Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (19)


Recommended Posts

Buna dimineata! Vin cu impresii proaspete dupa we-ul petrecut la Duni!Am avut ocazia sa petrec cateva ore la 3 hoteluri din Duni, Marina Beach, Marina Royal si Belleville. Asadar, dupa un drum de vreo 400 km am ajuns la poarta de la Marina Beach, unde urmau sa petreaca o noapte ai mei cu copii. La poarta paznicul s-a pus pe verificatul listelor, si nu ne gasea, imi propusesem sa nu ma enervez, stiind ca se poate intampla, eram "un pic" pregatita [:D], dar nu am rezistat sa stau si sa astept in masina la poarta, am iesit pusa pe fapte mari!Paznicul sa sunte la hotel, acolo tot asa nu eram pe liste, sunam la agentie, la directoarea, ea ne spune ca tocmai in dimineata asta vorbise cu directorul de vanzari si i-a confirmat rezervarile noastre.(Specific, ca ajunsesem la 8.30 seara), ne zice agenta sa-i dam telefonul paznicul, nu stiu deja ce ii zice, ala s-a pus pe sunat, in fine dupa vreo juma de ora, pe la vreo 9 seara ne dau astia drumul sa intram in resort!Sotul meu turba, ca pierde cina[:D], eu enervata pe toti, ca ne-au lasat pe banii nostri sa stam in fata portii ca pe niste infractori...in fine, era si frig, eram dezbracati, si incepusera sa picure putin intre timp... Ajungem la receptie, predam pasapoartele alor mei si a copiilor, ne pun la toti bratari(si noua, ca au zis ca si la noi s-a confirmat la Belleville rezervarea), si ne-au invitat sa mergem la restaurant ca sa mancam, si pe urma urma sa ne arate camera. Destul de amabili la receptie, norocul lor! Prima impresie despre hotel, mi-a placut, muzica live pe terasa, mancarea destul de buna, si era sf programului, dar era destul de mult, si chiar calda. Torturi si prajituri m-au dat gata[:D], de bautura nu spun nimic, ca tarie nu beau, dar non alcoolic, dozator sa traiasca, dar merge, se compenseaza cu mancare![:D]Cand aproape terminasem sa mancam s-a stins lumina inauntru, adica gata va ajunge, e 9.30.[:D] Ajungem inapoi la receptie, si ne conduc in camera, o suita, cu vedere la mare, 2 camere super, aranjate, curate, si spatioase. Dupa ce i-am cazat, am plecat sa ne cazam si eu cu sotul(vroiam si noi la Beach, dar ptr o noapte nu se faceau rezervarile la cele 2 hoteluri), primim si acolo o camera destul de dragura, ceva mai veche decat de la Beach, se simtea ca e putin altfel. In seara aceea, am reusit sa ne plimbam un pic, am ajuns si la discoteca de langa amfiteatru, era destul de vesel acolo, afara ploua marunt, si s-a strans destula lume. A doua zi, ne-am dus la micul dejun la Marina Beach, foarte bun de altfel, am gasit tot ce e nevoie ptr un mic dejun satios, chiar ma gandeam, ca nimeni niciodata la el acasa nu mananca atatea feluri de mancare cate erau acolo, dar totusi erau comentarii ca mancarea nu e variata...nu e adevarat, gasesti ce vrei...Dupa micul dejun, ne-am dus la piscina(uitasem sa spun, ca dupa o seara rece si ploioasa, dimineata ne-a trezit cu un soare puternic, si vreme super buna), locuri cate vrei, sezlonguri libere...Apa in piscina era cam rece, dar dupa ziua de sambata chiar nu aveam nicio problema, apa marii era cam ca in piscina. Copii au prins repede gustul balacelii, si nu au iesit din piscina mai deloc![:D] La 12 urma sa eliberam camera si la Belleville, si la M.Beach, urma sa ii mutam la M. Royal. Cheile de la Bellevile, le-am predat inca dupa micul dejun, si am dus gentuta noastra la ei in camera. La 12.30 eram deja la M.Royal, la receptie, hmmm si aici incepe nemultumirea mea, nu mi-a placut deloc la Royal, dupa ce am stat la M.Beach, poate doar exteriorul hotelului. Ne-au dat camera destul de