Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (19)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

roxana, le poti face copiilor pasapoarte temporare, cu valabilitatea de 1 an, costa 80 ron la cec + 32 ron la trezorerie; nu stiu daca mai este valabila regula cu eliberarea in regim de urgenta si ce taxa se plateste pentru asta. pasapoartele electronice se elibereaza in termen de 14 zile calendaristice de la depunerea actelor. iar costul acestora este 234 + 32 = 266 ron, sunt valabile 3 ani, dar practic nu le poti folosi decat 2 veri, ca in cel de-al treilea an deja expira in vara. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
roxana, le poti face copiilor pasapoarte temporare, cu valabilitatea de 1 an, costa 80 ron la cec + 32 ron la trezorerie; nu stiu daca mai este valabila regula cu eliberarea in regim de urgenta si ce taxa se plateste pentru asta. pasapoartele electronice se elibereaza in termen de 14 zile calendaristice de la depunerea actelor. iar costul acestora este 234 + 32 = 266 ron, sunt valabile 3 ani, dar practic nu le poti folosi decat 2 veri, ca in cel de-al treilea an deja expira in vara. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
eu din cate stiu pasaportul temporar costa 216 lei, ca mai e o taxa de 100 lei-taxa achitata la CEC Bank. Astea sunt tarifele din 2 iulie la noi. Codruta &[zana] Petra Alexandra [url="http://lbyf.lilypie.com/aw8dp3.png"]asa crestem noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui codruta_grg
Citat:
citat din mesajul lui theo_2004
pasapoartele dureaza 10 zile lucratoare si costa (244+32) lei/bucata! http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexPrahova.htm mami de theo "o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"
Codruta &[zana] Petra Alexandra [url="http://lbyf.lilypie.com/aw8dp3.png"]asa crestem noi [/url] Pe site-ul dat de tine scrie ca se elibereaza in 30 de zile lucratoare pasaportul electronic. Ciudat ca dureaza asa mult aoclo... si la noi taxa e de 266 lei, nu 276 lei. Ar trebui sa fie la fel peste tot...
mda ... acum am observat ... si la bucuresti e tot 266 si dureaza 10 zile. pretul il scrisem iniat 266 dar am corectat dupa ce am vazut pe site gandindu-ma ca am retinut gresti 266; la perioada nu m-am uitat. trebuie dat telefon pt info suplim! mami de theo "o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui codruta_grg
Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
roxana, le poti face copiilor pasapoarte temporare, cu valabilitatea de 1 an, costa 80 ron la cec + 32 ron la trezorerie; nu stiu daca mai este valabila regula cu eliberarea in regim de urgenta si ce taxa se plateste pentru asta. pasapoartele electronice se elibereaza in termen de 14 zile calendaristice de la depunerea actelor. iar costul acestora este 234 + 32 = 266 ron, sunt valabile 3 ani, dar practic nu le poti folosi decat 2 veri, ca in cel de-al treilea an deja expira in vara. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
eu din cate stiu pasaportul temporar costa 216 lei, ca mai e o taxa de 100 lei-taxa achitata la CEC Bank. Astea sunt tarifele din 2 iulie la noi. Codruta &[zana] Petra Alexandra [url="http://lbyf.lilypie.com/aw8dp3.png"]asa crestem noi [/url]
Roxana, asa este, se pot elibera pasapoarte de tip vechi pe un an, care sunt gata in 1-3 zile. Si le poti folosi si la anul, daca alegi sa mergi in vacanta la inceputul verii. Practic nu e mare diferenta fata de cele noi, pe care, cum zicea cineva mai sus, tot cam 2 veri le folosesti. Eu in locul tau as incerca la agentia care inca mai are locuri la Duni in august. Poate se mai indreapta si vremea pana atunci. Laura si fetitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002) [url="http://flickr.com/photos/lauratenea"]poze_noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! A fost cineva la hotelul Primasol Strandja, Sunny Beach? As vrea si eu Mai multe informatii despre hotel, conditii... Suma de 266 ron este pentru pasaportul electronic? cel simplu nu mai este? Mi se pare destul de mult pentru pasaportul unui copil, pe care cum spunea CORINA: "le poti folosi decat 2 veri, ca in cel de-al treilea an deja expira in vara." Mami de [zana] Bianca Maria (25.12.