Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (7)


Recommended Posts

Cristina, si eu fac aproximativ la fel cum a facut Sovietica...baita in jur de 23-24 , papa si dupa aceea somn 4h,30-5h...asa ne putem odihni si noi.

 

Initial cand m-am uitat pe brosurica tipatita de Dr.Baciu de la Eva ,si cand am vazut ca se recomanda baita bebelusului in jurul orelor 22-23 mi-am zis ca este ultimul lucru pe care am sa-l fac in legatura cu copilul meu.Mi se parea f aiurea si f tarziu si pt noi...numai ca in primele zile acasa au navalit musafirii si bebele dormea pana in jur de 22-23...ma gandeam daca e cazul sa-l trezesc sau nu...si nu l-am trezit! Baita am facut-o pe la 23.30-24 ca asa se nimerea...si daca am vazut ca tine figura, am continuat asa.

 

Incet dar sigur ne cuceresc si pe noi colicii(sau asa imi explic eu maraielile lui, stransul picioarelor la burtica, intaritul burticii..etc)Am luat Sab Simplex si cand nu uit sa il dau isi face efectul super bine.

 

Singura noastra problema-daca putem s-o numim problema-este ca ne-a cazut buricelul din a 8a zi de viata(acum avem 14)..si ne mai sangereaza din cand in cand. Am curatat zona cu spirt, am pus baneocin ...si in unele zile am lasat aplicat un banjaj cu comprese sterile umezite cu spirt.Ce pot face mai mult?

 

va pupam dulce!

 

Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna,

Ana la noi a cazut buricul la o saptamana si jumatate, dar eu de cand am venit de la Eva nu i-am dat nici cu spirt, nici nu i-am mai pus baneocin, pt ca am vazut ca baneocin usuca si crapa pielea - poate de aceea si sangereaza. Pe mine m-a sfatuit o mamica, care are al 2 lea bebe, sa tamponez buricul cu betadina, si ne-a mers f. bine. Betadina a vindecat mai repede si buricutul a cazut f usor, iar acum nu avem probleme deloc. Asa a mers la noi. Poate merge si la tine, sau poate primesti alte sfaturi.

Aseara am tinut bebelina treaza de pe la 22 la 24 cand i-am dat sa pape, dar s-a trezit iarasi pe la 01:30 si pana la ora 03 mi-a plans. I-am dat si ceiut si apa de colici, am tinut-o sa stea pe piept si numai asa tacea vreo 10-20 min. Oricum e foarte agitata, da din maini si din picioare, e nervoasa. Am sa incerc si varianta cu baita la ora 23. Soacra zice sa-i fac baita pe la 21 nu asa tarziu la 23, dar am sa incerc singura maine. Am sa revin cu detalii.

Va pup.

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Nu va suparati ca mai intervin si eu, n-am nascut in apa, dar regret si sper ca bb2 sa fie un delfinas.

 

Cristina, asa facea si piciul meu in prima luna. Atunci ii faceam si eu baie pe la 22-23. De pe la 2 luni a inceput sa doarma mai bine, adica se culca pe la 22 si se trezea pe la 4. Acum ii fac baita in jur de 21, la 22 doarme de obicei si ne mai trezim abia la 6. Si chiar nu am facut ca Sovietica, sa il obosesc inainte de somn. Insa am observat ca atunci cand apune soarele intra parca pe "sleep mode". Mi s-a intamplat sa se trezeasca la 21 si la 22 sa fie din nou la somnic, pana dimineata! Morala ar fi sa incerci acum sa dormi ziua, daca noaptea nu te lasa printesa, incet-incet se va regla ea si va invata ca ziua si noaptea sunt chestii diferite. Incearca noaptea sa aprinzi numai o veioza, sa fie lumina slaba, si sa o schimbi cu miscari cat mai blande, iar dupa papa sa va jucati cat mai putin. Acum daca e vorba de colici vezi si ce siropele te-ar putea ajuta, la noi a mers Gripe baby water, banuiesc ca asta e apa de colici de care ziceai.

 

Succes si rabdare, va veni somnul si pe strada ta[:D]

 

Monica mami de [copil] CRISTIAN

(7.03.2009)

 

CAND 1+1=3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monnvas esti binevenita la noi. Nici eu nu am nascut in apa ca nu s-a putut.

In legatura cu bebita mea am incercat si eu sa o tin treaza ieri seara de pe la ora 21, dar tot la 01:30 se trezea. Si in plus nu am putut face ca Sovietica, sa ma joc cu ea sau sa-i cant ca nu ma auzeam eu de plansul ei. Cand se trezeste cauta tot timpul cu gurita sa pape, dar avand in vedere ca o hranesc pe la ora 24 iar la 01:30 se trezeste, nu pot sa-i mai dau inca un biberon ca-i incarc prea tare stomacul. Asa ca trebuie sa astept sa treaca vreo 3 ore macar pana la urmatoarea masa, si imi plange la greu. Ii mai dau ceiut dar nu se satura si Baby Gripe Water intr-adevar.O mai las sa mai planga, dar nu ma lasa pe mine inima sa o aud prea mult asa.

Astept si eu sa treaca timpul sa se obisnuiasca si sa-si schimbe somnicul. Dimineata mai dorm cu ea de la 4:30-5 pana pe la 9-10, in rest culmea nu am somn deloc. Iar cand stiu ca vine noaptea mor.

