Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prietene la bine si la greu - 29


Recommended Posts

Hellou girlies, Va prezint, inainte de toate, efectul[url="http://www.youtube.com/watch?v=-kSk-p6xIsQ&feature=player_embedded"] Tippitoes[/url] asupra lui Dintocus Prolificus.(care se pregateste de no.5 (cinci!)).[alcool] Lavi,Lyl, eu tot caut periuta d-aia de masat gingii dar cu opritor. Matei isi indeasa si linguritele pe gat.N-am gasit! Flavours - Hai ca ma bucur ca ai scris, baga mare, fara menajamente. De ce nu apreciezi autodiversificarea, m-ai facut curioasa. Mie imi pare asa de ciudat sa ii tot combin dracii care ii plac, il privez de a cunoaste gustul real al fiecarui aliment. Si citeam pe undeva ca pe la 8 luni incep sa isi formeze gusturile (La Matei se aplica chestia asta din plin). Ce cereala este o mega cereala si merge data acum? De ce astepti cu glutenul pana la 2 ani? Pana la urma o fi real faptul ca, cu cat sunt introduse mai tarziu astea alergice cu atat cresc (!) potentialul alergen?[alcool] Mai, lecturand toate minunatiile de cereale (eu chiar cred ca alimentatie echilibrata trebuie sa contina si cereale, nu ma refer la praful ala de orez pentru bb), singurele variante mai ok sunt ORGANIX si MILUPA bio, d-aia cred ca am ajuns toate la tapioca.[:D] Tare curioasa sunt cum vezi tu treaba asta cu autodiversificarea [flo]. Toata taria si puterea, in rest [flo] A fost la un moment dat o discutie despre pesticioase, unde intra la loc de cinste banana. In disperare de cauza, i-am dat lui Matei si ii place. E singurul aliment la care nu am dubii ca, ceva, ceva, ii incanta papila. Presupunand ca o sa iau banane verzi si le coc in punga, deci mai elimin din coacerile fortate, banana asta ofera ceva important?(eu citisem ca e sursa bunicica de fier) Stiu, desi ma amagesc ca privesc relaxata indiferenta lui Matei la masa, am intrat in capcana '"ia sa ii adaug si un pic de banana". Mai am un pic si ii dau carne cu banana.[:D] Lyl adica idealul va fi sa manace ciorba/supa si felul 2 [:D]? M-ai omorat [Q] Raluci citisem ca bogate in fier sunt banana si cartoful dulce. Am mai gasit ceva aici: Sources of Iron (single servings) Good sources Chick peas (200g or 7oz) 6.2 mg Bran flakes (45g or 1½oz) 5.3 mg Spinach, boiled (100g or 3½oz) 4.0 mg Baked beans (225g or 8oz) 3.2 mg Black treacle (35g or 1¼oz) 3.2 mg Muesli (60g or 2¼oz) 2.76mg 4 Dried figs (60g or 2oz) 2.1 mg 8 Dried apricots (50g or 1¾oz) 2.1 mg Fair sources Egg, boiled 1.3 mg Avocado (75g or 2¾oz) 1.1 mg Asparagus (125g or 4¾oz) 1.1 mg 1 slice wholemeal bread (40g) 1.0 mg Broccoli, boiled (100g or 3½oz) 1.0 mg Brown rice (200g or 7oz) 0.9 mg Peanut butter (20g or ½oz) 0.5 mg . . Poor sources Banana (120g or 4¼oz) 0.48 mg Yoghurt (150g or 5½oz) 0.36 mg Cow's milk (½ pint) 0.14 mg Hard cheese (30g or 1oz) 0.12 mg Margarine (7g or ¼oz) 0.02 mg si nevoile de fier pe vasrta: Reference Nutrient Intakes for Iron, mg/day Age RNI 0 to 3 months 1.7 mg 4 to 6 months 4.3 mg 7 to 12 months 7.8 mg 1 to 3 yrs 6.9 mg 4 to 6 yrs 6.1 mg 7 to 10 yrs 8.7 mg Age RNI Men 11 - 18 yrs 11.3 mg Men 19 + yrs 8.7 mg Women 11 - 49 yrs 14.8 mg Women 50 + yrs 8.7 mg Monis- si eu imi pun intrebarea de cate ori adaug patrunjel la abur. Vitamina C se distruge cel mai usor termic, intrebarea mea este: Se pastreaza ceva in patrunjelul ala, oare? [:-@] Crud nu il adaug, right? Legume crude cand incepem sa le dam? Dupa un an? Super duper pozele vazute, fulgulosimea rulz![pk][pk] mami de [pk] MATEI -TUDOR[pk] (10.