Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (7)


Recommended Posts

Buna fetelor!

Chiar am ramas putine gravidute[gravi], si multe mamici cu [bb], cea ce e foarte bine, inseamna ca ne mai puteti ajuta si voi cu cate un sfat, din experientele voastre.

Ieri am fost sunata de la Eva, sa-mi confirm programarea pentru nastere, pe care binenteles ca am si facut-o, incat imi doresc foarte mult sa nasc la Eva sub apa, dar pentru acesta bebe al meu trebuie sa mai ramana cuminte macar 2-3 sapt. Ma gandesc ca de la 37 de sapt sa ma duc la Brasov, dar nu prea stiu unde, nu aveti voi vreun numar de telefon pentru chirie, sau sa-mi recomandati o pensiune...

Sa stiti ca am o gramada de intrebari[batcap], dar nu vreau sa vi le pun pe toate deodata, ca sa nu va speriu[flo].

Mi-am facut un ditamai bagaj pentru spital, dar din cate am inteles la Eva nu vpi avea nevoie de multe, dar oricum, pentru orice eventualitate... ah, asa ca nu ma pune sa stau gol goluta in cadita la nastere, ca e sunt foarte rusinoasa si chiar m-as simti foarte stanjenita...sa-mi dea o camasa sau imi iau eu costum de baie, orice dar nu in pielea goala...[V]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunshine, bine ca ai aparut, credeam ca am ramas singura pe aici care va naste in apa!

Noi anul trecut ne-am cazat in zona Dambul Morii (cea cu canionul 7 Scari), si am facut pana la clinica la 11 noaptea cam 10-15 min. Mie mi s-a parut cel mai bun raport calitate-pret-timp de ajuns in Bv. Nu mai stiu sa iti zic cabana unde am stat, dar nu cred ca are importanta, da si tu un goog, gasesti. Si negociaza, de exemplu noi, daca am fi depasit 5 sau 6 nopti dormite acolo, scadea pretul. Eu n-am apucat sa dorm nici o noapte, ca mi s-a rupt apa la cateva ore cand ne-am cazat :) (39 sapt)

Nu iti da nimic sa porti in cada, dar cine te impiedica sa iti iei tu o bustiera sau un sutien de la un costum de baie? Eu am gandit altfel, cine se mai uita la sanii mei cand toti erau numa cu ochii la Poarta pe unde trebuia sa iasa bebe? :))))

 

[pup]

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> si acum [gravi] cu [fetita] Ana Miruna tiker DPN 8 sept

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sovietica, sper sa ajungem colege de cadita[baie], chiar daca e sa nastem in locuri diferite. Pentru mine Constanta e prea departe, Brasovul cade mai aprope. Si tu l-ai nascut pe Sasha la Eva, ai fost multumita, sau nu prea ,..parca spuneai mai inainte ca te-au indopat cu toate cu epidurala, oxitocina etc. Epidurala ma gandesc, ca mai atenua durerea, dar tot era doza mica, daca la expulzie simteai ca nu mai poti..oricum ma gandesc ca-i mult mai bine la un spital particular, decat la unul de stat.

Pentru cazare am gasit ceva variante, acum sper doar sa ajung pana acolo, eu avand colul scurtat si deschis inca de acum..[flo]( 35-36 sapt.)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-aveau cum sa ma forteze sa fac epidurala, ar fi culmea! Doar dupa halul brusc si des in care au inceput contractiile mi-am dat seama ca mi-au dat oxitocina. Culmea e ca nici eu nici sotul n-am remarcat cand i-a zis dr moasei sa imi puna pe branula. Daca eram pe faza, scapam si de asta. In rest, jos palaria, n-am ce sa le reprosez. Doar imi venea sa ii arunc anestezistului cu ceva in freza ca venea si intreba exact cand era durerea mai mare daca sigur nu vreau epidurala [:D]. Ei nu intelegeau aceasta dorinta a mea masochista de a naste fara. Judecand dupa aceea, au recunoscut si ei ca nu prea avea cand sa isi faca efectul pana nasteam. Tot din cauza oxitocinei am nascut asa repede, deci n-am avut timp sa stau prea mult in cada si cred ca tot de aceea m-am rupt. oricum, nu am simtit nici o clipa ca sunt pe maini nesigure sau sa imi para rau ca am nascut acolo. ce n-am mai putut sa negociez deloc, a fost intreruperea baii ca sa vada ei cum imping, pe uscat, ca apoi sa ma trimita inapoi in cada; cu durerile acelea nu prea imi venea sa ma mut pe masa, dar nu am avut de ales.

