Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (19)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

@ Hristina, Buna, la Miramar in Obzor a fost de 2 ori sora mea, a fost f incantata si multumita de hotel si de tot ce a gasit acolo. Iti dau un link de pe un forum unde am postat niste poze, poate te ajuta: http://www.forumadria.ro/articol-hotel-miramar-obzor-bulgaria Acum 2 zile am revenit din Nessebar, am stat la hotel Sol Bay care face parte dintr-un resort spaniol numit Sol hotels. Aici unde am stat noi erau 2 hoteluri de 4 stele numite Sol Bay si Sol Mare si la mijloc, Sol Palace care era de 5 stele( celelate 2 de 4 stele). Am platit pt 7 nopti cu all inclusiv camera dubla eu cu fii-mea( 4 ani) 609 E (dar e pret de varf de sezon, in rest gasiti de 2-3 ori mai ieftin) , sora mea si sotul+ copil 840 E. Hotelul este f ok, camere mari cam cat o garsoniera cf 1 la noi, mobila moderna si mai ales un pat ff confortabil,niste perne tocmai bune de adormit pe ele, baie f curata, conditii mai bune decat la hotelurile de 4 stele de la noi, balcon mare, minifrigider in camera, AC, foehn etc. De mancare nu am cuvinte decat de lauda, in fiecare zi alte feluri de mancare, f m salate, toate tipurile de carne la gratar, cuptor prajite etc, zilnic specialitati gen midii, caracatita facuta in mai multe feluri, si alte supe de fructe de mare, torturi etc. Recomand hotelul, intreg resortul de altfel familiilor cu copii, erau 80% familii cu copii, sunt piscine in fata hotelurilor cu apa limpede si f b ingrijite, bar la piscina deschis pana la ora 18 cu pizza, diferite gustari calde dulci sau sarate, inghetata, fructe si tot felul de bauturi cu care te puteai servi. Eu am fost multumita de hotel, de personal si as reveni oricand acolo, fiicei mele i-a placut enorm, nu mai dorea sa plece din Bg. Biletele au fost luate prin Boreal Turism, nu cred ca se pot lua direct de pe siteul lor. PS: echipa de animatie de nota 20, la fiecare parter de hotel din cele 3, exista loc de joaca pt copii, cu pictat pe fata, dans, cantece, minidisco. Seara la 20.30 minidisco pt copii, apoi la 21.30 spectacole pt adulti si copii, in fiecare seara alta tematica, gen comedy night, fantasia night, bulgarian night, cabaret night, quiz etc...spectacole f reusite, interactive, atractive pt cei mici si cei mari deopotriva, gimnastica in piscina zilnic, cursuri de dans zilnic, water polo, tras cu arcul, etc. Exista in fata hotelului Sol Mare un castel cu tobogane de apa, cu piscina de bebei. Toate aceste lucruri au intrat in banii astia, eu in 8 zile nu am consumat decat echivalentul a 24 lei pe niste palete de tenis ( 6 leva=12 lei) si de 2 ori niste barcute cu volan pe apa( 6 leva in 2 seri, adica alti 12 lei). Sunt convinsa ca aici in Ro nu era atat de reusita vacanta asta si per total nu a costat atat de mult, mai ales ca a fost un sejur frumos si pt cei mari si cei mici, cu multa distractie, papa bun si conditii decente. www.nico.stfp.net
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

@ Cosmina: Nessebarul e dupa Obzor, dar am vaz ca v-ati gandit la Sol Mare& Bay: eu iti recomand si daca citesti mai sus vei vedea de ce:-), este plin de familii cu copii, sunt destui romani si ai cu cine conversa, personalul stie engleza( cameristele nu prea), dar pt copii este excelenta locatia. Din hotel, mergi la piscina/piscine/ ai acces la toate cele 3 piscine de la Bay, Mare si Palace care sunt fix in fata celor 3 hoteluri, apoi vis-a vis este parc de copii si scena in aer liber unde au loc minidisco+showuri, apoi cobori niste trepte si este marea. Hotelul/hotelurile au piscina interioara, locuri de joaca pt copii( nu leagane in interior, dar loc de facut puzzle, desenat, pictat, dans, in permanenta exista echipa de animatie cu ei, ii picteaza pe fata, ii alearga prin curte, ii duce la bar pt suc, ii invata sa inoate, face gimnastica cu ei, au jucarii si carti de colorat plus toate cele acolo, pt cei micuti si cei mai mari). Camerele mari, prevazute cu fotolii care se pot face pat pt copiii mai mari, iar pt infanti patut mic gen plasa. Lifturile panoramice care sunt 3 la numar pe fiecare hotel si care au peretele exterior de geam si privesti spre mare, sunt f "simpatice", ai o senzatie ciudata de zbor [olala] Eu tot vorbesc de hoteluri pt ca sunt 3 asezate in linie unul langa altul si chiar daca stai la 4 stele poti beneficia de toate facilitatile de la 5*, de la Palace, exceptand masa, dar piscina, bar, alte activitati, sunt comune. www.nico.stfp.net
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hristina
Deci, plecarea va fi pe 1 septembrie. Am timp sa prospectez piata si statiunile; amicii cu care mergem sugereaza Constantin si Elena. Voi aici ce recomandari ati avea?
