Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (7)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ema[pup], deci tu esti aici sa ne sustii, din simpatie pentru nasterea sub apa, in general. Oricum, iti doresc nastere usoara :)

Mi-am amintit de o prietena mai in varsta care era mare fan al acestei metode, dar pe cand nastea ea, nu avea unde. si cand sa iasa bebe, ii implora pe doctori cu cerul si cu pamantul sa aduca un lighean cu apa sa aibe primul contact cu apa [:-)))]

 

Oricum, nu cred ca am ramas singura, urmeaza motana, nu?

 

Aurorra, pai cand am auzit ca la Isis sunt in permanenta medici cu care se poate naste in apa, si nu unu singur care si acela vine din alta localitate ca la Bv; deci teoretic nu se grabeste nimeni. asa ca, de ce nu? si in plus acolo se poate naste si pe vine, pozitie mai prrietenoasa zic eu. si vreau la mare [:)]

Eu era sa ratez nasterea in apa ca nu era dr!

 

Cristina [pup] cu ghearele si cu dintii ma voi tine :)

 

[pup]

 

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> si acum [gravi] cu [fetita] Ana Miruna tiker DPN 8 sept

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sovietika id="blue">, eu am ramas dar cu dorul de apa , caci nu am mai venit acasa, si aici la mine unde se fac (si fara epidurala, ceea ce nu prea imi surade) is la vreo 800 km de unde licuiesc, so, no thx.

 

Uite, adevarul e ca da in conditiile de fatza, cred ca as merge si eu pe varianta ta, numai faptul ca aici tre' sa te tii dupa doar un medic, pe cand la Ct sau la Buc oricine poate asista o astfel de nastere, e un mare avantaj. Daca nu ar fi dublu pretul, cred ca la Bucuresti ar fi cel mai simplu, dar nici la Ct nu e chiar asa rau, mai ales ca tu ai deja experienta unei calatorii cu bb mic. [:D]

 

Eu da, mai am un pic, Aurorraid="blue">, nici nu imi dau seama, probabil ca toti imi ziceau ca vaai, la sf nu mai ai rabdare una alta eu tocmai de asta nu ma gandesc ca sa nu ma disper, hehe! Plus ca mai avem o gramada de facut, dar cam stiu de unde sa iau tot, si mai ales chestii pe care trebuie sa le ia sotul.. in caz de (ca biberoane, pompa, suzete), caci nu vreau sa am de astea in casa.

Insa is toata ziua pe "cercetare", si de vreo saptamana sunt tare impotmolita la capitolul Vaccinuri [bang] care si cum merita facute si mai ales cand...

 

Anaid="blue">, sa ne mai dai poze si sa ne tii informate de cum e cu bblinul. La noi la odisee o tipa a stat 40 de ore in travaliu [bang] si vreo 33 fara nimic, in Olanda unde nu prea militeaza pentru analgezice, chestii, apoi, dupa o perfuzie de dilatatie intr-o ora a ajuns la 10 cm, de la 3.... natural natural, dar nici aia taica, as fi strigat imediat dupa cezariana. [:D][:D]

 

Va [pup]

 

[gravi] 35+ [fetita] Daria Alessia

 

 

"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

 

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

 

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce faceti fetelor!!!

 

[pup] [pup] [pup] la toate! si pt bebiti in burtici sau la aer!

 

v-ati mai strans la cadita nu gluma! tare ma bucur!

 

nici nu mai stiu de cand nu am mai scris..sa stiti k nu v-am uitat..abia aseara mi-am facut timp sa intru pe forum sa mai salut si eu lumea..si acum scriu si la voi!

 

sunteti toate bine sper..vad ca aveti si voi probleme cu circulara de cordon..tudor al meu a avut dubla si stransa..nu aveam cum sa nasc nici macar natural..riscam foarte mult..ce sa mai zic de natural in apa..dar eu sper ca voi sa nu aveti problemuta noastra si sa nasteti asa cum va doriti si cum trebuie!!!

 

baietelul nostru creste creste si e sanatos si viguros..puternic si foarte frumos..sa va uitati la poze daca apucati! k am cu ce ma mandrii!

are 3luni si 1 saptamana , 63cm si 5.800 kg..este zambitor si jukus..se intoarcfe deja pe burtica si e un scump..doarme bine mananca bine..nu mai am laptic suficient sa-i dau decat pt o masa pe zi..asta acum recent si ii au Humana..dar s-a acomodat si ne este bine!iese in parc de 2 ori pe zi cate 2..poate chiar 3 ore..are mami timp nu gluma:)

 

va [pup] ink o data si am sa citesc incontinuare tot ce scrieti! intervin daca este cazul ..macar din cand in cand ca sa stiti k sunt aici!

