Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere normala sau cezariana?


Recommended Posts

Cezariana pt mine a fost de nota 10* cu operatia de scos ovar+trompa, n-am avut niciun disconfort, nicio durere [asia] Legatura trompelor - cred ca mai nou nu se face doar acea bucla ci se si sectioneaza pt a oferi 100% protectie impotriva unei sarcini. Auto-mutilare ... e o exagerare ingrozitoare [alcool] Oana, cere sfatul medicului pt legarea trompelor, poate se poate face laparoscopic si nu mai treci printr-o operatie majora doar pt asta [flo] Daria & felina fioroasa[zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2321998890059491989vxhdzf"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cele la care am fost eu nu erau cu sectionare. Se introduce un ac cu fir prin trompa , se leaga atat de strans incat nu mai trece nimic , se creea aderente si se obstrueaza trompa complet. ***Fur is for petting** http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu incerci un sterilet? Este o metoda contraceptiva sigura,revarsibila, dureaza 10minute sa il monteze dr, poti sa il ti 10ani(-cele clasice pe cupru), nu te incomodeaza cu nimic, costa o nimica si nu are efecte negative- poate sangerare mai abundenta la primele cicluri dupa montare, nu afecteaza hormonal in nici un fel. Nu cred ca are rost sa faci o cezariana pt a lega trompele. Cat despre dureri...se spune ca la a treia nastere dureaza mai putin travaliu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut prin cezariana. Aveam 22 de ani si eram la primul copil.Am vrut atunci sa-mi leg si trompele. Dr. mi-a spus ca asta se face in general cand ai deja 2-3 copii acasa, nu cand esti la primul copil si mai esti si f tanara pe deasupra. Atunci m-am luat dupa dr, am fost influentata.Asta e cel mai mare regret al meu, ca am lasat pe cineva sa ma influenteze cand as fi putut decide si singura. In definitiv operatia tot o voi face, si tot la un singur copil voi ramane. Si acum e decizia mea, nu a sotului,a doctorului, etc. Spunea cineva de vasectomie.... cred ca stiti ca marea majoritate a barbatilor sunt inconstienti, daca ar fi dupa ei ar vrea si 2, 3, 5 copii. Ca doar nu ei duc greul, nu ei stau acasa cu copiii. Ei isi vad de viata lor, de serviciul lor. Deci pt unii varianta vasectomiei nu e nici macar subiect de discutie, ce sa mai zic de aplicat. Tot respectul pt barbatii care au maturitatea si recurg la aceasta operatie. Aia da barbati adevarati. Desi eu am nascut prin cezariana, inclin sa cred si sa recomand nasterea naturala. Principalul motiv este ca te refaci mai repede,nu ramai cu kg, nu ramai cu burta, etc.Cezariana eu cred ca trebuie sa fie de nevoie strict medicala, nu de un moft. Legarea trompelor iti recomand cu cea mai mare incredere. Mai ales ca vei fi la al treilea copil. Sigur, vor fi ceva reactii adverse in primele luni, dar ele trec, iar efectul de siguranta merita tot efortul. Nu mai stai luna de luna cu grija, nu mai pui orice simptom ciudat pe seama unei eventuale sarcini nedorite. Si pana la urma, meriti si tu ca femeie si ca mama sa duci o viata fara stresul protectiei de acum in colo.Iar legarea trompelor este cea mai sigura metoda de contraceptie. _______________ "Copilul nu datoreaza parintilor viata, ci cresterea" - Nicolae Iorga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut cu cezariana si am fost multumita. Cum sa nu o percep ca o nastere? Nu m-am protejat, am ridicat greutati si m-am refacut repede. Fetele care nascusera natural nu stateau de loc in fund din cauza epiziotomiei, iar cu cine am mai tinut legatura mi-a spus ca inca o durea epiziotomia si la o luna dupa. Chiquitita, mama Liviei (8 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Cum adica sa te "automutilezi"? Asta e din ciclul "nu-mi scot uterul , ca nu o sa mai fiu femeie"??
Nu, e din ciclul "de ce sa fac o interventie chirurgicala care nu este necesara din punct de vedere medical" ? Xio, parca tu sustineai pe la toate subiectele ca cezariana la cerere nu este recomandabila ... De ce ar fi legarea trompelor o procedura recomandabila ? Poate "auto-mutilare" nu este un termen foarte potrivit, dar in mintea mea a-l ruga pe doctor sa-ti lege trompele este echivalent cu a-l ruga sa-mi coasa buzele ca sa nu mai pot vorbi sau poate sa-mi rupa un deget ca sa nu mai cant la pian. Asta pentru ca in mintea mea legarea trompelor este un proces ireversibil si in acest caz da, este o mutilare, pentru ca impiedica exercitarea unei functii a organismului prin amputarea unui membru. Nu vreau sa intru in polemici ca sa-mi sustin punctul devedere, nu am timp si nici motivatie pentru asta, doar vreau sa spun ca exista alte metode contraceptive mai putin invazive si, ce e mai important, mai putin definitive (daca pot spune asa) decat legatul trompelor. De prezervativ a mai auzit cineva ? Poate sotul ? [pup] Boghi [url="http://www.goblenpartner.webs.com"]mai lucreaza cineva goblen?[/url] [url="http://www.avonromania.webs.com"]... e mai simplu decat crezi ...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

