Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim azi (59)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui happymum
Citat:
citat din mesajul lui mina
Pt azi avuram pulpa de miel la cuptor si mancare de cartofi noi cu marar, desert caise.Pentru maine probabil cartofi noi prajiti, cu smantana si marar, cu snitel de pui si salata verde, desert ce s-o nimeri [:D]Mina siMatei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tatidin:09.09.2004cronicile vizigotuluiSome people dream of success...while others wake up and work hard at it
align="right" id="quote2">vreau si euuuuuu...pulpa de miel am... dar cum se face mancarea de cartofi noi cu marar? te rooooog... [pup]______________________________________________________________________[ruga] Alex, hai la mama!id="green"> Cand sa vie... [copil]? Repede sa vie...[ruga]A fi femeieid="green">------Amintirea cea mai draga mieid="red">------Poze noi cu maruta meaid="green">blog 1------blog 2
align="right" id="quote2">Simplu de tot: ceapa si usturoi verde tocate marunt, inabusite in 2 linguri de ulei si 3-4 linguri de apa, cand s-au inmuiat de te omoara cu aroma pui peste cartofii curatati, ametesti pana incep sa sfaraie nitel, pui suc de rosii (sau bulion indoit cu apa) sa acopere toata chestiunea, sare piper si un strop de zahar sa ia aciditatea rosiilor, fierbi pana-s cartofii aproape gata, traznesti frumos peste toate astea o cantitate apreciabila de marar verde tocat marunt (noi punem de la foarte mult in sus), mai dai un clocot si gata!Pofta mare!Mina siMatei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tatidin:09.09.2004cronicile vizigotuluiSome people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am facut asa:

Mi-am inceput ziua cu o supa de pui cu multe legume, ca era sotu lat in pat cu febra si la noi in fam supa de pui e ca aspirina. Pana la pranz, oala era pe jumatate dusa.

Dupa care:

- ciorba radauteana

- pui cu sos de rosii

- pilaf (chior, sa il combinam cu sosul)

- snitele

- piure de cartofi si morcovi (e prima oara cand combin, a iesit o f faina culoare aurie)

- salata asortata

- macaroane cu branza si stafide (ca de la atata bucatareala ma busise pofta de placinta cu branza, da nu mai aveam energie sa ma lupt cu aluaturi [pofta]

 

Maine nu fac nimic, mancam din rezerve [:D]

 

Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

 

cronicile vizigotului

Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor'

 

Peste o sapt ...mai exact duminica viitoare Alessio al meu face un an.[olala]Eu stau intr-un apart mic....cat o cutie de chibrituri [bang].Ma rog....Deci, voi avea 14 invitati [ups]...cum voi face nu stiu.....nu asta e problema mea....cu ce ma puteti sfatui ptr o masa asa de sarbatoare,dar simpla? Adica....vor fi 5 copii...deci tre' sa pregatesc ceva care sa mearga si ptr cei mici....ceva care sa fie usor de facut.....sa nu ia timp....ceva care sa fie placut la ochi....nu fac masa......voi pune mancarea pe masa si fiecare se va servi din ce va vrea.......imi puteti da ceva idei????Plsss.[pup]id="teal">

 


DANA si [copil] ALESSIOid="blue"> , 07.06.2008

id="purple">id="size1"> si speram, samburica din burticaid="purple">id="size1">

S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE!id="blue">id="purple">id="Comic Sans MS">id="size1">


.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....id="teal">id="Georgia">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danangie
Buna fetelor'Peste o sapt ...mai exact duminica viitoare Alessio al meu face un an.[olala]Eu stau intr-un apart mic....cat o cutie de chibrituri [bang].Ma rog....Deci, voi avea 14 invitati [ups]...cum voi face nu stiu.....nu asta e problema mea....cu ce ma puteti sfatui ptr o masa asa de sarbatoare,dar simpla? Adica....vor fi 5 copii...deci tre' sa pregatesc ceva care sa mearga si ptr cei mici....ceva care sa fie usor de facut.....sa nu ia timp....ceva care sa fie placut la ochi....nu fac masa......voi pune mancarea pe masa si fiecare se va servi din ce va vrea.......imi puteti da ceva idei????Plsss.[pup]id="teal">
DANA si [copil] ALESSIOid="blue"> , 07.06.2008id="purple">id="size1"> si speram, samburica din burticaid="purple">id="size1">S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE!id="blue">id="purple">id="Comic Sans MS">id="size1">

.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....id="teal">id="Georgia">
align="right" id="quote2">Paieu cand facu vizigotu un an, la fel, in doua camere "maaari"...Am fixat o masa intr-un colt al sufrageriei si am facut pe ea bufet. Pt adulti, sandvisuri diverse, dupa fantezie:- unt, ceapa, rosii- pate, ceapa, rosii- unt, piept de pui fript sau fiert, cu mult piper - idem plus felii de rosii- branza tartinabila cu rosii- branza tartinabila cu ceapa si castraveti... si tot asa. Am mers pe variante cat mai natur, noi fiind mari fani ai combinatiilor de legume. M-am gandit si la situatia in care ar prinde vrun plod din sandvisurile astea. Nu erau tocmai ok pt ei, dar nici incacceptabilePt copilasi:- pahare drepte si nu prea inalte in care am pus (ca niste flori in glastra) bastonase de morcov, castravete, ardei, usturoi verde (ca al meu era fan....)- castronase cu cereale (nu mai stiu de care manca la un an, sorry, oricum genul de cereale de mic dejun, nu din alea de bebe)- fructe diverse - la mare cautare au fost prunele, aduse de soacra-mea de la tzara- covrigi - branzeturi taiate tot asa bastonase si puse in pahare (Matei era mare fan cascaval)- nelipsitele banane pe care nu le manca decat in tovarasie adica vazand pe altii- in frigider aveam pregatit lapte daca s-ar fi cerut si iaurturi- am bagat la cuptor in vas de jena cu capac un piept de pui + morcov+telina+cartof+ceapa+rosie+usturoi+...(ce legume mai ai la indemana si inspiratie)+apa fiarta sa le acopere. Le-am copt bine la foc mic si le aveam pregatite sa le blenderuiesc la nevoie dar acum as face altfel, le-as blenderui calde cu un pic de unt si le-as servi piticilor in cescute mici mici ... cred ca ar avea cautare ca noi inca mai mancam pe intrecute combinatia asta de pui cu legume diverse.- la un moment dat am scos si un pepene verde taiat cubulete fara samburi dar nu prea s-a votat.- la sfarsit, bineinteles, tort, facut de mine din blat de pandispan, cu fructe multe, ornat cu frisca si diverse jeleuri (fiul a avut tort cu viermi, paianjeni si cheite la un an da? [:D]).De baut am avut pt mamici suc, apa si bere (parca) si evident cafea. Pt pici, apa, ceai la cerere (eu am plafar in dulap [:D]) si, cum ziceam , lapte.Sfat: concentreaza-te pe nu foarte multa mancare, astfel incat servitul, mancatul, stransul, sa fie usor de facut. Copiii au nevoie de spatiu, la mine au fost doar cinci dar casa arata ca un loc unde se atentase cu bombe....ce frumos a fost...la un moment dat socru-meu ii invata pe pustani sa aprinda lumina pe hol...stateau la rand sa invete...demential!Hai ca m-am luat cu povestile. Daca-mi mai vin idei mai zic [flo]Mina siMatei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tatidin:09.09.2004cronicile vizigotuluiSome people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...