Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri (19)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui roxana c. Misty, ma interesa la Calimera asa: 1- au animatie, ma intereseaza ptr copii mai mult: miniclub, minidisco, ...altceva? 2- parcare exista, si cum este: cu plata sau fara? 3- sezlonguri pe plaja sunt cu plata sau fara? 4- distanta pana la plaja, e de 50 m sau mai mult? 5- apa marii am inteles ca nu-i prea curata, dar intrarea in apa, e lina, buna ptr copii? 6- sucurile presupun ca sunt ca peste tot, dar mancarea...e ok, ptr copii ma intereseaza in primul rand. Si in general, ti-a placut, ai ce face acolo sau te plictisesti? Club Calimera mi-a placut cum arata in poze, dar problema e statiunea, n-am fost, dar din ce am citit pare ceva intre Mamaia si Costinesti, adica aglomeratie in primul rand, care mie nu-mi place. Oricum mai ma gandesc, dar totusi inclin mai mult spre Duni. Roxana
Buna, hai sa incerc sa pun si niste accente: 1. exista animatie, amfiteatru si show in fiecare seara, targetul principal fiind, evident, publicul german, dar nu a fost o problema, chiar daca noi nu stim decat guten tag [:)]; in fiecare seara era o tema - cu scenete, playback (pe queen!), bingo (!), discoteca, etc., n-am fost chiar la toate. Pentru copii exista program special, clubul calimerini peste zi si minidiscoteca in fiecare seara. Din nou, n-am incercat clubul, parea ca merg numai copiii germani, care se distrau de minune toata ziua acolo, animatoarele lor erau foarte dragute. Altfel, program obisnuit de animatie la piscina, diversele concursuri, darts, minigolf, bocce, aerobicul de dimineata - atmosfera imi era cumva cunoscuta, noi am mai fost la Ralitsa in Albena si era tot asa...ca in tabara [:)]. Bonus, noi am prins acolo grupele CM si va inchipuiti ce mobilizare era cand juca Germania! Pentru noi atractia principala au fost toboganele uriase care se vad prin poze, pentru copii mai marisori insa (bazinul are 140 cm, cei mici trebuie insotiti). 2. parcare exista si se plateste, noi am mers insa cu autocarul si nu stiu sa-ti zic acum cat, dar pot sa aflu zilele urmatoare 3.sezlonguri pe plaja complexul NU are, trebuie sa le platesti (cate 7 leva pe zi sezlongul si umbrela), pentru mine asta a fost un mare minus. 4. nu apreciez eu prea bine distante, dar plaja e aproape - cum am zis, complexul e in randul 2, acum depinde si in ce hotel stai, Zvete e cel mai aproape, dar parca as zice 50-100m. Oricum, e mult mai bine decat in zona cu dune a statiunii, unde trebuie sa treci niste podete de lemn ca sa ajungi pe plaja - de exemplu, la iberostar e asa. 5. cu apa e cum nimeresti, dar asa e peste tot, cred. In primele 7-10 zile era o placere, calda si curata, foarte limpede, dupa aceea insa au aparut algele, inainte sa plecam s-a si racit, cand s-a stricat vremea . Intrarea e foarte lina, e foarte bine pentru copii. Mie si nisipul mi-a placut, era fin, curat, fara multe scoici. 6. sucuri, cafea...da, ca peste tot, desi exista si un dozator cu suc de mere [:)]. Mancare variata, gatita bine, nu raman flamanzi nici cei mai mofturosi copii (eu am unul). Multe fructe, legume, gratar, pentru noi a fost destul. 7. statiunea...din pacate e de un kitsch desavarsit, de-aia am zis ca nu mai merg acolo. Sigur, depinde de gust. Pare ca in bula imobiliara care cum a prins un locsor si-a trantit repede un hotel, sa moara vecinu' de necaz ca el n-are turnulet, sau stucatura infipta in termopan. Pentru copii exista atractiile obisnuite, gen roata mare, carusel, simulatoare, casa groazei, mingolf, tot soiul de biciclete. Insa Nessebar e superb, si hotelul ne-a oferit o excursie cu ghid pana acolo - noi n-am onorat invitatia, am fost de capul nostru, dar mi s-a parut o surpriza frumoasa. Ca sa inchid, complexul e absolut ok, pozele alea sunt adevarate, sigur, nu e chiar de 4 stele, dar nici nu prea am platit de 4 stele. Eu nu am multe sa le reprosez, dar nu am cautat wi-fi si nici aranjamentele din prosoape nu ma pasioneaza (nu faceau). Nu m-am plictisit si, chiar daca in sunny beach nu mai merg, am avut o vacanta reusita. Ceea ce va doresc si voua, tuturor [:)] !