Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Branza din lapte batut (QUARK), facuta in casa?


Recommended Posts

principe, aa, de iaurt asa stiam si eu, credeam ca zici de quark.voi face azi retetele astea doua cu ardei si prune, sper s-o impresionez pe soacra-mea.:-)) ma tot gandesc daca nu o sa "curga" quarkul din ele. :-)) eniuei, ai retete minunate, mai spune! m-am mai gandit la o trasnaie, credeti ca iese la crock pot? cu masina de iaurt mi-a luat 30 de ore, aragazul e electric, deci nu merge la 65 de grade...[bibe] cu zerul ce fac, totusi? l-am pus la frigider si cand l-am verificat azi dimineata, se separase si zerul, huh...inca se scurge quarkul meu, si nu stiu cat sa-l mai las... [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am facut prunele pentru pranz, s-a ras tot, n-a mai ramas nika. principe, recunostinta eterna, a fost super delicios si simplu.[flo] am pus cuptorul la 350 F si am folosit sunca de curcan, ca e mai slaba. s-a rumenit in 15 minute. zic asta pentru cine mai vrea sa incerce si se intreaba ca mine, cat, cum, la fiecare detaliu. :-)) ma gandesc daca n-as putea inlocui branza ricotta la pastele umplute, hm... [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui conchita MLvreau sa iti spun ca n-am stiut ce-i aia cheese cloth, adica de unde o cumpar si cum arata exact, asa ca azi am cotrobait toata casa dupa niste fete de perna din in si borangic tesute de bunica-mea. chiar ma gandeam la tine, daca m-ar vedea ML ce fac din comorile astea...[:I] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Vai, chiar ca nu stiu daca sa rad sau sa plang. Bunica ta saraca, daca te-ar fi vazut... Eu am avut tifon din Ro, dar am vazut si la "alimentara". He, cred ca merg si niste panze de diapers noi, din BBC, nedublate pe mijloc si tesute mai rar. Conchita, spune, nu ti-e mai usor sa faci in cooler si sa lasi borcanele toata noaptea? Principe, pana la urma nu ne putem tine strict de dieta (si nu neaparat din cauza pohtelor). Pt. mine si fata, mai mult... Copiii mananca tot ce gatesc GF, sotului unele ii plac f. mult, altele deloc. Eu sunt pur si simplu uimita ca nu-mi mai apar afte bucale, de cand am eliminat/redus glutenul. La fel copiilor. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita,stiam eu ca o sa aiba trecere, pana si la soacre,prunele mele.[:D]cand faci gratar pe jar le poti pune pe bete (am un lipsus, nu mai stiu cum le zice)langa alte chestii(dovlecel verde,galben,ciuperci,ceapa,paorumb,ardei rosu)si treci printre ele sunculita de porc, ca se topeste grasimea si este[pofta] eu fac maine. eu toate produsele lactate fermentate le bagam la cuptor pe gaz, doar cu pilotul aprins,sau in spatele frigiderului,langa radiator(acolo unde scoate aer cald)..asta innainte de incalzirea globala,acum am schimbat pe neproducatoare de caldura[:D] sita,daca pui in filtru de cafea,zic si eu,sau,de ce nu,in ciorapi fini de matase? n-am inteles, vrei sa schimbi umplutura de la pastele cu ricotta si vrei sa sti cu ce ai putea sa le umpli,sau intrebi daca poti sa inlocuiesti ricotta cu quark? ce retete vrei,pe baza de lactate,ori orice reteta rapida?...da si tu o pista mai restransa[:)] uite o reteta de turtele rapide:f buna ptru copii 1 ceasca de baranza ricotta 2-3 linguri de cocos in fulgi un pic de suc de lamaie si razatura vanile 2-3 linguri de malai(instant) sau gris o lingura de smantana,la alegere(daca pui smsntana ,e nevoie de mai mult malai) cateva prune uscate puse un pic la hidratat. amesteci ingredientele,apoi iei cu lingura din amestec pui in podul palmei,o intinzi un pic si apoi pui pruna,inchizi pruna in mijlocul compozitiei,le turtesti si le pui pe plita staersa cu ulei si incinsa bine. Ml, cu timpul poti deveni rezistenta la gluten,poate a fost doar o reactie pasagera. auzi,am mancat turte de malai(arepa)cu branza feta si rugula,o bunatate...iar m-am gandit la tine[:D] ai sa ramai pentru totdeauana in sufletul meu,licuriciule..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui principe n-am inteles, vrei sa schimbi umplutura de la pastele cu ricotta si vrei sa sti cu ce ai putea sa le umpli,sau intrebi daca poti sa inlocuiesti ricotta cu quark? ce retete vrei,pe baza de lactate,ori orice reteta rapida?...da si tu o pista mai restransa[:)]
