, am vazut Bistrita si Siretul la un nivel de apa f. f. mare,ca niciodata (o mai fi fost, dar nu am vazut eu) apa involburata , murdara si rea, a daramat poduri si a intrat in casele oamenilor. Eu stau la et. 9, nu a ajuns pana acolo, insa in zona mea se faceau lucrari, se sapa la conductele de gaz, pamantul scos afara se transformase in noroi si balti, parca era o mlastina. Cel mic nu voia pe jos ca-i murdar, il purtam in brate de la scara blocului pana la masina, iar Alex mi-a zis ca e mai rau ca in Africa. Daca vrei poze, da-mi un mesaj. Am vrut sa ajung pe la Bacovia sa vorbesc cu fosti profesori, am trecut pe langa, insa n-am intrat, as fi vrut sa vad Pelesul si Palatul poporului, dar n-am reusit. Am vazut ca multe fete sunt in concediu sau tocmai s-au intors, concediu placut si incarcati-va bateriile, eu luni ma intorc la servici daca nu am uitat drumul. Am vazut ca lucrezi in centru, eu sunt in turnul bursei la etajul 30, tu esti la et. 27, in ce cladire? Ankalaura, merci de retete, am sa fac si eu reteta cu alea invartite, sper sa-mi iasa, mai pune din astea rapide si de efect. Voiam sa va spun ca mie mi se pare super atmosfera aici la sezatoare, chiar daca se mai spun pareri contrare, pana la urma fiecare are impresia ca are drepatate si e normal sa avem pareri diferite. Mai avem momente de suspensie cand asteptam un bebelus sau doi. Dragaica, spor la nascut, sa ne tii la curent. Pana la urma sunt bebelusii nostri, tricotati la sezatoare. Sanatate maxima! Pup fetele, Carmencita, Cristian 3 ani si Alex 14 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ziua buna si de la mine! Ne-am intors si noi din vacanta, noi am fost la munte, la Banff (si imprejurimi). O sa pun poze cu ceva peisaje de munte pe contul comun. Voiam doar sa va salut pe TOATE, dar absolut pe toate, de aceea n-o sa scriu nici un nume. Dar nu pot sa ma abtin sa nu pomenesc retetele alea bestiale :) Doamne, ce ma fac? ca de ce cand am venit din Mexico tot trag dupa mine colacul ala de salvare din jurul burtii ... Va imbratisez cu drag pe TOATE!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna tuturor!N-am mai reusit sa intru nici macar sa va citesc pana azi dimineata, fiind foarte ocupata sa jonglez un job full-time si interviuri pentru French teaching jobs, din fericire cateva in ultima vreme, data fiind criza actuala. Inca astept raspunsuri, in cel mai rau caz voi suplini pentru boardul francofon din zona incepand cu septembrie. De-abia astept. Va invidiez pe cele care ati revenit din vacante. Nu stiu cand voi avea parte de una adevarata. Intre timp ne limitam la iesiri in apropiere. La multi ani fericiti si sanatate tuturor sarbatoritelor acestei luni[flo] Noi suntem bine cu totii, Aidan-Vic seamana tot mai mult cu frate-sau, la temperament si lipsa de interes pentru jucarii, prefera sa alerge si sa petreaca timp cat mai mult cu tati. E plin de bruises ca se catara peste tot si cade, e un baietoi in toata regula. I-am chelit pe amandoi cu masina de tuns, o sa pun niste poze cand apuc. Am concluzionat ca e fain sa ai baieti, ca le place mult sa stea cu tati, in timp ce mami isi vede de-ale ei in weekend: shopping, mani-pedi,iesiri cu amicele la o cafea. Desigur asta nu ma impiedica sa ma gandesc cat mi-ar fi placut sa am si o fetita, insa doi pitici imi ajung. Va pup si va doresc un weekend minunat, vacanta placuta celor ce o au si revin cand am din nou ocazia. Ramona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, am chef sa scriu un mesaj din ala la toata lumea. In seara asta Victor nu e acasa, a plecat la sleep over [:D] E indragostit lulea de cumnata mea si de jeep-ul lui frati-miu (sa nu va inchipuiti ca e vreo masina bengoasa, dimpotriva un jeep de aruncat reconditionat pentru raliuri prin padure/noroi/teren accidentat) asa ca nu se mai deslipeste de ei in weekend. Mikiion, drumul a fost ok, mai usor decat ma asteptam (eu ma astept mereu la cel mai rau), mi-au dat bassinet-ul ala pe perete pentru Sonia si am mai indesat-o acolo sa doarma timp in care l-am mai luat si pe V