Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Plec in USA...niste informatii, va rog frumos:-)


Recommended Posts

Drum bun si sa ne povestesti cum a fost! Zona casei din Staten Island este in cartierul St George si este ok. Cum ti-am mai zis este foarte aproape de ferry, la vreo 5-7 minute de mers pe jos. Daca vrei iti trimit pe PM un link sa vezi poze. Noi plecam dimineata si ne intorceam seara. Unde traversezi cu ferry-ul ai statie de metrou. Noi am mers pe jos dus-intors de acolo pana in Central Park o data. Dar seara nu ne mai simteam picioarele. Mai sunt si autobuzele hop on hop off si poti sa cobori/urci la diverse atractii/muzee de pe traseul lor. Desi noi am preferat varianta pe jos. Biletele pot include si intrarile la muzee/atractii si pot fi mai avantajoase decat daca iti iei bilete separat. Intra [url="http://www.citysightsny.com/category.php?id=-1"]aici[/url] sa vezi mai multe. Hop on hop off am folosit in Washington pentru ca nu am avut decat o zi de umblat. Uite [url="http://www.city-discovery.com/washington/"]aici[/url] mai multe variante.
"Less is more" - Mies van der Rohe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Scumpioara, ar fi poate mai bine sa zbori in Baltimore, aeroporturile DC-ului sunt departe, Dulles e hat in Virginia in directie fix opusa de Baltimore. Reagan e tot in Virginia, dar foarte aproape de DC, peste Potomac practic (dar putine zboruri transoceanice merg la Reagan, if any). Bineinteles ca daca iei masina din aeroport nu mai conteaza asa de mult unde zbori. Uita-te pe google maps sa vezi distantele. Bethesda este upscale suburb fix langa Washington, nici vorba de criminali. Din Bethesda foarte confortabil vezi DC-ul fara masina, poti sa iei metroul red line de la Friendship Heights (sau de la alta statie de pe Wisconsin Avenue) sau poti sa iei autobuze care merg cam la fel, sunt multe, merg bine, Friendship Heights e nod mare. Muzeele in DC sunt gratis. Poti sa mergi si cu masina in DC dar poate sa fie neplacut sa gasesti parcare (sunt din alea subterane, e si parcare la tonomat pe strada dar dupa doua ore trebuie sa muti masina, in fine the usual). Mi-a placut la Baltimore, mai ales in marina, dar sunt si alte orasele frumoase, Annapolis in Maryland, Alexandria in Virginia, astea e aproape imposibil sa le vezi fara masina. Distractie placuta, e o zona tare frumoasa, diversa, cu cultura si istorie multa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu am reusit sa gasim zbor spre Baltimore la un pret rezonabil, asa ca va trebui sa ne descurcam de la Dulles. Cred ca vom inchiria masina, o vom folosi in Baltimore si apoi o vom preda la New York. Astfel ne vom mai si plimba pana acolo. Ramane de vazut... Nu prea imi place partea cu ramasul mai mult in zona unde este cursul, pentru ca visam la plimbari de gura-casca prin oras. Cu siguranta ca vom ajunge in zona portului, insa gandul ca s-ar putea intampla ceva rau nu este prea linistitor. Am multi colegi americani care se tem sa mearga cu metroul prin Bucuresti, oare cum se descurca la ei acasa? Oare unde este mai bine sa fac cele mai multe cumparaturi? In Baltimore, Washington, sau New York? Stiu ca NY are reputatie de paradis al shopping-ului, insa am incredere mai multa in ceea ce spuneti voi decat in ceea ce as putea citi pe net.Ca romancele sunt fete destepte:-) Numai bine, ALina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...