Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Urgent, sfaturi : Bichon Maltese


Recommended Posts

 

 

monalac iti raspund eu repede. Si noi avem un bichon maltaise baiat de 7 luni, rasa tea cup. (cei care nu cresc mari-probabil ca si catelusa ta).Nu ai spus ce virsta are a ta. Noi l-am cumparat la 9 saptamini si l-am spalat imediat. Il spalam cam la 10 zile, e recomandat sa-l perii in fiecare zi altfel i se va innoda blana si greu o mai descurci dupa.Nu l-am scos prea mult afara peste iarna , dar nici iarna nu a fost f grea aici. I-am cumparat hainute si le-am si folosit de citeva ori. In rest are blana care il protejeaza.A ros si al nostru la inceput, cam de la 6 luni incep sa-i cada dintii. I-am cumparat oase de ros speciale, jucarii si de fiecare data cind incerca sa ne muste pe noi nu il lasam si ii ziceam cu voce mai dura "nu, nu e voie" Acum stie cind i se zice nu, se duce imediat si se aseaza pe labe pe covorul lui.La fel l-am certat si cind facea caca prin casa, il duceam la pipipad (ca un pempers ptr catel) si ii spuneam ca acolo face "pupu", eventual i-ai si caca si lasa-l pe paturica sa-l miroasa si sa asocieze mirosul cu locul respectiv.Vezi ca anumite alimente nu sunt recomanbdate, de ex ciocolata-cacaua e chiar mortala ptr ei. Incearca sa cauti pe net exact. Noi nu ii dam decit mincare de catel, si nu a fost niciodata constipat sau bolnav la stomac.Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 223
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

monalac iti raspund eu repede. Si noi avem un bichon maltaise baiat de 7 luni, rasa tea cup. (cei care nu cresc mari-probabil ca si catelusa ta).Nu ai spus ce virsta are a ta. Noi l-am cumparat la 9 saptamini si l-am spalat imediat. Il spalam cam la 10 zile, e recomandat sa-l perii in fiecare zi altfel i se va innoda blana si greu o mai descurci dupa.Nu l-am scos prea mult afara peste iarna , dar nici iarna nu a fost f grea aici. I-am cumparat hainute si le-am si folosit de citeva ori. In rest are blana care il protejeaza.A ros si al nostru la inceput, cam de la 6 luni incep sa-i cada dintii. I-am cumparat oase de ros speciale, jucarii si de fiecare data cind incerca sa ne muste pe noi nu il lasam si ii ziceam cu voce mai dura "nu, nu e voie" Acum stie cind i se zice nu, se duce imediat si se aseaza pe labe pe covorul lui.La fel l-am certat si cind facea caca prin casa, il duceam la pipipad (ca un pempers ptr catel) si ii spuneam ca acolo face "pupu", eventual i-ai si caca si lasa-l pe paturica sa-l miroasa si sa asocieze mirosul cu locul respectiv.Vezi ca anumite alimente nu sunt recomanbdate, de ex ciocolata-cacaua e chiar mortala ptr ei. Incearca sa cauti pe net exact. Noi nu ii dam decit mincare de catel, si nu a fost niciodata constipat sau bolnav la stomac.Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

monalac iti raspund eu repede. Si noi avem un bichon maltaise baiat de 7 luni, rasa tea cup. (cei care nu cresc mari-probabil ca si catelusa ta).Nu ai spus ce virsta are a ta. Noi l-am cumparat la 9 saptamini si l-am spalat imediat. Il spalam cam la 10 zile, e recomandat sa-l perii in fiecare zi altfel i se va innoda blana si greu o mai descurci dupa.Nu l-am scos prea mult afara peste iarna , dar nici iarna nu a fost f grea aici. I-am cumparat hainute si le-am si folosit de citeva ori. In rest are blana care il protejeaza.A ros si al nostru la inceput, cam de la 6 luni incep sa-i cada dintii. I-am cumparat oase de ros speciale, jucarii si de fiecare data cind incerca sa ne muste pe noi nu il lasam si ii ziceam cu voce mai dura "nu, nu e voie" Acum stie cind i se zice nu, se duce imediat si se aseaza pe labe pe covorul lui.La fel l-am certat si cind facea caca prin casa, il duceam la pipipad (ca un pempers ptr catel) si ii spuneam ca acolo face "pupu", eventual i-ai si caca si lasa-l pe paturica sa-l miroasa si sa asocieze mirosul cu locul respectiv.Vezi ca anumite alimente nu sunt recomanbdate, de ex ciocolata-cacaua e chiar mortala ptr ei. Incearca sa cauti pe net exact. Noi nu ii dam decit mincare de catel, si nu a fost niciodata constipat sau bolnav la stomac.Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt Podeanu...,poate este cam tarziu pt raspuns corect,dar cine tia băgat în cap ca trebuie spălat la 10 zile,nu faceti prosti,un bishon trebuie spălat pe labute si fundulet in fiecare zi,si o data pe luna facut baie, lapte in nici un caz nu se da,si vaccinu este indiferent de marcă!! Salut,si întrebati daca nu stiti!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Bingle  meu roade  tot ...am ramas farà papuci. 

Cum sa il fac ....sa inceteze  macar sa roada  papuci. ..xa face el si altele  [fri] ....nefacute. ...dar asta ma scoate din nervi. 

Am incercat metoda  "ameninta rea cu ziar ul  "....mneeeee! 

A mers mai departe ca si cum nimic nu s.a intamplat. ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oase de piei tabacite si alte chestii de rontait.

Cel putin catelusa noastra sta zeci de minute ocupata in acest fel.

Niciodata nu a ros nimic.

E drept ca are peste tot cate o chestie de genul [:-)))]  le inlocuiesc periodic cu unele "proaspete".

A mai primit cadou pastrama pt catei, o nebunie ce i-au placut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...