Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (7)


Recommended Posts

[:I] Felicitari maxime mamicilor care au nascut intre timp Ana, Cristina, Lulusha! [colegi] - sa va traiasca odoarele! Bine ca sunt sanatosi si mame si copii, asta e cel m ai important pana la urma. Iertare ca n-am mai scris pe aici. Nu prea am bagat in seama sarcina aceasta, deci nici nu prea mi-a venit sa scriu ceva despre starea mea actuala. Nu ma intelegeti gresit, e super-dorita zana, dar nu fac caz de sarcina :) N-am nici medic de sarcina, in afara de morfo-fetale -care au iesit fb, n-am facut nici o investigatie. Deci Aurorra[pup], da, mai vreau sa nasc in apa. In iulie urma sa mergem la Bv sa ne vedem cu dr.B, dar acum inclinam tot mai mult spre clinica Isis, caci am dat de mesajul lui Noce care i-a mentionat acum cateva pagini, eu nestiind de ei. E adevarat ca pretul e cel putin dublu, dar pentru linistea mea psihica, am face acest efort. Si apoi, un sejur la mare la finele lui August nu mi-ar displace :). Si decat 2000 euro la Bucuresti, parca mai bine 1000 la Isis. Nu imi trebuie decat sa ma lase sa intru in cada lor si sa ma asiste, nu vreau nici oxitocina, nici epidurala, nici epiziotomie, nici lapte praf sau glucoza lui bebe... doar daca n-o fi absolut necesar. Si nici vaccin! Acum 3 zile le-am trimis pe mail cateva intrebari dar nu mi-au raspuns. Noce m-a incurajat sa ii sun, caci sunt f cooperanti la tel. Deci probabil ca azi ii voi suna. Cam asta despre noi, burta creste, bb1 creste si el si nu ma lasa sa lenevesc deloc, daca nu rascoleste prin casa, vine si ma trage de par/nas, ceva trebuie sa faca :) Promit sa revin cand am noutati. Va pup, nasteri usoare in continuare, si la cat mai multi delfinasi! [majoreta] (\__/) [url="http://community.webshots.com/user/sovietica"] pozici[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5a33b72a1a20de458aef69&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]MONTAJE[/url] (='.'=) [url="http://good-times.webshots.com/album/563201884FtejKK"] nasterea lui Sasha, 17.04.08 [/url] (")_(") si acum [gravi] cu [fetita] Ana Miruna [url="http://bd.lilypie.com/ZVHQp2.png"]tiker[/url] DPN 8 sept
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare dragelor! Sunt fresh ...ingerasul meu este un scump si sunt tare mandra de felul cum doarme (sa nu-i fie de deochi), si sa-si pastreze programul asta. Se trezeste din 4 in 4 ore pentru papa si f rar intre daca pampersul este full...Doamne ajuta! Am promis ca revin cu povestea noastra, dar inainte de toate astea...tin sa va multumesc din tot sufletul pentru caldele si frumoasele voastre mesaje...m-au ajutat foarte mult , m-au mobilizat rapid si m-au facut sa ma bucur inca o daca ca exista site-uri de felul asta unde gasesti oameni minunati...

 