burtocika e vorba de o femeie care are 2 copii, vine si al treilea, neplanificat, nedorit, o familie cu foaaaarte mari dificultati materiale cu ce drept poti tu sa ii zici de automutilare la o femeie care stie foarte foarte sigur ca niciodata nu va mai dori o sarcina? atat de tare nu isi doreste inca o sarcina ca e dispusa la o operatie majora oana - cauta pe net, exista foarte multe informatii despre procedura de legare, se poate sa nasti natural, si sa faci si legarea intr-un mod mai usor, care sa nu te afecteze fizic la fel de mult ca o cezariana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau ceva ,orice (ma refer la contraceptive)dar sa fie ceva sigur pt.ca nu vreau sa ma trezesc cu "surprize",nu imi mai permit lucrul acesta,sa se nasca sanatos si acesta si imi ajung 3 multumesc lui D-zeu. pilulele nu le suport,de sterilet imi e frica pt ca am auzit multe rele despre el plus ca a avut cineva apropiat si era sa moara din cauza unei infectii ,foitele fie ele orice tip sumt cu mult mai nesigure fata de orice alta metoda contraceptiva .am auzit si de o injectie care ti-o faci cam la 3 luni parca ,dar nu stiu daca are reactii adverse ,si e la fel de sigura ca si prezervativul cred. daca nu gasesc ceva care sa "imi priasca"cred ca o sa raman tot la prezervativ desi as fi vrut altceva pt ca sunt destul de scumpe si ma refer la cele bune caci celelalte care sunt mai subtiri mie frica sa nu se rupa ; ...si totusi as vrea cezariana nu stiu ce durere ai pe urma dar macar pot lua niste calmante ceva nu?la mine nasterile au fost foarte dificile ca sa pot sa nasc trebuie sa ma puna in perfuzii pe urma durerea e mai intensa ,am fost taiata la ambii copii si nu am putut sta pe fund o luna din cauza durerii . as fi vrut o parere de la cineva care a nascut in ambele feluri sa stiu care e mai suportabila si totusi parca nu imi vine sa cred ca durerea de dupa cezariana e la fel ca cea de la o nastere normala !dar na ,nu stiu poate ca gresesc de asta ma gandesc macar sa incerc sa nu imi para rau pe urma si sa zic iara ca mai bine faceam cezariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba legarea trompelor este o procedura necesara din punc de vedere medical.. Chiar nu intelegeti ca sunt unii oameni care au deja copii si nu-si mai doresc altii? Poate unii vor sa se opreasca la un singur copil, poate altii la 2,3, 10 copiii. Fiecare isi cunoaste limitele. Contraceptivele si prezervativele trebuiesc folosite toata viata, atat timp cat exista viata sexuala. Astea sunt bune ca sa protejeze o perioada , pana cand se doreste o noua sarcina. Ca sa vorbim strict la cazul de fata, Oana are 25 de ani, viata sexuala poate avea inca 25 de ani de acum incolo. Voi chiar o sfatuiti sa foloseasca prezervative in toti acesti ani, sau sa ia zi de zi pilule? Sau sa-si spuna sterilet, care si ala trebuie schimbat la 2,3 ,10 ani ?? Pt ce sa se chinuie in toti acesti ani? Ea poate sa-si vada linistita de copiii ei, cu mintea senina, nu cu spaima si cu stresul permanent ca poate ramane iar insarcinata.... Nu mai suntem in epoca in care femeia facea cati copii ii "dadea" Dumnezeu, apoi nici ea nu le mai stia numarul.... Acum suntem in epoca moderna, avem stiinta de partea noastra, medicina a evoluat, acum putem avea copii doar cati ne dorim, nu cati se nimereste. Acum putem face sex de placere, nu doar de a procreea. Si asta datorita medicinii, care a "inventat" vasectomia si legarea trompelor... _______________ "Copilul nu datoreaza parintilor viata, ci cresterea" - Nicolae Iorga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...