Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Branza din lapte batut (QUARK), facuta in casa?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

na,sa ma bag si eu ca musca in quarkul vostru[:D] se poate face la masina de facut iaurt..si ff bun. smecheria cu o anumita temperatura si mentinerea ei constatanta e ca: laptele ca sa iasa iaurt se insamanteaza cu o cultura de 2 bacterii lactice.una da aciditatea iar cealalta gustul. daca vreti un iaurtsau quark mai acid, atunci temperatura de maturare trebuie sa fie cuprinsa intre 40-50 gc(asta e temp la care incubeaza bacteria acidifianta),daca vreti sa aiba gustul mai pronuntat si aciditate mai mica atunci mentineti la 37-40 grade. eu umplu ardei rosii(cei spanioli,mici)cu cuark si apoi ai pun un pic pe gratar.sau,mai umplu prune uscate,le inveles in felii subtiri de bacon(slaba),le prind cu scobitori si apoi le bag la cuptor...asta as putea manca pana-mi creste colesterolul.[pofta] mai amestec cuark cu frisca,vanilie,coaja de lamaie,bucati de ciocolata,cirese amare si 2 linguri de amaretto si o bag intr-un blat facut doar din albuse batute spuma,cacao(sau ciocolata topita)iese un blat negru,umed,ca nu are faina, cu gust puternic de ciocolata.....fffff bun (reteta luata de pe dc "tort pufos" si adaptata) p.s. acum cateva zile am mancat rugula(in pesto),pusa peste dovlecel crud si mi-am adus aminte de tine,de fotografiile tale,de subiectele tale...si uite asa... m-ai facut sa dau o raita pe la bucatarie... sa vad ce mai construiesti[:D][pup]artista. ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, spune tu ca le zici mai bine cu temperaturile! Nah, ca mi-ai facut pofta cu toate cele dulci [pofta](fac ce fac si tot la dulce ajung), rogu-te mult scrie reteta de blat (cand ai timp), de la A la Z, mai ales ca e fara faina... Ei, multumesc [pup], artista mi-s mai mult cu pohtele decat cu facutul, mai ales cand se baga si copiii in blide, imi musc buzele sa nu le tai elanul... macam noi tortul si mai intr-o suie [:)] Conchita, sa povestesti de iti iese si place. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,cunosc fenomenul"copii in blide"..iese el proiectul sui, dar... muuuuuuult mai gustos si mai excitant[:D] tortul era de pe culinare,m-am incurcat in adrese. tort pufos: 5 oua 120 g de zahar 40 g cacao esenta de migdale se bat galbenusele cu 6o grame zahar pana se dizolva zaharul,se aduaga cacao (sau ciocolata topita..eu am pus ciocolata ) separat se bat albusele cu restul(60 grame) de zaharpana devine bezea, se adauga esenta de migdale(eu am pus amareto) se unesc cele doua parti si se pun in tava rectangulara tapetata cu hartie de copt, unsa in prealabil cu unt si apoi infainata,se coace la foc mediu. foaia o tai pe 1/2 pe vertical si pe lungimea tavii. dupa ce se raceste se umple cele 2 foi cu crema de branza,se mai pune o alta parte deasupra,se rade ciocolata pe deasupra,se orneaza cu cirese,amare si frisca. iese un tort lung sub forma de brat(chek). tortul este f usor de facut,este lejer si ff gustos. eu am bagat la robot intai albusele cu o parte de zahar ,am batut bine,am pus deoparte la frigi ,in acelasi bol (fara sa spal ) am batut galbenusele cu restul. am amestecat partile...nu a durat mai mult de 10 minute facutul blatului si alte 10 minute facutul compozitiei. ideala reteta de facut cu "copii in blide"[pup] ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Principe, iti multumesc frumos pt. reteta [flo] si ma scuz ca n-am fost mai atenta... Am facut de curand un astfel de tort (Carina mi-a dat ideea si restul pe un alt subiect). Intr-adevar a iesit f. gustos, chiar si cu amestecul copiilor. S-a mancat superapid! [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

principe, cum insamantam culturi lactice? adica nu e suficient laptele batut? eu am facut dupa reteta din linkul de la inceput...acum nu stiu ce sa fac cu zerul...crista, tu parca il foloseai la ceva sau gresesc? ML, tu ai mai adaugat ceva sau doar lapte batut? ti-am promis ca-ti spun cum iese cu aparatul de iaurt - l-am tinut mai mult de 24 de ore, abia azi dimineata a inceput sa se separe zerul de "branza" si acum o ora l-am scos din priza si am pus branza la scurs.... [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui principe eu umplu ardei rosii(cei spanioli,mici)cu cuark si apoi ai pun un pic pe gratar.sau,mai umplu prune uscate,le inveles in felii subtiri de bacon(slaba),le prind cu scobitori si apoi le bag la cuptor...
retetele astea doua vreau sa le incerc si eu, dar principe, ce faci cu ardeiul dupa ce il coci, cum ii scoti coaja daca e deja umplut cu quark? si cat bagi la cuptor prunele uscate? MLvreau sa iti spun ca n-am stiut ce-i aia cheese cloth, adica de unde o cumpar si cum arata exact, asa ca azi am cotrobait toata casa dupa niste fete de perna din in si borangic tesute de bunica-mea. chiar ma gandeam la tine, daca m-ar vedea ML ce fac din comorile astea...[:I] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita, nu,nu trebuie sa pui nimic,tu.iaurtul este insamantat(in procesul de fabricare,in industrie),ca sa iasa iaurt,la fel si celelalte produse lactate. cand faci in casa iaurt,pui lapte fiert si iaurt din comert,ei,iaurtul acesta contine bacteriile lactice. din iaurtul obtinut poti insamanta tu alt lapte fiert ca sa iasa iaurt,nu de multe ori deoarece se pierd tulpinile acestor bacterii,se degenereaza si iaurtul obtinut nu o sa mai fie de calitate. ardeii nu-i cureti de coaja,cei spanioli au coaja subtire,ai lasi pe gril putin,pana le iese modelul de la barele grilului(ai inteles ce am vrut sa zic[:)]?) prunele le lasi la cuptor pana se rumeneste sunculita. sunt repede de facut.. daca nu le bagi umplutura,le invarti in feliute de sunculita,le bagi pe scobtoare si la cuptor cu ele,la foc iute. le scoti pe servet de hartie si le servesti cu scobitoarea asa infipta si sa fie fierbinti. sa-mi zici daca te-ai lins pe degete pana la coate[pofta] Ml,cine este in dieta fara gluten,tu sau copiii? nu-i bai ca aveai reteta,bine ca ai facut-o si v-a placut.[pup] ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...