Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (61)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta
salutare aschiutza! ai disparut ceva timp! ma intrebam cum iti mai merge, crezusem ca ai nascut deja. Si tie si Pantherei[:D] va urez nastere usoara! Eu mai am "de tras" pana in octombrie. Diferenta dintre PDA si spinala, din ce am inteles eu, e ca la PDA ti se introduce un cateter (un tubusor f.fin), pe cand la spinala e vorba de o injectie. In cazul doi efectul anestezicului e rapid, insa daca trece...asta e. Pe cand la PDA primesti doze de anestezic in continuare. Daca gresesc, astept lamuriri. Pe mine ma bate gandul sa nasc in apa (macar sa incerc)...baiul e insa ca in acest caz nu se face anestezie (risc de infectie), deci e distractiv [:D]. Cunosc o pozitie in yoga care ajuta copilul sa se intoarca in burtica (cel putin asa mi s-a explicat). Caut un link cu descrierea ei si il trimit! [pup]
anestezie spinala se face numai la cezariana, nu si pt nasterea naturala... eu am avut parte de amandoua tipurile de anestezie (PDA si spinala) cu cativa ani in urma la operatii pe femur... nu m-au lasat sa ridic capul de pe perna cateva ore dupa operatie si nu am ramas cu nici un fel de dureri de cap... la nasterea in apa nu primesti nici un fel de calmante, doar muzica de relaxare si aromoterapie [:D] dar ai vazut o cada de nastere in apa? sincer mie mi se pare prea mica sa ma simt bine in ea, cred ca odata intrata in cada as striga la ei sa ma scoata afara [:D] [gravi]23+ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da Panseluta, la epidurala anestezicul curge in continuu, se baga acul cu un furtunel in spatiul epidural si apoi se scoate acul dar tubul ramane. Apoi restul tubului e lipit de corp sa nu iasa afara sau sa se miste. Si se tot pompeaza anestezic la diferite intervale. La mine nu a prins la inceput dar sotul i-a spus anestezistei sa imi faca un cocktail puternic si nu am mai avut treaba. Acum insa nu cred ca am norocul epiduralei daca dr nemti nici nu vor sa ma lase sa aleg daca vreau sau nu... Mai are cineva trombocite scazute? Adriana 32+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
Simina eu l-am nascut pe Henrik in apa...a fost foarte bine. Atat de bine ca la 4 ore dupa ce am nascut, am plecta acasa. Durerile au fost puternice insa travaliul a fost scurt (contractiile au inceput la 01:30, durerile pe la 03:15 si am nascut la 05:27 - piece of cake[:D] ). Am urmarit foarte atenta indicatiile moasei si totul a mers snur. Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
chiar vorbeam cu Hebamme saptamanile astea despre nastere in apa si imi spunea sa incerc daca vreau, dar strict cazul ei, care e o impatimita a balacelilor, cand a intrat in cada de nasteri nu si-a gasit deloc locul si a vrut afara... nu poti sa stii ce-ti place, pana nu incerci [:)] esti o fericita la ce nastere ai avut parte [pk] [gravi]23+ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui celesta chiar vorbeam cu Hebamme saptamanile astea despre nastere in apa si imi spunea sa incerc daca vreau, dar strict cazul ei, care e o impatimita a balacelilor, cand a intrat in cada de nasteri nu si-a gasit deloc locul si a vrut afara... nu poti sa stii ce-ti place, pana nu incerci [:)] esti o fericita la ce nastere ai avut parte[pk] [gravi]23+ [fetita]
Mey, la prima nastere, am nascut in Bucuresti, dupa 14 ore de travaliu[bang]..meritam si eu o nastere usoara[:D]. La nasterea in apa, tocmai asta mi-a placut, faptul ca am putut sa ma intorc pe toate partile. Plus ca am primit niste pastilute mici homeopatice, ulei de lavanda in apa, lumina difuza verde si muzica in surdina..m-au ajutat sa ma relaxez si sa ma pot concentra sa fac ce zicea moasa. Daca prin absurd as mai ramane gravida, as naste tot in apa, insa nu as mai pleca ca nebuna imediat din spital. Nu am avut probleme insa puteam sa mai fi stat vreo 2-3 zile sa ma relaxez[:D] Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta Mey, la prima nastere, am nascut in Bucuresti, dupa 14 ore de travaliu[bang]..meritam si eu o nastere usoara[:D]. La nasterea in apa, tocmai asta mi-a placut, faptul ca am putut sa ma intorc pe toate partile. Plus ca am primit niste pastilute mici homeopatice, ulei de lavanda in apa, lumina difuza verde si muzica in surdina..m-au ajutat sa ma relaxez si sa ma pot concentra sa fac ce zicea moasa. Daca prin absurd as mai ramane gravida, as naste tot in apa, insa nu as mai pleca ca nebuna imediat din spital. Nu am avut probleme insa puteam sa mai fi stat vreo 2-3 zile sa ma relaxez[:D] Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Fireste