Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Juniori de iunie-Iulie 2003 (9)


Recommended Posts

neatza. stef e in contnuare incantat de scoala, de colegi, de doamna.cand i-am zis azi ca e ultima zi de scoala din sapt, s-a cam intristat.[:D] sa vedem mai departe cum o fi.sapt asta a stat la scoala doar 3 ore, de sapt viitoare va sta 4. pupici tuturor si we placut. gabi, mamica de stefan(13.07.2003) si eliza(28.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello, NU mai zice nimeni nimic? toate bune la toata lumea? Noi progresam pe zi ce trece, ieri Razvan chiar a avut o zi f buna, am si primit biletel de la scoala in care unul din profesori ne spunea, ca dl si dna cutare vreau doar sa va spun ce zi buna a avut Razvan sa-l intrebati ce a facut si cate a invatat. Dar din pacate n-am scos nimic de la el :( nu stiu cum sa-l fac sa povesteasca, nici nu vrea sa stea la discutii, zice doar atat foarte bun si gata. Deseara avem sedinta cu parintii, sper sa aflu mai multe. Ce imi place acum la clasa I e ca au o agenda care o poarta copilul la el in fiecare zi si in care invatatorul noteaza la sfarsitul zilei ce fel de zi a avut: daca a avut o zi buna ii pune o fata zambitoare, una proasta o fata trista si tu trebuie sa semnezi ca ai luat la cunostinta. In schimb cu inotul si karate-le am terminat-o, nu mai vrea sa mearga la nici una, de fapt mi-am dat seama ca el nu prea e cu sporturile deloc, daca ar fi sa-i placa vreun sport ala e golful [:)], asa ca o sa ne reprofilam, plus ca o sa incerc pe partea artistica mai mult ca vad ca il tenteaza mai mult, pictura, desen sau chiar un instrument. Trebuie sa ma lamuresc ce-l pasioneaza. v-am pupat! Magda, cu Razvan [bonjovi] (6 ani) si Olivia [copil] (1 an) _________________________________________ "Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor, Eu am fost plecata toata saptamana. Am fost la o nunta la New York, unde de fapt am fost si nasi. Am venit ieri, nu ma resimt dupa zborul cu avionul dar aveam 250 mailuri la birou :). Copiii sunt la Bran cu bunicii, au ratat prima saptamana de gradinita (la noi a inceput cu intarziere). Trebuie sa incep sa ma agit si cu inscrisul la scoala curand... La NY a fost frumos dar obositor. Nu as putea sa locuiesc acolo. Am mers muuuuult pe jos (face bine la silueta [olala]), am avut vreme buna de tot (25 de grade si soare), am mancat pe la tot felul de restaurante "etnice" (cel mai interesant a fost la o bodega etiopiana unde se manca folosind mana, rupeai dintr-un fel de clatite si muiai in sosuri, miam miam). Imi place mult diversitatea asta culturala de acolo. Pe de alta parte e foarte aglomerat pe strada, o groaza de lume, ametesti, si toti arata obositi si munciti (mult mai tare ca la Bucuresti). Nunta a fost ceva deosebit, petrecerea a fost pe un vaporas (vreo 60 de oameni) care ne-a purtat vreo 5 ore in jurul Manhattan-ului (care arata superb noaptea cand e luminat), ei si-au spus juramintele in fata la Statuia Libertatii, ce mai, ca in filme. Si nici nu a fost mancare ca la Romania la nunta de ti se face rau, ci asa, mai decent (sotzul meu a zis ca a fost prea putina [:D]). Acum ne-am intors la realitate si la grijile zilnice, eu am niste migrene ocazionale care ma supara, umblu pe la doctori... cred ca nu e nimic grav dar ma tot "caut". Magdone dar voi parintii sunteti sportivi de felul vostru? Oricum stai linistita ca mai are timp si mai incolo sa prinda gust, cand o sa poata sa practice impreuna cu prietenii. Mi se pare grozav ca are rezultate asa de bune la scoala. Ati plecat la timp cat sa nu aiba vreun handicap din cauza limbii [:)]. La noi e simplu cu imbracatul si dezbracatul, ele le-ar face pe toate singure dar nu am eu rabdare sa stau dupa ele. Stefania adora sa isi faca dus, sa isi lege sireturile, si acum vrea si aia mica la fel [:D]. Va pup, ne mai auzim. Mai scrieti si voi, am lipsit o saptamana si am avut doar o pagina de citit [:)]. It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gata si a doua saptamana de scoala. stef in continuare incantat, desi se cam grabeste la teme si le greseste.