Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce punem intr-un pachet?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Depinde de copii (aici vorbesc de scolareii mici)- ca cei care raman la afterschool nu pot trai cu un mar sau un biscuite. Eu obisnuiam sa ii platesc catering, unde macar ii dadea ciorbita calda, felul doi si un desert, cu 8 lei pe zi. Dar pana la ora 12-13 cand venea cateringul tot trebuia sa ii pun ceva. I-am mai dat iaurtel, ba sandwich cu oua fierte si cu unt, ba cu pateu (ca asta cere), sandwich cu branza (din piata), cas peste un pic de unt (folosesc untul ca sa nu ii cada din paine cele puse). Din cand in cand ii mai pun si snitel din piept de pui, caci pe gratarel nu pune gura nicicum. [flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, am uitat sa spun, miercurea si vinerea e zi de pauza pentru stomacel, si mananca de obicei covrigi, fructe cat cuprinde, biscuiti. (ca sa nu i se incarce stomacul prea mult in descursul unei saptamani). In atsfel de zile isi mai cumpara cateodata cate o pungulita de alune, pe care o mananca impreuna cu colegii. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Ah, am uitat sa spun, miercurea si vinerea e zi de pauza pentru stomacel, si mananca de obicei covrigi, fructe cat cuprinde, biscuiti. (ca sa nu i se incarce stomacul prea mult in descursul unei saptamani). In atsfel de zile isi mai cumpara cateodata cate o pungulita de alune, pe care o mananca impreuna cu colegii. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
De ce tineti pauza 2 zile pe saptamana, are probleme medicale ? Intreb pt ca n am mai auzit despre repaos pt stomac. La pachet Giulia cere asa: paine cu unt si gem capsuni/fructe padure, paine cu ou, paine cu unt si cascaval/ardei, o data pe saptamana paine cu unt si salamul Palaciego[pofta], o data pe luna i se face pofta de pateu (de pui). Cand am zi libera ii cumpar de la brutarie coronita cu susan [:D] Daria & felina fioroasa[zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2321998890059491989vxhdzf"]GIULIA(2004 08 16)[/url] cu [buburuza] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2581961910059491989nGUHDr"]Sela[/url] _____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamagiuliei[flo], este mult mai sanatos pentru copil sa faca pauza doua zile (pauza de grasimi precum untul, pauza pentru carne, oua) si mananca in zilele acelea mai cu drag o ciorbita de fasole spre exemplu. La copilul meu acest ritm merge de pe la varsta de 3 anisori, si pot sa spun ca merge super ok. La analize nu i-a iesit absolut niciodata vreo lipsa de ceva, ba dimpotriva. Cred ca depinde si de copil, eu seara dupa ce a avut ziua la pachet ceva cu unt, prefer sa ii dau fie o ciorbita, fie un lapte cu orez, branza, sau altceva mai putin gras. Eu si sotul meu oricum avem un alt fel de stil de viata, iar copilul mananca si el ce vede la noi (acasa). Oricum decizia la un atsfel de lucru il ia parintele (indeobste mama) si cand copilul creste, neaparat cu acceptul sau. Adica eu ii spun: astazi e miercuri, ce sa iti dau sa mananci? Iar el imi raspunde dupa obisnuinta lui. Daca insa la scoala alege sa bea laptele, nu e nici o problema. [flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iasmin eu nu inteleg adica mananca si catering cu supa si felul doi si pe langa asta si un sandwich, pana la 12? mi se pare enorm de mult in zilele de repaus mancare contine proteine? seminte, fasole, tofu? fetita mea mananca asa dim pana pleaca la scoala: paine cu miere/gem/nutela sau covrigel cald, sau clatita sau cereale cu lapte la scoala au gustare pe la 9.30 si mananca un fruct si o feliuta de branza la pranz mancare catering sau de acasa care cuprinde ceva caldut, sau un sandvich dintr-o felie de paine si o caserola legume: rosi, castravete, morcov, ardei, telina, ridichie, desert-un biscuite, iaurt si un suc sau lapte la 2 au gustare iar fruct si o branzica seara ceva cald cu legume , desert acum vara inghetata, vreo 3-4 bonbonele, jeleuri sau caramele daca ii mai este foame fructe, legume, iaurt dupa 8 nu mai are voie sa manance, doar lapte daca doreste Corina ,[zana] Stephanie si Yann Edward [caru] + Totoku "Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pucku[flo], baiatul meu nu mananca nimic dimineata inainte de a pleca la scoala. Pentru el e prea devreme, daca il oblig varsa. Sandwich-ul il mananca in pauza de la ora 9.00. Cateringul vine undeva la ora 12.00-13.00 (S-a intamplat sa vin asi la 13.30). Pentru el nu e mult, el asa mananca si e de fapt micul dejun si pranzul. Da, in zilele de miercuri si vineri are aport de proteina intocmai cum ai precizat si tu. [flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici baiatul meu nu mananca dimineata acasa (de fapt nici noi). In prima pauza mananca sandwish-ul. Daca ii e foarte foame mai ciuguleste cornul dat de scoala sau laptele. La pranz vine acasa si mananca masa principala cu 3 feluri. Dupamiaza mai ciuguleste un fruct sau un iaurt iar seara pe la 8 mancam masa de seara (salata cu sandvisuri sau o placinta, o mamaliga..). Cat despre sandwish-ul de la scoala...e destul de complicat pt ca nu-i place decat pateu (cel din comert - facut de mine din ficatei sa nu vada), salam (nu oricare) si parizer (dar nu-i dau eu). Asa ca de obicei primeste paine cu unt (sau unt de arahide), o feliuta subtire de salam si felite de castravete proaspat. Pe carne tip friptura nu pune gura (nici rece, nici calda), branza sau cascaval - cu toane si doar in salata, peste nu, oua doar moi - nu pot fi date la scoala...Salate si iaurturi nu-i pot da pt ca nu ar avea cum sa le manance in clasa. Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Copii mei mananca foarte bine de dimineata, asa ca pentru gustare le dau un fruct (banana e preferata lor) sau batonele de cereale. Daca trebuie pus pachetel, fac o foaie de placinta pe care o tai pentru cornulete sau pernute mici (cat sa bage de 2 ori in gura) in care pun umplutura si le dau la cuptor. Umplutura poate fi branza cu marar, carnita tocata legata cu ou sau cascaval sa nu curga, ciupercute, fasole verde, dulceata de Topoloveni(preferata lor) sau ce le pofteste inimioara. Daca copilul nu mananca dimineata si trebuie sa manance la scoala, ca sa nu te chinui, fa odata mai multe cornulete cu diverse umpluturi si pune-le la congelator. Dimineata le dai la cuptor si sunt proaspete si bune in fiecare zi. Si briosele dulci sau sarate sunt o varianta. Sunt o gramada de retete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...