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am ajuns azi, dar maine cand plec de la servici ma duc cu toata trupa sa le fac pasapoarte, dimineata se duce sotul sa vada unde plateste taxele acelea. Pasaportul temporar e valabil 1 an si costa 216 lei, pe cand cel electronic e valabil 5 ani ptr copiii peste 6 ani si 3 ani ptr copiii pana in 6 ani si costa 276lei. La mine, doar cel mic are pana in 6 ani, fetele sunt trecute, deci pasaportul va avea valabilitate de 5 ani in cazul lor. Theo....ca dovada poti duce un voucher, daca ai...ai uitat pur si simplu ca-i trebuie si copilului, sau...n-ai observat ca-i expirat. N-as crede sa trebuiasca dovezi ...solide, ei sunt multumiti ca-ti iau banii, cu atat mai mult ca ti-i va lua si anul viitor iarasi. Ma uit maine ca tot ajung pe acolo, sa vad ce anume scrie si-ti spun. Geo_ionita, nu se mai fac pasapoarte vechi, nici nu se mai trece copilul pe pasaportul unuia din parinti, ca doar e criza, sa mai scoata si ei ceva bani. Exista doar pasaportul temporar, care se elibereaza mai repede si are valabilitate doar 1 an. Despre cat dureaza...am sunat azi de multe ori ca sa aflu , dar suna telefonul ala degeaba, nimeni nu raspunde. Am gasit pe site, ca pasaportul se elibereaza in cel mult 30 de zile lucratoare. asta ar insemna cel tarziu in jurul datei de 18 august....oricum nu ma grabesc, pana pe 15 august nu-mi pot lua concediu. Dupa ce voi afla maine cand vor fi gata, iau si hotararea finala[:D]: cand si unde. M-am uitat azi si am ales cateva statiuni, respectiv hoteluri la care m-am oprit: Albena- Laguna Garden 4*, Ralitsa superior 4* Nessebar- Sol Nessebar Bay/ Mare 4* Obzor- Sol Luna Bay4* , Casablanca 4* Sunny Beach- Club Calimera * Si primul in lista e Duni, hotel Pelican, dar nu imi fac prea multe sperante. Din celelalte...Albena imi place ca statiune, am fost la Kaliakra, cineva mi-a spus de Laguna Garden ca-i ok, de Ralitsa am citit si bune si rele...nu ma incanta ca-i cam departe- seara obisnuim sa ne plimbam... Nessebarul banuiesc ca-i linistit, nu-mi place plaja, chiar deloc, am inteles ca-i ingusta si mai sunt si ceva pietre prin apa, in schimb piscina de copii cu topoganele imi plac, arata bine. Obzor iarasi e linistit, parca ceva cam prea linistit[:D], nu stiu daca ai ce face in afara hotelului. Sol Luna Bay am auzit pe aici ca-i ok, Casablanca ala are in schimb un pret foarte ok[:D], iar impresiile sunt bune, dar am vaga impresie ca ptr copii nu prea are nimic interesant. Iar la Calimera mi-a atras atentia topoganele , piscina...arata foarte bine in poze, n-am gasit impresii decat in germana, si daca in engleza ma descurc sa citesc, germana ptr mine e identica cu chineza[:D] si n-am avut timp de google translate sa vad ce pareri au nemtii. Cam la astea m-am oprit, ce pareri aveti, care ar fi mai potrivit ptr copii( miniclub, minidisco, intrarea in mare lina....etc)? Roxana Editez ca tocmai m-am uitat pe situl prefecturii si am gasit ca :de la 1 mai 2010 pasapoartele simple electronice se vor elibera in 14 zile calendaristice, iar pasapoartele temporare in 2 ore ( cu conditia sa fie in timpul programului de lucru). Va spun maine cat de adevarat e[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxana c. Theo....ca dovada poti duce un voucher, daca ai...ai uitat pur si simplu ca-i trebuie si copilului, sau...n-ai observat ca-i expirat. N-as crede sa trebuiasca dovezi ...solide, ei sunt multumiti ca-ti iau banii, cu atat mai mult ca ti-i va lua si anul viitor iarasi. Ma uit maine ca tot ajung pe acolo, sa vad ce anume scrie si-ti spun.
Noiam facut pasaport electronic pt ca mergem in vacanta si vara si iarna. Atunci cand am fost noi, m-am interesat special despre cond eliberarii unui pasaport temporar pt copilul unei cunostinte si NU se accepta "vacanta" ca motiv pt pasaport temporar. mami de theo "o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui geo_ionita
Buna! A fost cineva la hotelul Primasol Strandja, Sunny Beach? As vrea si eu Mai multe informatii despre hotel, conditii... Suma de 266 ron este pentru pasaportul electronic? cel simplu nu mai este? Mi se pare destul de mult pentru pasaportul unui copil, pe care cum spunea CORINA: "le poti folosi decat 2 veri, ca in cel de-al treilea an deja expira in vara." Mami de [zana] Bianca Maria (25.12.2007)
In ce perioada mergeti la sunny beach? Codruta &[zana] Petra Alexandra [url="http://lbyf.lilypie.com/aw8dp3.png"]asa crestem noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...