 

[flo]

 

Cristina si Alin, parinti super fericiti de [bibe] Tudor (lumina ochilor nostrii)

 

nasterea in apa

 

pozici dragute

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragutelor,

 

Am intrat sa va dam cateva vesti despre noi si speram sa "nu ne fie de deochi"!

 

Avem laptic mult, papam f bine 60-90-100ml ...in primele momente a fost mai greu pentru ca nu aveam sfarcuri iar bebe nu putea sa traga(si nu avea de ce). Am apelat la o pompita de san manuala f ieftina care si-a facut serviciul super si la mameloane de silicon de la Avent care au inceput sa fie si ele bunele noastre prietene. Deci cu alaptatul suntem super...

 

Cu somnul suntem la fel de tari...ne trezim aprox la 4h , papam si facem nani...intre timp ne trezim doar pt un kk mult si cam atat.

 

Eu sunt ok, ma odihnesc si mi-am reluat oarecum viata de acolo de unde am lasat-o, dar de data asta este atat de frumos.

 

[pup]

 

Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari dragi mamici si burtici!

 

M-am apucat din nou sa citesc pe la voi, ca imi sunteti tare dragi desi nu ne stim deloc (am mai postat demuult, dar din pricina de moderare nu am fost vizibila in timp util).

 

Eu am 2 fete mandre, nascute natural, nasteri nemedicate, dar pe uscat desi mi-am dorit enorm sa am macar o sansa sa nasc in apa. Sau macar sa ma balacesc in travaliu pe acolo. Am nascut la Bucuresti, aflasem de dr B, dar in 2004 era destul de greu de gasit. La a 2-a fata am optat pt Giulesti, unde am avut nasterea pe care am vrut-o, cu exceptia ca nu m-au lasat sa nasc in alta pozitie decat cea clasica si stupida as adauga. Copiii au fost cu mine dupa nasteri, nu au pus gura pe lapte praf, pt ca am insistat sa le am langa mine si am reusit asta, chiar si la Giulesti.

Alaptez in continuare cu succes, sunt educator prenatal si consilier pt alaptare si o spun la cel mai serios mod, alaptarea nu are contraindicatie in administrarea de oxacilina. Medici dezinformati am intalnit des, este pacat ca de acolo asteptam siguranta, in ei avem incredere pt un sfat avizat. Nu il veti primi intotdeauna, incercati sa va construiti si un filtru personal, sa cautati surse sigure pt a va informa. Eventual de pe alte meridiane, cum ar fi site-ul LLL, sau kellymom.

 

Imi doresc un bb din nou, o sa fie la apa de data asta, cu siguranta. Desi sunt in anul 2 la facultatea de moase din Bucuresti (mai am 2 ani), nu mai am rabdare sa astept, il vreau cat mai repede, abia astept sa dau o superpetrecere cand voi naste! Acasa, sper; in apa, of course.

 

Va trimit o imbratisare, cu drag,

Irina

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

birth_reborn...am o intrebare pt tine si sper sa nu ma certi si tu prea tare legat de alaptat..

probabil ai citit mai sus k bebele meu are 3 luni si putin si am inceput sa-i dau supliment de pe la 2luni jumate asa calumea..adik dupa fiecare masa..el nu este puturos..numai k eu am inceput sa pierd laptic..nu mai fac..

o mamik mi-a zis k sa-l pun la san si sa-l las si cu orele sa traga..si de cate ori plange sa-l pun k asa imi vine lapticul..am incercat si asa intr-o zi..dar normal k nu m-a lasat inima sa il tin nemancat..si i-am dat si laptic praf..

acum ii mai dau doar o masa pe zi..ianinte de baita sau inainte de culcare..mai mult nici nu mai fac..si ma chinui si cu asta..

 

crezi k imi mai poate venii lapticul suficient? ma sfatuiesti sa fac ceva?

sau deja copilasul este intarcat?

 

[pup]

 

Cristina si Alin, parinti super fericiti de [bibe] Tudor (lumina ochilor nostrii)

 

nasterea in apa

 

pozici dragute

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...