Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Liceul Mircea cel Batran - Constanta


Recommended Posts

Saluti mircistele... Oana,hai mey ca nu ne dam disparute [:D] nici eu, nici Claudia...Eu am scris si am tot urmarit sa vaz care ,ce si cum mai scrie,insa am vaz't ca-i pauza...doara nu era eu sa sutez ,eu sa dau cu capul,ca p-orma imi inchideau contul ca vorbesc de una singura p-aici..[:D]..hehehehe..[:D].Glumesc,evident![:D] Tre' sa va spun ca tare bucuroasa sunt ca am intalnit-o pe Claudia aici...Va spun ca am amintiri tare haioase si minunate legate de ea... Ca tot vorbiti de droguri...si eu am auzit de chestia cu drogurile in licee,insa e de mult timp povestea asta...Surorile mele au terminat Sanitaru' in Constanta prin '94 sau '95,nu stiu foarte bine si inca de pe atunci imi povesteau ca aveau colege care fumau iarba sau prizau ceva...nu stiu ce... S-apoi altcineva mi-a pove ca si Mircea a luat-o pe ulei,cu droguri si ca nici cu cartea nu prea mai sta bine...Acum spun si eu din auzite si din zvonuri... Am inteles ca acum cel mai tare liceu din Cta este Decebalul,fostul Liceu 10...Asa e? No ,dragelor,sa aveti o zi faina si va doresc numai bine! Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine v-am ragasit! Oana, [:D], n-am disparut, numai ca ne era teama sa nu punem monopol pe subiect [:D]. Ana, ce mica e lumea, nu?[pup] Si meyyyyyyyy, Mircea e cel mai tare din Constanta!!!! [^] Referitor la droguri, asa este, se poate intampla oriunde. Dar mie mi-e teama de altceva: oricat de mult ne chinuim sa-i ferim si sa-i invatam pe ai nostri copii sa invete sa discearna, sa nu fie impinsi catre praful alb de curiozitate si anturaj. Plus teribilismul specific varstei... Mircistelor, de unde-mi pot procura si eu Monografia liceului? Mi-o doresc mult de tot. Multumesc frumos![flo] Si apropos de numele liceului. Mi-aduc aminte ca vroiau sa-i schimbe odata numele din Mircea cel Batran in Mircea cel Mare, ca asa venise ordin de sus (m-am dus la Muzeul de Istorie si Arheologie si cand am ajuns la Mircea, sus, mare de tot, scria: Mircea cel Mare. ofticata am vrut sa ies din sala, dar m-am razgandit si bine am facut. toate etichetele si referirile erau cu Mircea cel Batran [:D]). Mama ce indignati mai eram! [pup], Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, monografia liceului cred ca cel mai bine chiar de la liceu se poate gasi sau pe la biblioteca judeteana.... Parca imi aduc aminte ca voiau sa schimbe numele liceului intr-o perioada dar le-a trecut. Ce bine! Ana, tot timpul a fost o competitie intre Mircea si liceul 10 cand se spunea ca era unul mai bun, cand celalalt. Dar eu ca fosta mircista, evident spun ca mai bun a fost Mircea intotdeauna![:D] Oana si Paul (3 iulie 2002) oana5874@yahoo.com [url="http://community.webshots.com/user/ioana_iancu"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana,ai dreptate si imi amintesc si eu de chestia asta... Cum mai era batalia pe Liceul de Marina intre tipele de la Economic si Sanitar...Remember?Sau cel putin asa era pe vremea mea...[:D] Oricum,eu imi amintesc ca cei de la Liceul 10 erau invidiosi pe mircisti si nu intelegea de ce?Doar erau amandoua licee cu faima si profesori pe masura faimei lor si totusi....exista aceasta invidie.Intelegeam:competitia ,ca competitia,insa invidie...?! Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!!!...Si ce bine ca v-am gasit!!! Mai primiti o fosta mircista in gasca? Eu sunt promotia 1987/1991. Cat am fost eleva nu am fost prea incantata de liceu, mai incantata am devenit dupa!!!Am tinut legatura cu liceul, am fost cand s-a sarbatorit centenarul, am avut si intalnirea de 10 ani in 2001, am avut si ceva ore pe acolo in 96...Am trecut chiar si anul asta. Nu mai e aproape nimic din ce a fost. Din fostii profesori au ramas doar cativa ( poti sa-i numeri pe degetele de la o mana!)M-am intristat...Au murit atat de multi de cand am terminat...:Ionescu de geografie in 93 parca( cancer la stomac), Angelescu ( tot pe atunci), Cristian ( Tapu), Munteanu, Puiu Enache(romana)... Am citit tot ce ati postat. Cu atata nostalgie...! Ma surprinde oarecum ca le-ati uitat numele multora dintre ei. Pe Faramita il cheama de fapt Vascu, tipa aia <Bunuta si blonda> e Dorina Popescu ,actualul director adjunct de sport e Moraru, ala de chimie era Doicescu... A trecut atata vreme! Intalnirea de 10 ani la clasa noastra a fost dorita ( ne-am adunat cam 3/4, in conditiile in care cam jumatate sunt plecati din tara!). A fost poate mai mult curiozitatea de a vedea ce s-a intamplat in 10 ani cu noi...La 20 de ani nu cred ca mai facem. Am ramas cam dezamagiti. Nu am fost o clasa unita asa ca nici trecerea timpului nu avea cum sa ne uneasca. Ma bucur ca am gasit aceasta comunitate mica de mirciste ...si sper sa mai postati sa citim si noi mai multe! P.S.Ana68: pe Isabela si Corina mi le amintesc de la camin; erau mai mici decat mine. La caminul 7, din Tomis Nord...,nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Edessa, bine ai venit, vad ca esti membra din 2004 dar n-ai trecut niciodata pe la subiectul cu Constanta. Cat priveste Mircea, vreau sa zic ca ai atins un punct sensibil, ai zis ca "Nu am fost o clasa unita asa ca nici trecerea timpului nu avea cum sa ne uneasca". Exact acelasi lucru s-a intamplat si cu clasa mea de acolo, nu am fost prea uniti si cred ca nu sunt multe clase din Mircea care se pot lauda cu asta....Din pacate... [V] Oana si Paul (3 iulie 2002) oana5874@yahoo.com [url="http://community.webshots.com/user/ioana_iancu"]poze[/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunabu20020703_2_My+child+is.png"]Ticker_Paul[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saluti mirciste, Greu mai posteaza lumea p-aici...[:D].(rade ciob de oala sparta). In fine, Edessa,pai cum mey, sa ti se para surprinzator ca am uitat,noi,astea mai batranici,cum ii cheama pe profi si profe?Pai gandeste-te ca eu am terminat treapta I la Mircea in '85...ia fa matale,draguto,o socoteala si ai sa vezi ca sunt 20 de ani d-atunci..[:D]..apoi la cate te incearca viata ....si la cati neuroni mi-au murit subit colabati intre circumvoluntiunile creierului...ce sa mai tin minte?![:D][:D][:D]Da si tu circumstante atenuante!(cred ca ti-ai dat seama ca am glumit?).[:D] M-ai uimit tu pe mine:le cunosti pe surorile mele?Ce dragut!Uite ce mica e lumea!Da,mey,cred ca nr.7 era caminul ala,ca si eu tot acolo am absolvit gradinita...[:D] No,te pup si s ai parte de bine! Oana,chestia cu unitul...imi amintesc ca si la noi a fost cam la fel...In clasa noastra au fost mai multe fete ca baieti si mai mereu asistam la confruntari verbale si barfe...Ce ma enervau,ca chestiile astea se intamplau pe marginea disputelor pentru cucerirea baietilor,care se imbraca mai la moda,care se decolora mai des....si tot altele.Din punctul de vedere al cochetariei mie mi s-a parut Mircea un liceu cat de cat liber...adica nu era chiar asa strictete.Da,puneam bentita,trebuia sa purtam matricolele(da' sa dea naiba,ca