Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (7)


Recommended Posts

Cristina, eu am vizionat cu sonor, daca zici de filmul de pe Youtube de la Motana. Mai uite-te odata la butonul de volum, poate e pus pe mute sau pe vol f mic. Intr-adevar, valoroase informatiile de acolo.

 

Poze, daca ai timp, se pot incarca oriunde, pe picasa, pe flicr, sau cum am facut eu, pe http://community.webshots.com/ . Mi-am facut cont acolo, am incarcat pozele si am pus linkul aici.

 

Mie la cursul prenatal mi-au zis ca e mai bine sa doarma si bebeii, ca si noi, in bezna. Are a face cu glanda pineala, care secreta melatonina cel mai bine pe intuneric. Parca asa era. Poate te mai interesezi.

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> si acum [gravi] cu [fetita] Ana Miruna tiker DPN 8 sept

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetele

Ce de vorbarete,ce bine e ca e animatie!

Am intrat repejor sa va spun ca o sa lipsesc vreo 2 saptamani pentru ca maine plecam in vacanta,speram sa avem vreme buna si sa ne intoarcem snatosi si relaxati!

Poate o sa reusesc sa mai intru de acolo daca au net sa va povestesc cum ne distram!

In legatura cu buricutul,la noi a cazut cam intr-o saptamana,la inceput am dat doar cu spirt ca asa ne-au zis de la Eva,dar am vazut ca incepuse sa supureze si am trecut pe baneocin pudra si s-a vindecat imediat si s-a cicatrizat foarte bine si nu am mai avut probleme!

Soviid="blue">,multumesc de sfat legat de mancare pentru bb,din pacate insa la noi aici nu am gasit decat de la Nestle si Humana si am luat din primele ca sunt mai variate! La inceput cand i-am dat s-a strambat foarte tare si mi le-a dat inapoi,dar pana la urma am reusit sa-l conving sa pape! Nu imi papa asa cum manca pe cele facute de mine,dar sper sa ne descurcam 10 zile!

 

Fetele va pup si va doresc zile frumoase si senine,ne reauzim cat mai curand!

 

Aurora,mamica micului duracell Robert Matei

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurorra, vacanta placuta! [pup]

 

Cristina, ce dragalasa bebita, nu pare plangacioasa, hehe, poate de acum se mai regleaza. Si da, vezi volumul ca tre' sa fie pe undeva, au sonor videos.

 

Sovietica, si eu is pe cumparat/facut si wrap si sling cu inele, tot ce se poate sa tin pe bb la piept, mi-a mai zis o prietena ca il arunca pe bb in sling si adoarme la foc automat. Cris, nu ai incercat metoda asta?

 

Ana, cum mai e bb?

 

Va [pup]

 

[gravi] 37+ [fetita] Daria Alessia

 

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

 

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Motana
Aurorra, vacanta placuta! [pup]Cristina, ce dragalasa bebita, nu pare plangacioasa, hehe, poate de acum se mai regleaza. Si da, vezi volumul ca tre' sa fie pe undeva, au sonor videos.Sovietica, si eu is pe cumparat/facut si wrap si sling cu inele, tot ce se poate sa tin pe bb la piept, mi-a mai zis o prietena ca il arunca pe bb in sling si adoarme la foc automat. Cris, nu ai incercat metoda asta? Ana, cum mai e bb?Va [pup][gravi] 37+ [fetita] Daria Alessia"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"
align="right" id="quote2">Azi am facut rost si eu de un sling cu inele... si fiu-meu NU vrea sa sada acolo, se pune pe plans cand il bag in panza. [q] Mai incerc, daca nu vrea si nu vrea il donezMonica mami de [copil] CRISTIAN (7.03.2009)CAND 1+1=3
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, ce dragute pozele, abia le-am vazut! [olala] Si ce ciudat de ce oare nu vrea in sling, vad ca l-ai tinut pe piept asa lipit si pare-se ca ii place. Incearca mai multe pozitii, cine stie? Am mai auzit ca daca ii pui de mari nu prea vor, dar al tau e inca micut zic eu, ca sa refuze slingul.

 

Sovi, tot la Ct mai e Euromaterna, nu stiu daca face si nasteri in apa, o colega de la odisee a nascut acolo, arata super super, fara epiziotomie, medici super nice, tot.. cred ca totusi e mai scumpa, dar ca alternativa, in caz de, e bine sa te interesezi si acolo. Cat e nasterea la Isis? (vad pe un site ca la euromaterna asta e 4.500 ron... scump zic io)

 

[gravi] 37+ [fetita] Daria Alessia

 

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

 

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motana sincer, micuta mea nu e chiar asa de plangacioasa pt.ca in restul zilei nu-mi plange ci doarme. Aseara i-am facut baita la 21:30 ca nu am reusit sa-i fac la ora 23, deoarece deja inchidea ochii de somn. Pana am facut baita, pana am infasat-o, pana a papat lapticul s-a facut ora 23:30. Si bineanteles nu s-a trezit decat sa pape laptic la ora 02 si la ora 06. Deci ceva functioneaza din ce mi-a sugerat Sovietica.

