Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Salutare! Eu ma gambarisesc cu Tae bo ,vreau sa ma fac sexoasa![:D]Nu mai pot,sunt asa obosita.Si colac peste pupaza,ieri am calcat aiurea pe pragul de la balcon si ma doare talpa de nici nu pot calca.[q] Hiroral,si pe mine m-a abordat kyoto sensei acum vreo 3 saptamani.Au venit acasa la "katei homu..." cum ii zice?(parca se termina in n[:D] dar nu-s sigura) .Asa,deci a venit invatatoarea lui fii-mea si a vrut si kyoto sensei sa vina.Nici nu stiu cum a adus vorba ca vrea sa le predau la scoala .Era si al meu acasa,toata lumea vorbea ,fiecare avea cite ceva de zis si de comentat ,elevii incepusera sa-mi apara asa ca n-am cerut detalii.sunt si eu ca si tine,in plop. Habar nu am ce vor de la mine dar banuiesc ca o sa aflu cind o fi timpul.[:D] Cind ai dat TOEIC? Am reusit si eu sa-l dau in martie. Cred ca ma duc la [nani] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://palestinian.ning.com/profiles/blogs/1970466:BlogPost:21449"]I want to tell the world... a Story[/url] [url="http://video.google.com/videoplay?docid=-2451908450811690589"]Occupation 101: Voice of the Silenced Majority[/url] The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De cand am nascut-o pe a doua mandra,Maria nu prea am mai avut timp de nimik,sa nu mai zic ca-mi scoate peri albi in fiecare zi.... Kawaichan ,felicitari pt bebe[flo][flo]o nastere usoara si un bebelus asa cum ti-ai dorit,sanatos si frumos! Multumim de sfat acum astept sa-mi trimita niste acte ce trebuiesc completate,sa-mi fac resume-ul si sa-l depun,iar din septembrie ar urma sa incep. Hannen testul l-am dat Duminica trecuta,pentru prima oara,m-am taraganit o multime de timp la partea garmaticala propozitiile scurte de la inceput,incat spre sfarsit nu am reusit sa raspund la vreo 12 intrebari.Avand impresia ca se termina la oara 3:15 minute si nu 3:00,am zis ca plang de ciuda,plus ca sotul nu mai spun ce ma tachineaza[q]"tu gaikokujin"[bang] Partea listening mi s-a parut floare la ureche,in schimb viteza mea de melc si garmatica trebuie sa le iau mai in serios,astept urmatorul din iulie sa-l dau.[:I] Am cautat despre IELTS test cam dificil pt mine cel putin...iar centru cel mai apropiat e la vreo 4 ore de mers cu masina de unde stau,dar intr-un viitor apropiat poate ma bazez sa-l dau si eu. Vreau sa incep cu fetele mele ,insa nu reusesc sa ma hotarasc care packet e mai bun imi plac si manualele celor de la disney,am predat si cu manualele celor de la oxford university press ....iar cele de la genki english is amuzante rau,preturile inca nu le-am studiat cum trebe...ceva indicatii,please!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hiroral
Kawaichan ,felicitari pt bebe[flo][flo]o nastere usoara si un bebelus asa cum ti-ai dorit,sanatos si frumos!
