Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Juniori de iunie-Iulie 2003 (9)


Recommended Posts

Mersi mult pentru urari, La multi ani sarbatoritilor!! Am citit, voi ati scris insa nu mai stiu care cui sa-i raspund - acum ma delectez cu pozele Marttei - mereu mi-ai facut pofta de vazut locuri noi! Si noi am fost la oftalmolog, la controlul de 6 ani si am primit aceiasi recomandare ca Dana - sa revenim prin oct-noi in clasa 1 pentru ca atunci se poate declansa o eventuala problema de vedere. legat de dilema legata de locul de munca, schimbarea apartamentului etc etc subscriu, mereu aceleasi dileme oricum. acum ar trebui sa ma simt oarecum linistita pt ca am luat titularizarea in invatamant, mai am un pic de tras pana in septembrie cand aflu sigur daca e pe placul meu postul insa sper si visez cu ochii deschisi la cele 16 ore/sapt plus vacantele de rigoare. simt ca am obosit f mult si imi doresc mai mult timp pt copii. in privinta problemelor comportamentale - cum va mai spuneam despre cea mare ca suspectez una-alta. am luat fisa de la gradi sa o mut la alta gradi peste vara am citit acolo cu rosu de la ultimul control medical - tulburare hiperkinetica si de comportament si am simtit ca innebunesc, in ideea in care fisa respectiva va ajunge la scoala, in caracterizarea data invatatoarei. si va avea patalama pusa etc etc..asa ca am dus-o intr-un final la o evaluare,. vineri iau rezultatele complete - copilul nu e clar hiperkinetic, asta mi s-a spus de la inceput - are insa o problema cu mentinerea atentiei si aici urmeaza sa discutam strategii si pe partea comportamentala am inceput eu de vreun an de zile sa aplic cateva metode care functioneaza. daca intereseaza pe cineva scriu aici: este absolut musai sa salute cand mergem undeva (pur si simplu de fiecare data ii spun eu: buna ziua, la revedere, ii atrag atentia sa foloseasca dvs, imi dati ..cand sunt persoane mai in varsta). apoi cand nu vrea sa manance felul 2 spre ex in schimb vrea desert ii spun ceva de genul - din moment ce mai poti desert inseamna ca mai ai loc si pt felul 2, insa tu alegi - termini ce ai in farfurie si primesti si desert sau nu termini si inseamna ca te-ai saturat de tot :P. ceva gen 2 alternative dar e alegerea ei. cand vorbeste urat sau o loveste pe sora-sa (big problem) aici iarasi avem o interdictie clara - nu vorbim urat si nu lovim alte persoane. in caz contrar primeste pedepse gen time out + scuzele de rigoare; anumite privilegii ii sunt luate (gen jocuri la calculator). regulile stricte sunt chiar putine, cele de baza. restul se desfasoara la modul - ai putea sa faci cum zici tu (sa nu mananci) sau sa iei portia asta (portiile la noi sunt f mici, strictul necesar, mai bine mai cere) insa daca nu mananci uite nici eu nu cred ca am chef sa iesim in parc cu rolele... a fost si este inca o perioada de revolta impotriva acestui sistem versus haosul de dinainte insa vad ca Taisia deja si l-a interiorizat pt ca il aplica cu sora-sa (noi nu mai putem de ras cand o vedem cum face...) ma duc ca vine ora de masa....:D cornelia, apropo de concediu, eu recomand Duni in blg, linistit, ne-a placut mult. pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui floric_ea
Mersi mult pentru urari, La multi ani sarbatoritilor!! Am citit ce ati scris insa nu mai stiu care cui sa-i raspund - acum ma delectez cu pozele Marttei - mereu mi-ai facut pofta de vazut locuri noi! Si noi am fost la oftalmolog, la controlul de 6 ani si am primit aceiasi recomandare ca Dana - sa revenim prin oct-noi in clasa 1 pentru ca atunci se poate declansa o eventuala problema de vedere. legat de dilema cu locul de munca, schimbarea apartamentului etc etc subscriu; mereu aceleasi dileme oricum. acum ar trebui sa ma simt oarecum linistita pt ca am luat titularizarea in invatamant, mai am un pic de tras pana in septembrie cand aflu sigur daca e pe placul meu postul insa sper si visez