Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (61)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Acum se poate cere si pt ca bunicii sau strabunicii sunt de cetatenia respectiva. Sotul meu poate sa ceara cetatenie germana pt ca bunica lui e nemtoaica 100%, prietena mea are cetatenie irlandeza desi nu a pus piciorul niciodata in Irlanda, pt simplul fapt ca strabunica ei e irlandeza. Adriana 34+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Buna fetele, Am intrat intamplator pe forumurile diasporei, da vad care ce mai povesteste, poate asa imi fac idee spre ce zona sa o apucam. Ne bate gandul (mai mult pe mine, recunosc), sa plecam din tara. Eu prefer Germania/Austria/Elvetia/Franta. Stiu ca sanse mari am in Canada (am si rude si joburile sunt ok pt emigrare: programator si sales engeneer). Dar, sotul meu are bunica in Germania, cu cetatenie. Ai idee cum poate el sa obtina cetatenia? Se face in Romania sua in Germania? Trebuie motivata intr-un fel obtinerea si cum (pt job)? Sau poate ma puteti indruma catre un site de unde sa aflu detaliile acestea. Daca obtine sotul cetatenie, obtin si eu si copiii? Va multumesc f mult si va doresc o zi placuta. Iriss [8**] mami de Yvonne [zana] si David [bum] [url="http://iriss27.blogspot.com/"]BLOG de mamica[/url][cit]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miriluta[flo] eu am stick, si acasa cu asta am internet.de 2 luni astept router-ul pentru wirless si deodata ce nu mia-a venit il folosesc pe acesta si merge f bine.de aia si vreau sa iau laptopul cu mine. eu nu am intrebat in spital daca este net.deci pana la urma nu cred ca ma vor crede[alcool] si il voi lua cu mine.m-as simti mai bine sa tin legatura cu ai mei asa mai de aproape. Bianca [gravi] 39fix [fetita] Andra Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycya a dat startul[:D]! Felicitari Mycya, si sa iti traiasca fetita! Iriss, din pacate nu stiu ce sa iti spun cu cetatenia, pt persoanele de origine germana existau anumite reguli si dovezi pt a obtine cetatenia rapid - intreaba cel mai bine la ambasada Germaniei, ei trebuie sa stie. Dar tinind cont ca suntem in EU, eu nu vad cetatenia ca fiind cel mai important in prima faza pt voi, ci sa aveti servici! Ca programator iti gasesti destul de usor, dar sales engineer nu am idee cu ce se maninca, asa ca nu pot sa iti spun. Sincer, eu as alege Canada, din mai multe motive (eh, dar situatia in Canada nu o cunosc decit din auzite de la niste rude, asa ca s-ar putea sa fie tot pomul laudat). ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Am si eu niste intrebari: vreau sa plec eu cu copii in tara, amandoi minori si cu pasapoarte romanesti. Am nevoie de procura facuta de tata cand intru in Ro? Ajunge daca este semnata doar de notar public sau trebe si apostila? Va multumesc mult Felicitari Mycyca!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycya,sa-ti traiasca fetita,sa creasca mare si sanatoasa!Rafacere rapida! Iris27,succes cu emigrarea,nu stiu cum mai sunt regulie insa din cite stiu eu,nu se mai cauta asa tare informaticieni ca in urma cu niste ani,e cam saturata piata. Aschiutza,tu urmezi la nascare?Tinem pumnii,sa ne zici cind pregatim majoretele [:)]. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor! Stie cineva daca as putea-o angaja pe prietena fratelui meu ca baby-sitter...si in ce conditii? Ceva cu 400 €? Fratele meu este angajat aici si are drept de munca permanent. Fata a terminat facultatea si vrea sa vina sa stea cu el...germana nu vorbeste. Aschiutza, am vazut ca esti insarcinata. Nastere usoara iti doresc si un bebe perfect. Alina, am citit mai in urma ca ai luat un buggy Chicco. Esti multumita de el? Se lasa spatarul pe spate la 180 de grade? Eu oscilez intre Chicco si Maclaren. ------------------------ Dana, mami fericita de [copil] David (2 noiembrie 2009) [url="http://ro.fotoalbum.eu/adridana"]Albume foto[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,da,sa stii ca sunt multumita de Chicco,Lite Way avem noi. Il manevrez usor,se lasa pe spate bine,pina acum e f ok.Inca nu am fost cu el in concediu sa il folosesc f mult dar zic eu,suficient sa-mi dau seama [:D]. Christel,nu ne-ai mai zis,cum ai rezolvat cu antena? Noapte buna! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycyca felicitari pt. bebe! Ioanaca sa intri cu copii in Ro nu ai nevoie de procura, nu te intreaba nimeni de ea, problema e cand vrei sa pleci, atunci iti trebuie. Eu nu stiu ce fel de procura ai nevoie ca n-am fost niciodata singura plecata cu Vladut dar presupun ca cea facuta la Consulat ar fi ideala sau la notar si apoi tradusa in romaneste. Poate iti da cineva care s-a aflat in situatia asta un raspuns mai concret. Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycyca felicitari pt. bebe! Alina, sa-tzi traiasca bb Stefan, sa creasca mare si sanatos si sa va aduca numai bucurii! Itzi vine sa crezi ca a trecut deja 1 an?[:I] Puiu, pt a iesi din Ro itzi trebuie procura data de sot, cum ca e de acord sa calatoresti singura cu copii. Daca aceasta procura vrei sa o folosesti de mai multe ori intr-un an, atunci sa ai grija sa itzi faci cite o copie pt fiecare copil (ei la control pasapoarte opresc copia pe care noteaza datele de pasaport ale copilului). Unde sa faci procura, incerc sa aflu azi, si revin cu un alt mesaj. Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...