Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viatza in Germania (61)


Recommended Posts

Mycya in ce oras esti? O sa incerc sa iti caut eu o adresa a unei societati pt ajutorarea strainilor, insa trebuie sa imi spui in ce oras esti. Tu te descurci si in alta limba in afara de romana? Referitor la permisul de munca lucrurile stau in felul urmator: sotul tau are in mod cert permis de munca insa daca contractul e nelimitat, permisul de munca e probabil limitat. Dupa trecerea a 12 luni lucrate in DE, sotul tau poate primi permis de munca nelimitat si nelegat de angajatorul actual. Tu primesti permis de munca daca esti de minim 12 luni in DE inregistrata in DE si sotul tau a lucrat in acest timp (asta se aplica daca sunteti casatoriti legal). Concediul medical NU se plateste de catre stat decat cand durata lui depaseste 6 saptamani. Asadar nu inteleg rostul demersului facut de patroana sotului tau. Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miriluta [pup][flo] eu sunt in Erding acum sa va explic putin cu locul asta de munca a lui....el a venit pentru prima data in luna mai 2007 aici la acest loc de munca, a fost adus aici de cineva si a lucrat bineinteles primele luni fara acte ca doar le convenea ca nu plateau taxe spatele lui si el nestiind a lucrat 9 luni pana a venit controlul si ia dat amenda,care a fost platita de ea.bineinteles ca dupa sa dus si ia facut acte si din luna februarie 2008 pana in luna martie 2009 a lucrat in regula.in luna martie el a venit acasa ca trebuia sa facem nunta si am stat in tara pana in luna noiembrie,in luna octombrie a fost sunat de ei daca vrea sa se intoarca la servici bineinteles pe un salar mai marisor si cum acasa e cam jale cu locurile de munca a acceptat, cu gandul ca va fi mai bine.contractul a fost semnat din luna octombrie pe data de 15 dar el a inceput sa lucreze in noiembrie la sfarsit si prima foaie de salar a primito abia in ianuarie la sfarsit ca a spus ca a durat pana a fost asigurat medical. lui ia mai spus cineva ca pentru a avea acest drept de munca nelimitat trebuie sa ai 12 foi de astea de salar nu stiu sigur daca in germana se numeste Abrechnung vad ca scrie in partea de sus a foii,unde e scris ce salar ia si ce taxe plateste.el pana in luna octombrie nu o sa aiba 12 foi dintrastea pentru ca mandra sefa la asigurat abia din luna ianuarie si pe 2 luni ii lipseste adica noiembrie si decembrie.dar ar avea din urma de cand a mai lucrat exact 12.oare ar avea vreo legatura foile astea de salar ori conteaza contractul[:-@]?? ca daca ar fi asa am avea noroc ca doar in octombrie ar face un si asa ar putea sa isi faca drept de munca nelimitat si si-ar cauta in alta parte. Aschiuta[pup][flo][flo] contractul nu l-am dat la nimeni sa il citeasca.chiar acum l-am scos sa traduc cat de cat din el cu translator online sa vad poate inteleg ceva. stiu ca isi bat joc pana la epuizare de tampitii astia de italieni si mie ciuda ca ma simt legata de maini din cauza ca nu cunoastem nici unul limba sa ne putem interesa prin diferite parti de drepturile noastre.noi vorbim engleza dar nu f f bine,suficient cat sa ne intelegem cat avem nevoie de ceva.oricum acum cand ma voi duce sa vb la Landrasamt tot in engleza vom vb trebuie sa ne intelegem noi cumva,prin semne ceva.romani aici langa noi nu avem deloc, noi suntem ortodocsi, biserica este in munchen si nu ajungem noi ca sa putem intra in vb cu pers.de aia am si intrat aici pe forum in speranta sa gasesc cateva raspunsuri, si va multumesc din suflet ca stati sa imi explicati.chiar imi sunteti de mare ajutor si parca nu ma mai simt asa neputincioasa acum. va multumesc mult de tot[pup][pup][pup] daca nu venea bebelina