[:I]si vorbeste muuult in timpul orei.[:I] sapt viitoare avem iar sedinta sa ne mai zica una alta. dana - ce fain, bine ca v-ati distrat.[pk] magdone - nici stef nu e cu sportul, mai mult pictura, modelaj...etc pupici dulci tuturor si we placut.[pup] gabi, mamica de stefan(13.07.2003) si eliza(28.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello fetelor! [flo] si eu am absentat saptamana trecuta. am fost intr-o delegatie la curtea de arges, sa va spun ca locatia a fost aleasa cel putin ciudat pt un seminar: casa pelerinul, loc de cazare evident pt cei care vin pt reculegere la manastire. erau o groaza de icaone din care te priveau toate culorile de oki [:D] aaa... si au si o sauna... si sexul e interzis (asta scria pe site.... in ruma unor dezbateri intense am concluzionat ca ar fi interzis IN sauna.... si permis in rest. [:D] ca n-o fi biserica atat de rea!) copiii sunt ok, sambata am fost la cetatea poienari (se urca cca 1500 de trepte si tot atatea la coborat). dupa asta tati ne-a dus la bal;ea, ca ii era tare dor. a fost spectaculor.... cand am intrat in tunel era soare.... si cand am iesit la balea, era o ceatza de nu vedeai lungu nasului. am mers spre lac si mai-mai sa calcam in apa... in rest suntem bine, tudor e un dulce, cand vede ca am treaba de lectii cu bogdan isi ia si el caietul tip si scrie acolo cate ceva - sper sa il tina pana la scoala! [cool] dana ce frumos.... nunta pe vapor, la newyork! sa va traiasca si sa le fie de bine! [flo] ********** ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: [bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si [cri] Vineri, 13 (iunie, 2003) [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] [url="http://ganduriaiurea.wordpress.com/"]Blogul meu... under construction [olala][/url] Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Am fost la sedinta cu parintii. Pe langa pretentiile financiare, am aflat ca, la nivelul grupei pregatitoare, un copil trebuie sa stie: - sa faca adunari si scaderi; - sa citeasca cuvinte; - sa scrie cifrele si literele; - sa-si cunoasca adresa; - numele/nr. gradinitei si adresa gradinitei; - tara in care traieste si pe ce continent se afla; - sa cunoasca continentele; - sa dea exemplu de tari de pe fiecare continent; - sa cunoasca zilele saptamanii, lunile anului, anotimpurile; - sa vorbeasca despre traditii romanesti; - sa cunoasca profesiile parintilor; - sa aiba cunostinte despre corpul uman(sa cunoasca organele si rolul lor in organism); - sa cunoasca regulile de politete si de socializare etc. Pot sa spun ca mi s-a parut ca se exagereaza, insa cred ca ar fi bine sa discutam in legatura cu nivelul unui copil de 6 ani...Bine, acum pretentiile sunt oarecum diferite,in functie de institutia pe care o urmeaza fiecare copil! Sunt curioasa insa care sunt asteptarile, atat in tara, cat si in afara si care ar trebui sa fie bagajul de cunostinte. Am realizat ca va trebui sa lucrez mai mult cu el acasa decat o faceam pana acum. Noi avem minus la capitolul citit, scris, mai ales litere(altele decat cele din care este alcatuit numele lui[:D]), nu stie nr. si adresa gradinitei,iar pt domiciliu se incurca la cifrele din adresa...Despre organe, stie vag, iar la geografie n-ar putea sa enumere tari care apartin diferitelor continente si ma indoiesc ca poate enumera continentele(cap coada[:D])sau ca ar putea vorbi despre traditii... Va pup! [mamica]de Vlad(13.06.03)& Alexia(08.08.06) [URL="http://community.webshots.com/user/martta79"]poze[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow Dana ce nunta, mi-ar fi placut si mie sa fiu pe vaporasul ala[olala] Sa va traiasca finii! Sa va zic si eu impresii de la sedinta cu parintii, ca tot a scris Martta. Eu nu mai zic nimic daca sunt exagerate sau nu, dar eu chiar m-am intors de la sedinta asa parca lovita in moalele capului [:D] Invatatorul lui Razvan a pus accentul