Am tinut sa punctez toate aspectele oarecum neplacute, ca sa stii la ce sa te astepti. Cu siguranta toate actiunile au avut un rost din punctul lor de vedere, da si eu aveam pasarelele mele :)

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> si acum [gravi] cu [fetita] Ana Miruna tiker DPN 8 sept

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragelor!

 

Ce mai faceti? Noi suntem ok, papam super bine si mult (de ma sperii cateodata)...si maine avem zi de cantarit si masurat! Saptamana trecuta a luat in greutate piciul meu 300 g...

 

In rest noi hoinarim in cautarea restaurantului perfect pentru petrecerea de botez...am gasit restaurantul dar nu poate fotograful nostru preferat...cand am gasit o solutie sa-i impacam pe amandoi nu poate Dj-ul ...si uite asa suntem ca-n filmele cu prosti!

 

Lulusha, Cristina- ce faceti dragelor? Ce fac minunile voastre?

 

Asteptam vesti de la voi!

 

Miliarde de pupici!

 

Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sovietica si Sunshine...mult a fost putintel a ramas...abia astept sa mai apara pe aici si delfinasii mult asteptati...si bineinteles, povestile frumoase despre nasterea perfecta!

 

Referitor la medicamentele care se dau pentru grabirea travaliului, pot spune ca pe mine m-au intrebat daca vreau si mi s-a spus mereu ce mi se administreaza si care sunt efectele.Sper sa-si pastreze obiceiul...eu am fost PRO oxitocina si altele...vroiam musai sa nasc natural si acceptam orice numai natural sa nasc...da, daca organismul meu a cerut cezariana, cezariana i-am dat!

 

Week-end perfect!

 

[pup][flo]

 

Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Noi suntem ok, crestem , mancam, dormim. Micuta mea doarme mai mult ziua, iar de pe la ora 01:30 pana la ora 04-04:30 ma tine treaza, plange, se incordeaza, nu are stare deloc. Nu stiu ce sa-i mai fac. Multa lume imi zice sa am rabdare ca de pe la 3 luni isi regleaza singura somnicul, asa ca mai am de tras. Ii mai dau apa pt.colici, ca ma gandesc ca o doare burtica.

Deseara ii fac baita pe la ora 21 si dupa aceea am sa ma joc cu ea, sa o tin treaza poate ii schimb orarul si nu ma mai tine ea treaza de la 01:30.

Voi cele cu bebiti ati avut probleme de genul acesta?

 

Va pup si mai vb!

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LULUSHA cand ai timp si mai intri pe forum, lasa-ne te rog denumirea cremei care o putem folosi pentru disparitia cicatricei operatiei de cezariana. Sunt sigura ca ar interesa pe cateva dintre noi. Eu am gasit pe net Zeraderm, Dermatix si Cimeosil dar sunt tare scumpe si nu stiu cat de bune. Te asteptam cu noutati.

 

Pupici la bebelici!

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, ma bucur sa aud de bine de tine si bb. Nu stiu cum ai nervi sa vrei sa organizezi asa perfect cu botezul! eu n-am avut. Am facut ceva simplu. Oricum, va doresc succes!

 

Cristina, eu pe sasha imi amintesc ca nu l-am alsat niciodata sa doarma dupa orele 19-20. Il trezeam, oricat de crud pare. Il luam incetisor, nu am simtit ca il stresam. Baia era cat mai lunga, pana ne dadea el de inteles ca nu mai vrea (de la 2 saptamani ii faceam baie in cada mare, il puneam sa inoate pe acolo, am si filmulet la montaje). Si in general lungeam rutina, special ca sa il obosesc. Stii tu, masaj, vorbit, cantat, tinut in sufragerie cu toate becurile aprinse. Preferam sa "il joc" si pana la 11-12 pm daca a dormit mai mult seara, si sa dormim cu totii de atunci pana dimineata. [pup] va doresc succese maxime!

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> si acum [gravi] cu [fetita] Ana Miruna tiker DPN 8 sept

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...