Mi-am luat si eu wrap dar inca nu l-am folosit. Materialul e un pic mai gros si cred ca am sa-mi iau si unul cu inele. Aveti vreo adresa sau sunt tot de la Amazonia.

Motana mai ai putin si ai sa-ti vezi bebelina. Cum te simti. Ai emotii? Eu iti doresc multa sanatate si nastere usoara.

 

 

Va pup!

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragelor,

 

Ce bucuroasa sunt cand intru pe forum si cand vad ca am de recuperat cu cititul postarile voastre! Super!

 

NOi ieri am fost la Eva la controlul acela de 10 zile (15 zile) si am venit foarte incantati de tot! Bebele nostru este ok, a luat in greutate bine, mananca bine si se dezvolta normal. Refritor la buricel m-am linistit...la fel ca si voi si eu am urmat pana la un punct sfatul celor de la Eva (adica tamponare usoara dupa baita cu spirt)..zis si facut, a cazut buricelul, dar zona sangera usor. A venit acasa medicul de familie si mi-a spus sa-l tin permanent bandajat si acolo sa aiba o compresa sterila imbibata in spirt si sa pun baneocin. Am pus, dar rezultatele nu prea se vedeau. A, si in plus mi-a spus sa nu-i fac baita prin scufundarea totala in apa...si de nu ne-a chinuit sa-l tinem si sa-l spalam..de parca eram in filmele cu prosti. Ieri la Eva, Dr Baciu mi-a spus sa-i fac baita in vanita lui si apoi cu un betisor de ureche introdus in spirt sa fac toaleta zonei de 3 ori pe zi pana dispare sangerarea si cam atat.ieri nu a mai sangerat...si prin urmare..aseara si-a primit baita in vanita lui...a fost ok , a dormit f bine!

 

Cam atat despre noi...

 

Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina este superba fetita voastra..m-am uitat la poze! sa va traiasca!

 

fetelor va rog faceti si voi poze la cum ii tineti pe bebei in wrap sau in sling...k eu am cautat pe net si mi se pare ca nu stau asa confortabil..si coloana lor este dreapta..noi ne-am luat portbebe de la chico si suntem incantati de el..a fost scump ce-i drept..dar am stat cu el si 4 ore si nu a comentat..insa coloane nu mi se pare ca e chiar dreapta..si asa k il mai protejez si eu cu mana

 

si se cam incinge acum in el..as vrea si eu sling cu inele..k arata bine pe net pozele..insa vreau confirmari de la voi k bebe sta confortabil si e cu coloana dreapta..va rog puneti niste poze!

 

[pup]

 

Cristina si Alin, parinti super fericiti de [bibe] Tudor (lumina ochilor nostrii) pestisor de 12 martie '09

 

nasterea in apa

 

pozici dragute

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristina1980
POZEhttp://img507.imageshack.us/gal.php?g=dsc00016mzo.jpgMamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana
align="right" id="quote2">[olala][olala][olala] e perfecta! si zambareataaaaa.. Sa va traiasca!Pot sa indraznesc sa va intreb cam cate grade sunt unde doarme? stiu ca celor mici foarte usor li se creaza un mare inconfort de la caldura. [flo] Poate indraznesti odata sa o lasi sa doarma mai subtirel, cine stie...Aurora, ma bucur ca ai optat si tu pt mancarea la borcan, pacat ca n-ai gasit Hipp, Sasha de exemplu, de la Nestle a acceptat doar fructele bine, restul mai greu. Vacanta frumoasa!Motana, fb ca esti deschisa la wrap/sling, merita! pe vara-mea numai ce am invatat-o, si e f multumita. Conditia e totusi sa nu stati in caldura mare cu bb wrapuit, ca maraie [:D]Si da, se poate naste in apa si la Euromaterna, dar o tin pt plan B, e putin mai scump acolo (50 mil in apa), la Isis e exact 1000 euro.Monnvas, cu wrap ai incercat? poate i-e cald? eu zic sa mai perseverezi, poate gasiti o pozitie placuta pt amandoi. mie imi mai place si "baby poket" -se vede la un moment dat in clipul asta
. Mi se pare o pozitie foarte buna pt bebe. are si panorama :) Ana, sa dea DD sa ramaneti ok si de acum! [pk]Leeloo, am pus eu mai devreme filmuletul despre cum se pune un nounascut in wrap. Mi s-a parut cea mai buna pozitie din cate am incercat. Eu am facut o mica ajustare decat in film, ca Sash nu suporta sa ii acopar fatza. se vede aici in poza http://good-times.webshots.com/photo/2102151860102206853VuBSoy (n-avea nici 40 zile acolo)Eu tot imi fac volta sa ajung la aquagym, sper sa ma mobilizez. (\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red"> (='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08 (")_(")id="orange"> si acum [gravi] cu [fetita] Ana Miruna tiker DPN 8 sept id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...