Multumim Hiroral[:)] Felicitari si tie pt a doua bebelina[pup] Cu Toeic-ul nu-i bai,il mai dai inca o data si o sa fie bine,acum ca te-ai obisnuit cu ritmul lor. La manuale nu prea ma pricep,eu am predat ff putin la particular si atunci am folosit Apricot ca metoda dar sincera s afiu nu m-a dat pe spate.Hannen e mai kuwashii,poate iti spune ea. Pup si succes mult ! Kawaichan,cu [baietel] la purtator[url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=9&day=6&babycount=1"][gravi][/url] 26+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Hiroral,si eu tot prima si singura data am dat in martie.De manuale hmm,ce sa zic ,nici eu nu`s convinsa care-s cele mai bune.Depinde si de copii... Primele mele manuale sunt de la Oxford dar nu sunt multumita de ele.cel putin let`s begin ,plictiseala mare. O metoda cicalitoare de te apuca somnul.Repetitie,repetitie,repetitie,acelasi lucru de multe ori si intr-un stil deloc "funny" ,incit nu stiu ce m-as face fara Genki English. Ei nu au manuale,au doar CD-uri pe teme si daca le comanzi ai free download la card-uri,worksheets ,story "books"...foarte,foarte multe materiale alb negru si colorate(culori vii)Eu am terminat cerneala din printer cu site-ul ala[:D]si tot n-am printat tot. Au o carte de phonics "foxy phonics" si am inteles ca Richard interntioneaza sa "lanseze" un curs pt. chugakko si/sau un complete phonics course. Au si lesson plans care le poti descarca dupa ce comanzi setul de CD-uri insa jocurile sunt pt. grupuri mari de 30 de elevi si peste(pina la citeva sute) asa ca aici e ceva de munca la "regindit" si ajustat putin .Faza faina e ca nu trebuie sa "stick" cu ele ,poti combina si poti schimba ordinea dupa cum iti place tie. Si da,daca intri acolo iesi varza cu creierii.Atit de multe informatii de pleci mai ravasit si mai confuz decit erai inainte de a intra. A,si eu am dat pe setul de CD-uri (8 la numar atunci,acum vad ca au 9 )25.000 yeni. Pina la urma incepi la scoala?La ce "ani",doar 5 si 6 sau de la 1-a? Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://palestinian.ning.com/profiles/blogs/1970466:BlogPost:21449"]I want to tell the world... a Story[/url] [url="http://video.google.com/videoplay?docid=-2451908450811690589"]Occupation 101: Voice of the Silenced Majority[/url] The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca m-am gindit. Hiroral,nu o sa ai nevoie de manuale de la inceput.Plus ca nu stii ce virste o sa ai si o sa ai nevoie de timp sa^i cunosti si sa stii cam ce li s-ar potrivi. Plus ca,manualele si alte materiale sunt foarte scumpe.Indiferent de ce set te hotrasti sa faci tu o sa cheltui cel putin 20.000 pt. un nivel.Asta e minim!!! Eu iti recomand sa te apuci sa te pregatesti cu minimum de materiale(care nu inseamna un "curs").aminteste-ti ce ai vazut pe la eikaiwa pe unde ai predat.Ce motode foloseau,ce materiale,orice din care te poti inspira pt. un inceput.Apoi cauta citeva cartulii de povesti . Incet ,incet o sa te pui pe picioare .Nu astepta sa fii pregatita ca sa incepi,pt. ca niciodata nu o sa fii pregatita cu adevarat. Nevoia de materiale nu se termina niciodata,munca la fel.Tot timpul o sa gasesti ceva nou care o sa ti se para "vital" si tot timpul o sa ai idei noi care n-or sa te lase sa dormi pina nu le vezi pe "hirtie" sau in practica. Metoda de baza la inceput sa-ti fie "asobi",tanoshiku...foarte multe jocuri,un CD cu cintecele usoare si mai cunoscute .Inventeaza-ti un "hello song" foarte simplu(sa poata si ei prinde repede) si cu ceva dans ca sa-i inveselesti pe copii . Poti eventual sa-ti iei un Picture Dictionary cu o Activity Book care evntual sa aiba si printable flashcards pe care le copiezi la un "combini" si le laminezi.Si gata card-urile .Le faci incet incet pe toate. sfatul meu este sa nu te bagi in manuale(un curs) din prima. Las si celelalte fete sa-ti zica parerile lor.Tu alegi ce crezi ca ti se potriveste dar pregateste-te sa cheltui mult! O prietena de-a mea zice ca pt. fiecare elev o sa cheltui 10.000 . Si a avut dreptate! Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://palestinian.ning.com/profiles/blogs/1970466:BlogPost:21449"]I want to tell the world... a Story[/url] [url="http://video.google.com/videoplay?docid=-2451908450811690589"]Occupation 101: Voice of the Silenced Majority[/url] The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen multmuesc mult pt informatii,si de timpul acordat..