repede(tot suita cu vedere la mare), la et. 5 dupa lift, si la et.3 dupa urcatul scarilor[:D]. Suita nu mi-a placut deloc, cam la fel de mare ca la Beach, dar mai veche, mai stearsa, avea un singur tv, desi se vedea ca trebuia sa fie 2(la M.B. are 2), baia era mai mica, loc pe chiuveta ioc, la M.B, era mare cu marmura in jur, aici fara, doar chiuveta mare cu margini. Intr-o camera patul dublu mare, in cealalta camera canapea care se desface, ca un fel de pat dublu, iesea buretul acela din saltea, si nici macar nu era drept, ci se lasa, daca te asezai pe margine(M.B. era o canapea super). Balconul mare, dadea spre piscine si mare, dar la o mare inaltime, i-am lasat cu mare grija, si o neliniste. Chiar m-am dus la receptie sa intreb daca nu au o alta suita la vreun etaj inferior, si m-a dus la o camera de la parter, cu vedere spre parcare si un pic de mare, am zis pas. La M.B, camera era la parter, era chiar langa terasa restaurantului.Dupa ce i-am cazat, ne-am dus la masa tot la M.Beach, daca am plecat de la hotel devreme(de la Belleville), nu ne-a taiat nimeni bratarile, citisem undeva impresii de la Duni,cum ca la ora 12 au fost invitati sa paraseasca resortul, si aveam emotii pe tema asta, chiar vroiam sa rezerv ptr 2 nopti, dar agenta ne-a zis ca nu e nevoie, ca nu te dau afara. Asa ca am mancat la pranz(tot era foarte bine), si ne-am dus inapoi la piscina, am reusit chiar sa inot, s-a incalzit un pic apa intre timp, desi am stat sub umprela, tot m-am ars ceva. Pe la 4, ne-am dus la ei in camera, sa ne schimbam, si am plecat spre Bucuresti. Deci concluzia mea este ca M.B. e mai bun ca M.R. Mama mi-a povestit aseara, deja dupa ce plecasem, ca s-au dus la restaurantul de la M.Royal, si mancarea a fost foarte buna, si le-a placut. Sambata care vine mergem din nou... Alina, [url="http://by.lilypie.com/QwZWp2.png"]Alex Andrei-22.11.2003[/url] si [url="http://b2.lilypie.com/i4XVp3.png"]Olivia-22.08.2007[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna alina, te rog mult, spune-mi ce traseu ati ales pentru a ajunge la duni. daca ne poti spune care este starea drumurilor pe care ati mers voi... multumesc ! Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Drumul l-am ales pe cel "clasic", Ruse-Sumen-Varna-Burgas-Sozopol-Duni. Drumul per toatl a fost bun, cu exceptia, ne-am incurcat un pic la Varna, ca era drumul in constructie, si trebuia ocolit, de am dat de niste gropi naspa. Oricum la noi drumurile sunt mai bune, dar am mers destul de bine, chiar si pe drumul asta erau tot timpul curbe, ma asteptam sa fi drept![:D]Aveam in masina un pasager sensibil la stomac, si am ales drumul in functie de asta. Alina, [url="http://by.lilypie.com/QwZWp2.png"]Alex Andrei-22.11.2003[/url] si [url="http://b2.lilypie.com/i4XVp3.png"]Olivia-22.08.2007[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Concediu la Riu Evrika Sunny Beach Dupa ceva emotii cu vestita agentie G., am primit insa inainte de plecare mesaj de la Riu ca sunt OK rezervarile noastre. Am iesit din tara pe la Vama Veche, ne-am invartit putin prin Varna, nu stiu daca am nimerit drumul corect, dar am iesit pana la urma [:)] si am ajuns pe la 2 fara ceva la Riu, pe care apropo l-am gasit si pe asta mai greut ca nu aveam nici o idee pe unde e in cadrul statiunii. Este pe langa Victoria Palace. OK, am ajuns, la poarta nu ne-a cerut portarul voucherele, ne-a crezut pe cuvant cand i-am spus ca avem rezervari [:D]. La receptie ne-a spus ca va mai dura vreo jumatate de ora, ca abia faceau curat in camera, camera la etajul III. Eu cand am auzit III, am zis din start sa incerce sa ne schimbe la etajul I, lucru pe care l-au facut