Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi (59)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Zilele astea :

-rulouri de vitel, unse cu o mixtura de pesto, putin mustar si ketchup de casa, umplute cu bacon, usturoi verde (partea alba) si cozi de ceapa verde

-frigarui de vitel, costita, ardei gras rosu, ceapa si dovlecel

-farfalle cu sos ragu

-ciorba de legume

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ellenuta

Tarta cu crema de lamaie si bezea am gasit-o pe blogul culinar al lui osna (caruia ii multumesc pt. reteta) mi-a placut cum suna si am probat-o! E delicioasa! Uite reteta:

 

Trebuie pregatita o foaie din 150g unt,75g zahar,300g faina,1 galbenus, 3 linguri suc lamaie, coaja unei lamai. Se amesteca intr-un castron ingredientele pentru foaie, se face o bila, se inveleste in folie si se tine la frigider o ora.

Pregatesti crema: 400ml lapte, 50g zahar, o budinca vanilie (sau 50g amidon),5 galbenusuri, coaja si zeama de la o lamaie (in reteta erau doua lamai, dar pt. gustul meu era prea mult). Se pune la foc mic laptele,zaharul,coaja de lamaie. Intr-un castron amestecam galbenusurile cu budinca si 2-3 linguri lapte,sucul de lamaie,turnam peste laptele ce fierbe si lasam pina se ingroasa, dupa care lasam sa se raceasca.

Aluatul de la frigider se intinde in forma de tarta unsa si pudrata cu faina, se inteapa in mai multe locuri cu furculita si se da la copt 10 min.

Se pregateste si bezeaua din 5 albusuri si 100g zahar. Se bat albusurile spuma tare cu zaharul si 1\3 din bezea se amesteca cu crema de galbenusuri. Se toarna peste tarta si punem din nou la cuptor 15 min. Se intinde restul de bezea deasupra(poti sa faci diferite modele) si se coace inca 10 min la foc mic, avand grija sa nu se inchida prea tare la culoare.

Sper sa o probezi si sa iti placa si tie!

Mihaela

 

miki_andruta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...