poate ca nu ma interesa asa mult si eram mai nepasatori,dar avand in vedere ca o sa avem mai multa responsabilitate trebuie sa ne facem putina ordine la capitolul asta si nu putem sa mai lasam sa profite de el la maxim avand in vedere ca trebuie sa ne fie si noua alturi nu numai material ci si fizic si psihic. n buna si va [pup][pup][pup] Bianca [gravi] 37 + [fetita] Andra Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycya conteaza statele de plata. Sotul tau ar putea astepta pana are cele 12 state de plata si apoi poate cere de la Arbeitsamt acordarea permisului de munca nelimitat. Nu e nevoie sa anunte angajatorul in legatura cu acest demers. Eu insist sa mergi la AWO, ei te pot ajuta. Si inca un sfat: inavata germana!!! Stiu ca esti de putin timp aici, stiu ca nu e usor insa TREBUIE! Referitor la medicul care a eliberat adeverinta de bolnav fara ca sotul tau sa fi fost la el, trebuie reclamat la Casa de asigurari de sanatate, insa eu nu m-as grabi. Situatia vostra nu e deloc roz: locul de munca nu e sigur, nici unul nu vorbiti germana, nu aveti permis de munca nelimitat. Sotului tau nu ii va fi asa de usor sa gaseasca loc de munca necunoscand limba. Plus ca mai vine si copilul si de ajutor social beneficiati numai daca sotul are minim 12 luni lucrate fara intrerupere (adica 12 state de plate care atesta 12 luni de plata asigurari sociale). Deci, sfatul meu e sa va informati insa deocamdata sa va purtati inca cu manusi cu angajatorul pana obtine sotul tau permisul de munca nelimitat. Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

el ar avea astea 12 state de plata cum le numesti.dar de pe februarie 2008 pana pe martie 2009 dupa care a venit in tara.oricum acum tre sa ne interesam sa vedem cum face sa i se prelungeasca contractul fara a astepta 3 luni cum i sa spus de sefa.ca noi nu putem sta 3 luni de zile fara ca el sa lucreze si fara ca sa mai fim asigurati medicali. acum fug la somn ca dimineata am eco.[pup] Bianca [gravi] 37 + [fetita] Andra Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009 Noi avem un Bosch Maxx 6 Express Silence, cumparat acuma vreo 4 ani de care suntem super multumiti. Este intr-adevar silentioasa, are programul scurt de 15 minute, super practic la lucruri de vara 1 data purtate, are siguranta aia speciala sa nu dea apa pe dinafara. Merge pana la 1600 de rotatii, suficient. Poti seta separat ca vrei sa fie hainele pt calcat, asta inseamna ca sunt mai umede decat daca ti le-ai fi setat pt stors normal. Are volum pt max 6 kg, si in functie de cantitatea de haine isi modifica singura consumul. Poti alege div temperaturi, cu sau fara prespalare, pt pete, samd. Si arata parerea mea f fain.Prietena mea si-a luat varianta mai noua , cred ca Maxx 7 care e si mai faina. Are si capacitatea mai mare, de 7 kg, iti si arata cat consuma. Suuuuper. Amandoua sunt clasa A++, ca si la stoarcere au clasa A. Si nu sunt asa scumpe ca si Miele. Nu lua cu uscator impreuna, si pe noi ne-au sfatuit vanzatorii toti pana acuma sa evitam asa ceva, mai bine separat un uscator. Ideal din asta nou, cu Wärmepumpe, ca au clasa A la consum, adica f mica.Pana acuma cu tehnologiile existente nu a fost posibil, si cred ca tehnolgia asta noua nu exista inca la produsele combi. Du-te la magazine, cautati produsul preferat la cum arata, trateaza la sange cu ei, ca de obicei se poate sa mai lase si din pret, daca nu macar montajul si trnsportul sa-l primesti gratis. Atrage-le atentia ca ai si de scapat de aia veche. Si cautati apoi produsul prin net, la asa suma mare as incerca numai plata prin PayPal ca sa nu te fraiereasca careva. Kreditkarte absolut nu!!!! _________________ Don't feed the trolls!