[pup] Asa cum ai spus si tu nu stiu ce varste vor avea elevii. Ceea ce stiu este ca vor participa toti copii banuiesc din scoala respectiva(putini la numar 20 si ceva),clasele 1-6...si nu stiu cum vor reactiona la cantece jocuri chestii din astea ...cum is ei rusinosi,iar daca e pt prima oara cand incep cursuri de engleza apoi...bataie de cap[:D] Voi merge zilele astea sa vb personal cu kyoto sensei sa stiu si eu despre ce e vorba...iar apoi trec la actiune,pentru ca mai este pana in septembrie ce voi incepe. Despre manuale si cd-uri nu stiu inca ce sa aleg pt mandrutele mele,Karen a vazut ceva de la genki english si era tare bucuroasa ,ca vrea si ea sa faca.....in schimb am printat si cate ceva de pe site-ul dat de nsiro.Saptamana asta am sa ma hotarasc sa vad cum am sa fac ca...cea mare trage de mine in fiecare zi ca vrea eigo.Face la gradinita o data pe saptamana si vrea mai mult[:)] O zi buna tuturor[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hiroral,eu am crezut ca vrei sa faci in particular.Pt. asta erau sfaturile iar grupele le hotarasti tu. Adica de la ce virste pina la ce virste vrei sa faci (de ex. de la 3 ani pina la 12,sau poate mai sus). In functie de asta iti pregatesti materialele pt. ca sigur nu o sa folosesti aceleasi materiale pt. 3 ani si pt 12 ani.Pt. cei mici e mai multa migala. La scoala,hmm poti folosi GE daca scoala este de acord!Acolo nu poti decide tu manualele.Am impresia ca ei au Eigo Noto si daca scoala vrea neaparat materia din eigo noto aia trebuie sa o faci desi am inteles ca e mare aiureala . Din ce am mai citit pe ici pe colo am ajuns la concluzia ca majoritatea ALT au probleme cu manualul asta ,nu au ajuns la o "intelegere" exacta a modului de "utilizare". Unii incearca sa combine Eigo Noto cu Genki English,dar iti trebuie ceva "maiestrie" sa o faci. Succes! Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://palestinian.ning.com/profiles/blogs/1970466:BlogPost:21449"]I want to tell the world... a Story[/url] [url="http://video.google.com/videoplay?docid=-2451908450811690589"]Occupation 101: Voice of the Silenced Majority[/url] The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Haroooooooooooo!![alcool] Ce faceti fetele?[flo] Iar se ineaca insula nipona? Nu mai are nimeni mik de povestit??[asia] Eu va multumesc pentru toate felicitarile primite[pup][flo](cred ca am mai multumit o data... dar nu strica inca o data[:D]) Are mama 2 printisori[pk] Luka e in clasa I. Asa de mult ii place scoala (... in pauze[:D]) merge cu drag si asta ma bucura. Are un invatator atat de `yasashii`... nu se enerveaza niciodata, nu prea le da teme, trai nineaca!![8D] E in aceeasi clasa cu vreo 9 copii din bloc si cu inca vreo 2 de la gradi, e un norocos!! Luis e o minune... nu prea plange, doarme bine noptile, rade si vb intr-una!![olala] Pai... in ritmul asta... ma preg si pt no.3!![:D] De data asta... vrea si tati!![8D] Am poze la semnatura, trageti un oki![:I] Va pupic pe toate! Hai sa mai vb un pic...pe unde sunteti??[flo] Adina[hippi] Luka[bicla](15 mai 2002) Luis [copil](5 februarie 2009) [url="http://community.webshots.com/user/adynalukazu"][foto]obraznicaturile lu' mami[foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua japonici! Adina m-am uitat un pic la pozele tale[flo]sunteti o familie frumoasa si ai doua mandrii de baieti,sa-ti traiasca, frumosi foc .Luka cred ca e "mote mote" tot la scoala.[olala] Acum ce vroiam eu sa te intreb,ca am vazut ca tu si sotul tau sunteti [olala]"lovu-lovu" in poze si nu numai...cum de reusesti ,sau cel putin iti pot spune ca esti o norocoasa! La noi au fost si vremurile alea da...nu stiu cum de s-au pierdut,sau o fi oare cum zice al meu sot...care cu timpul i s-o trezit spiritul de samurai in el si vezi doamne ca ce tot atata pupice si poze si ca lui ii e rusine ,ca-i samurai...[:-@] texte. Nu vreau sa zic ca Doamne fereste nu ne intelegem bine sau ceva...numai ca abia ce avem si noi 5 ani de casatorie si naa au dsparut unele chestii si daca vad fetele ca se mai apropie cateodata de mine si mai glumim ....se uita ciudat.[:I] La celelate japonici cum e sunt oare numai eu singura cu asa specimen de barbat? .....care daca vrea ceva e numai miere si zahar...ca apoi sa revina iara "samurai"[:D] Numai bine tuturor[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...