pe comunicare si limbaj, adica tot ce invata copilul la scoala in materie de cuvinte noi si limba (el invata acum in franceza) noi trebuie sa repetam acasa ca sa i se fixeze copilului in cap. Pentru ca, a explicat el, degeaba stie copilul sa citeasca cuvintele si sa le scrie, daca nu le cunoaste intelesul si nu poate sa comunice cu ele. In sensul ca noi trebuie sa citim cu ei acasa si sa le punem intrebari din poveste iar copilul sa re-povesteasca singur. A mai zis ca el nu o sa dea nota maxima (A, cum e aici) la sfarsitul semestrului unui copil care stie sa scrie cuvintele si sa le citeasca dar nu stie intelesul si nu poate sa comunice cu ele. In materie de vocabular trebuie ca la sfarsitul anului sa stie in jur de 100 cuvinte care sa acopere urmat: anotimpurile, sarbatorile de iarna, sporturile de iarna, hainele care se folosesc, animale si partile corpului lor, plante. matematica: sa stie sa numere, sa scrie, compare si ordoneze numerele pana la 50, sa foloseasca materialele corect pentru a reprezenta banii si cum se impart ei, ca nu stiu cum sa traduc acum [:D] -sa numere pana la 100 si inapoi pana la 20, - adunari, scaderi cu numere pana la 10, sa numere pana la 100 din 2 in 2, din 5 si din 10. - sa masoare lungimea, masa si capacitatea, unui obiect - sa numeasca zilele saptamanii, anotimpurile in ordine, - sa descrie temperatura, - sa citeasca ceasul analog si digital geometrie si spatiu [alcool] - sa identifice, sorteze si clasifice obiectele tri si duo-dimensioanle (ca nici nu stiu cum sa le zic) in spatiu, sa le compuna si decompuna, sa identifice figurile geometrice.. algebra sa identifice, descrie, creeze siruri cu aceleasi caracteristici, sa identifice un model care se repeta intr-o chestie cu 100 de obiecte (intelegeti voi ce vreau sa zic), sa demonstreze ca intelege conceptul de egalitate la probabilitati [alcool] - intelege trasaturile comnue si diferentele - sa completze un sondaj si sa-l inyterpreteze Studii sociale: - reguli si responsabilitati, acasa si la scoala - totul despre sine (cum il chema, unde sta, adresa etc) - cladiri si institutii din comunitate (politia, pompierii, etc) Stiinta si tehnologie: -cele 5 simturi - partile principale ale corpului si organele - energia, structuri - anotimpurile si adaptarea Arta, muzica, teatru, sport - va imgainati ce mai fac si la astea ca nu mai am rabdare sa traduc. Pe mine cel putin m-au lasat masca dar invat a zis asa: Studiile au demonstrat ca un copil de clasa 1 poate sa faca toate astea asa ca nu avem de ce ne plangem [alcool] v-am pupat, mai ziceti si voi Magda, cu Razvan [bonjovi] (6 ani) si Olivia [copil] (1 an) _________________________________________ "Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello fetelor! Scuze pentru absenta indelungata...Nu stiu zau daca am avut asa un motiv sa nu bag capul sa zic un "buna-ziua", dar macar am incercat sa citesc mai tot. Cred ca in primul rind trebuie s-o felicit pe Cornelia pentru minunea mica, sa fiti fericiti mereu Cornelia, bravo pentru asa familie frumoasa! Vara a trecut nu stiu cind, a fost mama aici si-am avut ragaz sa-mi reincarc nitel bateriile si sa umblu prin doctori. Toate sint relativ bune, m-am procopsit si cu ochelari dupa una dintre vizite la vraci, dar nu-i bai ca ma simt tare bine cu ei, zau asa. Pe cuvint va spun, cind mi-a nimerit nenea doctorul dioptriile la lentile, aveam senzatia ca parca pina atunci vedeam ca printr-un geam murdar, nu stiu cum sa ma exprim, dar zau ca vad muuult mai bine. Si doar m-am dus la oftalmolog la plesneala, zic ia sa-i fac si lui o vizita de control daca tot bat din usa-n usa. Asa ca, iata-ma-s cu ochelari. Altfel, sintem bine as putea spune, mai putin tot eu caci ma lupt cu o raceala pacatoasa care de vreo 2 zile ma tine la pat, iar acum ca tot m-am plictisit de atita somn mi-am luat laptop-ul si dau sirguincios din degetele. Fetele sint bine, cresc, cel putin zgatia mica creste ca o painica. Speram ca odata cu venirea mamei sa inceapa