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am intrat si eu fugutza, inainte de a pleca la somnic, sa mai spun doua vorbe. Flavours, chiar ma gandeam la tine zilele trecute cand desfaceam carutul, ca ti-am dat atunci niste explicatii de toata prastia... [:I] Ma bucur insa ca ai reusit! Super! [pk] Monis, superbe pozele cu Santi. [olala] Dupa ce i-am vazut bijuteriile de dintisori, mi s-a si adunat ceata de pitici, si ma chinuie rau de tot. [bang] Primul dintzoc al lui Timi am vazut ca a crescut oarecum intr-o parte, nu drept. Desi avea tot spatiul din lume, vorba aia... [:D] nu era inghesuit sau presat de nimic. Dupa ce a mai crescut, parca s-a mai indreptat putin, dar nu de tot. Pe 31 Iunie i-a iesit al doilea. Deci, de vreo saptamana. Asta parca e mai stramb ca primul. [bang] O iau pe campii. [bang] Oare de la ce sunt asa strambi? Ca sta cu 3 dejte in gurita, nu doar cu unu (cum stiu ca e mai periculos [:-@]). Si nici nu sta asa mult, ca mereu incerc sa ii captez atentia cu jucarii si sa-i antrenez manutele. IN somn nu l-am vazut niciodata sa suga degetul. Nu vreau sa ma laud, dar si eu si sotul avem danturi faine. [:D] Atunci? [alcool] (la intrebari sper sa am timp sa raspund maine sau zilele astea, dupa ce ma mai cultiv olecutza [:I], ca sunt cam paralela si echidistanta [:I] ) Lavi, eu am gasit la farmacie periuta din aia de dinti care o bagi pe deget. Initial am vrut sa iau doar periuta, dar se vindea doar la pachet cu pasta de dinti pt copii peste 6 luni. Nu are fluor. Eu il mai "scarpin" [:D] la gingii cu periuta aia, si dupa aia o spal si i-o las lui s-o molfaie in voie, ca tare-i place. [bibe] Dar pasta de dinti parca nu am avut curaj sa i-o bag in gurita deocamdata. [:-@] Nici nu cred ca as avea mare succes, ca abia ma lasa sa-i umblu pe-acolo. E zona cu acces interzis. [8D] Fetelor, ia spuneti encore une fois si la baba, care-i treaba cu biscuitii astia? Citisem la Licurici, si mi-am adus aminte ca vroiam sa intreb. De ce se dau? De scarpinat gingii? [:D] Ca aport de vitamine si alea-alea nu cred ca au, nu? Doar calorii.... [:-@] Si cand se dau? NU le taie apetitul daca ii rontaie asa, aiurea, intre mese? Inteleg ca nu sunt buni cei cu gluten. Ok. Dar cam toti au zahar. [bang] Cel putin din cate am cetit eu azi pret de vreo 20 de minute pe etichete. Pana la urma am luat Plasmon fara gluten. Dar au zahar. [:-@] Stiti ceva de ei? Andre? Ca vad ca sunt importati din Italia. Am halit si eu vreo 2 [:I]; sunt putin tari, dulci, si se topesc in gura. Nu prea are cum sa se innece copilul cu ei, si nici nu fac foarte multe faramituri. Deci, ca sa nu o mai lalai: voi ce biscuiti le dati, cand, si cu ce scop? [:D] Multumesc. [asia] A, si inca ceva, pana nu-mi pica ochii-n gura.[nani] Din sippy cup se bea doar apa, asa cum scrie pe instructiunile ei? Ca eu am luat-o pentru apa in principal, dar ma gandeam ca ar fi bine sa-i mai pun in ea si suc de fructe [:-@] sa nu ma mai joc cu lingurita. [:I] Coquelicot, tare fain bouncerul si mai ales printesul care se distreaza in el. [olala] Noapte buna! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Coquelicot, super tare filmuletul. Am ras in hohote. Se distreaza puiul. Diana, am votat pozicile. Ma repet: ai trei "iezisori" minunati.[flo] Ionela, casnicie fericita in continuare! Laurairina, sper sa iesi cat mai repede din butoiul ala afurisit.[pup] Monis, Raluci, Flavours, adorabili baietii vostri. Noi am incercat zilele astea mancarica maruntita si se pare ca nu avem probleme. I-am cumparat si biscuitei dar inca nu am avut curaj sa ii dau lui in manuta. O intrebare ptr mamicile de baietei: ai vostri se trag de cocosel?[:I] Al meu cum il las fara scutec cum incepe sa traga de el. Imi este teama sa nu isi faca ceva rau... Avem si noi [url="http://ro.fotoalbum.eu/adridana/a492672/00000015"]poze noi[/url] ------------------------ Dana, mami fericita de [copil] David ( 2 noiembrie 2009) [url="http://ro.fotoalbum.eu/adridana"]Albume foto[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Iaca si [cafea]-ua! Fetelor va multumim de raspunsurile date la intrebari.... Noi am fost cam agitati asta noapte...adica mai mult spre dimineata...de pe la 5 a dat semne ca vrea sa se trezeasca...Pupici tuturor si o zi insorita la propriu si la figurat! [flo][pup]
