Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (61)


Recommended Posts

Miri & Lili, multzumesc mult de raspunsuri. am gasit Vicotrat, ca in ultimul link al lu Lili. Astept reteta din ro. Lili, pan la urma v-ati mutat in state. poate ai mai mult timp sa ne pove si noua despre acomodarea de acolo.. Gravidutzelor, sa va bucurati de perioada ramasa ca mult o sa ii duceti dorul. Asa e la primul, dar la nr 2 chiar traiesti din plin perioada asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Didi, ii spuneam ieri sotului, daca ramane vremea asa, la 20 de grade, mai pot duce sarcina inca 9 luni :). Inafara de caldura care ma omoara cu zile ma simt excelet, zvelta ca o gazela :))) Adriana 33+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex
Miri & Lili, multzumesc mult de raspunsuri. am gasit Vicotrat, ca in ultimul link al lu Lili. Astept reteta din ro. Lili, pan la urma v-ati mutat in state. poate ai mai mult timp sa ne pove si noua despre acomodarea de acolo.. Gravidutzelor, sa va bucurati de perioada ramasa ca mult o sa ii duceti dorul. Asa e la primul, dar la nr 2 chiar traiesti din plin perioada asta.
Buna , Intre timp ne-am mutat in America , mai exact in Greer ,South Carolina. Suntem intr-o zona cu foarte multi nemti. Sotul la munca vorbeste cam 90 % din timp germana. In echipa lui sunt toti bavarezi . Colegii lui chiar spun ca au trebuit sa vina in america pentru a avea un coleg schwab. Ei spun stim ca tu esti de fapt din Romania , dar pentru noi vii din BW pentru ca ai locuit acolo in ultimul timp. Despre acomodare pot spune ca ne-am acomodat f bine. Oamenii aici sunt super amabili si reusesti sa te imprietenesti f repede cu ei. Dar noi nu am avut probleme cu acomodarea nici in Germania. SI acolo am avut si avem inca multi prieteni. E adevarat ca ne lipsesc unele lucruri din DE , de exemplu la sfarsitul lunii iulie organizam mereu cu prietenii Sommerfest-ul in Kleinbottwar. Era superb. Insa anul asta vom lipsi. Insa ne-au promis pietenii ca anul viitor vor venii toti la noi aici si vom orgfaniza aici Sommerfest-ul. De fapt si in august anul asta ne vor vizita unii din ei. Pana acum singura diferenta este ca aici stresul este mult mai mic decat in DE. Dupa ce vine de la munca sotul mai are chef sa facem o iesire , sa mergem la piscina , la un concert , la o plimbare in parc. In De nu exista asa ceva. O alta diferenta ar mai fii valoare banilor. Aici reusesti ca economisesti mult mai multi bani decat in DE. Pe o pozitie similara cu cea din De aici reusesti sa realizezi mult mai multe. Cam asta ar fi experienta noastra dupa sase luni de America. Sper ca nu am plictisit pe nimeni cu povestea mea. lili_ka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am fost si eu un timp cititoare la forumul de diaspora si m-am gandit pana la urma sa ma prezint si eu. Am un baietel de 7 luni acuma, nascut aici, si sunt venita de aproape 7 ani in Germania, in apopiere de Nürnberg. Jr s-a nascut spontan si fara probleme. Pentru fetele care se pregatesc sa nasca, si ar fi mai interesate de PDA am un link super : http://www.afs-stillen.de/front_content.php?idart=450 , care va arata si reversul medaliei. _________________ Don't feed the trolls!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor....mi-am facut si eu aparitia[:I] am nevoie de ajutorul vostru care ma poate ajuta....o prietena care sta in Germania mia spus ca dupa nastere pot lua Elterngeld...parca asa se numeste[alcool],si mia spus sa ma duc la primarie sa cer o cerere pe care sa o completez dar asta inainte de nastere ca sa pot beneficia de bani pe langa alocatia copilului care nici pentru aia nu stiu ce anume trebuie sa fac sa o primesc. eu cum nu stiu sa vb germana tot am asteptat sa gasesc pe cineva sa mearga cu mine ca poate daca ma aude aia ca vb engleza poate nu imi da nimic ca zice ca sunt de alta natie.am vazut ca pe prima pagina sunt informatii de asa ceva dar nu inteleg limba si habar nu am.daca poate sa imi explice cineva in mare ce anume trebuie sa fac sa nu ma trezesc ca nasc si nu mai pot face nimic dupa.[pup]va multumesc mult Bianca [gravi] 37 + [fetita] Andra Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycya eu am primit formularele de la spital inainte de a pleca. Actele se pot depunde din cate stiu eu doar dupa nasterea copilului. Cu prea multe info nu te pot ajuta, nu-mi mai amintesc, sotul s-a ocupat de tot, intr-o zi stiu ca a depus tot ce trebuia. Pentru Kindergeld parca la Jugendamt se depun...iar Elterngeld daca n-ai muncit inainte primesti suma minima, 300 de euro, 1 an de zile iar daca doreste sa ia si tatal concediu inca 2 luni, va primi 67% din salariu. Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mycya