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tocmai ce am trimis un formular de comanda ptr Marina Beach, tineti-mi pumnii sa mai aiba locuri. Eunice, deci te-ai convins ca sunt diferente intre Marina Palace si restul. Mai mergeti si anul viitor? Cat despre locurile libere, stiu, eu am avut verii plecati acolo- trebuia sa mergem impreuna- si au intrebat acolo, direct, de locuri libere, i-au ras aia-n fata, totusi fiind vorba de a 2-a parte a lunii august, chiar ultimele zile din sezonul de varf ( care se termina pe 21 august), sunt 2 agentii la care m-am interesat si au locuri, o agentie are la Belville si Pelican, cealalta si la Marina Beach, acum...sa vedem ce vor spune maine. Diana, spre deosebire de Pelican, Belville n-are restaurant propiu, iar in restaurantul acela de langa amfiteatru am fost anul trecut o singura data, dar crede-ma ca nu mai m-a interesat sa incerc si alt restaurant dupa aceea. Nu mi-a placut, dadea senzatia de cantina, plus ca am gasit 2 farfurii cu urme de mancare. Sunt de acord cu tine ca este asezat langa amfiteatru si langa wunderbar, langa locul cu minidisco...fata de Pelican care e departe de tot. Fata de plaja...e aceiasi distanta, fie ca stai la Belville, fie ca stai la Pelican. Un alt minus este si faptul ca daca ai carucior cu copil , la intoarcerea de pe plaja e putin urcus ca sa ajungi in Belville, lucru nu prea imbucurator dupa ce te-a batut soarele in cap cateva ore[:D] . Acum....ideea e ca as lua orice, nu e timpul sa mai am si pretentii, in preferintele mele ramane lider Marina Palace, insa acolo nu se poate, decat in septembrie sau....anul viitor [alcool], cu toate ca anul viitor sper sa am bugetul mai mare ca sa pot alege Turcia, ca de Bulgaria mi s-a cam scarbit. Misty, multumesc mult ptr raspuns, Calimera ar fi urmatoarea varianta dupa Duni, asta daca nu-mi mai vine vreo idee[:D], ca pe saracul sot l-am adus in pragul disperarii la cat l-am "plimbat" si in Grecia, si in Romania, am fost si pe la munte, si la Disneyland....[:D] am studiat si Turcia, chiar si Malta[alcool] si ne-am intors iarasi la Duni( si aici l-am ametit intre Pelican, Belville, iar Pelican, apoi...Marina Beach) . Ma buseste rasul ptr cazul in care nu mai sunt locuri la Duni, ca iar incep[:D] Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.
Da....am gasit la Duni in august, in plin sezon, asta este, singurul lucru e ca sunt camere libere la Pelican si la Belville, probabil si la vile, dar acolo chiar nu ma intereseaza. Si mai sunt si la Marina Beach, dar cu toate ca-i langa plaja, ca si Palace, stiu ca-i aglomeratie la masa, si decat sa stau la M. Beach si sa fiu nevoita sa ma duc sa mananc la ...Pelican , mai bine iau si camera tot acolo. Si mai sunt cateva chestii care nu ma incanta...ma rog...cred ca vom lua 6 nopti ( in loc de 10) la Pelican, din 15 sau 16 august. Diana, unde va duceati la masa, la restaurantul ala de langa amfiteatru, wunderbar....? Misty, ma interesa la Calimera asa: 1- au animatie, ma intereseaza ptr copii mai mult: miniclub, minidisco, ...altceva? 2- parcare exista, si cum este: cu plata sau fara? 3- sezlonguri pe plaja sunt cu plata sau fara? 4- distanta pana la plaja, e de 50 m sau mai mult? 5- apa marii am inteles ca nu-i prea curata, dar intrarea in apa, e lina, buna ptr copii? 6- sucurile presupun ca sunt ca peste tot, dar mancarea...e ok, ptr copii ma intereseaza in primul rand. Si in general, ti-a placut, ai ce face acolo sau te plictisesti? Club Calimera mi-a placut cum arata in poze, dar problema e statiunea, n-am fost, dar din ce am citit pare ceva intre Mamaia si Costinesti, adica aglomeratie in primul rand, care mie nu-mi place. Oricum mai ma gandesc, dar totusi inclin mai mult spre Duni. Roxana
