Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viatza in Germania (61)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta
Poate e de interes, pe tema masini de spalat: http://waschmaschinenvergleiche.de/bestenliste-waschmaschinen/ Sunshine, mersi de tipp. Eu astept sa isi dea masina mea duhul, desi se incapataneaza sa o faca.Data viitoare nu mai fac greseala sa il las pe sot sa o cumpere [bang]. De Miele stiu ca e buna, soacra mea are numai Miele si de cand o stiu numai asta a avut. Am avut si eu ocazia sa o testez/vad in lucru. Remarc vizibil diferenta intre Miele al ei si Boschul meu (Clasixx 5).
[:D] ce bine ca este cineva care le-a putut testa personal pe amandoua. Poate ma lamuresti si pe mine unde exact se simte diferenta la ele. Se merita intr-adevar diferenta de pret dublu la masini? Din pacate in magazin nu ne lasa sa le testam, ce pacat ca nu exista "Probefahrt" la masinile de spalat! _________________ Don't feed the trolls!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunshine, pai diferenta intre masina mea si a soacra-mii e ca diferenta dintre 350 eur si peste 1000 eur[:D]. Sunt doua chestii pe care eu le consider "vitale" la o masina de spalat: programul scurt de spalare si posibilitatea de incarcare la jumate (sau adaptare a consumului in functie de greutatea rufelor, unele masini au aceasta optiune integrata). Masina mea nu are aceste optiuni. Ca sa se merite consumul de apa si energie, tb sa astept sa se adune ceva rufe. Masina Miele a soacra-mii are chiar doua programe scurte de spalare, nu mai stiu care era al doilea, primul era de 40 grade, 30 min. Diferenta remarcata de mine este si la rufe. Rufele spalate la masina ei ies cu muult mai bine, mai "luminoase" daca vrei, diferenta se vede cu ochiul liber! Masina mai are optiunea "kurz" pt majoritatea programelor, adica poti scurta fiecare program. In rest, masina arata la fel ca orice alta...de alte optiuni mai speciale nu imi aduc aminte ca nu am fost interesata, eu o astfel de masina nu imi permit, daca ar fi sa cumpar una noua as opta spre varianta data de tine. Cum spuneai tu, nu e musai sa fie Ferrari, Mercedes e si el bun...Pt mine nu trebuie sa fie un model nou (pe care oricum peste cativa ani il iei la pret mult mai mic) ci unul bun. [flo] Edit: daca te intereseaza, as putea afla exact modelul masinii. Mai multe date tehnice poti afla direct de pe net.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am o Miele, dar am ambele programe scurte, 30 gr- 15 min , 40 gr - 20 min.Exista masini bune si sub 1000 e, important e sa cauti si sa faci diferente.E adevarat ca o investitie se face pe ani de zile,de aceea cand alegem o masina de spalat e bine sa analizam inainte piata si sa vedem avantaje-dezavantaje.Amortizarea se face in timp. "Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, tot studiind si eu problema atat pe net cat si in magazine tind sa cred ca Miele este cu adevarat buna, modelele astea doua mi-au atras atentia: http://www.ellerbrock-shop.de/product_info.php?info=p5780_xx.html&language=de sau asta http://technik-profis.net/product_info.php?info=p4626_MIELE+Softtronic+W+6566+WPS+Exklusiv+Edition+Waschvollautomat.html http://www.siemens-home.de/produktsuche/wäschepflege/waschmaschinen/frontlader/WM16S792.html?source=browse dar avand in vedere pretul ma uit si dupa modelele astea avand in vedere ca au cam aceleasi programe, sunt din gama exclusiv a lor si sunt fabricate tot in Germania, deci zic eu tot bune: http://www.hausgeraete2000.de/product_info.php?refID=idealo&products_id=6220 http://www.behncke-shop.de/product.php?sId=11&cId=118&pId=16249# dar tot mie greu sa ma hotarasc. Panseluta poate scrii te rog ce model are soacra ta de