ca meritai o nastere usoara [pup] ca doar nu merita cineva sa se chinuie la nastere [:D] [gravi]23+ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi la spital au cada, dar e micutza, Celesta ai dreptate. Poate la a doua nastere voi alege asta ca metoda, dar acum sunt prea nesigura pe mine. Problema cu PDA este ca pe urma esti cam fixata in ce pozitie nasti, daca am inteles bine. E cineva pe aici care sa fii nascuta in alta pozitie decit cea clasica (cu sau fara PDA)? La cursul de nastere cel mai bine m-am simtit in Vierfüßlerstand. Cred ca si pe scaunul ala special de nastere ma simt mai bine decit in pozitia clasica. Cind am incercat-o pe cea clasica nu am gasit de unde sa iau putere sa imping... Mirilutza, nu as accepta eu nici o anestezie, dar nu prea e dupa mine daca va fii cezariana de urgenta. Dar la PDA pot sa ma hotaresc si acu si chiar in timpul travaliului, avantajul e daca ma hotaresc de pe acuma vor avea anestezistul pe pozitii. Cred ca voi spune acuma da si ma voi hotarii int impul travaliului daca suport durerea. La noi la spital cica fac si alte medicamente inpotriva durerii, dar care te lasa un pic cu mintea incetosata (iar eu urasc starea asta). Joia viitoare sunt mai desteapta si va spun ce aflu. Adriana, eu nici macar nu am habar daca mi-am masurat trombocitele in timpul sarcinii. Sunt cam aeriana, stiu, dar deja iau un pumn de medicamente si ma stresez pt fiecare in parte (fier, iod, hormoni de tiroida, inca ceva pt acizi biliari), asa ca nu vreau sa stiu mai multe [:D]. Banuiesc ca le masoara inca o data direct inainte de a-ti face PDA, am inteles ca iti face o analiza la singe. Panselutza, am disparut ca ne-am mutat (asa mi-a trebuit!). Sotul lucreaza in alt oras si eu ce mi-am zis, hai sa ma mut inainte de nastere. Acu stau cu toate cartoanele in drum, ca pic in nas daca ridic mai mult de doua carti [bang]. Sotul a impachetat cum s-a priceput, dar e tot o alandala, a impachetat si ce ar fii trebuit aruncat [:D]. Asa ca stau cu fiecare lucrusor pe ginduri unde sa il pun si nu am nici un spor. Nu am inca mobila pt bebe, nu am carucior sau scaun pt masina, nici macar bagajul pt clinica nu il am in intregime facut. Vroiam sa iesim simbata sa le comandam si bineinteles ca mi-a fost rau. Si eu am niste picioare oribil de umflate si dureroase, arata ca la madam Shrek, nu mai incap decit intr-o singura pereche de sandale. Oricum nu am curaj sa ies pe caldura asta decit dupa 10 seara. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La prima nastere si mie imi tremurau chilotii tare. Aschiuta si mie mi se pare pozitia lungit pe spate cea mai incomoda pt nastere[pup] Si adevarul e ca si dupa pastilutele alea homeopatice pe care mi le-a dat moasa, am fost cam high...radeam ca proasta si aveam senzatia ca sunt intr-un cub rotitor (senzatie ciudata dar placuta[hippi]). Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miriluta, super, n-am stiut! Atunci imi poti da poate mai multe detalii? eventual pe PM, daca fetele aici gasesc ca info e neinteresanta..? Ce nu am inteles eu inca e chestia cu baia de relaxare. E acelasi lucru cu nasterea in apa? de fapt cand te baga in apa? ca nu-mi pot imagina ca as sta N ore in apa...banuiesc ca m-as ofili complet. Si e edevarat ca tb sa spui dinainte (la Terminbesprechungul din spital, la depunerea actelor)ce si cum preferi? Am inteles deja ca la nastere probezi diferite pozitii, insa cu apa, respectiv PDAul, cica tb sa te hotarasti dinainte. Poate am inteles eu gresit. Saptamana viit. merg la doua Infoabende, in august incep Geburtsvorb.kurs...pana atunci, mai bat campii.Miri, in ce spital ai nascut? Feed-back? Eu oscilez intre UKE si AK-Altona. Pozitia culcat la nastere e intr-adevar nu prea "fericita". O pozitie foarte buna - spune instructoarea de Yoga - e cea in care stai pe vine cu genunchii departati. In felul asta departezi mult oasele bazinului si "creezi" exact "partia"[:D] pt bebe.Cica asa nasc africancele.Asta nu inseamna desigur ca e si cea mai potrivita pt toate. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Panselutza, la noi la spital trebuie sa spui inainte ca vrei sa nasti in apa: nu pt toata lumea e potrivita si nu stiu ce analiza iti fac sau iti trebuie. In plus trebuie sa stie ca sa pregateasca apa cind apari tu si sa te repartizeze in sala de nasteri cu cada (la noi au doar o singura sala cu cada pt nastere). La noi sunt doua cazi: una speciala pt nasteri si una absolut normala pt primele faze ale nasterii, in care intrii ca sa te relaxezi. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...