Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cresterea prepelitelor (3)


Recommended Posts

salut. sunt nou pe aici.ma intereseaza subiectul asta. am citit forumul asta din cap in coada.chiar am invatat cate ceva, cel putin asa cred. o sa vad peste vreo 2 saptamani cand i-mi aduc si eu 100 de pui de prepelita.teoretic stiu ce am de facut. cusca mi-am facut-o eu. a iesit super. sunt tare nerabdator sa-mi aduc puiutii. salutari la voi toti de pe aici. mi-ati fost de ajutor.

ps: sper sa reusesc sa postez mesajul asta. am mai scris unu si nu am rausit. nu ma prea descurc cu chestiile astea.:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 223
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am reusit sa trimit primul mesaj. invat tot mai mult.

am si eu o rugaminte. imi zice si mie cineva cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba o maternitate pentru vreo 100 de pui: L=?,l=?,h=?, ca vreau sa-mi fac una mai ca lumea nu din carton, si ce fel de bec (kw?) trebuie la dimensiunile respective pentru a produce caldura necesara? merci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am facut o maternitate din carton ,am vreo 40 de pui ,dar cred ca se mai duc vreo 3 dintre ei ca ii vad cam debili,din 98 de oua am gasit 10 limpezi ,restul cu pui in ele in diferite stadii.deci pb e la mine la incubat nu la oua ,am pus un bec de 100 wati la ei ,credeti ca e cam mare? sa nu ii prajesc ma gandesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui filip.morar
am reusit sa trimit primul mesaj. invat tot mai mult. am si eu o rugaminte. imi zice si mie cineva cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba o maternitate pentru vreo 100 de pui: L=?,l=?,h=?, ca vreau sa-mi fac una mai ca lumea nu din carton, si ce fel de bec (kw?) trebuie la dimensiunile respective pentru a produce caldura necesara? merci.
align="right" id="quote2">Cred ca L=1000 mm, l=500 mm si h= 500 mm ar fi suficient.http://www.romleas.ro/semnatura/rules.gifEu pur si simplu / Pagina legislativa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui coraursu
am facut o maternitate din carton ,am vreo 40 de pui ,dar cred ca se mai duc vreo 3 dintre ei ca ii vad cam debili,din 98 de oua am gasit 10 limpezi ,restul cu pui in ele in diferite stadii.deci pb e la mine la incubat nu la oua ,am pus un bec de 100 wati la ei ,credeti ca e cam mare? sa nu ii prajesc ma gandesc.
align="right" id="quote2">Prea mare 40W e suficient. Daca le este cald fug de acolo daca le e frig se strang. Dar trebuie sa nu le fie nici cald nici frig. Asta e...practica [:)]Pune un termometru si vezi ce temperatura ai. Trebuie undeva pe la 37.5-38.2 acum cateva zile. Apoi poti sa scazi.http://www.romleas.ro/semnatura/rules.gifEu pur si simplu / Pagina legislativa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci marius. ce zici daca fac maternitatea din polistiren extrudat (e ela mai dur, eu zic destul de rezistent). cat despre partea de jos mam gandit sa pun plasa la cativa centimetri de fundul cutiei cu tavita de colectare a mizeriei si puii sa stea pe plasa la fel ca in cusca; binenteles plasa cu ochiuri mai mici. cat despre temperatura: la asemenea volum de aer e nevoie de cate becuri si de ce putere? mc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...