cu ochii deschisi la cele 16 ore/sapt plus vacantele de rigoare. simt ca am obosit f mult si imi doresc mai mult timp pt copii. in privinta problemelor comportamentale - cum va mai spuneam despre cea mare suspectez una-alta la ea. am luat fisa de la gradi sa o mut la alta gradi peste vara si am citit acolo (scris cu rosu) de la ultimul control medical - tulburare hiperkinetica si de comportament - am simtit ca innebunesc, in ideea in care fisa respectiva va ajunge la scoala, in caracterizarea data invatatoarei. si va avea patalamaua pusa etc etc..asa ca am dus-o intr-un final la o evaluare,. vineri iau rezultatele complete - copilul nu e clar hiperkinetic, asta mi s-a spus de la inceput - are insa o problema cu mentinerea atentiei si aici urmeaza sa discutam strategii. pe partea comportamentala am inceput eu de vreun an de zile sa aplic cateva metode care functioneaza. daca intereseaza pe cineva scriu aici: este absolut musai sa salute cand mergem undeva (pur si simplu de fiecare data ii spun eu: buna ziua, la revedere, ii atrag atentia sa foloseasca dvs, imi dati ..cand sunt persoane mai in varsta). apoi cand nu vrea sa manance felul 2 spre ex in schimb vrea desert ii spun ceva de genul - din moment ce mai poti desert inseamna ca mai ai loc si pt felul 2, insa tu alegi - termini ce ai in farfurie si primesti si desert sau nu termini si inseamna ca te-ai saturat de tot :P. ceva gen 2 alternative dar e alegerea ei. cand vorbeste urat sau o loveste pe sora-sa (big problem) aici iarasi avem o interdictie clara - nu vorbim urat si nu lovim alte persoane. in caz contrar primeste pedepse gen time out + scuzele de rigoare; anumite privilegii ii sunt luate (gen jocuri la calculator). regulile stricte sunt chiar putine, cele de baza. restul se desfasoara la modul - ai putea sa faci cum zici tu (sa nu mananci) sau sa iei portia asta (portiile la noi sunt f mici, strictul necesar, mai bine mai cere) insa daca nu mananci uite nici eu nu cred ca am chef sa iesim in parc cu rolele... a fost si este inca o perioada de revolta impotriva acestui sistem versus haosul de dinainte insa vad ca Taisia deja si l-a interiorizat pt ca il aplica cu sora-sa (noi nu mai putem de ras cand o vedem cum face...) ma duc ca vine ora de masa....:D cornelia, apropo de concediu, eu recomand Duni in blg, linistit, ne-a placut mult. pup
[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] La multi ani lui Calin! Sa creasca mare si sanatos! Sper ca ati petrecut o zi frumoasa si Calin a primi multe cadaouri! Noi am petrecut acasa, in curte, vremea a fost asa si asa, cam frigulet, nu au putut sa se mai joace in apa, dar sper ca totusi le-a placut cat de cat. O sa pun niste poze cand o sa reusesc sa gasesc un pic de timp. Gio, tu zi acolo ca eu citesc tot:) Noi cu atentia stam mai bine acum, adica e capabil sa stea la masa sa scrie, sa deseneze perioade mai lungi de timp, dar mai greu e cu rabdarea si asteptatul, schimbatul de activitati, om vedea cum o fi in clasa I. Sunt curioasa, el oricum abia asteapta cica:) sa inceapa clasaI. Magda, cu Razvan [bonjovi] (5 ani) si Olivia [copil] (1 an) _________________________________________ "Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magdone - "La multi ani!" lui Razvan. Imi cer scuze ca este cu putina intarziere. Sanatate multa si noroc la ambii puiuti. Ieri l-am serbat pe Calin la un play-house. A fost foarte frumos, mai ales ca aveau o curte generoasa, copii s-au zbenguit in voie, supravegheati de un clown, care de altfel le-a organizat o groaza de jocuri haioase, iar noi parintii am putut sta linistiti in foisor urmarindu-i. O saptamana frumoasa sa aveti. Maadi si Calin (19.07.