si ea sa le zica pe romaneste, dar mai degraba a-nceput mama sa vorbeasca in engleza, caci din gurita ei iese o amestecatura tare ciudata. E-adevarat ca vorbeste cam 90% in engleza, spre tristetea mea, dar o inteleg. Degeaba ii trancan eu sau ta-su pe romaneste, ea mai usor se exprima in engleza. O are pe Alex care vorbeste engleza, are grupul de pitici care-s toti americani, are gimnastica, are prietena ei care tot americaneste le zice, nu mai zic tv-ul, story-time-ul de la biblioteca sau toata lumea ce-o-nconjoara, apoi de unde sa stie bietul copil ce-i aia romaneste? De-nteles intelege tot, rupe si citeva propozitii in graiul nostru, dar din pacate, cam asta-i tot ce poate deocamdata. Alex a-nceput scoala, sintem deja in a 4-a saptamina, si pina acum toate sint in regula. Are un program tare obositor, incepe la 8 si termina la 2.35. Ajunge acasa rupta de foame si de oboseala. Cu oboseala o-nteleg, dar ce ma necajeste e ca nu maninca la scoala. Ciuguleste ea ceva, dar de obicei se-ntoarce cu pachetelul pe jumatate, motivind ca ba n-a avut timp sa manince (aiurea-n tramvai, ca au pauza de prinz de 45 de minute), ba ca nu-i prea era foame, ba ca n-a reusit sa deschida termosul cu mincare (alta mare gogoasa c-am instruit-o acasa )...in fine, motive cred ca ar gasi cite unul pentru fiecare zi. Si mereu stabilim impreuna pachetelul pentru scoala ca macar scuza ca mincarea era "bleah" sa nu mi-o serveasca. N-ai sa vezi! Adevarul e ca se ia cu joaca, sau ciuguleste repede ceva si-o-ntinde la joaca cu ceilalti copii. Incerc macar micul dejun sa i-l dau mai copios, dar nici aici nu merge intotdeauna, ca mica abia se trezeste si da-i cu mincare, si fireste ca nu-i arde, si-apoi ce sa fac, s-o trezesc la 6 jumate s-o indop? Nicicum nu-mi iese. Ma consolez cu gindul ca vine acasa si ia un prinzisor ca ala numai prinz nu e la ora 3, iar apoi papam impreuna cina. Si cu Dumnezeu inainte! La scoala merge bine, muncesc tare mult copiii astia, nici nu se compara cu ce faceam noi. In fiecare vineri vine acasa cu un teanc de foi lucrate pe intreaga saptamina. Si zdravan teanc, nu gluma! E-adevarat ca sistemul asta cu foi rupte din carte pe care lucreaza copilul nu prea ma incinta, as prefera un manual sa-mi bag si eu nasul in el sa vad ce lucreaza si ce invata. Dar invat si eu odata cu ea, iar cind o corectez la teme trebuie sa stiu deja modul de lucru din clasa. Pe linga maldarul de foi lucrate, invatatoarea (de care sint tare tare incintata) trimite pentru fiecare copil un raport pe intreaga saptamina in care zice cum s-a comportat copilul, cit de activ/inactiv a fost, cit a lucrat in clasa sau a terminat in pauza, ce rezultate a avut la teste (v-am zis ca au teste in fiecare saptamina [alcool]?!), etc etc. Si asa fiecare parinte stie ce invirte odrasla pe bancile scolii. Scoala merge bine, invata multe, si zau ca nu e asa de stresant (sau cel putin asa mi se parea mie) ca pe vremea noastra. Copiii acum sint mult mai dezinvolti, participa mai mult la predare, totul e interactiv, sint impulsionati sa-si dea cu parerea si sa emita concluzii. Si-n plus, au mult mai mult fun, ceea ce pentru ei, la virsta asta, conteza enorm. Martta, citeam mesajul tau si vroiam sa-ti spun ca ma gindesc ca toate ce le-ai enumerat, copilul ar trebui sa le stie pina la terminarea clasei pregatitoare banuiesc, pentru ca mi s-ar parea prea mult ca un copil proaspat iesit din gradinita sa aiba atitea cunostinte?! Nu stiu, te intreb...Alex cam tot ce-ai enumarat le-a invatat pe parcursul clasei pregatitoare, nicidecum nu stia adunari si scaderi cind a iesit din gradi. Litere si cifre stia, adresa o nimerea si p-asta, dar toate le-a aprofundat de-a lungul anului. Poate e altfel acasa, nu stiu... Referitor la ce zice Magdone (apropos, trebuie sa ne mai auzim la un telefon[pup]), si la Alex se bazeaza cam pe acelasi curriculum, cu oaresice diferente. E mult mai, e mult pentru un copil de clasa I, dar exact acelasi lucru ni-l spunea si noua invatatoarea, copiii