Duni. Posibil sa gasesti loc si la M. Palace ptr perioada care vrei. Totusi...vezi Marina Beach sau Pelican. Si Nessebar cu cele 3 hoteluri de care s-a spus, singurul lucru care ar fi in plus fata de Duni e topoganul ( topoganele) iar in minus e plaja, la Duni e plaja lata, intrarea in mare lina, apa limpede...la Sol Palace/ Bay/ Mare am inteles ca plaja e ingusta, nu stiu cum e apa si intrarea in mare. Mie nu-mi merge netul si acum sunt in vecini( la verisoara-mea)....turbez fara net Bafta. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Nessebar Sol Bay plaja e cam ingusta, sa zic cam 15 m latime si cam 150m lungime...dar mai exista una si mai mare in fata lui Sol Mare. Apa calda si f curata, fara alge, asta acum 2 zile. Cumnatul si nepotul au facut scufundari si mi-au spus ca se vedeau pestisori si crabi, ei erau f incantati. Imaginea de pe plaja e frumoasa, se vede un colt de oras si in departare niste dealuri. Nisipul f fin si cu multe scoici, Mara mea f incantata de cate a putut alege/culege. In schimb, loc mult la piscinele hotelului care sunt extrem-extrem de curate, seara dupa ce ies toti din piscina se schimba apa si se culege eventualul nisip, insecte etc cu niste plase speciale, se spala zilnic cu masinute speciale toata zona piscinei, astfel ca nu exista fir de praf sau de mizerie. Mie repet, mi-a placut zona si mai ales acest Resort. Si va spun ca am impresia ca bulgarii sunt muuuult inaintea noastra la turism. Iar acest hotel de 4 * in comparatie cu alt hotel de 4 * din Venetia este net superior, cam egal cu 4 * de la turci. www.nico.stfp.net
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nicopuscasu Si va spun ca am impresia ca bulgarii sunt muuuult inaintea noastra la turism. Iar acest hotel de 4 * in comparatie cu alt hotel de 4 * din Venetia este net superior, cam egal cu 4 * de la turci. www.nico.stfp.net
Bulgarii sunt inaintea noastra la turism pt ca in urma cu cativa ani au acceptat investitiile germane in domeniu si mai ales administrarea cativa ani la rand de catre nemti i-a adus aici. Sa compari Venetia cu Bulgaria ... e ca si cum ai compara mere cu pere. Nu are nici o relevanta. In venetia, in toata Italia de fapt, hotelurile sunt ff vechi, renovate frumos. Exista super conditii si servicii, spatiul este limitat. Da, se poate compara litoralul francez cu cel italian! mami de theo "o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista comparatie intre litoralul bulgaresc si litoralul nostru, asta-i clar. Parerea mea: nu-i vom ajunge nici in 50 de ani, asa cum spun unii ca sunt( "cefe late", inapoiati..etc)cel putin in privinta turismului...ne-au luat-o cu muuuuult inainte. Pe litoralul nostru am fost ultima data in 2004....de atunci am mai fost 4 zile in 2008 din cauza unei nunti la care am fost, apoi m-am interesat ptr anul asta....pai o cer si pe ma-sa, si pe tac-su...si tot neamul lor[:D]...iar conditiile...nu mai spun, invers proportionale cu preturile. Apropo de preturi: ptr 6 nopti in sezon de varf, 2 duble ( 2 adulti si 3 copii intre 3 si 13 ani) la Marina Beach platesc 1346 euro. Daca luam printr-o agentie romaneasca dar cu Dertour, plateam 1776 eur, mi-a venit oferta lor chiar acum. Mie mi se pare cam mare diferenta, mi-au spus ca prin Neckerman e mai mult[alcool]. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Sa compari Venetia cu Bulgaria ... e ca si cum ai compara mere cu pere. Nu are nici o relevanta. In venetia, in toata Italia de fapt, hotelurile sunt ff vechi, renovate frumos. Exista super conditii si servicii, spatiul este limitat. Da, se poate compara litoralul francez cu cel italian! mami de theo "o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"
Eu NU am comparat tarile intre ele pt ca nu-s atat de stiutoare in domeniul turism al nici unei tari, am comparat pur si simplu 2 hoteluri de acelasi rang in care am stat eu, in cele 2 tari. Atat. Simplu. www.nico.stfp.net
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum am "studiat" noi hartile,dar sunt multumita de alegerea Nessebar-ului,mai ales dupa prezentarile de mai sus!Chiar asteptam sa povesteasca cineva cum a fost vacanta acolo!!!!Multumesc!Mai am o intrebare:pe voucherul nostru scrie Bay&Mare,de la firma mi-a zis ca pot merge la oricare dintre ele....si daca vreau la Mare,e vreo problema?!?(am vazut ca toboganele sunt in fata acestuia).Referitor la C-tin si Elena...am fost de Paste la Aqua Azur...camere ok,mancare cam slabuta,cladirile din jur pareau ca dupa bombardamente,trebuia sa coboram niste scari pana la plaja(noroc ca nu era cazul de plaja)!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...