in brate, si tot asa. Eu nu am dormit deloc dar m-am bucurat ca au fost bine copiii. Cum e Marc, s-a bucurat ca v-ati intors la Montreal ? Simonna, cu palariile ideea e sa uite de ele ca le are pe cap [:D] I le indes, o tin un pic de maini, ii arat altceva si gata Dar musai sa nu aia bareta din aia pe sub barbie, de alea trage orice i-as face. Nelia, vacanta frumoasa in continuare ! Te inteleg, eu din punct de vedere al odihnei, aveam mai multa parte acasa, dar asta e, imi dau seama ca pentru copii totul este nou, singura constanta sunt eu, si e normal sa stea asa agatati. Victor incet, incet isi da drumul, probabil pana plecam va fi complet integrat. Ange, cum adica probabil ti-am lipsit ? Tu sigur ne-ai lipsit ![pup] Oana gabriela, iata cateva din perlele lui Victor din Romania: - ii arat o caruta cu un cal pe strada, anul trecut era innebunit dupa asa ceva, acum imi zice: "mama, e interzis sa mearga calul pe strada !" - seara in aceeasi zi: "mama, Romania asta e cam veche" [:D] - la supermarket cumpar un cantar electronic, merg la info clienti sa-mi faca garantia, tanti de acolo nici nu ma priveste, vorbeste ca tipele alea de anunta trenurile in gara, imi arunca hartia de garantie si eu dau sa plec, la care Victor: "mama, tanti vorbeste in franceza ?" [:D] (el nu intelege franceza, merge la gradi anglofona) Lorelaim si celelalte fete ce au scris despre Madalina Manole, ma alatur voua cu o [ruga] pentru sufletul ei de fata trista. Depresia este o boala grea, cu atat mai mult cu cat vrei sa o invingi singura. Cea mai apropiata persoana pe care o am pe lumea asta mi-a marturisit ca da, poti sa ai ganduri suicidale in cazul unui episod depresiv, nu te mai gandesti la altii, ci doar la suferinta ta pe care vrei sa o faci sa se termine intr-un fel. De la a gandi pana la a actiona nu e decat un pas ... Ione, si eu sunt din aceeasi generatie cu tine, mi-am gasit caietele din tabere cand imi scriam versurile de la Fata draga ... Romanitza, welcome back ! Dragaica, asa, asa, bine ca poti sa dormi ! Sa vina "leutii" atunci cand trebuie. Mona_B, ce ma bucur ca ai mai scris. Zici ca baietii tai sunt mai apropiati de tati ? Bravo ! La mine, Victor e la faza "mamoasa" cu tata mai mult se impunge, Sonia e impartiala deocamdata. Dar n-au incontro, cand am treaba se descurca si cu tata. (si eu am fost aici la toate tratamentele cosmetice posibile, nu ca s-ar vedea mare diferenta dar face bine la psihic [:D]) Gata, ma duc la culcare, cine stie cand o sa mai apuc sa scriu un asa mesaj [:D] Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stau si eu putin pe forum, din vina ploiii care ba pleaca, ba vine... ca de 2 saptamani , seara, numai plecata de acasa am fost ...Ptofitam de Gradina botanica care ne-a lipsit enorm la Quebec. Si de ferma de la Laval.... Vroiam sa va spun vacanta frumoasa in Romania... si bine ati venit celor care v-ati intors. Ne-a fost dor de voi. Chiar era cam neanimat subiectul in ultimul timp. Diana abia astept sa ne vedem la intoarcere. Mona bine ai revenit si mult noroc cu noul job. lorelaim sper sa va gasiti ceva in Canada. Poate asa o sa va cunoastem si noi in persoana. Dragaica, parca vad ca gemenii tai o sa stea in burtica mai mult decat Marc al meu. Ca eu am nascut la 36 saptamani[:D]Mai scrie pe aici( sau pe PM) daca ai nevoie de ceva pt. bebelusi. Ca eu tot vand din lucrurile lui Marc. Mai bine ti le dau tie cadou.....[flo] carmencitati-am scris PM. Precizare, Roxana spune ca a lucrat la etajul 27. Eu sunt doar la 5. Ceea ce suficient pt. mine[:D] In plus sunt atatea reduceri in magazine.... Mereu ajung tarziu acasa de la servici. Sotul rade de mine ca a auzit ca e o legenda urbana...cu un monstru din tunele din centru care manaca femeile care trec pe acolo spre metrou. Si le da drumul abia dupa 3 ore[:D] Dar pe total trebuie sa invat sa intru in metrou fara sa trec prin zona cu magazine......ca altfel dam faliment. Maine o sa fie frumos!!! Yupi. Si Marc scoate niste faze din el. Azi imi spunea ca: el e bebe vaca, eu sunt mami vaca si tati e bou.....
