Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (61)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
Yasmine nu am vrut sa intep, a fost pur si simplu o gluma. Alina Eu am venit aici acum 5 ani si m-am apucat imediat de invatat germana. La un an am dat DaF si am luat 18 puncte. Si copiii mei au mers imediat la gradinita si vorbesc fluent germana. Si nici eu nu concep sa traiesc intr-o tara si sa nu invat limba. Cat despre diplome stiu cum sta treaba pt ca sotul meu e inginer si nu a avut nici o problema in recunoastere. Eu sunt jurist si mi se recunoaste facultatea, trebuie insa sa dau examen prin care sa dovedesc cunoasterea legislatiei germane, deci nu e dracu' asa de negru. Remarca mea doar o gluma legata de unele ''preconceptii'' pe care eu personal le-am intalnit in DE de la oameni care aveau o pregatire inferioara mie si erau frustrati ca eu ocup o pozitie pe care ''nu o meritam''. Am si spus de altfel ca nebuni din astia sunt pe toate drumurile nu numai in DE. Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
[flo] cu scuzele de rigoare. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu e vorba ca sa nu cunosti limba tarii in care locuiesti. Asa e normal. Eu am invatat limba Olandeza intr-un an si dupa aceea imediat am avut si un job. Ma refer la faptul ca pana inveti limba tarii trebuie sa fii ajutat cat de cat si mai ales de institutiile de stat de care ai nevoie pana te ridici. Chiar nu stiu cum se descurca strainii care nu stiu o boaba germana si nici alta limba care seamana cu ea. Cand se duc la serviciile pt straini si bratele de munca cum se descurca? Mi se pare totusi o chestie de "gazda buna" din partea tarii gazda pt cei nou-veniti. Si usureaza multe situatii. Eu ma rugam de Olandezi sa vorbeasca cu mine Olandeza la un moment dat, sa nu ma mai ia cu Engleza. Nici eu nu mai vorbesc Engleza pe care o vorbeam acum 20 de ani. Se duce daca nu o exersezi, dar cat de cat sa ma descurc o mai vorbesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona cand am venit in DE, nici macar nu distingeam cuvintele intr-o fraza atunci cand ma uitam la TV[:-)))]...noroc cu engleza. Dar tu chiar nu ai de ce sa iti faci probleme..eu lucrez si cu olandezi si reusesc cat de cat sa descifrez unele texte (de inteles mai greu dar tot inteleg cate ceva). O sa inveti germana rapid. Iar nenea din Kongo...habar nu am cum se descurca. Arabii si turciidin Hamburg nu au probleme lingvistice cu autoritatile, pt ca cel putin 50% din Beamteri sunt turci sau arabi [:D] Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
Ramona cand am venit in DE, nici macar nu distingeam cuvintele intr-o fraza atunci cand ma uitam la TV[:-)))]...noroc cu engleza. Dar tu chiar nu ai de ce sa iti faci probleme..eu lucrez si cu olandezi si reusesc cat de cat sa descifrez unele texte (de inteles mai greu dar tot inteleg cate ceva). O sa inveti germana rapid. Iar nenea din Kongo...habar nu am cum se descurca. Arabii si turciidin Hamburg nu au probleme lingvistice cu autoritatile, pt ca cel putin 50% din Beamteri sunt turci sau arabi [:D] Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Asa-i si in Olanda. La primarie gasesti anunturi publice in limba Olandeza, Turca, Araba si parca..Poloneza.... De invatat limba o voi invata sigur...timp sa am....[:I] Mi-am propus sa o invat numai pt a-l putea intelege pe Diter sau cum il cheama pe tipul de la Deutsland sucht ein Superstar[:D] Am ras de m-am spart.