Si acum povestea (varianta scurta)[pe jos de ras] "Sambata, 13.06.2009...la noi in bloc o nunta a unor vecini stabiliti in tari straine...iese si tzatza Ana afara sa vada nunta, si pentru ca nu se cadea sa ma postez fix in fata blocului cand iesea nunta, m-am invitat la niste vecini(care aveau vizibilitate maxima asupra zonei in care urma sa apara mireasa.Bunn...asteptand noi acolo, inevitabila intrebare care se face foarte auzita in ultima perioasa a sarcinii a aparut "cand o sa nasti?"Le-am spus tuturor ca eu imi simt corpul altfel si ca presimt ca pana miercuri(17.06)o sa devin mamica.Au ras de mine, dar daca ma ducea capul sa pun un pariu faceam si eu un ban cinstit... Ziua de sambata am petrecut-o mai mult in pat, ba ma mai durea un pic burta, ba imi era f somn...etc..in timpul asta masina spala ca nebuna...hainutele s-au uscat repede, iar sambata seara m-am apucat de calcat (ceea ce a fost o mare minune ca eu nu prea am apucaturi d-astea nocturne)...am terminat de calcat pe la 00.00 si apoi am pus pe umerase hainute atat pentru mine cat si pentru sotul meu (de plecat la maternitate si de iesit). As fi dormit , dar sotul se uita la un film...m-am rugat de el sa mergem la nani si am reusit sa-l conving pe la 1.30 cand mie parca imi "fugise somnul"....m-am pus in pat si la 2,15 prima contractie,iar in perioada asta aveam permanent impresia ca fac pe mine...ajungeam la baie, faceam dar ceea ce era ciudat era ca pipi meu nu avea presiune (Doamne ce elevat vorbesc)...am facut eu de vreo 5-6 ori poate si mai mult si dadeam vina pe o posibila raceala si imi faceam procese de constiinta asupra neglijentei mele... Imi era ciuda ca sotul meu putea dormi , iar eu nu si burtica mea isi facea de cap...deja imi facusem planul pentru a-l certa a doua zi ca m-a tinut si pe mine treaza si ca intr-o situatie in care nu ai o noapte dormita si a doua zi ar urma sa nasti...ar fi vai si amar de viata ta. Bun...contractii din ce in ce mai puternice..ma pun sa le cronometrez 9 min, 8 min, 9 min, 9 min, 8 min am luat un no-spa si stateam...nu credeam ca ar fi venit clipa cea mare si cand numaram eu contractile astea frumoase..mi-am scapat tel jos…s-a trezit sotul si i-am spus ca este posibil sa fi venit clipa cea mare. Mort de oboseala mi-a zis sa ma culc la loc ca am dureri inchipuite...am mai stat , iar senzatia aceea ca fac pe mine nu ma parasea. Aveam scaune dese dar nu moi, ma durea spatele si am decis sa dau un tel la Eva…mi-a raspuns o doamna si i-am descries simptomele...a zis si ea la fel ca mine ca este posibil sa fi inceput travaliul prin fisurarea membranelor si ca ar urma ruperea lor in cel mai scurt timp. (n-a mai durat mult si s-a intamplat si asta...sotul tot credea ca prin apasarea vezicii de catre bebe s-a intamplat minunea de a “face pe mine ”in dormitor..dar nu era asa).M-a sfatuit ca inainte de a pleca pe drum sa trec pe la maternitatea din Sibiu pentru un control de rutina ca sa nu fac drumul degeaba,,,in prima faza am zis ca nu ma duc la “abator”, dar la insistentele sotului am cedat.

Daca pana acum aveam creata o impresie proasta despre maternitatea din Sibiu din povestile unor cunostinte f apropiate (si nu ma indoiam de veridicitatea lor), acum mi-a fost dat sa traiesc un pic din cosmarul unor femei care ajung pe mana unora care se numesc medici si asistente. Sper ca nu toti sunt asa cum am intalnit eu in momentele acelea…La 4 dimineata am ajuns la maternitate, in punctual de “primiri urgente”…o usa metalica comunista, incuiata si lumina stinsa era tot ceea ce puteam gasi. Am inceput sa batem in usi si sa sunam la soneria gasita pe acolo. Intr-un final a aparut o lumina aprinsa si imediat o asistenta cu fatza sifonata de somn care m-a intrebat sec, simplu si la obiect “ce vrei?”…i-am spus ca vreau sa stiu daca a inceput travaliul…prost raspuns ca s-a iritat doamna “cum adica vrei sa stii cada ti-a inceput travaliul?; nu ramai internata?”…le-am spus ca nu pentru ca merg sa nasc la Brasov la Eva in apa…atat mi-a trebuit…in primul rand se facea ca n-a auzit de Eva, iar nasterea in apa era ceva de domeniul fantasticului. Intre timp a aparut si o tipa (medic rezident)care mi-a facut cel mai dureros control ginecologic .Mi-a zis ca-s dilatata si ca nu am sanse sa ajung la Brasov…ca sunt inconstienta si ca am sa nasc pe drum. Incerca sa ma convinga sa raman la Sibiu ca “si aici sunt medici”…