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikiion, multumesc frumos de urari, sunt pe jobul asta de office, ca de-unde altul, deocamdata-din mai de cand am terminat baccul si mi-am luat in sfarsit licenta de la OCT. Am noroc ca firma e aproape de mine, si, spre deosebire de ce-am intalnit pana acum, nu se barfeste prea mult in office. Avem si noi o catza in team, un rotten apple, -cum o numeste amica mea,- care vorbeste vrute si nevrute si judeca pe toata lumea, insa nu i se prea da atentie. Ce m-a distrat faza cu perlele lui Marc[:D] Eu cu Vlad am alte probleme...Am avut cu el prima discutie despre organele sexuale putin dupa ce a implinit 5 ani. Era tare curios sa stie ce au fetele, si i-am spus: "Girls have a vagina, boys have a penis". Ei bine, cand vrea sa se amuze, sa-l necajeasca pe Victor striga prin casa: "Mami, baby has a vagina"...cu bunicu-sau in preajma. Diana, ai undeva poze cu Sonia si Victor? Mi-ar placea sa-i mai vad, de fapt pe Sonia n-am vazut-o niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mona- eu spuneam noroc cu cautatul unui job nou in domeniul tau de studii. Sper sa gasesti cat mai repede si cat mai aproape de casa. Eu am meditat si eu sa studiez ca sa fiu din nou profesoara atunci cand am aterizat. Dar dupa 8 ani de invatamant in Romania nu am mai avut chef sa fac asta....Mai ales ca aici in domeniul meu, istorie , nu prea sunt posturi. Si daca sunt , oricum e doar la nivel de secundara si combinate cu ore de geografie sau alte prostii....... Iar eu predasem in majoritate la generala in Romania.... Inca o data multa bafta si sa ai jobul mult visat. Tot vorbind de scoala. Fetelor din Mtl. Am avut revelatia ca pt. scolile astea internationale trebuie sa faci parte din comisia scolara respectiva. Eu am o scoala in Anjou unde vroiam sa-l fac pe Marc sa treaca examenul. Si scrie acolo ca accepta doar copii din C. lor scolara. Pointe d'ile. Nu si din CSM unde sunt eu. Eu macar sunt la distanta de vreo 3 km. Insa am prieteni care sunt la 5 strazi distanta. Insa in CSMtl si deci nici ei nu au voie[bang] M-a cam enervat treaba. Mai ales ca n-am gasit apartament convenabil prin zona scolii atunci cand ne-am mutat de la Quebec la Mtl..... In schimb are voie sa dea examen la scoala internationala , cea din NDG. Pai chiar daca ar lua examenul, traversez tot orasul cu el, cand ai o scoala la cateva strazi, dar nu in comisia scoalara care trebuie? Am gasit site-ul asta cu scolile internationale. http://www.sebiq.ca/index.php?langue=FR&font=2&optprinc=ETAB&optsub=&typecontenu=PAGESITE Mai exista si alt tip de scoli internationale?
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mona ma bucur ca te citesc, bafta cu jobul, in toamna sigur apare ceva [flo]; Diana, frumoase pozele de vacanta in Romania,sa va fie de bine; ai o mama super-super faina si tinara! Mihaela, eu stiu ca se poate transfera copilul de la o scoala internationala la alta, odata intrat acolo (cel putin eu am cunostinte ce s-au mutat din Montreal si au transferat baiatul-la secundara, e drept, de la cea din NDG in Laval) ati avut furtuna? noi am ramas fara electricitate pina spre dimineata, noroc c-a fost o chestie de ore si n-am deversat congelatorul direct la pubela :(( http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nasuc
Ziua buna si de la mine! Ne-am intors si noi din vacanta, noi am fost la munte, la Banff (si imprejurimi). O sa pun poze cu ceva peisaje de munte pe contul comun.
Nasuc - si noi am fost ieri la Banff si la Lake Louise - ne-am intors seara tarziu. oare ne-am intersectat pe acolo? voi unde locuiti? noi suntem in Calgary. si noi avem poze cu duiumul - ne plac enorm peisajele cu muntii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, Ramona, nu locuim in Calgary. Voi sunteti norocosi cu muntii asa de aproape. Pune-ne si tu poze, sunt sigura ca vor fi mai multe fete (eu prima) care ne vom delecta cu peisaje cu munti. Sunt atat de frumosi! Numai mirosul ala de rasina, de pur, ... ala de-am putea sa-l luam cu noi cand plecam de acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...