Eu personal nu am vazut aglomeratie la masa, nici dimineata si nici la pranz. Am gasit cu mare usurinta masa ptr 6 persoane. Iar ptr 4..cate vrei erau libere, si vorbesc de terasa, ca inauntru era practic gol. Eu, din cauza asta am optat ptr Royal, si mi-a parut rau pe urma, ca citisem ca ar fi aglomerat la masa la M. Beach. Alina, [url="http://by.lilypie.com/QwZWp2.png"]Alex Andrei-22.11.2003[/url] si [url="http://b2.lilypie.com/i4XVp3.png"]Olivia-22.08.2007[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt cine intreba de pasapoarte, ieri am stat peste 2 ore jumate la coada la Pipera, asta dupa ce fusesem la sediul din Fabrica de Glucoza (noi stam in Ilfov) si era si acolo omor, dar ne-au spus sa plecam pt ca nu el mergea serverul cica. Evident ca in Pipera aia s-au enervat cand au auzit explicatia, ca cica le-ar fi mers serevrul acolo, dar n-aveau chef de munca [alcool].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Raluca pt. raspuns. A venit un pic mai tarziu pt. ca tocmai ce m-am intors din Pipera. Am stat "doar" 1 ora la coada si 20' inauntru. Din 8 ghisee functionau doar 4. Treaba romaneasca 100%... Dar, fiindca te-am prins aici (ca pe la Trucuri...) nu mai dai, spune-mi, te rog, niste sandalute rosii, minimaliste (2-3 bretelute)si toc max. 10, pe unde gasesc ???!!!! Scuze multe de off-topic !!!! [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors si noi de la Sunny Beach, hotel Riu Helios. Din exterior hotelul nu arata bine, dar are camere mari si e curat. La restaurant la cina aveam aceeasi masa, dar in rest puteam sa ne asezam la care masa dorim. Noi avand carucior dublu, nu incapeam printre mese cu el si seful de sala ne rezerva o masa buna si pt celelalte mese. Mancarea a fost buna. Zilnic era pui, peste si vita/porc. Duminica am primit sampanie la micul dejun. Inghetata era la discretie de dimineata pana seara la autoservire. Capuccino mi-a placut la nebunie. Sucurile si cafelele erau la automat si te puteai servi fara pb. Cu alcoolul in cockteiluri stateau mai prost pt ca nu prea era. Dar m-am descurcat. Ceream separat si taria si iesea un cockteil super [pofta]. Hotelul are doua piscine destul de mari. Ambele au adancimea variabila, deci si pt bebelusi. Plaja era aproape, traversai o alee si erai deja pe plaja. Lumea facea plaja la piscina si baie in mare. Noi cu fetitele am stat si pe nisip dar bautura o luam de la hotel. Drumul a fost ok. Ne-am dus prin Giurgiu -Shumen- Ruen-Sunny Beach. La 7,30 eram in vama si la 12 la hotel. La intoarcere am ales alt traseu Sunny Beach - Varna - Dobrich - Silistra. Pana la Varna a fost mai aglomerat, dar Dobrich -Silistra a fost lejer, chiar daca au fost lucrari la carosabil. [mamica] de [fetita] Laura Ioana [fetita] Irina Maria(26 iulie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre statiunea Sunny Beach. Mie mi-a placut. E intradevar aglomerata, mai ales seara. Pt noi era o placere sa ne plimbam pe faleza pt de tarabe si distractii. In sunny beach te descurci si fara all inclusive pt ca e plin de terase. La aquaparck au fost prietenii nostri si au fost incantati. Atat copii cat si adulti au zic ca mai vor. Langa hotelul Riu Helios era hotelul Neptun care arata bine . Inauntru nu am fost, dar zona de piscina era ok. Mi-a placut si Bracelo, bineinteles. Am intrat la Iberostar, dar mi s-a parut superinghesuit. La Riu Helios era si animatie si se descurcat onorabil. [mamica] de [fetita] Laura Ioana [fetita] Irina Maria(26 iulie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...