buna fetelor....mi-am facut si eu aparitia[:I] am nevoie de ajutorul vostru care ma poate ajuta....o prietena care sta in Germania mia spus ca dupa nastere pot lua Elterngeld...parca asa se numeste[alcool],si mia spus sa ma duc la primarie sa cer o cerere pe care sa o completez dar asta inainte de nastere ca sa pot beneficia de bani pe langa alocatia copilului care nici pentru aia nu stiu ce anume trebuie sa fac sa o primesc. eu cum nu stiu sa vb germana tot am asteptat sa gasesc pe cineva sa mearga cu mine ca poate daca ma aude aia ca vb engleza poate nu imi da nimic ca zice ca sunt de alta natie.am vazut ca pe prima pagina sunt informatii de asa ceva dar nu inteleg limba si habar nu am.daca poate sa imi explice cineva in mare ce anume trebuie sa fac sa nu ma trezesc ca nasc si nu mai pot face nimic dupa.[pup]va multumesc mult Bianca [gravi] 37 + [fetita] Andra Maria
In primul rand dupa nastere iti trebuie certificatul de nastere al copilului, care se obtine in 4 ex, 1 original mic, plus 3 "Bescheinigung": 1 pt Kindergeld= Alocatie, 1 pt Elterngeld=Banii pt parinti, 1 pt biserica. Se obtine pe baza Geburtsbescheinigung de la Klinik, Personalausweis, Heiratsurkunde, la cei casatoriti! La cei necasatoriti: Personalausweis= Buletin, Geburtsurkunde= Certificat de nastere al mamei, Vaterschaftsannerkennung=Paternitatea, in caz ca este. Unele clinici rezolva ei actele astea, nu toate! Pentru Elterngeld poti obtine formularul de la Gesundheitsamt/ Schwangeschafstberatungstelle de la tine de la Landratsamt. De la astia obtii toate informatiile necesare, inkl. cum se colculeaza Elterngeld, cine are dreptul samd. Formularul se depune in Bayern la Zentrum Bayern für Familie und Soziales, de la Regierungsbezirk-ul tau. Poti sa cauti si in internet de cine apartii. Se semneaza de amandoi parintii, se dau hartiile care se cer in el + Certficatul de nastere in original pt Elterngeld. Kindergeld se poate obtine retroactiv 3 luni, primele 2 se compenseaza prin perioada de Muteschutz. Pentru KIndergeld te adresezi la Arbeitsamt-ul de la tine din oras care iti da si adresa la ce Familienkasse trebuie depus. Pe langa formular se depune Certficatul de nastere in original pt Kindergeld. Nu te lasa cu completatul dupa nastere a actelor, barbatii nu sunt multi-tasking, mai ales in conditii de stress! Pregateste-le dinainte ca sunt destule, si mai ales ca nu vorbesti limba te deruteaza! Le poti intr-adevar depune de-abia dupa aceia, dar e ceva de lucru si umblat, si nu v-a avea nimeni timp si chef de ele. EU am facut tenculetze din ele, cu "coperta" la fiecare de ce exact am nevoie, unde se depun, nr de telefon, ce acte mai am nevoie la dosarul din"teancul" respectiv. In felul asta, la majoritatea dintre acte iti va lipsi numai data nasterii, numele copilului, unde este angemeldet si unde s-a nascut. Actele sa le trimiti pe posta prin Anschreiben cu semnatura la primire (nu ca le-a aruncat postasul la ei in posta), la mine s-au "pierdut" pe drum...... Sper ca te-am ajutat cu ceva, in caz de nelamuriri, intreaba-ma! Ralu _________________ Don't feed the trolls!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc f mult pentru raspunsuri[pup].eu deja am primit un ajutor de bani de la Gesundheitsamt (cer scuze daca nu am scris bine[:I]) si acolo mi sa mai spus ca dupa nastere voi mai primi ceva,presupun ca vorbea de Elterngeld ca spuneati ca de acolo as lua formularul.am sa ma duc saptamana asta sa intreb doamna de acolo daca de asa ceva vorbea ca sa nu las pentru dupa nastere. nu stiam ca si sotul isi poate lua concediu 2 luni cu plata a 67% din salar.aceste 2 luni trebuiesc sa fie exact dupa ce nasc sau pot fi si dupa ma refer septembrie,octombrie?si banii pe concediu (ca eu habar nu am[alcool]) ii primeste de la serviciu sau de la stat?? pentru ca el lucreaza in restaurant si aici isi fac legea astia cum vor,adica nici macar concediu cu plata nu au si de ceva sa stim si noi daca are dreptul sa isi ia. inca o intrebare am la voi[:I] sotul meu are acte facute de patronul unde lucreaza,deci are drept de munca numai acolo nu??cum ar putea sa faca sa obtina drept de munca sa isi poata cauta de lucru in alta parte? multumesc inca o data de raspuns[pup][pup][pup] Bianca [gravi] 37 + [fetita] Andra Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycya, ce ai primit tu nu cred sa fie Elterngeld, asta primesti numai dupa nasterea copilului. Sotul