Miele. Mie tot mi-a ramas gandul la marca asta, desi sunt si modele mai ieftine la ei nu au asa multe programe si modelul asta nou de trommel, pe de alta parte ma gandesc ca de multe ori nici nu folosim chiar toate programele din dotare, dar nici n-as vrea sa raman neimpacata ca n-am luat-o[:D]. Pe de lata parte la Bosch sau Siemens aceleasi dotari le ai dar cu cateva sute mai putin, uff, grea decizie mai ales ca de la an la an tot apar modele noi si de aceea trebuie sa fim pe deplin multumite cand o cumparam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna,fetele! Cine se pregateste de nastere,pt cine scoatem majoretele?[bis] Aschiutza,tu sau cine e prima? Interesanta discutia despre masini de spalat,o sa retin ,eu am una de 8 ani,Privileg,e inca f buna si isi face treaba dar cine stie cit va mai fi buna... Noapte buna!!! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, bine te-ai reintord. Cred ca Mycya e prima, dar si noi suntem aproape de linia de sosire. De azi am intrat in saptamina 38 [:D] [pk]. Culmea, am reusit sa cumparam si caruciorul, si scaunul de masina ( Hartan Topline S si MaxiCosi) si am comadat si mobila [:D] (pe Neckermann, aici la magazinele de bebe aveau seturi numai de la 1000 euro in sus patut+comoda+dulapior). Da eu tot ma simt aproape de panica si nepregatita [alcool]. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nastere usoara fetele care va pregatiti de marele eveniment! Alina, ce mai faci ati intrat in vacanta? In concediu parca in august mergeti? Noi ne-am intors de o saptamana de la Bibione a fost super, suntem tare multumiti cred ca o sa mai mergem acolo, a fost tare frumos si intr-adevar este o statiune pentru familiile cu copii.Am vizitat si Venetia si Verona, tare frumos. Singura nemultumirire a fost legata de stau-rile de pe drum [bang]care au fost cateva la dus, la intors a fost mai bine, dar era teroare pe celalalt fir de dus, semn ca mergeau mult mai multi in concediu. Vacanta placuta celor care mergeti in urmatoarea perioada!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la noi! Christel, daca tu iti doresti un Miele, cumpara-l, indiferent de ce gandim noi restul. Daca ti-ai fi dorit un Bomann sau una de la Aldi pentru 1500 de euro, am fi incercat probabil toate sa-ti "bagam mintile in cap", dar e...Miele. E pur si simplu buna. Nu cred ca vrei fi multumita cu alta, oricat de mica ar fi problema sau va avea ceva ce nu-ti convine, vei gandi inconstient: la Miele n-ar fi fost asa! Si intr-adevar nu folosim toate programele, noi folosim cam 4 din ele. Noi cautam de zor o alta locuinta, vrem sa mergem in alt oras din cauza locurilor de munca. Cand ma gandesc cum va arata mutatul asta cu copil de 7 luni pe cap si fara ajutor....[bang][bang] Nastere usoara la cele de pe ultima suta de metri. Capul sus, moral si subconstientul face foarte mult! _________________ Don't feed the trolls!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunshine, in faza cu mutatul suntem noi [bang]. Si taaare m-am bombanit ca m-am mutat gravida in luna a 9-a, nu am putere nici de doi bani. Sper la tine sa fie mai usor chit cu bebe mic. Mutatul e treaba f scumpa, din ce regiune in ce regiune a Germaniei vreti sa va mutati? ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiutza: nu ne mutam departe, doar 100 km. Ramanem in Bayern. Si inca suntem in faza de cautat deva potrivit. E mai complicat. Dar imi fac ganduri deja de una alta, clar. Ca pe masura ce timpul trece si cautarile sunt mai intensive. Off, e greu. Deci tu esti pe ultima suta de metri la burtica...Sti deja ce o sa ai sau vrei sa afli de-abia la nastere? _________________ Don't feed the trolls!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...