Am plecat din maternitate pe semnatura refuzand internarea…si fericita pana in al 9lea cer ca n-am sa mai incap pe mana unor oameni ca cei de aici. M-am simtit ca un animal…adica nu m-am exprimat correct…asa m-au tratat! Intre Sibiu si Brasov mi-a stat inima in loc cateva secunde cand am vazut drumul blocat de niste tiruri…am crezut ca este accident si ca adio nastere la Brasov…sau ma visam in elicopterul de la Smurd #61514;

Dupa un drum care mi s-a parut scurt am ajuns la Eva..eram asa de fericita stiam ca aceea este ziua in care am sa-mi cunosc fiul…am fost luata in primire cu caldura, frumos si elegant, epilata(ca nu apucasem)si instiintata ca dilatatia mea este de 1..asa ca mai avem de asteptat. L-au sunat pe DR Baiulescu si am stabilit ca la dilatatie 4 o sa mi se faca epidurala , o s aintru in cadita si el vine spre noi…(asta se intampla in jur de ora 6)…pe la 9 eram dilatata in jur de 1,5 cm asta dupa cateva manevre pentru dilatat manual de catre Dr Ionel si DR Bisoc…daca au vazut ei ca travaliul merge asa de greu datorita colului f gros au recurs la “arsenalul greu”(injectii, perfuzii, ulei de ricin ..etc)…si mi-au prezentat varianta cezarienei…in momentul ala am crezut ca vad negru in fata ochilor(imi era teama sa nu nasc intr-o zi in care dr B era de garda, sau ca bebe sa aiba circulara si sa nu mai pot naste normal etc etc)dar sa nu pot naste normal ca nu ma dilat eu nu ma gandeam. Mi-au spus ca o sa am contractii, ca o sa ma doara tare si ca o sa fie cam in zadar suferinta mea…m-am incapatanat si am zis ca eu NASC NORMAL, indiferent cat ar trebui sa rabd durere

De pe la 10 au inceput contractiile alea frumoase din 5 in 5 minute, apoi cele din 3 in 3 minute, iar spre final erau din 2 in 2 min si depaseau 30 de secunde in intensitate…ma durea de nu stiam ce sa mai fac, dar tot o faceam pe viteaza…Dr B suna mereu sa se intereseze de starea mea in tot acest timp.

Eram foarte obosita si datorita noptii nedormite si din cauza travaliului …si de la atata oboseala, va rog sa ma credeti ca atipeam intre contractii…eram sfarsita.La un moment ma gandeam ca n-as fi in stare sa mai nasc normal si sincer pe undeva vroiam sa se termine totul…imi era indiferent prin ce metoda urma sa nasc! A aparut si Dr B…a incercat sa ma ajute si el cum a putut sa nasc in apa si n-a mers…m-a mangaiat parinteste pe cap si mi-a spus ca bataile puiului meu scad pe contractie (ceea ce vedeam si eu)si ca sunt aproape 12 ore de la ruperea vizibila a membranelor si ca nu este indicat sa mai stam. Mi-a dat asa o senzatie de siguranta si liniste…si am plecat spre sala de operatie.

 

In timpul operatiei a fost super, am spus bancuri…am intrebat ce-mi fac (era acolo un dulap cu geam si eu vedeam putin din ceea ce mi se facea)…si mi-am pierdut orice reactie cand am auzit plansetul puiului meu…oricat as incerca sa descriu ce am simtit atunci…stiti ca nu exista in dictionar cuvinte sa exprime acea bucurie imensa…Dupa operatie am fost dusa la rezerva si conectata la aparate…abia asteptam sa-mi vad puiutul…a venit si clipa aceea…(fara cuvinte)plangeam de bucurie si eu si sotul meu si nu ne venea sa credem ca a sosit si clipa mult asteptata…puiutul nostru era in bratele noastre asa cum multe luni am visat…si ceva ce trebuie mentionat…PRIMUL PAMPERS A FOST SCHIMBAT DE TATIC, LA FEL CA SI HAINUTELE DE PE BEBE! (eu eram conectata la aparate si nu ma puteam misca.)