fara probleme. Dar sa aveti grija ca de fapt etajul I este parter. Pana la urma nu ne-a deranjat lucrul acesta, desi la inceput, sotului nu i-a placut, ca trebuie sa incuiem usa la balcon in timpul zilei. Dar, am lasat usa deschisa, fara probleme, era bine ca erau cativa copaci si nu era cald in camera, mai ales ca aerul conditionat mirosea tare a mucegai cand l-am incercat. Per total, a fost bine. Mancare multa, diversificata, buna. Dimineata aveai de alea intre o multime de chestii: oua facute in diverse feluri (fierte, ochiuri, scrob, omleta), bacon prajit, branza (telemea, topita, de vaci), gemuri de diferite feluri, iaurturi de vreo 3 feluri (simplu, dietetic, cu fructe), clatitute mici - de astea manca al meu mic cu topping de diferite feluri, fructe, lapte, ceaiuri, cafea etc. La pranz 2 feluri de supe / ciorbe, bunisoare, doar ca noi nu prea mancam supe crema, dar nu erau rele la gust, felul doi iar o multime de carnuri si garnituri separat. Mie mi-au placut si specialitatile lor de friptura cu sos si cu legume, de vreo 3 feluri si alea. Seara, la fel, si in plus seara aveau specialitatea bucatarului, undeva pe dreapta, dupa intrare, unde cel mai mult mi-a placut o friptura de vita, moaaale, de nu stiu cum o faceau. Sucuri la dozator, gama Pepsi - al meu copil a avut si el concediu si l-am lasat sa bea 7 up [:D] - berea slaba, dar nu rea la gust (zice barbatu-meu), cokteilurile si alcoolice si nealcoolice - alea alcoolice zic eu ca slabe ca am baut si nu am avut nimic. Prajiturele, fructe etc. Eu zic ca in cele 7 zile am putut manca variat, in fiecare zi altceva. Mai era si un snack-bar unde puteai manca dupa ce se inchidea restaurantul, cu sandwichuri, gratar, pizza etc. Am mancat intr-o zi niste pizza, dar nu mi-a mers foarte bine, asa ca nu am mai incercat-o dupa aia. Cam asta cu masa. A,am mers si la restaurantele bulgaresc si asiatic, nu mi s-a parut ceva deosebit, dar merita daca tot e posibilitatea asta, la cel bulgaresc sa incercati prajiturile, baclavale, niste gogosele foarte insiropate, buuune de tot. Camera am avut in corpul A, citisem ca e mai bine in corpul D, dar am fost multumiti cu cea din corpul A. Camera mare, am avut 2 paturi duble lipite si unul mare pentru copil. Problema la baie semnalata de cineva era si la noi, cand faceai dus nu se ducea apa si se facea balta in interiorul dusului, nu era cadita, ci doar cladite niste margini ca sa nu iasa apa in baie. Uscatorul din baie exista, dar nu are putere foarte mare, asa ca eu la par lung trebuia sa stau mult sa ma usuc. Daca stiam, imi luam pe al meu de acasa ca nu ocupa mult loc. Prosoapele schimbate, asternuturi, prosoapele de baie puteau fi schimbate in orice zi, de la 4-6 la piscina. Constanta si Calin Calin - cel mai frumos poem al vietii noastre www.calendare2010.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

continuare ... [:)] La TV se prinde doar TVR international in romana, dar am avut carti si am mai citit. Ziarele in romana sunt scumpe, auzisem pe plaja ca la Libertatea era 3 leva. Preturi: masinuta electrica pentru mai multe persoane, ne-am plimbat pe faleza 30 leva 1 ora, inghetata pe faleza 1.3 leva si ceva parca 100 grame - mai buna decat cea de la hotel, magnetii la hotel sunt cei mai ieftini - 2 leva, in rest sunt 3 si 4 leva, bicicleta electrica ( e un soi de bicicleta cu 2 roti pe care stai in picioare) 15 leva 1 ora, 10 leva 1/2 ora, titicarul - 7 leva toti trei, autobuz spre Nessebar - 1 leva/persoana. Autobuzul se ia de la o statie de langa hotel, cum se iese pe poarta principala la drepata, se traverseaza strada si e statia. Foarte important: WI FI nu exista