io una ,cel putin,o purtam de ingamfare,sa vada lumea si sa se minuneze si umblam pe strada cu nasul de nu-mi ajungeai cu scara de pompieri la el[:D][:D][:D]),insa aveam colege care veneau rimelate,mergeam cu ciorapi fini,pantofi cu tocuri,sarafanele mini,cercei cat mai ciudati(deh,Fondu' Plastic era peste [:D]drum,nu?),bratari si lantisoare la gat,fel de fel de baticute si esarfe prinse cat mai ushchit...si tot asa... Insa,ca am deviat de la subiect,cat am fost eu in clasele a IX-a si a X-a...parca nu mi s-a parut ca am fi uniti asa...parca tot avea cate unul de comentat si de invidiat...Ma rog,eu asa imi amintesc,poate Claudia ma corecteaza.....ea a ramas pana in a XII in aceeasi clasa... Hai ca va doresc numai bine si sa aveti zile faine! Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! intr-adevar sunt din 2004 pe DC...dar chiar am mai aparut ( rarism, e drept) la subiectul cu Constanta! Noi am facut intalnirea de 10 ani si la scoala si la restaurant. Mie mi-a parut rau ca nu au cuplat mai multe clase la chestia asta. Am inteles ca au facut toate clasele de la mate-fizica, dar fiecare separat. Eu am fost la B. Nu m-am mirat ca nu am facut macar cu C-ul la un loc( desi aveam aproape aceiasi profesori) , fiindca asa am fost noi -mai salbatici ( sau poate mai infumurati[xx(]...)si nici cand a fost sa facem banchetul intr-a XII-a nu am facut la un loc cu altii. Cand am zis ca ma mir ca nu mai tineti minte profii, evident ca nu ma refeream la cela de varsta mea sa peste[8D]...desi faptul ca eu i-am tinut minte ma face sa ma simt mai tanara!![;)]Nu? Ana68: mi le aduc aminte pe Isabela si Corina in mod special de cand ne duceau cu gradinita la plimbare in parc( langa restaurant Nord) si aveau parul lasat pe spate si cantau de mama focului( aveau o amica mai mare ca mine parca, cred ca o chema Aurelia sau Aurora Spanu...La asta chiar ca nu mai bag mana in foc pentru memorie...) Cat priveste rigorile din Mircea, trecand peste faptul ca matricola si bentita erau obligatorii ( de ajunsesem sa iesim si pe strada cu bentita, matricola fiind oricum cusuta <pe viata> de palton!), restul parca nu era foarte rigid. Noua ne amara viata in plus diriga, ca restul profesorilor nu ne <asasinau> cu pretentii absurde. Eu am umblat cu acelasi sarafan trei ani ( si era scurt dintr-a 9-a deja!), aveam parul lasat pe spate si nu mi-l prindeam decat cand aveam ore cu diriga, iar tocuri am purtat cu disperare...!!! (Acum nu cred ca as fi avut ambitii din astea sa umblu pe tocuri zilnic, da` atunci mi se parea ca aveam charm!!)[;)] va pup pe toate!!! si mai povestiti, ca-mi place!!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Edessa, bine ai venit in club! Exact cum a spus si Ana, clasa nu prea era unita, din pacate. Eram grupati pe "bisericute", in functie de preocupari. Eram cele care eram copilaroase si nebune (nu, Ana?[:D]) intr-o tabara si in alta erau cele care vroiau sa fie cochete (machiate, decolorate, aranjate, vesnic cu ochii dupa cate unul [:D]). Alta tabara era a pilosilor, copii de diversi...Ana, situatia dupa treapta a doua nu s-a imbunatatit, ba din contra, as putea spune, din pacate. Atunci au aparut si mai multi pilosi si parca faramitarea pe "bisericute" a fost si mai puternica. Cat despre bentita, eu mi-aduc aminte ca n-o purtam decat la cateva ore, ca altfel te dadeau afara sau cand aparea vreo inspectie. Dar au fost ani frumosi, au avut si parti bune si frumoase... Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...