Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (7)


Recommended Posts

Buna! Io mai trec p-aci din cand in cand in cautarea lui Leeloo21. Si daca am citit ce-a scris Cristina mi-am amintit: al meu pui se inscrie in categoria puturosi, adica papa si san si biberon. Inca de la inceput, fiindca laptic mai din parti la mine, desi am nascut natural si am baut toate ceaiurile si Galactogilurile posibile. Are 3 luni si acum l-a apucat iarasi cheful de supt, dar numai din pozitia "pe sub brat" - ca sta intins pe pat, nu-l mai tin eu in brate sa transpire, plus ca se foieste mult si din pozitia asta ma pot plimba cu sanul dupa el. Vezi ca exista pozitii care sa faca alaptarea mai usoara pt pui, nu neaparat "pe sub brat", mai sunt si altele, la noi asta a functionat. Monica mami de [copil] CRISTIAN (7.03.2009) [url="http://picasaweb.google.ro/monica.vasileanu/Pui#"]CAND 1+1=3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

"In legatura cu alaptatu,nu cred ca o sa-l mai poti relua,dupa antibiotice,nu stiu excat,imi pare rau ca nu ai reusit! Nu cred ca trebuie sa fii suparata ca ei au hranit-o pe Cosmina cu lapte praf,asa se procedeaza peste tot si mai ales daca ai ceza,si pe Matei prima noapte tot cu bibe si lapte praf l-au hranit!" Cristina1980, poti da lapte dupa antibiotic, ar fi culmea, nici macar nu era indicat sa intrerupi alaptatul in timp ce iei antibiotic (daca imi spui denumirea exacta a medicamentului iti confirm) , du-te la Femina Intim la Alaptatul Help-Line, vei gasi multe sfaturi practice daca iti expui problema. Odihneste-te cat poti, cere ajutor in casa cum vad ca faci deja si exprima-ti toate nedumeririle unde stii ca poti fi ajutata, nu e usor la inceput! Te astept pe celalalt post!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Ii tin pumnii Anei poate nu v-a face cezariana. Mi-ar parea rau sa vad cat de dezamagita va fi si ea ca nu a putut naste normal. Doar ca cel mai important lucru este sanatatea bebelului. Aurrora nu sunt dezamagita de clinica, deoarece totul a fost ok cu ceilalti. Sunt doar de dr.B, dar asta e, nu mai are rost sa discut acest capitol. In legatura cu alaptatul dupa antibiotice se poate face, nu e nici o problema, asa mi-a zis dr.mea. Astept sa termin tratamentul ca apoi sa incerc sa o alaptez sa vad cum merge. Stii ca este vorba aceea ,, orice invat are ai dezvat'', si sper sa fie valabil si in cazul meu , voi vedea. Eu mi-as dori sa alaptez, asa nu as mai avea grija biberoanelor. Paulush nu ai voie sa alaptezi cand iei antibiotice. Eu iau oxacilina si intra in laptele matern si afecteaza bebele. Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu vesti!!! Ana a nascut prin cezatriana la ora 14:45. Am citit de pe alta sursa unde activeaza. Nu a reusit sa se dilate decat 2, asa ca dr.B i-a facut cezariana cu tot cu injectiile de dilatatie. Felicitari Ana!!! Sa fiti sanatosi amandoi!!! [majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta] Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana [flo][pup][majoreta][majoreta][mamica]FELICITARI!!! Sa fiti sanatosi si mancaciosi, te asteptam cu vesti. Refacere rapida! [pup] [gravi] 35+ [fetita] Daria Alessia "Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby) "The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld "Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simona, multumim. Mesajul tau abia a aparut pt ca esti inca moderata. speram ca Ana sa vina cu vesti si sa isi pastreze spiritul optimist. [pup] [gravi] 35+ [fetita] Daria Alessia "Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby) "The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld "Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paulush nu ai voie sa alaptezi cand iei antibiotice. Eu iau oxacilina si intra in laptele matern si afecteaza bebele. Hm, ca un ginecolog da cu bocancul in nastere mai trecem cu vederea ( Asa suntem noi mamele, uitam ca sa nu suferim), dar sa pierzi alaptatul din cauza ca faci tratament cu un banal antibiotic mi se pare de neiertat. Eu