Merci pentru sfaturi. Te pup.

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ii dai sa pape pe la 23, tot la 1,30 se scoala? Ca in fond nu-i asa grav daca ii dai dupa 2h30 in loc de 3h.

Suzi nu va ajuta? Daca oricum papa formula, nu-i niciun bai sa ii dai si suzi, zic eu. Al meu a trecut prin colici tragand din suzi, partea proasta e ca acum adoarme f rar fara dumneaei. Si tot isi roade labutele, asa ca mare afacere n-am facut cu suzica, doar ca a plans mai putin in perioada colicilor.

 

Monica mami de [copil] CRISTIAN

(7.03.2009)

 

CAND 1+1=3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, deja vb numai despre bebei! [olala] ce frumos!

Despre primele 3 luni de viata vb f fain dr karp, aici aveti o parte, eu am si dvd.ul si cartea, bb are nevoie de acelasi ambient ca in burtica mamei de aia e atat de nelinistit.

Cristina, incearca metodele respective, pana dau roade, faza cu trezitul nu stiu daca e asa de bine pt. sistemul nervos si asa f slabut al bblinei. Asa ma gandesc, mai bine o "pacalesti" cu infasatul, plimbatul, sunetul care o relaxeaza.

 

Vrem sa mai vedem poze de la micii bebici!

Va pup! [pup]

 

[gravi] 37+ [fetita] Daria Alessia

 

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

 

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si tot in ideea filmuletului de la Motana, Sash tacea invariabil si daca il puneam in wrap asa si ma plimbam cu el, la nevoie mai ritmat, vorbeam -cu bb sau cu oricine, numai sa ma auda. In nici 5 minute, era super-linistit, intr-un soi de dormitare. Nu functiona decat cu wrapul, daca incercam sa il plimb in brate aprox in aceeasi pozitie, nu mergea.

Il mai lasam cam 10-15 minute sa adoarma mai profund si il desfaceam incet de acolo. Aici era arta, sa il depun usor inapoi pe pat [:D]. Dar am reusit pana la urma.

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> si acum [gravi] cu [fetita] Ana Miruna tiker DPN 8 sept

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor rewvin si eu..acum a adormit bebe tudor!

 

ce-i drept al nostru bebit nu a avut deloc colicei asa ca nu prea stim ce inseamna plans mai mult de un minut..dar noi l-am culcat pe bebe intotdeauna dupa baita..la inceput ii faceam pe la 20..20 30, daca eram acasa si nu aveam nicio treaba..se trezea noaptea s apape..cand ii dadeam san cam la 3 ore..dar chiar si la 1 jumate..cum avea nevoie..adormea cu sanul cand era satul si il puneam in pat si gata..acum ii facem baita cand se intuneca..dar nu mai tarziu de 21 30 ..max 22 pt k apoi devine marait si cere somnic..doarme pana pe la 4 30 5..singur isi regleaza somnul..trebuie sa ai rabdare..un sfat neincercat pt k nu am avut nevoie..nu aprinde mai mult de o lumina vaga..atat cat ai tu nevoie ca sa vezi ce faci..fara muzik si zgomote si fara sa vorbesti cu bebitul..eu nu ii zic nimic..suntem k 2 robotei..dara e sa planga il trezesc pe tati cat eu il tin in brate ca sa ne faca el lapticul..k altfel trezeste tot blocul cu plansul de foame..succes! [pup]

 

legat de buric..lanoi a cazul in a 7-a zi..dar noi am facut asa cum am fost indrumati cu spirt din abundenta si apoi baneocin..firicele de sange a mai avut cateva zile apoi..fara a face reclama..scutecele de la happy pt nou nascuti au decupaj in zona buricului asa ca permite aerul sa treaca..buricul sa respire..dar cred ca nu are ce sa strice nici betadina..compresa sterila am vrut si noi sa-i punem..dar cadea..si am renuntat..in cateva zile i-a trecut..succes si voua! [pup]

 

legat de poze..daca cineva doreste..sotul meu se poate ocupa de voi..face poze destul de dragute..:)

 

[pup] burticile, mamicile si bebilitii

 

Cristina si Alin, parinti super fericiti de [bibe] Tudor (lumina ochilor nostrii) pestisor de 12 martie '09

 

nasterea in apa

 

pozici dragute

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Motana tare faine filmuletele, doar ca nu au sonor , dar oricum f.interesante.

Aseara i-am dat bebitei sa pape pe la ora 19 si nu a mai vrut sa doarma pana la ora 23 cand i-am dat iarasi papa. Pe la 23:30 s-a culcat, s-a trezit apoi sa pape doar , la ora 02 si la ora 06. Nu-mi venea a crede, asa ca am sa incerc si in seara asta la fel sa vad daca e ok.

Noaptea nu aprind decat o mica veioza care o tin pe covor, nu aprind becurile mari.

Suzeta o mai molfaie, dar nu atunci cand plange, ca nu vrea nimic decat biberon.

 

Mai vb. Va pup.

 

As pune si eu niste poze sa le vedeti dar nu stiu cum sa fac sa apara aici. Poate ma ajuta careva.

 

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...