pot. Asa ca nu ne ramine decit sa fim alaturi de ei. Cam astea ar fi noutatile de la noi, bafta tuturor copilasilor la scoala si pup mamicilor! Alina, Alexandra si Anna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, ce frumos ! Vreau si eu sa vad NY.:) Magdone, Martta, daca asta ar trebui sa stie Cata inseamna ca are cunostintele unui copil de 4 ani:))) Am fost dimineata cu Cata la ecografie, pt problema cu chistele. Doua au disparut de tot, cel de-al treilea s-a micsorat cu vreo 3 mm, deci e bineeeeeeeeeeeee.:) Am scapat si de griji, si de ecografii, o sa dispara si chistul care se mai vede in timp. Gata, tb sa ma apuc de lucru. Pup si o zi buna si voua.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinuta [flo]! Imi place tare mult ce povestesti despre scoala. Noi suntem inca departe. Foarte rar mai intalnesti invatatoare dedicate care sa lucreze bine cu copiii si fara sa ii streseze [bang]. Martta. ceva asemanator ne-a spus si noua la gradi ca trebuie sa stie copiii, doar ca s-a insistat mai mult pe limba romana si matematica. Chiar cred ca pot copiii, dar e nevoie sa se lucreze cu ei. La gradinita si acasa. Eu nu m-am mai ocupat mai deloc de Maria in ultimul timp, sunt tot timpul in graba, contracronometru. Nu c anu as fi stiut, dar ieri m-au intrebat copiii: mami, tu de ce te grabesti tot timpul [alcool]? Mai nou ni-am luat "teme " pentur acasa de la serviciu, plus ca alerg toata ziua cu masina (zici ca sunt sofer profesionist, atatia km fac [bang]. Nici cu Vladimir nu stau asa cum mi-am propus, ce mai ...dezorganizare pe toata linia. Vladimir a crescut, doarme toata noaptea, ziua se joaca, are jucarii preferate, isi studieaza manutele, rade in hohote, e o minune de copil, linistit, linistit, exact ce aveam nevoie in familia noastra [:)]. Stefan e in continuare agitat tare-tare si rebel. La gradi plange, dar mai mult face un show dimineata, acasa se trezeste vesel si nu pomeneste nimic. Nu mananca decat desertul si gustarea si imi e teama ca are gastrita, pt. ca se plange de dureri de stomac. Nu sta locului o clipa, nu participa la lectii, face o groaza de ghisdusii. Cred ca le-a exasperat deja pe educatoare [alcool]. Maria are aere de domnisorica. E destul de obraznicuta, nu suporta sa fie contrazisa, dar in momentuele ei bune e super copil [:D]. O duc la dans, in sfarsit si deocamdata se pare ca ii place. E departe de a fi un talent [:D], dar ma bucur ca face miscare. iar s-a ingrasat in vacant aasta. Nu ii mai vin nici haine de 8 ani [q]. Nu stie nici ea tot ce spuneti voi pe acolo. La matematica se pare ca sta bine: face adunari (chiar cu zeci, sute, dar simple de genul 10+30, 100+10 etc.), scaderi, numara inainte - inapoi, din 2 in 2, din 5 in 5). Citeste binisor, stie adresa, poate da cateva exmple de tari din Europa, America si Asia probabil. Nu stie adresa gradinitei, lunile anului in ordine (si daca o iei repede se incurca si la zilele saptamanii [:D]). Traditii.. Paste, Craciun, port popular.. nu stiu ce intra aici [:D]. Reguli de politete si socializare, stie ea ceva, dar ar fi bine sa le si aplice [:I]. Daca trec la lista Magdei, deja e mai grav. Sa completeza un sondaj si sa il interpreteze??? Ceasul - de 2 ani incearca sa il invete, dar tot departe e. Bine, presupun ca ce a scris Magda invata efectiv la scoala, dar ea, daca nu a invatat-o nimeni, de unde sa stie [:D]? Ca tot suntem in zona asta, sunt in mare dilema cu alegerea scolii. De fapt nu cu scoala, ci nu stiu daca sa optez pentru step (ceea ce ar presupune program pana la 4 si rezolvarea multor probleme pentru noi) si traditional, cu nu stiu cate artificii, cine, cand sa o ia de la scoala, unde sa o duca, unde/cu cine sa faca lectiile. Anamaria, stiu ca Bogdan e la step. Cum e la voi? Va pup, Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009) [url="http://www.flickr.com/photos/cornelianis/"]poze[/url]; [url="http://picasaweb.google.ro/cornelianis"]poze2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...