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]Asa creste puiul meu[/url]
Mama, ideal de femeie, fermecator si venerat! (Lev Nicolaevici Tolstoi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Niatza, Smara Bine punctat cu biscuitii. Chiar nu inteleg nici faza aia cu biscuitii faramati introdusi in mancare. EU i-as da pentru scarpinat gingii si sa invete sa bage mancare in gura. Dar numai fara zahar and co. Adica home made. El baga orice in gura mai putin mancarea pe care o zdrobeste in manuta si apoi isi priveste mana cu interes. Dana, Mai, si Matei se trage cum l-am scos din pamper. Si se trage tare. La asta ne gandim si noi, cum de nu-l doare, insa ii dam pace, e haios de-altfel.[:I]. Mai nou isi da palme in cap si se trage de par cand suge sau se izbeste de spatarulul carutului sau scaunului de masa foarte puternic. Fug sa invart niste fructe. [pup] mami de [pk] MATEI -TUDOR[pk] (10.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut si eu intrebarea referitoare la trasul de Coco, a Danei. Si Rares face la fel. La inceput ma gandeam la fel ca si tine ca il doare, dar mi-a zis medicul ca nu e problema si ca pot sa il las...pentru ca el se exploreaza astfel pe sine...de asemenea tot medicul mi-a zis ca atunci cand o sa il doara daca se trage mai tare, se va opri din instinct. La faza asta nu prea stiu daca sa il cred sau nu! Coque si Rares se trage de cap...si am oservat ca atunci cand e nervos, si are palariuta pe cap sau caciulita si le scoate instantaneu si le arunca...ma amuza rau de tot cand il vad...
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]Asa creste puiul meu[/url]
Mama, ideal de femeie, fermecator si venerat! (Lev Nicolaevici Tolstoi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s][s][s] [s][s] [s] La multe lunite Maya Andreea de Simina. Felicitari pentru cele 9 luni!Ai intrat in ultimul trimestru al primului an de viata! La multe lunite pentru Maria, printesa de LiliA ai Radu, printisor de Mitzi2005, la implinirea celor 8 luni! [s] [s][s] [s][s][s]
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]Asa creste puiul meu[/url]
Mama, ideal de femeie, fermecator si venerat! (Lev Nicolaevici Tolstoi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata,girls!!![flo] am ajuns si noi pe acasa...a fost tare bine in minivacanta...david a fost cuminte (cu exceptia zilei de vineri ,ca n-a dormit decat pe la 12.30 p.m ,ca ,deh, a vrut sa chefuiasca si el[:D]- adormit vreo 3 ore pe masina ); a fost vedeta:toata lumea l-a luat in brate,l-a plimbat,s-a jucat cu el etc...deci a fost lumea lui!! Una peste alta ne-a dat bataie de cap dintzocul nr.4 (suntem pe locul 2 ,dupa matei de coque?!),care inca nu a iesit..cred ca azi-maine isi face aparitia .....vremea a fost k ,nici prea cald nici prea rece,cu putina ploaie (ca asa e la munte),peisajul de vis..intr-un cuvant ..relaxareeee.. cam atat de la noi...aaa,peste doua ore voi fi matusica,iar david va avea o verisoara,partener de joaca..[:D] miany fericita mami de DAVID ANDREI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana n.-si david se mai prinde de "ciucurel" si trage,frateee... smara- si eu i-am dat biscuiti,dar asa pt.ros,nu pisati in mancare..i-am dat de la HIPP...ca nu am gasit Organix ( am inceput sa-i dau de vreo o luna aproximativ).. Coque- [pup]campionul iepuras!!!ce fain se distreaza el in jumper!!e bestial!! Lumi distractie placuta in concediu!!![pup] nu mai am rabdare sa citesc din urma,sper ca sunteti k cu totii.. Felicitari sarbatoritilor zilei!!! miany fericita mami de DAVID ANDREI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...