Multumesc mult pentru informatii, da era pe lista noastra si Bosch-ul, desi ieri am mai fost la un magazin si am vazut un Miele de 1500 euro de m-a dat pe spate, avea lumina inauntru, totul era electronic, avea un program de scos 22 de pete si alte o gramada de programe si cel scurt de 15 min care mi se pare de mare ajutor, ce mai o bijuterie dar si pretul pe masura. Ce vreau sa te mai intreb la asta de 6 kg poti spala si pilotele sau husele de la saltele sau trebuie de 7 sau 8 kg? La 1600 rot. ti le scoate tocmai bune de calcat? ca uite imi spui si tu la fel cum mai auzisem ca astea care au si uscator n-ar fi tocmai bune, desi am inteles ca intre 1400rot si 1600 ar fi numai 2% umiditate in rufe.Tu cat ai dat pe a ta? Are tambur din asta nou tip fagure de miere sau e din cel clasic? ma duc s-o caut si eu pe net sau sa ma uit in magazin sa vad cum arata. Iar cu luatul celei vechi ne-a zis de la magazin ca ti-o transporta pe cea noua si ti-o ia pe cea veche pentru 20 de euro, iar reducere la un Miele doar 5 %, desi pe net le gasesti mai ieftin ca in magazin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycya, dreptul de munca nelimitat il veti primi abia dupa 12 luni de munca neintrerupta(legal normal). E adevarat ca italienii isi cam fac de cap si legile lor sunt aiurea, desi nu e normal.EU zic sa nu va hazardati cu cerere de concedii pana sotul tau nu are toate hartiile in mana.Sti vorba aia " cei in mana nu-i minciuna", mai ales ca nu vorbiti germana nici unul. Cat de cursurile de germana gratuite trebuie sa mergi la serviciul straini (Anschrift Landratsamt Erding Sachgebiet 31 - Ausländer- und Personenstandswesen Alois-Schießl-Platz 2 85435 Erding Öffnungszeiten Montag bis Freitag 7.30 - 12.00 Uhr Donnerstag 14.00 bis 17.00 Uhr Individuelle Terminvereinbarung möglich.) pt a afla cand incep cursurile si mai ales in cazul tau vei avea nevoie de "Frauenkurse mit Kinderbetruung".Oricum banuiesc ca abia dupa ce nasti vei vrea sa mergi la cursuri. In cazul tau e posibil sa nu platesti nimic, nu stiu exact,daca nu, fiind dintr-o tara UE in mod normal se plateste 1E/ora. "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christel, cred ca mai toate masinile noi au programul nou de 15 minute.Si eu sunt in cantata de el, mai ales la hainele purtate odata e super.Defapt programul asta de 15 min variaza in functie de grade(cel mult la mine) daca spala la 30 gr dureaza 15 min, daca spal la 40 - 20 min. Masina mea are capacitatea de 7 kg.Dar cred ca si la cele de 6 daca nu ai pilote din alea imense merge sa le bagi. Eu una daca am fi o familie mai numeroasa mi-as lua uscator, daca sti sa-l folosesti hainele nu se strica. "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Christel
Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009 Noi avem un Bosch Maxx 6 Express Silence, cumparat acuma vreo 4 ani de care suntem super multumiti. Este intr-adevar silentioasa, are programul scurt de 15 minute, super practic la lucruri de vara 1 data purtate, are siguranta aia speciala sa nu dea apa pe dinafara. Merge pana la 1600 de rotatii, suficient. Poti seta separat ca vrei sa fie hainele pt calcat, asta inseamna ca sunt mai umede decat daca ti le-ai fi setat pt stors normal. Are volum pt max 6 kg, si in functie de cantitatea de haine isi modifica singura consumul. Poti alege div temperaturi, cu sau fara prespalare, pt pete, samd. Si arata parerea mea f fain.Prietena mea si-a luat varianta mai noua , cred ca Maxx 7 care e si mai faina. Are si capacitatea mai mare, de 7 kg, iti si arata cat consuma. Suuuuper. Amandoua sunt clasa A++, ca si la stoarcere au clasa A. Si nu sunt asa scumpe ca si Miele. Nu lua cu uscator impreuna, si pe noi ne-au sfatuit vanzatorii toti pana acuma sa evitam asa ceva, mai bine separat un uscator. Ideal din asta nou, cu Wärmepumpe, ca au clasa A la consum, adica f mica.Pana acuma cu tehnologiile existente nu a fost posibil, si cred ca tehnolgia asta noua nu exista inca la produsele combi. Du-te la magazine, cautati produsul preferat la cum arata, trateaza la sange cu ei, ca de obicei se poate sa mai lase si din pret, daca nu macar montajul si trnsportul sa-l primesti gratis. Atrage-le atentia ca ai si de scapat de aia veche. Si cautati apoi produsul prin net, la asa suma mare as incerca numai plata prin PayPal ca sa nu te fraiereasca careva. Kreditkarte absolut nu!!!! _________________ Don't feed the trolls!