tau poate sa isi ia cele doua luni in timpul primului an al copilului, daca am inteles eu bine. Statul plateste. Dar, sunt firme care nu sunt incintate sa le plece un angajat in acest timp. Teoretic, sotul tau trebuie sa depuna o declaratie la seful sau, cu 7 saptamin inainte de a lua aceasta perioada. Cu 8 saptamini inainte de a lua Elternzeit si pt acea perioada de Elternzeit nu poate fii dat afara de la serviciu. Dar pe perioade de inainte si dupa, nu are aceasta siguranta. Sotul meu a depus deja cererea, dar la el la firma sunt multi care isi iau Elternzeit si nu are probleme. Pentru a beneficia de acesti bani, trebuie sa fie doua luni, cind anume le ia, e egal. Sotul meu isi ia cu 40% servici, ca sa ramina in anumite proiecte. Cu dreptul de lucru nu mai stiu cum e, mai ales de cind Romania a intrat in EU. Pe vremuri depindea de citi ani erai deja in Germania, citi ani ai lucrat cu carte de munca aici (Lohnsteuerkate) si ce fel de viza aveai. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mycya
Multumesc f mult pentru raspunsuri[pup].eu deja am primit un ajutor de bani de la Gesundheitsamt (cer scuze daca nu am scris bine[:I]) si acolo mi sa mai spus ca dupa nastere voi mai primi ceva,presupun ca vorbea de Elterngeld ca spuneati ca de acolo as lua formularul.am sa ma duc saptamana asta sa intreb doamna de acolo daca de asa ceva vorbea ca sa nu las pentru dupa nastere. nu stiam ca si sotul isi poate lua concediu 2 luni cu plata a 67% din salar.aceste 2 luni trebuiesc sa fie exact dupa ce nasc sau pot fi si dupa ma refer septembrie,octombrie?si banii pe concediu (ca eu habar nu am[alcool]) ii primeste de la serviciu sau de la stat?? pentru ca el lucreaza in restaurant si aici isi fac legea astia cum vor,adica nici macar concediu cu plata nu au si de ceva sa stim si noi daca are dreptul sa isi ia. inca o intrebare am la voi[:I] sotul meu are acte facute de patronul unde lucreaza,deci are drept de munca numai acolo nu??cum ar putea sa faca sa obtina drept de munca sa isi poata cauta de lucru in alta parte? multumesc inca o data de raspuns[pup][pup][pup] Bianca [gravi] 37 + [fetita] Andra Maria
Mycya, tu ai lucrat aici 10 luni inainte de "termenul de nastere"? Daca da, ai dreptul la acei 67 % din salar. Cred ca faci niste confuzii. 6 saptamani inainte de termen si 8 saptamani dupa,la sarcinile normale de 1 copil, esti in acel numit "Mutterschutz". In timpul asta angajatele primesc 13€ /zi de la Casa de aigurari, si diferenta pana la salar o plateste angajatorul. Dupa aceasta perioada intri in Elternzeit, care este de 10luni dupa cele 2 luni de la nastere. Oficial nu se calculeaza asa, ci se zice ca are 12 luni, care se compenseaza prin cele 2 luni de Mutterschutz dupa nastere. O harababura, prin care de fapt mamicile care cer 1 an de zile sa stea acasa, se trezesc ca exact de prima zi de nastere a copilului trebuie sa se intoarca la lucru. In fine, nu asta era tema. Acest ELterngeld sunt cei 67% din salar. Daca cealalata jumate cere sa stea acasa si el un timp cu copilul, sunt aceste minim 2 luni care se adauga la perioada. Atat tu cat si sotul inainte si dupa Elternzeit nu puteti fi dati afara decat in conditii deosebite, iar la intoarcere trebuie sa vi se garanteze UN loc de munca, nu LOCUL de munca in firma. Daca nu ai lucrat inainte de termen, deci arbeitslos sau social, acesti 13euro pe zi cred ca se platesc de Gesundheitamt/Soozial, nu stiu exact. Apoi pt Elternzeit primesti timp de aceste 10 luni ca. 300 euro /luna, este un minim care primeste oricine. Suma iara nu o stiu exacta, respectiv de la cine se primeste ca nu e cazul meu. De asta ti-am zis sa mergi la Schwangerschaftsberatungstelle, pentru ca ei iti zic exact ce , cat , si de unde se primeste, iti dau chiar lista de acte necesare si formularele. Dreptul de munca cum ii zici tu se imparte in doua chestii: 1. Freizügigkeitsbescheinigung care se obtine de la Landratsamt/Ausländeramt, si reprezinta faptul ca tu poti sta oriunde si oricat pe teritoriul DE, si 2. Arbeitserlaubnis, care se obtine de la Arbeitsamt. Teoretic ajunge si numai prima pentru a avea de lucru, eu de siguranta mi-am facut amandoua. NU mai este valabila povestea pe teritoriul UE ca esti dependent de locul de munca prin care ai venit! ERa valabil inainte de a intra ROmania in UE. In momentul in care ai hartiile astea doua in buzunar poti face orice. Si tu le poti obtine, nu pentru ca esti sotia, ci pentru ca esti cetatean UE! _________________ Don't feed the trolls!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...