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, sa ma amestec si eu un pic in treaba cu limba la birourile pt straini. Din cite am inteles sunt obligati sa vorbeasca cu tine numai in germana, pt a nu iti da informatii gresite intr-o limba pe care nu o stapinesc ei perfect. Limbajul birocratic germana e de toata durerea [:D]. Iar cei care nu stiu limba germana au dreptul sa vina cu un traducator (nu trebuie sa fie oficial) care semneaza o foaie ca a tradus si a explicat acestei persoane ce semneaza. Stiu ca e asa in Niedersachsen,pt ca am ajutat pina acum doua persoane si am semnat pt asta [:D]. In plus in Sachsen si Niedesachsen formularele sunt in mai multe limbi, inclusiv turca si rusa. Recunoasterea diplomelor de profesori de liceu depinde f mult de landul in care esti si ce penurie de profesori are. Cind am incercat eu , nu au vrut sa mi-o recunoasca (dar nici eu nu m-am stresat atuncea prea tare), pur si simplu diploma de Lehramt e foarte diferita de sistemul de diplome din Romania. Eu sunt fericita ca ne recunoaste bac-ul romanesc absolut fara probleme, saracii rusi au probleme majore pt ca nu le e bacul recunoscut si implicit diplomele urmatoare - cred ca singura sansa pt ei e sa faca un doctorat care sa le faca inutila recunoasterea diplomelor anterioare. Asta din experienta mea,nu am dat piept cu birocratia din orice land [:D]. Diploma mea de licentiat + master in chimie romaneasca mi-au "echivalat-o" usor cu "Diplom-ul" lor si mi-au dat dreptul imediat la doctorat, fara alte examene (pe care de ex cineva din Cehia a trebuit sa le dea). ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiuta Mersi de explicatie! Da, si in Olanda in ceea ce priveste fiscul tot asa procedeaza, numai in Olandeza tot din aceleasi motive. La serviciile de straini in schimb se practica Engleza. Eu deocamdata nu am nevoie de echivalare de diploma. Pt a-mi putea exersa meseria mea veche aici, ar trebui sa stiu la perfectie Germana plus sa cunosc foarte bine dreptul muncii Germane. Eu am facut Management Consulting si HRM in Olanda la nivel de Bachelor. Pt asta am invatat dreptul muncii Olandez..care nu-mi foloseste aici....Acum ma reprofilez...asta pt ca un job in meseria mea nu se gaseste part-time si am "iesit"cam de mult din domeniu. Si nu mai vreau sa lucrez full-time.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Miriluta![flo] Eu am zis la inceputul cm ca tin cu Spania si Argentina dar Spania m-a dezamagit rau cum a jucat primele meciuri,chiar si cel de simbata a fost chinuit si cu mult noroc insa azi nemtii au jucat prea prudent,a lipsit(nemotivat a primit cartonasul galben...asta e alta poveste)Thomas Müller care da tonus si prospetime echipei.In fine,e bine si pe locul 3,sper [:D]. Acum o sa tin cu Olanda,imi place mult cum joaca Arjen Robben [bis]. Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am stricat de ras aseara, pana sa dea spaniolii gol, urlau vuvuzelele prin vecini...dupa ce au dat gol, doar englezii care stau cateva case mai incolo urlau de bucurie[:D]. Imi pare rau pt nemti insa spaniolii au fost super aseara. Alina nu stiu cum au jucat in celelalte meciuri dat seara au fost buni. Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
M-am stricat de ras aseara, pana sa dea spaniolii gol, urlau vuvuzelele prin vecini...dupa ce au dat gol, doar englezii care stau cateva case mai incolo urlau de bucurie[:D]. Imi pare rau pt nemti insa spaniolii au fost super aseara. Alina nu stiu cum au jucat in celelalte meciuri dat seara au fost buni. Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Miriluta,pina aseara au fost cum au fost,norocosi mai mult [:D].In primul meci i-a batut echipa Elvetiei care numai buna nu e [:D]. Da,aseara au fost mai buni.Insa tin cu Olanda,imi plac olandezii de la Bayern München [:D] si ii cred mai indreptatiti sa cistige,au jucat mai bine pina acum,au scos Brazilia [bis]. Editez ca vreau sa zic ca mi-as dori si eu sa tin cu echipa Romaniei,sa fie si ei pe undeva,macar la nivel de grupe insa cred ca asta e un vis irealizabil pt multi ani de-acum incolo la ce echipa avem... Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...