la hotel (au o camera cu retea de calculatoare, 4 leva 1/2 ora). DAR, puteti avea acces la internet la barul Bikini Beach, de pe faleza, vis-s-vis de hotel. PAROLA este INTERFACE, puteti sta pe un sezlong langa bar, asta daca nu vreti sa consumati de la bar si prindeti. Noi am stat intr-o seara la bar si am baut un coktail (aveau oferta la 1 mai dadeau unul gratis, dar nu era nimic deosebit, Blue Hawaian), ne-a spus parola ca am umblat eu un pic pe net, si dupa aia mergeam seara pe plaja si mai netuiam un pic. Animatia nu ne-a prea interesat, erau tot felul de concursuri, dar noi am avut program de somn la amiaza, iar dimineata mergeam la plaja. Pentru copii faceau concursuri, dar la fel in intervalul orar care nu ni se potrivea noua. Mi-au placut spectacolele ce le faceau seara, interactive, implicau si publicul. Plaja cu nisip fin, problema mare au fost algele, pe care nu le curata nimeni, doar valurile s-au indurat intr-o zi, dar din pacate s-a dus cu plaja din cauza vremii. Vignette ne-am luat 2, pentru ca sunt pentru 7 zile si ramaneam cu 1 zi in aer, asa ca nu am riscat. Aveti grija la schimbul valutar, la hotel e cursul prost, Crown exchange e intr-adevar OK. Nu va povestesc de diverse faze de romani de-ai nostri, au fost insa destule si de prost gust. Constanta si Calin Calin - cel mai frumos poem al vietii noastre www.calendare2010.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam astea despre vacanta la Riu Evrika Sunny Beach. Am uitat sa spun de parcare gratis, sezlonguri, prosoape si la piscina si la plaja gratis. Sauna, sala de fitness gratis. Masajul se pare ca era contra cost, dar nu am incercat. Teren de tenis, se poate inchiria, sunt mese de tenis de masa, gratis (nu stiu care e treba cu paletele, s-ar putea sa trebuiasca sa luati de acasa, nu m-a interesat), mai e un joc boccia cu bile de la ei. Sa aveti vacanta frumoasa si daca are cineva intrebari cu draga inima raspund. Constanta si Calin Calin - cel mai frumos poem al vietii noastre www.calendare2010.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Connie[pup], ai fost bestiala cu internetul si cu parola[pk]. Spune-mi si mie, de Club Calimera ai auzit? Am impresia ca e undeva pe langa Riu Evrika, gasisem o harta dar nu o mai gasesc acum. Am mai gasit acelasi Club Calimera si sub denumirea de Complex Flori- Rodopi-Tzvete. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.
Connie[pup], ai fost bestiala cu internetul si cu parola[pk]. Spune-mi si mie, de Club Calimera ai auzit? Am impresia ca e undeva pe langa Riu Evrika, gasisem o harta dar nu o mai gasesc acum. Am mai gasit acelasi Club Calimera si sub denumirea de Complex Flori- Rodopi-Tzvete. Roxana
Am fost eu la Calimera, 2 saptamani in iunie. Mergi cu incredere, e decent, curat, cu nemti :). Il gasesti in randul 2 de la plaja, in dreptul hotelului Chaika. Desi la Kaliakra mi-a placut mai mult, am considerat am avut un sejur placut, la un pret foarte corect. E drept ca nu am fost in varf de sezon, deci nu era foarte aglomerat, ceea ce ne-a convenit, fiindca altfel "statiunea" nu ne-a placut deloc (probabil ca anul viitor revenim la Albena). Nu stiu ce detalii sa-ti dau, spune tu ce te-ar interesa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello! La hotel Nona in Albena a fost cineva?Daca da,astept ceva info,sfaturi,recomandari [:)]Avem bilete din 11 august si ne-am hotarat sa mergem cu trenul,ca e mai putin stresant [:D]E prima oara cand mergem la bulgari. Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007) [url="http://community.webshots.com/user/bogdan_mihaisidana"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...