cel putin nu mi-as ierta-o. Mai un pic si o sa aud ca a trebuit sa nu-i mai dea lapte caci o durea o masea si i-a facut anestezie sa i-o scoata. Scuze de off topic dar efectiv ma enervez cand vad cum se duc pe apa sambetei alaptari, si ne mai miram dupa aia de unde vine depresia postnatala. Pentru info, foarte putine medicamente sunt cu adevarat incompatibile cu alaptatul, ca sa dau un exemplu edificator: tratamentul medicamentos in caz de cancer. Pe celelalte medicamente in prospect scrie din oficiu ca nu se recomanda pe timpul alaptarii caci nimeni nu a stat sa faca studii pe femei lactante sa vada la care bebe are efecte un medicament pe care il ia mama-sa. O cantitate infima trece in lapte, ar fi culmea sa intrerupem alaptatul 3-7 zile pe baza asta. Sunt situri unde poti vedea oficial ce risc are medicamentul pe care il iei. Daca oxacilina are ingredient de baza penicilina, cu tristete te anunt ca e risc 0. In fine, multa bafta la re-alaptat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurorra, draga mea, nu cu tine am fost ironica, doamne fereste....dar ce motiv as avea?! oi fi eu labila psihic de la sarcina dar nici chiar asaaaa[:D] spuneam de cliseul din romania, cum ca unii medici, avocati sau ce-or mai fi is formeaza un nume, o clientela dupa care isi dau cu stg in dreptul....crede-ma ca viatza asta mi-a aratat si dupa cum se vede ne arata in continuare.....nu contest ca ar fi un profesionist acest medic, ca doar nu a ajuns unde a ajuns doar ca e el dragut doar ca, ori rabdarea, ori timpul nu-i mai permite sa acorde atentia necesara pacientelor. spuneai ca in ziua in care ai nascut tu au fost X nasteri in apa....ft bine, minunat....acum de ce nu mai sunt? oare chiar toate fetele astea sa aiba probleme?????? lasa-ma sa am rezerve in a crede asa ceva. ma bucur ca tu ai fost una din norocoase, iti doresc sa fii la fel de norocoasa si la o urmatoare eventuala nastere ....chiar mi-as dori ca sa aud ca acea caditza a mai folosit la aducerea pe lume a unor suflete. ceea ce e iarasi bine e existenta clinicii de care toate fetele sunt multumite, super....sa dea domnul sa e inmulteazca acest gen de clinici. Cristina, nu se supara nimeni, stai calma, ce motiv am avea sa rascolim trecutul, bucura-te de bebe, fa-te bine si vei uita cu timpul ceea ce a fost. ne vom supara daca nu ne tii la curent cu evolutia bebelui[:D] si a incercarii tale de a alapta. mult succes[flo] va pup [gravi] 30.....[help][ups]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, ce liniste pe aici! Ati plecat in concediu? Emanouela,m-am mai linistit,ma vizasesi direct pe mine! Nu stiu sa-ti spun de ce fetele nu au reusit sa nasca normal si mai ales in apa,poate sa fie stresul de vina, sau poate organismele lor,habar nu am nu stiu ce sa zic,dar sa stii ca m-am convins inca o data dupa ce am vb cu fetele ca nu a fost rea vointa din partea medicilor! Si eu sper ca la urmatorul copil,pe care sper sa il am daca vrea DD,lucrurile sa se petreaca exact asa ca si la Mateut,as fi cea mai fericita si mai ales sper sa pot naste in apa,dar stii cum e in timpul travaliului orice se poae intampla,asa ca daca e vreo problema normal ca o sa iau o decizie care sa nu-l afecteze pe copil! Si da,ai mare dreptate cu cei care ajung la un anumit nivel al carierei,devin mai reci,nu mai sunt umani,intervine si rutina si poate si varsta,sunt plictisiti,nu stiu care sunt motivele,dar cert e ca isi schimba comportamentul. Sovietica,daca mai citesti acest forum,mai intra si la noi si mai spune-ne ce mai faci,daca mai vrei sa nasti in apa!Poate mergi la Regina Maria in Buc si ne spui si noua cum e sa nasti in apa acolo. Va pupicesc pe toate si va doresc concedii placute si sa ne impartasiti impresiile voastre. Aurora, mamica micului duracell Robert Matei [url="http://b1.lilypie.com/Eh0Wp3.png"] Robert Matei [/url] [url="http://community.webshots.com/album/569890343KhDpmP"] Pozici [/url] [url="http://community.webshots.com/album/570207394nlCrgX"]Mateut[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...