A doua zi dupa operatie am fost deconectata de la aparate…toata lumea ma avertiza ca s-ar putea sa ma simt in n feluri , dar Doamne Doamne a avut grija de mine si n-am avut nimic. Doar o usoara senzatie ca ceva nu este la locul lui…in rest am trecut cu bine peste tot.Zilele de stat in clinica mi s-au parut ok si nici nu stiu cum a trecut timpul…taticul statea cu noi, bebe papa si dormea…iar fericirea plutea in aer!

Drumul spre casa a fost super…bebe a dormit tot drumul ,iar cand am ajuns in Sibiu am fost si la plimbare…intai la unchiul la seviciu(ca era in drumul nostru), apoi la Farmacia din Mall sa cumparam ce trebuia pt mami si bebe si intr-un final ne-am dus sa intram in posesia celui mai frumos cadou-un super carucior 4X4-de la matusica lui bebe din Anglia.

 

Cam astea s-au intamplat de la nasterea puiutului nostru pana astazi….

 

 

[pup]

 

Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, absolut incantata de cunostinta! E un bebe perfect! Sa va traiasca Andrei-Razvan si sa va bucurati de el pana la adanci batraneti. Tare frumos ai povestit, ai ilustrat ca nu e asa o drama cezariana. Asta e, cand trebuie, trebuie. Cunosc momentul si gradul de durere cand vrei sa iasa odata bebe, indiferent cum; l-am trait! bine ca a fost scurt in cazul meu.

Ma bucur ca te recuperezi repede si ca esti optimista. Esti tare, mami!

Iti doresc ca si de acum incolo sa fie totul in grafic.

[pup]

 

 

Ema, om fi noi putine care am ramas, dar stii tu, cele din urma... ;)

Si dupa principiul "urma scapa turma", trebuie musai sa reusim in apa, ca sa incurajam succesoarele noastre. Sa gandim optimist, in final trebuie sa iasa bine!

 

[pup]

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> si acum [gravi] cu [fetita] Ana Miruna tiker DPN 8 sept

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo][flo]FELICITARI ANA!!! [flo][flo] ce spirit bun ai, bravo, asa sa mergi inainte! bebe e un dulcel si tu arati tare bine.

Ma bucur tare ca a iesit totul ok pana la urma, sa ne tii la curent cu ce mai face bb!

 

[pup]

 

[gravi] 35+ [fetita] Daria Alessia

 

 

"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

 

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

 

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Anaid="purple">,ce ma bucur ca te simti bine si esti asa relaxata si optimista!

Sa va traiasca Razvanel,sa fie sanatos,destept si frumos.Pupicei,sper sa ne mai dai vesti despre voi!

 

Sovieticaid="purple">,imi pare bine sa avem vesti de la tine,abia astept sa ne povestesti experienta nasterii si in alta cadita! Sa ne tii la curent,daca e ok si esti multumita poate incerc si eu cand o fi timpul! Chiar,cum de te-ai reorientat?Te-au speriat fetele cu cezarienele sau doresti sa incerci si altceva sau mai bine zis alta cadita[:D]? Te asteptam cu vesti!

 

Motanaid="purple">,mai ai un picut si te vezi si tu cu micuta ta!

 

Pup gasca si weekend placut.

 

Aurora, mamica micului duracell Robert Matei

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sovietika, as vrea e apa da uite ca la clinica unde sunt eu luata in evidenta (nu ma aflu in romania) nu se fac si nici in orasul unde ma aflu, asta e, oricum aici nici cezariene nu se fac decat daca e caz de forta majora. asa ca eu sper sa va povestesc alt fel de nastere, respectiv normala (Doamne ajuta, deja ma ia panica si pana acum cateva zile am fost Praslea cel voinic!)

cred ca ai ramas cam singurica abonata la cadita.....tinem pumnii!!!!

va pup pe toate

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...