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Iaca m-am invrednicit si eu sa incarc pozele de la serbare si din concediu, nu ca ati avea ce peisaje sa admirati (noi n-am iesit din hotel decat o seara la shopping in bazarul de langa noi, in rest am facut ce ne-am propus: plaja, apa, somn si papa, in ordinea asta [:D]). Dar avem si noi ceva poze mai ales cu Mariuca, sa vedeti ce fite si talente are si fie-mea, la fel ca majoritatea domnisoarelor de pe-aici. Asadar, iata-ne la [url="http://family.webshots.com/album/573664147CEMGgG"]serbare[/url], si in [url="http://family.webshots.com/album/573677577AayFRk"]concediu[/url] . Promit ca daca dupa ziua Mariucai mergem pe cheile Bicazului, asa cum ne-am propus, sa pun si eu peisaje misto, asa ca Dana si Martta (si Andra, Gio - in zilele bune [:D]). Gio - vorba Magdei [:)]: tu zi-i, ca mai ascultam si noi pe-aici si mai luam notite. Eu tot concediul, cand vedeam copii care stateau seara la mese langa parinti (mai mergeam la un bar cu muzica live - era ca un labirint de tufisuri cu mese presarate pe-acolo - si unde era relativ liniste, ca doar se asculta muzica) ma intrebam ce le-or face de stau asa cuminti pe scaune, ca fie-mea era tot un haos si-o alergatura, plus ca nu-i tacea gurita deloc, asa ca singura scapare era sa-i dam 1-2 banuti sa mearga la jocurile cu bani, sa nu ne injure lumea pe-acolo. De stat cuminte pe scaun? No way... Maadi - zi-mi si mie unde l-ati serbat pe Calin (macar pe mail sau PM), ca eu tot caut ceva OK si nu gasesc. I-am facut rezervare la Mc'D, dar tot nu sunt impacata si sper ca poate gasesc ceva mai pe gustul meu, fara sa fac rate sa platesc petrecerea [:D]. Ma intorc la trebi, va pup. Madi si [url="http://community.webshots.com/user/ianina2003"]Mariuca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sarbatoritilor! Ce concedii frumoase! Martta ce pofta de alergat cu masina prin Europa mi-ai facut [:D]. V-am zis ce "problema" avem? Nu intra trei scaunele in masinile noastre [alcool]. Asa ca daca nu schimbam masina sau scaunelele [:D] nu putem pleca toti in concediu. Nu mai spun, ca nu putem pleca nicaieri. Am mai dat o fuga pana in Eforie, dar eu sunt obsedata cu scaunelele si copiii mei stau inca fara probleme in ele. Talente avem si noi o groaza [bang]. Maadi, si eu ma uit mereu si ma minunez cum pot sta alti copii la masa cu parintii linistit. Cand am fost in Disneyland erau teroare la masa. Dintre toti copiii erau singurii care alergau pe acolo, topaiau, se impingeau etc. Si nu imi spuneti de vorbit. Maria e de neoprit... Ne doare capul la propriu, turuie non-stop. Aucm vreo trei zile era Doru cu ei la plaja si l-am sunat. In fundal se auzea un zumzait [:D]. Mi-a zis ca nici un pericol sa o piarda pe Maria, ca zici ca are clopotei. Se aude de peste tot, si in apa cand e turuie incontinuu. Si inca un aspect pozitiv [:D]: incepuse sa se faca loc in jurul lor, ca oamenii vroiau si ei ceva linsite. Va pup, Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009) [url="http://www.flickr.com/photos/cornelianis/"]poze[/url]; [url="http://picasaweb.google.ro/cornelianis"]poze2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]La multi ani sarbatoritilor din ultimile zile, Alexandra si Alex! Sa cresteti mari si sanatosi! Alinuta, ce mai zici? cum ati petrecut? Fetelor, am si eu o intrebare la voi, legata de somnul copiilor, am niste discutii cu al meu sot pe tema asta de ma doare capul [bang] De ex, la varsta asta ei sunt capabili sa mearga singuri la culcare, si sa doarma singuri, adica fara sa stai langa ei sa le citesti o poveste etc? Al meu sot are pretentia asta de la Razvan, iar el nu pregatit, mereu tipa ca nu vrea singur, ca vrea cu cineva....mie mi se pare normal sa stau langa el sa citim ceva, apoi stingem lumina si gata eu plec... ei si de aici niste discutii ca eu il alint, ca nu am reguli etc si nici pe el nu-l lasa sa-i faca educatie ca lumea, ofof mai spuneti-mi si la voi cum decurge pregatirea pt nani, pliz Magda, cu Razvan [bonjovi] (5 ani) si Olivia [copil] (1 an) _________________________________________ "Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...