Multumesc mult pentru informatii, da era pe lista noastra si Bosch-ul, desi ieri am mai fost la un magazin si am vazut un Miele de 1500 euro de m-a dat pe spate, avea lumina inauntru, totul era electronic, avea un program de scos 22 de pete si alte o gramada de programe si cel scurt de 15 min care mi se pare de mare ajutor, ce mai o bijuterie dar si pretul pe masura. Ce vreau sa te mai intreb la asta de 6 kg poti spala si pilotele sau husele de la saltele sau trebuie de 7 sau 8 kg? La 1600 rot. ti le scoate tocmai bune de calcat? ca uite imi spui si tu la fel cum mai auzisem ca astea care au si uscator n-ar fi tocmai bune, desi am inteles ca intre 1400rot si 1600 ar fi numai 2% umiditate in rufe.Tu cat ai dat pe a ta? Are tambur din asta nou tip fagure de miere sau e din cel clasic? ma duc s-o caut si eu pe net sau sa ma uit in magazin sa vad cum arata. Iar cu luatul celei vechi ne-a zis de la magazin ca ti-o transporta pe cea noua si ti-o ia pe cea veche pentru 20 de euro, iar reducere la un Miele doar 5 %, desi pe net le gasesti mai ieftin ca in magazin.
Imi cer scuze, dar nu stiu exact ce e aia pilota. Acuma de ex am pus la spalat husa de la plapuma 2x2m, 2 huse de perne normale, de 80 cm, 1 husa de pernuta 40 cm si pe langa prosoape si div lucruri de ale noastre de imbracat. In mod normal imi intra si acel "Matratzenschnoener", pt patul de 2x2, si nu asa multe haine pt noi. Clar ca o masina cu capacitate de 8 nu se compara, ar fi super, daca ar fi sa iau acuma desigur as prefera asa ceva. Noi am luat acuma 3 ani, si pe atunci nu erau decat max de 7kg vreo 2 modele, si costau dublu. Am platit pt ea ca 650 de euro, ceea ce evident ca acuma iei mai buna de banii astia. Adica de banii astia ai lua acuma modelul Maxx 7, cu volum de 7 kg si display si programe mult mai faine. A noastra e tot cu display de asta electronic, dar, ca si la handy, exista display si display...[olala] Acuma am pus tura de haine pe program mix, de 50 min, si le va stoarce la 1200 de rotatii. AM pus de curiozitate sa vad daca as seta in plus la programul asta si butonul de "bügelleicht" mi le-ar stoarce la 600. Deci sincer, nu cred ca vreo masina de spalat de pepiata isi va folosi vreodata rotaiile la maxim tot timpul, ci va varia in functie de program. Nu stiu sa-ti zic de tambur, cred ca e inca de ala "vechi" ca ale multe "gaurele" :) N-as putea sa-ti zic cum este la Maxx 7! Dar ma gandesc ca mult mai important ar fi o astfel de forma la un uscator decat la masina de spalat. Miele e...Ferrari, nu zic nu. Iar bijuteriile se poarta doar la ocazii speciale, cand se cere eticheta..[:D] NU am experiena personala numai din auzite, din cauza ca mi-e imi este mult prea scumpa! Unii zic ca e cea mai buna, altii hm,..numai ca nici Miele nu mai este ce a fost odata. Adica de banii astia am si un uscator. Iar Bosch-ul e un fel de Mercedes..:), deci nu prea rea. Mai intreaba pe la mai multe magazine, ce parere au si ei. Pt ca eu oricum n-am contract cu Bosch, sa le vand produsele[:D]! S-ar putea ca la aceleasi caracteristici sa gasesti vreun Siemens care tie personal iti va placea mai mult ca si design! Si apoi comanda pe net, daca iti convine mai mult pretul! _________________ Don't feed the trolls!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate e de interes, pe tema masini de spalat: http://waschmaschinenvergleiche.de/bestenliste-waschmaschinen/ Sunshine, mersi de tipp. Eu astept sa isi dea masina mea duhul, desi se incapataneaza sa o faca.Data viitoare nu mai fac greseala sa il las pe sot sa o cumpere [bang]. De Miele stiu ca e buna, soacra mea are numai Miele si de cand o stiu numai asta a avut. Am avut si eu ocazia sa o testez/vad in lucru. Remarc vizibil diferenta intre Miele al ei si Boschul meu (Clasixx 5).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...