retete cu quark, ca sunt entuziasmata ca mi-a iesit din prima. :-)) da, as vrea sa schimb ricotta cu quark sau ma gandeam macar s-o amestec, jumi-juma. am aflat din alta parte ce pot face cu zerul - il pun in loc de apa la paine, mmm. ML, nici vechi nu am. :-)) [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor cucuietelor, am nevoie de ajutorul si rabdarea voastra. as vrea si io sa fac quark si lapte batut. nu ma trimiteti la link-uri :) nu vrea una dintre voi sa scrie aici si pe romaneste :) pas cu pas cum se procedeaza? nu am masina de facut iaurt. chiar vorbeam ieri cu o prietena ca mi se facu dor de lapte batut si branza de vaci si ea ma trimise la farmacie sa cumpar calciu lactic fluid - cred ca asha ii zice - si tifon :) cu calciu lactic nu ia mai mult de 30 minute si ai branza gata, daca e sa ma iau dupa instructiunile de pe sticlutza. din cate-mi amintesc io se poate face branza de vaci si din lapte si iaurt. asta ia ceva mai mult, cam doishpe ore, la temperatura camerei, nu? da' cum fac lapte batut? adaug la laptele fiert o linguritza/lingura maia? folosesc drept maia iaurtul turcesc sau grecesc, ala mai inchegat asha? apoi il las imbrobodit la caldura timp de 24 ore?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela, dar cooler ai? ca ML a reusit la cooler. poti sa folosesti si apa calda, e ok. laptele batut presupun ca e un iaurt...neterminat? :-)) ok, incerc eu, pana se trezesc fetele si-ti zic ele mai bine. din lapte simplu: cantitatile sunt astea, in sistemul meu: 1 gallon de lapte, 8 oz de iaurt adaugat ca ferment. 1.fierbi laptele si-l lasi sa se raceasca 2. pui "maiaua" ta sau iaurt pur si simplu (eu pun starter). 3. gasesti o solutie sa tii laptele cu ferment la cald pe timpul noptii (fie in borcan inalt bagat intr-o oala umpluta cu apa calda, totul acoperit cu un capac si infasurat in prosoape sa stea cald, fie in cooler, fie deasupra caloriferului sau pe soba sau aproape de o sursa de caldura). temperatura nu trebuie sa fie uriasa, cam ca la painea lasata la dospit. 4. a doua zi dimineata fie mananci iaurt, fie separi zerul de "iaurt" si pui iaurtul la strecurat intr-o carpa si iaca branza de vaci. din lapte batut: pe-asta nu-l fierbi si nu adaugi nimic la el. doar il tii la caldura pana se separa zerul si apoi scurgi "iaurtul" obtinut pana se face branza/quark. presupun ca laptele batut e reteta din lapte simplu, doar ca-l tii la caldura mai putin timp... [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Principe, anul trecut nu s-a ales mare lucru de porumbul din gradina, asa ca n-am facut. Pe mine ma intereseaza cele dulci mai mult [:)], am gasit reteta asta, iti suna cunoscuta, sau e americanizata? Arepas Dulces (Sweet Arepa Fritters) 2 cups lukewarm water 1 teaspoon salt 1/2 cup sugar 1/2 cup molasses or pure dark cane syrup 2 teaspoons ground anise seeds 2 cups Venezuelan corn flour Oil for deep-frying Crumbled queso fresco (fresh cheese) for garnish, optional Put the water in a bowl and add the salt, sugar, molasses, or cane syrup and stir to dissolve it. Add the anise seed and flour and form the dough as described above. Form into discs about 1/4 inch thick and 5 or 6 inches in diameter. Heat 1 to 2 inches oil in a deep pot or skillet (for safety, the oil should come no more than halfway up the pan) until the oil is hot but not smoking. Carefully slip in as many arepas as will comfortably fit. It is important to not overcrowd them. The arepas will quickly puff up. Fry until the undersides are golden brown, then carefully flip the patties over and fry until the other side is also browned. Carefully remove an arepa from the oil and immediately drape it over two knives, spoons, or spatulas, folding it in half without deflating the two sides. Drain on paper towels. Serve immediately, sprinkling with cheese if desired. The recipe yields about eight arepas. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, eu l-am aruncat (zerul), dar e buna ideea cu painea. Sa-mi spui cum iese, daca faci curand. Adela, esti curajoasa [:)], iti tin pumnii! Eu nu stiu sa fac lapte batut. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...